Борисов: Бугарската граница е најдобро чуван Шенген


Софија, 12 јануари, 2018 - 15:38 (META) 

Ако има подобра Шенгенска граница од нашата во Европа, самиот јас ќе кажам дека не сакам Бугарија да влезе во Шенген, порача денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција за медиумите во Софија денеска, по општата седница на Колегиумот на европските комесари и на бугарската влада, која се одржа еден ден по церемонијата почетокот на бугарското претседателство со ЕУ.

Повторувајќи дека Бугарија најдобро ја чува европската граница, Борисов рече дека во тоа ќе го увери и холандскиот премиер Марк Руте, кој на 6 и 7 февруари ќе биде во посета на Бугарија. Борисов ќе го носи Руте за самиот да се увери како Бугарија ги чува надворешните граници.

На церемонијата за почетокот на бугарското претседателствување со Советот на ЕУ, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер вчера рече дека Бугарија ги исполнува сите услови да се приклучи во Шенгенскиот договор за заедничките граници и покрај тоа што некои членки на ЕУ го блокираат тоа.


Туск во Софија на бугарски ги воспеа и им го направи ќеифот на Бугарите


Софија, 12 јануари, 2018 - 14:25 (META) 

Добро е што еден од приоритетите на бугарското претседателство е иднината на Западниот Балкан, порача вчера на бугарски јазик претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, говорејќи на церемонијата за бугарското претседавање со Советот на ЕУ, која се одржа во театарот „Иван Вазов“ во Софија, јавуваат бугарските медиуми.

Говорот го одушеви и Џејмс Крисп, дописникот на лондонски „Телеграф“ од Брисел, кој на „Твитер“ порача дека Туск „убивал“ во својот говор на бугарски, цитирајќи го споменувањето на Спартак, „Игра на тронови“ и Христо Стоичков.

Обраќајќи се на бугарски, Туск нагласи дека Бугарија е „најстарата држава во Европа“, која никогаш не загубила воено знаме во битка, а Бугарите се потомци на познатиот роб-востаник од Тракија, Спартак.  

Говорот што ги одушеви Бугарите, Туск го почна со цитат на првата строфа од познатата поема „Отечество љубезно“ од Иван Вазов.

– Како Полјак, многу добро сфаќам колку многу работа, смелост и решителност ви требало вам, Бугарите, да ги постигнете овие европски успеси за вашата татковина. Никој не ви дал ништо дарум, вие самите на прво место сте творците на овој историски пресврт, на овие понови убавини – рече Туск, споменувајќи го и познатиот актер Захари Бахаров, кој се прослави со својата улога во култниот серијал „Игра на тронови“, а потоа и познатиот фудбалер Христо Стоичков, а на крајот го пофали и бугарскиот премиер Бојко Борисов, за кого рече и дека „би можел да преплаши не само еден тракиски војник“.


Јункер и ЕК утре во Софија за отпочнувањето на бугарското претседателство со ЕУ


Софија, 10 јануари, 2018 - 14:13 (META) 

Членови на Европската комисија (ЕК) и нејзиниот претседател Жан Клод Јункер утре и задутре ќе престојуваат во Софија, поради отпочнувањето на бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

Церемонијата во главниот град на Бугарија ќе почне утре во 19 часот, по што ќе биде организирана свечена вечера.

Утредента, в петок, членовите на ЕК ќе имаат средби со бугарските министри, на кои ќе се разговара за основните приоритети на бугарското претседателство, по што ќе има заедничка седница на Колегиумот на комесарите и на бугарската влада, по што Јункер и бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе одржат прес-конференција.

Јункер при дводневната посета на Софија ќе се сретне и со бугарскиот претседател Румен Радев и со претседателката на бугарскиот парламент Цвета Карајанчева.


Евакуиран аеродромот во Софија поради дојава за бомба


Софија, 10 јануари, 2018 - 14:12 (META) 

Аеродромот во Софија е евакуиран поради истрага која се спроведува откако била добиена дојава за поставена бомба, јавуваат светските медиуми.

Евакуацијата ја наредил министерот за внатрешни работи по повикот кој пристигнал во 13 часот и 20 минути по локално време, пренесе бугарската новинска агенција „Бгнес“.

На лице место веднаш пристигнале повеќе полициски единици, а на возилата не им е дозволен пристап до аеродромот.


Бугарија од денеска претседава со ЕУ


Софија, 1 јануари, 2018 - 11:25 (META) 

Бугарија од денеска е новиот претседавач со Советот на Европската Унија, односно официјално претседава со ЕУ, на која и се приклучи во 2007 година, заедно со Романија.

„Земјата ќе бара баланс помеѓу специфичните приоритети на земјите – членки и стратешките приоритети на ЕУ за постигнување на реални, видливи резултати во активен дијалог со граѓаните за европските прашања и одговори на нивните очекувања за поголема безбедност, вработување, одржлив раст и посилно присуство на ЕУ на светската сцена. Кога зборуваме за обединета Европа, не треба да заборавиме дека Западниот Балкан има потреба од јасна европска перспектива и поврзаност меѓу нив и со земјите-членки“, се наведува на официјалниот сајт за бугарското претседавање со ЕУ.

Бугарија со Унијата ќе претседава до 30 јуни, кога ќе ја предаде палката на Австрија.

Бугарија се соочи со критики од ЕУ, при што блокот упатува на нерамнотежи во економските и социјалните прашања и она што го гледа како високо ниво на корупција.

Новата влада на Зоран Заев посвети максимално внимание на развивање на односите со Бугарија, и неговата прва посета како премиер беше на Софија, за средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој уште тогаш најави силна поддршка за Македонија.

Тоа се ефектуираше преку потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август в0 Скопје.


Божидар Димитров заминува во пензија


Софија, 29 септември, 2017 - 18:19 (META) 

Божидар Димитров, директорот на Националниот историски музеј во Софија, познат по честото застапување на тезата за бугарското потекло на Македонците, си дал оставка и наскоро заминува во пензија, соопшти бугарското министерство за култура. Според министерството, Димитров ќе се пензионира на 1 ноември, бидејќи ги исполнува старосните услови.

Тој првпат на таа функција стапи во декември 1994 година, но беше сменет по четири години поради спорот со тогашниот бугарски претседател Петар Стојанов поради враќањето на ракописот на „Историја славјаноблгарска“ на Пајсиј Хилендарски во Зографскиот манастир на Света Гора.

Повторно беше назначен за директор на Националниот историски музеј во 2011 година и оттогаш непрекинато ја извршува функцијата.


ВМРО-ДПМНЕ: На еден месец од потпишувањето, Заев молчи за тоа што договори со Бугарија


Скопје, 3 јули, 2017 - 10:08 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска нагласи дека почнува одбројувањето за најавеното потпишување на договорот помеѓу Бугарија и Македонија. Како што велат од партијата, договорот го склучил премиерот Заев во Софија „во процес целосно нетранспарентен, далеку од очите на македонската јавност“.

„Помина еден месец од договорот кој Заев не ѝ го обелоденува на јавноста, а кој се однесува на македонската држава. Многу е јасно дека Заев не сака да се знае за штетниот договор. Токму ваквото однесување и штетниот договор што го преговара Заев отвори тендеција со која се задира во постоењето на македонската држава. Затоа слушнавме изјави како таа на коалицискиот партнер на СДС дека Илинденското востание било бугарско, навивачи од Бугарија напишаа дека Македонија е бугарска, а имаше и изјави дека имаме заедничка историја, дека македонски јазик не постои, дека македонскиот јазик е бугарски дијалект… Сите тие се изјави кои Заев не ги осуди, ниту демантираше, што како премиер е должен да го направи“, соопшти опозициската партија.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден не кажува што договорил во Софија


Скопје, 23 јуни, 2017 - 9:28 (META) 

„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес“, порача ВМРО-ДПМНЕ во своето редовно утринско соопштение.

„Граѓаните на Република Македонија се вознемирени бидејќи не знаат што точно прифатил Заев во договорот чие потпишување го најави за 2 август. Зоран Заев треба да им одговори на македонските граѓани кои делови од учебниците по историја ќе ги брише и кој ќе одлучи што да се брише? Дали ги прашал за тоа македонските граѓани на кои им ветуваше дебата за секое позначајно прашање?“, се вели во соопштението.

Опозициската партија порачува дека истовремено „гласни се поединци од Бугарија, кои со восхит гледаат на дејствијата на Заев, според кои македонскиот јазик е пишана форма на бугарски дијалект, а македонската историја е бугарска“.

Од партијата прашуваат дали целта на Заев е Македонија, нејзиниот јазик, култура и историја да бидат негирани.


Заев во Софија договара заеднички енергетски проекти и ново поврзување на гасоводите


Софија, 21 јуни, 2017 - 13:56 (META) 

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката, а се разговара и за изградба на ново поврзување меѓу гасоводот на Бугарија и македонскиот гасовод. Тоа се две од побитните работи за кои во Софија денеска разговарале македонскиот премиер Зоран Заев и Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија.

На средбата, која се одржа на вториот ден од посетата на дел од македонската влада на Бугарија, покрај владина делегација биле и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

На средбата било констатирано дека кај двете земји има подготвеност за заеднички проекти, за кои Македонија и Бугарија заеднички ќе бараат пари од ЕУ-фондовите.

Премиерот Заев, претходно, на брифингот со новинарите, истакна дека Република Македонија и Република Бугарија со средбите на највисоко ниво, со премиерот Бојко Борисов и со претставници на владино и на државно ниво во Софија, отвораат „ново златно поглавје“ во меѓусебната соработка.

Заев ја заврши посетата на Бугарија со средба со претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, која исто така ги поддржала реформските процеси и евроатлантските аспирации на Македонија, соопштија од службата за информирање при македонската влада.


Османи: Усогласен текстот на договорот за добрососедство, останаа само технички детали


Софија, 21 јуни, 2017 - 11:25 (META) 

„Резултатите од посетата на Софија се одлични. Најважно е што делегациите на двете влади го договорија текстот на договорот за добрососедство, а остануваат само некои технички детали, кои би можеле да бидат усогласени до посетата на бугарскиот премиер Бојко Борисов на Македонија на 2 август“, вели вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, за бугарската новинска агенција БТА.

Османи е дел од владината делегација што вчера пристигна во дводневна посета на Софија, што е првата посета на странска земја направена од новата македонска влада. Првата меѓународна активност беше посетата на Брисел минатата седмица.

Тој во интервјуто го повтори искажаниот став сите партии од владејачката коалиција да бидат вклучени во решавањето на најгорливите прашања на Македонија.

– Нашата цел е да ги затвориме сите отворени прашања: прашањето за Рамковниот договор во Македонија, прашањето на договорот за добрососедство со Бугарија, за на крај да остане само прашањето за името со Грција. Тоа е тешко и емоционално прашање за чие решавање напори треба да вложат сите партии и страни – вели Османи.

Тој објаснува дека има договор во владината коалиција за затворање на прашањето за Рамковниот договор, со решавањето на прашањето за законот за употребата на албанскиот јазик.

– Има еден закон предвиден со Рамковниот договор од 2001 година кој не е применет, а тоа е Законот за употреба на албанскиот јазик. Идејата е да го примениме тој закон и да го затвориме прашањето со Рамковниот договор. Паралелно со тоа ги реализираме реформите и се обидуваме да ги деблокираме процесите. Имаме таков договор со партнерите во Владата и тоа е меѓу краткорочните цели што е многу важно за патот на евроинтеграцијата. Европската комисија бара од нас овие прашања да се решат, а со тоа ќе го затвориме и нормативниот дел од Рамковниот договор и ќе имаме еден проблем помалку за решавање – порачува Османи.