!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Четири лица загинаа во пад на грчки воен хеликоптер кај Лариса


Атина, 19 април, 2017 - 13:25 (META) 

Четири воени лица загинаа, a една жена е тешко повредена во воен хеликоптер кој денеска се урна во област близу грчкиот град Лариса. Хеликоптерот летал од Лариса кон Кожани, кога се изгубил од радарот нешто пред 8 часот, во близина на областа Еласонас.

Центарот за справување со кризи почнал потрага по хеликоптерот еден час подоцна. Грчките спасувачки екипи ги нашле остатоците од хеликоптерот, четворицата загинати воени лица и една жена офицер со тешки телесни повреди, која веднаш е префрлена во воената болница во Солун.

Според информациите од Генерал-штабот на грчката армија, хеликоптерот извршувал планиран лет за контрола на северната граница на Грција, односно границата со Македонија и со Албанија, за проверка на безбедноста во пограничните региони. Овие летови, според весникот „Етнос“, редовно ги одржувале три лица од екипажот на хеликоптерот.

Во тек е истрагата за утврдување на причините за падот на хеликоптерот. Информациите од армијата се дека леталото било проверено и целосно исправно.

Пораки за сочуство до семејствата на загинатите испратија грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, премиерот Алексис Ципрас и лидерите на сите големи грчки политички партии, а министерот за одбрана, Панос Каменос, прогласи тридневна жалост во армијата.


Почина поранешниот грчки претседател Стефанопулос


Атина, 21 ноември, 2016 - 9:30 (META) 

На 90-годишна возраст, почина поранешниот грчки претседател Костис Стефанопулос. Стефанопулос беше хоспитализиран во четвртокот со пневмонија и почина вчера, доцна вечерта, во една од атинските болници.

Стефанопулос беше претседател на Грција од 1995 до 2005 година, со два мандати и со голема поддршка и од Нова демократија и од ПАСОК.

Имаше долга политичка кариера која почна уште во 1964 година, кога првпат беше избран за пратеник во грчкото собрание. Активен член на десничарската Нова демократија, тој беше дел и од првата грчка влада на Константинос Караманлис по падот на воената хунта во Грција.

Поранешниот грчки претседател неколку години се одвои од матичната партија и формираше свое движење, кое конечно во 1990 година повторно се припои кон Нова демократија и даде поддршка на партијата за да ѝ овозможи да освои мнозинство во грчкиот парламент.

Стефанопулос беше избран за претседател со широка поддршка од грчкиот парламент најпрво во 1995 година, а потоа и повторно во 2000 година. Сè уште важи за еден од најпопуларните грчки политичари, а пред пет години излезе со став дека на Грција ѝ е неопходна влада на широка партиска коалиција за да излезе од политичкиот хаос и за подобро да се справи со финансиската криза.

Пораки за сочувство за смртта на Стефанопулос испратија премиерот Алексис Ципрас, претседателот Прокопис Павлопулос и голем број политичари од грчката влада и од матичната партија на поранешниот грчки претседател, Нова демократија.


Почина канадскиот пејач, поет и уметник Леонард Коен


Монтреал, 11 ноември, 2016 - 10:15 (META) 

Вчера, на 82-годишна возраст, почина канадскиот пејач, текстописец и поет Леонард Коен. Веста за неговата смрт е објавена на официјалниот фејсбук-профил на музичарот, но не се наведени детали околу причините за смртта.

„Со длабока тага соопштуваме дека почина легендарниот поет, текстописец и уметник Леонард Коен“, стои во соопштението.

Канадскиот премиер Џастин Трудо му оддаде почит на пејачот, кој беше еден од највлијателните музичари и текстописци, кој со својот впечатлив баритон раскажуваше приказни за љубов, смрт, омраза, војна и за мир.

„Со длабока тага ја примив веста за смртта на легендарниот Леонард Коен. Тој ќе остане запаметен по своите груби вокали, карактеристичниот хумор и прогонувачките лирики кои ги направија негови песни омилени за многу генерации“, изјавил Трудо, пренесува „Би-би-си“.

Коен се појави во 1960-тите години, заедно со други музчки легенди, меѓу кои и годинешниот добитник на Нобеловата награда за литература, Боб Дилан, и неговиот сонародник Џони Мичел.

Во петдецениската кариера Коен објави 14 студиски албуми, од кои последниот, насловен „Сакавте помрачно“ (You Want It Darker), минатиот месец.

Во 2008 година канадскиот музичар беше примен во „Рокенрол холот на славните“.


Путин испрати телеграма со сочувство до Ердоган по повод терористичкиот напад


Москва, 21 август, 2016 - 14:23 (META) 

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по повод терористичкиот напад во градот Газиантеп, каде што загинаа најмалку 50 лица, соопшти денеска Кремљ.

„Злосторството за време на прослава, не шокираше со своите суровост и цинизам,“ пишувало во телеграмата на рускиот претседател.

Во неа, Путин исто така напишал дека „оваа трагедија е уште еден доказ дека е неопходно да се обединат силите на меѓународно ниво во борбата против тероризмот.“

Тој ја потврдил подготвеноста за силна анти-терористичка соработка со турските партнери како резултат на неодамнешниот постигнат договор.

Рускиот претседател изразил сочувство и дал поддршка за роднините и пријателите на жртвите, а посакал побрзо заздравување на повредените.

 


Кубанската поетеса Морехон испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите


Струга, 12 август, 2016 - 13:04 (META) 

Кубанската поетеса, Ненси Морехон, добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 2006 година, испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите што го погодија Скопје и околината.

Пораката, Морехон ја упати преку Струшките вечери на поезијата.

„Драги пријатели, додека слушав вести, чув за природните катастрофи во Македонија, посебно во вашиот главен град Скопје, од каде сè уште в срце носам спомени. За време на моите две посети, посебно во 2006 година кога ми беше доделен „Златниот венец“, таму оставив дел од моите најубави чувства. Би сакала да ви кажам дека најискрено сум многу загрижена за тамошната ситуација. За жал, во моментов ги немам имињата и адресите на моите пријатели кои никогаш нема да ги заборавам. Преку вашата институција би сакала да ја споделам со поетската заедница во Македонија мојата грижа и грижата на многу други кубански поети. Искрено, Нанси Морехон“, стои во пораката од кубанската поетеса.


Папата изрази сочувство за жртвите од поплавата


Ватикан, 10 август, 2016 - 12:51 (META) 

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека Папата Франциск преку државниот секретар кардинал Пјетро Паролин испрати телеграма со сочувство до скопскиот бискуп Киро Стојанов за жртвите од поплавата во Скопје и околината.

„Информирани за драматичното невреме што го погоди градот и околните населени места, предизвикувајќи длабока болка на целата заедница во земјата. Папата моли да ги пренесете до тешко погодените семејства на починатите, неговите изрази на длабоко сочувство, искажувајќи ја својата духовна блискост со ожалостените. Неговата светост се моли за сите оние кои ги загубија своите животи и повикува на небесна утеха за оние кои пострадаа од последиците на невремето и до сите го испраќа свој апостолски благослов“, стои во телеграмата.


Холандија изрази сочувство за жртвите од поплавите


Амстердам, 10 август, 2016 - 11:14 (META) 

Холандскиот mинистер за надворешни работи, Берт Кундерс вчера му прати писмо со сочувство на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски по повод разорните поплави во и околу Скопје и Тетово.

„Во име на Холандија, би сакал да го искажам своето искрено сочувство до владата и народот на Република Македонија. Нашите мисли се со оние кои загубија роднини и пријатели, со повредените и со оние кои ги загубија домовите“ – вели Кундерс во писмото.

Шефот на холандската дипломатија исто така им посака на граѓаните на Македонија сила и храброст во справувањето со последиците на оваа трагедија.


САД: Граѓаните на Македонија се во нашите мисли и молитви


Вашингтон, 9 август, 2016 - 22:21 (META) 

Американскиот Стејт департмент денеска изрази сочувство за жртвите од поплавите во Македонија.

„САД изразуваат сочуство до сите погодени од неодамнешните поплави. Граѓаните на Македонија се во нашите мисли и молитви додека земјата ги оплакува жртвите, повредените добиваат соодветна медицинска нега, а граѓаните се справуваат со загубите и нанесената штета – изјави на денешниот брифинг портпаролката на Стејт Дипартментот, Елизабет Трудо.


ЛДП e разочаранa од односот на Груевски кон премиерот


Скопје, 8 август, 2016 - 11:45 (META) 

Ливерално-демократската партија (ЛДП) денеска преку соопштение изрази сочувство до семејствата на жртвите од невремето што во саботата вечерта го зафати Скопје и околината, но и разочараност од однесувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при неговата посета на погодените подрачја.

Од опозациската партија велат дека се загрижени поради големиот број на загинати во невремето и додаваат дека нивните општински организации во Скопје активно се вклучени во сите граѓански хуманитарни акции за помош на населението.

„Истовремено, ЛДП е разочарана од односот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кон институциите кои се формирани согласно Уставот на Република Македонија. Особено неприфатливо е понижувањето и деградирањето кое се случи вчера кон Претседателот на Владата на Република Македонија, кон министрите и кон присутните градоначалници од страна на претседател на една политичка партија. Никола Груевски мора еднаш да сфати дека веќе не е Премиер и никогаш повеќе нема да биде. Срамниот однос не е само понижување на личноста на Емил Димитриев, туку и директно девалвирање на институцијата Премиер на Република Македонија. Сцените од синоќешната теренска посета беа уште еден доказ за нефункционалноста на целокупниот институционален систем, кој наместо дејствува согласно законите, чека телефонски наредби од страна на Груевски. Погрешното и штетно трошење на буџетски средства во изминатиот период за крајно непродуктивни цели, се покажа кобно и за тоа некој мора да сноси политичка одговорност“, стои во соопштението од ЛДП.

Оттаму додаваат дека освен одговорност од Груевски, очекуваат и неотповикливи оставки од директорот на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), Оливер Ромевски и од директорот на Дирекцијата за заштиа и спасување (ДЗС) Шабан Салиу, кои, како што велат од партијата, сериозно потфрлиле во предупредување до граѓаните за можноста од силни врнежи од дожд и со несоодветно и неспремно справување со поплавите кои однесоа човечки жртви.


Амбасада на Германија: Сочувство за загинатите и повредените во поплавите


Скопје, 8 август, 2016 - 9:44 (META) 

Германската амбасада во Македонија денеска изрази сочувство за жртвите од поплавите.

„Амбасадата на Сојузна Република Германија ја изразува својата длабока жалост за жртвите од невремето на 06.08.2016 година. Нашите мисли и нашето сочувство се со жртвите, повредените и нивните семејства“, стои во соопштението од амбасадата.

Сочувство за загинатите и повредените изразија грчката амбасада во Македонија, амбасадорите на САД, Велика Британија и Холандија, Џес Бејли, Чарлс Гарет и Ваутер Пломп, евроамбасадорот Аиво Орав, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, како и Европската Унија.