!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Собранието денеска паузира, откако вчера го разреши Зврлевски


Скопје, 18 август, 2017 - 11:29 (META) 

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Според келендарот на интернет-страницата на Собранието, „за денеска нема закажано пленарни седници и седници на работни тела“.

Вчера на дневен ред беа преостанатите точки од петтата, шестата и осмата седница, но, пратениците одработија само околу половина час, во кој со 64 гласа „за“, и без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во пленарната сала, го разрешија Зврлевски.

Расправата по останатите точки од дневниот ред на трите седници, претседателот на Собранието ги одложи, поради немање на услови за расправа, а нивното продолжение, рече, ќе го закаже дополнително.


Собрание: Повеќе за Дарко, отколку за Марко


Скопје, 16 август, 2017 - 14:40 (META) 

Кадровските решенија на Владата во државните институции и откажувањето од функциите на дел од нив се една од главните теми на кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебе си реплицираат на денешното продолжение на седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во своите реплики на говорите на своите сопартијци рече дека „СДСМ покажува дека воопшто нема кадровски потенцијал“ и поставува луѓе на раководни позиции во јавните институции кршејќи ги законите и правилата за систематизација.

– За Љупчо Зиков (се откажа од член на управниот одбор на МЕПСО) и Дарко Лешовски (се откажа од позицијата претседател на управниот одбор на Струшките вечери на поезијата) криво да ти падне, па и добри решенија беа, ако се земе предвид дека на Академијата за спорт назначен е професор по историја од средно училиште, во „Танец“ назначен е градежен техничар. Ова покажува дека не е во прашање Зврлевски, туку грубо непочитување на законите и газење по правилата, општество и по се – рече Димовски.

Неговиот колега од опозициската партија Зоран Илиоски рече дека дебата за разрешување на јавниот обвинител „не е само на местото на Марко да се стави Дарко“, туку да се испрати порака до сите што не мислам како власта и да се „дефокусира јавноста од важните прашања и потезите на владата, кои како што рече , се спротивни на интересите на граѓаните.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери повеќе пати ги опоменуваше пратениците да се држат до точката на дневен ред, на што Димовски побара од спикерот да биде „погалантен“, попозитивно и без нервоза да се однесува кон колегите – пратеници.

Пратенциите од владејачкото мнозинство предводено од СДСМ не учествуваат во расправата.

По двочасовна расправа, Џафери даде пладневна пауза од еден час. Седницата продолжува во 15 часот.


Поезија, вицови и исмевање на новите кадровски решенија на Владата во Собранието


Скопје, 15 август, 2017 - 12:57 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение од расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, покрај пофалбите за работата на јавниот обвинител, рецитираа поезија и раскажуваа вицови на сметка на новите кадровски решенија на власта во државните институции.

Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница изјави дека за попрофесионален јавен обвинител тој не знае, а неговиот партиски колега Зоран Илиоски рече дека политичката порака која сака да се испрати до целото правосудство е дека „мора да слуша што ќе им каже Зоран Заев во спротивно ќе бидат разрешени“.

– Со оваа дебата за разрешување на Марко Зврлевски се сака да се дефокусира јавноста од значајните теми и проблеми во Македонија. Деновиве имаме случаи кои укажуваат на тоа дека Македонија станува полициска држава. Пред неколку дена беа застрелани дечиња, а вчера во Струга се случи и убиство – рече Илиоски.

Пратеникот на опозициската партија, Иван Иванов од говорницата раскажа виц со кој на шеговит начин сакаше да потенцира дека власта ги распродава националните за своите лични интереси.

Неговиот колега Димитар Стевананџија ја рецитираше „Тешкото“ од Блаже Конески, која како што рече, им ја посветува на сите културни работници.

– Овие стихови им ги посветувам на сите културни работници да си ги искинат дипломите и да ги фрлат пред Министерството за култура затоа што од денеска директор на „Танец“ е човек со средно градежно образование. Денеска дискутираме за Зврлевски за да се прекрие средбата на Заев со Динко Велев – бугарскиот ловец на мигранти – рече Стевананџија.


Продолжува расправата за Зврлевски, се чека мислењето од Антикорупциска


Скопје, 15 август, 2017 - 9:52 (META) 

Собранието денеска во 11 часот треба да ја продолжи седницата на чиј дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Мали се шансите на денешното продолжение да дојде до разврска на расправата и да се премине на гласање за разрешувањето на јавниот обвинител.

Вчерашната седница, како и претходните, мина во меѓусебни реплики и контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои бараа да не се расправа за Марко Зврлевски, туку за стратегијата за бегалците, договорот со Бугарија, задолжувањето, депонијата во Струга, партизација на администрацијата.

Координаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски ја обвини СДСМ дека пред изборите ветувале воведување ред и поредок, еднаквост транспарентност, а откако се на власт ги заборавиле ветувањата и се насочиле кон партизација на администрацијата.

Владејачката партија СДСМ не учествуваше во расправата, единствено координаторот на пратеничката група Томислав Тунтев се појави на говорницата и рече дека тоа што го прави ВМРО-ДПМНЕ на седницата за разрешување Марко Зврлевски „наликува на април“, алудирајќи на случувањата и насилствата на 27 април при изборот на претседателот на Собранието.

Собранието го чека и мислењето од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) околу примената на членот 8-а став 1 алинеја 4 од Изборниот законик, односно дали може да расправа за разрешување на јавниот обвинител во период кога се распишани локални избори.


Тунтев: Ова многу наликува на 27 април, нема да учествуваме во бурлеската околу Зврлевски


Скопје, 14 август, 2017 - 13:23 (META) 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ  „наликува на април“, алудирајќи на случувањата и насилствата на 27 април при изборот на претседателот на Собранието.

Тунтев рече дека мнозинството нема да учествува во „бесмислената расправа“.

– Сите се откажавме од нашите дискусии за час поскоро да заврши оваа бурлеска околу сосема законскот разрешување на државниот јавен обивнител. Ова што се случува сега, овој говор на омраза, ова многу наликува на април и се надевам дека колегитте од опозицијата ќе прекинат и час поскоро да почнеме со постапката за именување на нов државен јавен обвинител – рече Тунтев.

Инаку, и денешното 10. продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски се одвива во реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои бараат наместо за разрешувањето на јавниот обвинител да се зборува за задолжувањето, Статегијата за бегалци, депонијата во Струга, Законот за јазиците. Дел се осврнаа и на вчерашното одблежежување на 16-годишнината од Охридскиот рамковен договор, на кое, според нив, македонскиот јазик бил третиран како јазик од втор ред.


ВМРО-ДПМНЕ бара интерпелација и за Таравари кој бил „најлошиот министер за здравство“


Скопје, 14 август, 2017 - 10:52 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека до Собранието поднела барање за интепелација и на министерот за здравство, Арбен Таравари, бидејќи според партијата тој е „најлошиот министер за здравство кој македонските граѓани го виделе“.

„Министерот Таравари е платен од граѓаните за да ги решава нивните проблеми и да придонесе за подобро здравство. Добро е Таравари да е повеќе на работа отколку на одмор за парите што ги зема. Добро е повеќе да сработи отколку да сурфа по интернет, но очајно е тоа што и по два и пол месеци нема никаков резултат од неговата работа. Случајот кој граѓани го обелоденија, а според кој девојче било испратено дома без да и биде дијагностицирано слепо црево, Таравари се расправа на „Фејсбук“ покажувајќи дека демонстрацијата на ароганција и суетата му се поважни од здравјето на граѓаните. Во Македонија веќе не смее да умираат луѓе поради хаосот кој го создава неспособниот Таравари“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека за интерпелацијата треба да гласа секој пратеник без оглед на партиската определба, бидејќи здравјето на граѓаните е поважно од се.

Таравари е седмиот министер од владата на Зоран Заев за кого опозициската коалиција во изминатите десетина дена поднесе интерпелација. Претходно гласање на недоверба ВМРО-ДПМНЕ побара за министрите за труд и социјална политика и за земјоделство, Мила Царовска и Љупчо Николовски, за министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за министерите за финансии и за култура, Драган Тевдовски и Роберт Алаѓозовски, за министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураку.


Џафери: Додека имаме работа ќе мора да работиме, продолжуваме утре


Скопје, 12 август, 2017 - 19:19 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и продолжението на расправата го закажа за утре во 11 часот.

Денешното продолжение на седницата за разрешување на јавниот обвнител помина без тензии, со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а, освен меѓусебните надмудрувања, поголема нервоза немаше ниту пред крајот, кога Џафери не го прифати барањето на Димовски.

– Денешното однесување е резултат на однесувањето на секој пратеник поединечно. Додека имаме работа ние ќе мора да работиме. Вие ја воспоставивте динамиката во која тече дебатата. Јас не можам да ја прекинам дебатата. Денеска на двајца говорници имаме 60 пријави за реплики од кои освен двајца, сите останати се од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Оставам мојот начин на работа да го ценат граѓаните, јас не очекувам оценка од тие што не ме признаваат – рече Џафари.

И денеска пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и контрареплицираа, барајќи наместо за разрешувањето на Зврлевски, кое според нив во период на распишани локални избори е незаконски, да се расправа за пожарите, задолжувањето, стратегијата за бегалци, Законот за јазиците, депонијата во Струга и кадровските промени во државните институции.

По пладневната пауза, која беше и единствената денеска, пратениците на опозициската партија во најголем дел зборуваа за членот 8-а од Изборниот законик тврдејќи дека според него, во ситуација кога се распишани локални избори не може да се одлучува за разрешување на јавниот обвинител.

На ова реагираше координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, според кого ваквите тврдења на опозицијата се бесмислени.

– Фала ви што што го прочитавте членот 8-а од Изборниот законик. Кој овде разговара за престанок на работен однос или за вработување? Ние зборуваме за престанок на мандатот на фукционер, на носителот на функцијата државен јавен обвинител. Кога ќе го разрешиме тој нема да остане без работа, повторно ќе биде јавен обвинител, само нема да ја врши функцијата Јавен обвинител на Република Македонија. Дајте да се заложиме сите да се разреши Марко Зврлевски и да почнеме процедура за избор на нов државен јавен обвинител – рече Тунтев.

Претходно, пред паузата, дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“.


ВМРО-ДПМНЕ поднесe интерпелација и за Алаѓозовски


Скопје, 12 август, 2017 - 14:49 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа интерпелација за министетот за култура Роберт Алаѓозовски, бидејќи, како што изјави пратеничката Ане Лашкоска на прес-конференција, со доаѓањето на Алаѓозовски на функцијата, оваа област за кратко време го допрела дното.

Алаѓозовски е шестиот министер од владата на Зоран Заев за кого опозициската коалиција неделава поднесува интерпелација.

Лашкоска нагласи дека под итно мора да запре „неоварваризмот кој што секојдневно го шири Алаѓозовски со што нанесува огромна штета на угледот на Република Македонија на културен план“.

– Во изминатиот период наместо унапредување на културата и културниот развој на Република Македонија, за многу кратко време откако Роберт Алаѓозовски беше назначен за министер од страна на СДСМ, имаме тренд на уназадување на културата и на културниот развој, преку партизација на културата, селекција и дискриминација на уметниците и културните дејци во нашата држава, не водење грижа за културното наследство, запирања на сите капитални инвестиции во културата и многу други активности кои водат во таа насока – рече Лашоска.

Таа потензираше дека ребалансот на Буџетот и кратењето на средствата во културата се најеклатантен пример за тоа колку Владата на СДСМ и министерот Алаѓозовски „немаат никакво чувство на припадност, никакво чувство за култура и за културните и уметничките вредности и за македонското културно наследство“.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува и дека со доставените измени на Законот за култура Алаѓозовски донел одлука за централизација на одлучувањето во културата.

 


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации


Скопје, 12 август, 2017 - 14:23 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“.

– Деновиве имаме оркестрирани напади од одредени портали на кои ударните наслови им се дека ВМРО-ДПМНЕ не дозволува и го блокира разрешувањето на Марко Зврлевски, а молчат за важните прашања. Марко Зврлевски ќе биде разрешен, но по 16 октомври, членот 8-а од Изборниот законик е јасен – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

На него се надоврза пратеникот Зоран Ѓорѓиевски, кој рече дека „антирежимските станаа владини медиуми кои не ги интересира што се случува во државата“.

Павлинче Честојнова од опозициската ВМРО-ДПМНЕ која рече дека невладините здруженија кои претходно „за три пресечени дрвја одржуваа прес-конференции, денес ги нема никаде кога пожарите изгореа голем дел од шумите“.

И на денешното продолжение на седницата на собраниската говорница речиси без исклучок се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои меѓусебно си реплицираат и контрареплицираат, барајќи наместо за разрешувањето на Зврлевски, кое според нив во период на распишани локални избори е незаконски, да се расправа за пожарите, задолжувањето, стратегијата за бегалци и кадровските промени во државните институции.

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ ги повика пратениците од владејачката СДСМ да се вклучат во дискусијата и да ги кажат своите аргументи за разрешување на Зврлевски.

– Најчесно и најдостоинствено ќе ве замолам да се вклучите во дискусијата затоа што во ваш интерес е граѓаните да слушнат зошто Зврлевски треба да биде разрешен. Вака излегува дека единствената причина тој да биде разрешен е за да може да поднесете што повеќе обвиненија пред локалните избори и да правите циркуси и да ги дефокусирате граѓаните – рече Рангелова.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев обраќајќи се процедурално рече дека пратениците на владејачката партија нема да дозволат да бидат вовлечени во ваква бесмислена расправа.

– Јас морам да укажам дека овде најмалку се зборува за темата на дневен ред. Ние веќе кажавме дека во ваква лакрдија нема да учествуваме, не можете да не навлечете да учествуваме во нешто вакво бесмислено. Имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски. Имаме многу да зборуваме за сите зли дела кои беа правени врз невини луѓе. Дајте бре луѓе да тргнеме кон реформите кои ќе чекаат граѓаните и меѓународната јавност. Во сите извештаи беше наведено дека реформите во правосудството треба да тргнат од Јавното обвинителство – рече Тунтев.

Откажување од говорите и репликите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побара пратеникот на СДСМ, Петар Атанасов.

– Откажете се од говорите и од репликите и да одиме на важните прашања. Ајде да ја завршиме оваа точка и да одиме напред – рече Атанасов.

По двочасовна расправа претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пладневна пауза до 15 часот.


Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски


Скопје, 12 август, 2017 - 10:30 (META) 

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на јавниот обвинител во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Пратениците на опозициската партија тврдеа дека предлогот за разрешување на Зврлевски е политички реваншизам на премиерот Зоран Заев и бараа наместо за разрешувањето да се расправа за пожарите, за Законот за јазиците, за Стратегијата за бегалците, како и за задолжувањето на земјата.

На моменти, на вчерашната седница имаше и тензична атмосфера, особено меѓу 19 и 20 часот, кога пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата спорејќи со претседателот на Собранието, Талат Џафери, а Илија Димовски ја извлече картичката на собранискиот спикер, по што тој повика обезбедување, а потоа даде едночасовна пауза.

Инаку, Собранието го чека мислењето од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), која на барање на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, треба да се изјасни околу примената на членот 8-а став 1 алинеја 4 од Изборниот законик во врска со расправата за разрешувањето на Зврлевски, односно дали законодавниот дом може да расправа по оваа точка во период кога се рапишани локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври.

Членовите на Антикорупциската комисија, како што информираа од Комисијата, в понеделник се враќаат на работа, по годишните одмори, кога се очекува да го разгледуваат барањето и да дадат мислење.