!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

СДСМ: Со скапиот увоз на струја, граѓаните за два дена се оштетени за 300.000 евра


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:12 (META) 

СДСМ ја повикува власта во заминување да престане да крие информации од граѓаните за реалниот ризик, домаќинствата да останат без струја, се вели во соопштението на СДСМ.

– Реалноста е дека Македонија се соочува со недостиг од струја и како што вчера предупредивме, денеска е распишан тендер за нов интервентен увоз на струја. Како што објавивме вчера, на Божиќ бил распишан првиот тендер за итен увоз на струја за 7 и за 8 јануари. За претходните два дена набавена е струја по цена за 36 проценти повисока од увозната цена дозволена од Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа граѓаните за два дена се оштетени 300.000 евра – се додава во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека „да работеа блоковите на РЕК Битола, за чии поправки граѓаните платија стотици милиони евра, сега ќе имаа струја и немаше да бидат оштетени ни денар“.

– Вистината е дека да не е увозот од странство, домаќинствата ќе останат и без струја и без греење на овој поларен студ. Ако земјите од регионот, што сега ѝ даваат струја на Македонија, почнат политики на штедење струја поради студениот бран, граѓаните, семејства со деца, ќе останат без струја – се додава во соопштението на СДСМ.


АЕК решавала 918 приговори за висина на сметки и квалитет на услуги


Скопје, 2 јануари, 2017 - 11:04 (META) 

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) од јануари до декември изминатата година решавала 918 спорови, кои генерално се однесувале на висината на сметките и на квалитетот на услугите.

Најмногу спорови, односно 20,2 проценти, се однесуваат за говор во мобилната телефонија, по што следат 18,1 процент за мобилен интернет, 6,4 процент за дигитална телевизија, 5,5 проценти за говор во роаминг, 5,3 проценти за кабелска телевизија, 4,6 проценти за телевизија преку интернет протокол.

Од вкупниот број спорови, 50,7 проценти или 448 барања за решавање спор се за услуги од „Оне Вип“, 41,7 процент или 369 барања за решавање спор на „Македонски телеком“, а 7,6 проценти за спорови со другите оператори.

Од споровите на корисниците со „Оне Вип“ целосно или делумно се усвоени 20,5 проценти, во тек на решавање се 10,7 проценти, толкав процент операторот постапил по барањето на корисникот, а отфрлени се 54,5 проценти. Од споровите, пак, со „Македонски телеком“, за 14,2 проценти се подготвени решенија за усвојување или делумно усвојување, во тек се 19,1 процент, а отфрлени се 47,8 проценти. За 13,4 проценти од приговорите постапката е запрена.


Сметките за парно греење ќе можат да се плаќаат електронски


Скопје, 22 ноември, 2016 - 12:40 (META) 

Компанијата „Балкан енерџи“ воведе можност за електронско плаќање на фактурите за топлинска енергија.

– Новата платформа „Бег ипеј“ (BegEPay) на потрошувачите им овозможува на брз и едноставен начин да ги проверат, според име и датум, сите неплатени сметки за топлинска енергија на нивните станови и деловни простории и да ги платат по електронски пат, без дополнителни трошоци. Преку новата услуга може да се платат сите доспеани сметки, односно фактури, освен тие што се предмет на тужба – известуваат од компанијата.

За да може потрошувачот да го користи системот за електронско плаќање на сметките, потребно е да се регистрира, односно да креира свој кориснички профил, следејќи го упатството поставено на веб-страницата www.beg-snabduvanje.com.mk.


Извршителите нема да наплаќаат од должниците без претходно да ги известат


Скопје, 20 ноември, 2016 - 14:42 (META) 

Извршителите нема да можат да повлекуваат пари од сметките на должниците без претходно да ги информираат, предвидуваат измените на Законот за извршување кои стапуваат на сила од 1 јанури 2017 година.

Со новите измени, должникот мора да биде информиран каде и колку должи, па потоа добива рок од три дена да го намири долгот и доколку не го направи тоа, тогаш му се блокира сметката.

Вкупниот изноз на наплата од извршување годинава изнесува повеќе од 76 милиони евра, два милиони евра помалку од лани.


Охрид и Струга oстанаа без вода поради неплатени сметки за струја


Охрид, 6 октомври, 2016 - 9:51 (META) 

Охрид и Струга синоќа останаа без вода зашто водоснабдувачкото претпријатие „Проаква“ не си ги платило сметите за електрична енергија. ЕВН го исклучи електричното напојување на главните пумпи од кои граѓаните се снабдуваат со вода.

Граѓаните бргу реагираа, нагласувајќи дека тие не се виновни за овој проблем и дека редовно и навреме ги намируваат сметките кон претпријатието „Проаква“ за потрошена вода.

Од „Проаква“ се обидоа да го забошотат проблемот, изјавувајќи дека ЕВН изведувала некакви работи, поради што дошло до прекин во водоснабдувањето.

Од ЕВН, пак, официјално соопштија дека струјата е исклучена поради неплатени долгови во износ од неколку милиони евра. Најавија судска разврска, но во интерес на граѓаните повторно го вклучија напојувањето.

Компанијата била принудена да ја исклучи „Проаква“ од електросистемот затоа што не бил постигнат договор за сервисирање на милионските долгови поради незаинтересираноста на другата страна за решавање на проблемот и за плаќање на електричната енергија.

За настанатиот проблем реагираа од опозицискиот СДСМ.

– Вечерва охриѓани и стружани го доживеаја најголемиот апсурд и срам, да живеат покрај вода, а да немаат вода за пиење, поради долгови на меѓуопштинското водоснабдително претпријатие „Проаква“. Единствен виновник за оваа катастрофална состојба е лошото, недомаќинско менаџирање на кадрите на ВМРО-ДПМНЕ. Токму сегашниот директор на „Проаква“, Томе Паскалоски, е човекот кој го заглави до гуша во долгови ова претпријатие, во претходното негово директорување. Згора на сè, пред околу една година Паскалоски си ја зголеми платата за 10.000 денари, на грбот на охриѓани и на стружани – велат во СДСМ.

Ова не е првпат граѓаните на Охрид да бидат колатерална штета на војната помеѓу двете страни. Во 2008 година, ЕВН од истите причини ја исклучи струјата во управната зграда на „Проаква“ и во главниот резервоар на водоснабдувачкиот систем кај „Билјанини извори“.


Парите од БЕГ одат на приватни сметки на ВМРО-ДПМНЕ во Кипар, обвини Левица


Скопје, 3 октомври, 2016 - 16:13 (META) 

Компанијата БЕГ е основана за да се испумпаат парите на граѓаните и да одат на приватни сметки на лицата од ВМРО-ДПМНЕ во Кипар, обвини денеска Владимир Куновски од политичката партија Левица.

Тој рече дека незаконските дејства на ВМРО-ДПМНЕ со БЕГ почнале уште во 2011 година.

„Сè почнува на 9 ноември 2011 година, на состанокот помеѓу Никола Груевски, Димитар Петров, директорот на Регулаторна комисија за енергетика и Хаџи-Мишев, директор на „Топлификација“. Целта била да се вратат сите исклучени потрошувачи. Лицето Н.Г. добива идеја и истата ја реализира во 2012 година, кога е одржан состанокот со Леонид Лебедев, сопственик на „Синтез груп“, руски бизнисмен на Кипар, и кога се формира БЕГ за 50.000 евра“, рече Куновски.

Од Левица велат дека голем криминал е направен во 2012 година, кога три лиценци се издадени на БЕГ, и тоа на 31 декември 2012 година, а во истиот ден се објавени во „Службен весник“, за да може веќе од 1 јануари 2013 година да издадат фактури.

„Имаме три месеци искористување на личните податоци на 40.000 граѓани бесправно, бидејќи БЕГ нема никаква правна и законска можност да ги користи нивните податоци“, додаде Куновски.


„Трезор“: СЈО најавува жалба, чека изземање на судијка и замрзнување на сметката на „Финзи“


Скопје, 3 октомври, 2016 - 10:52 (META) 

Од СЈО за „Мета“ велат дека со сигурност ќе поднесат жалба на одлуката за неопределување притвор на еден од осомничените во „Трезор“. Жалбата на СЈО треба да ја разгледува тричлен совет на Кривичниот суд, кој во рок од 48 часа треба да донесе одлука дали ќе го потврди решението на судијата на претходна постапка или ќе го прифати барањето на СЈО и ќе одреди притвор или, пак, ќе одреди некоја друга мерка.

Барањата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување мерки против четворицата осомничени во случајот „Трезор“ се распоредени кај тројца судии на претходна постапка, кои одлучуваат по предлозите на СЈО, појаснуваат за „Мета“ од Кривичниот суд.

Оттаму велат дека кај еден судија е предлогот за определување притвор за еден од осомничените во случајот (поранешен началик во Управата за безбедност и контраразузнавање по кој веќе е одлучено, односно, во петокот минатата недела, беше одбиено барањето на СЈО).

Друг судија на претходна постапка го добил барањето за определување мерки на претпазливост за тројца осомничени во „Трезор“, но СЈО побара негово изземање.

Трет судија, велат од Кривичен, треба да одлучи за барањето за замрзнување на смеките на фирмата „Финзи“, преку која одела набавката за опрема за УБК, со која осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот за околу 860.000 евра.

Специјалното јавно обвинителство во меѓувреме ја очекува и одлуката на претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, во врска со барањето на СЈО за иззамање на судијката што требаше да одлучува за мерките на претпазливост, односно одземањето на пасошите на тројца осомничени во „Трезор“, инаку поранешни високи функционери во УБК и во МВР.

СЈО, велат од обвинителството, бара изземање на судијката поради околности што упатуваат на сомнеж во нејзината непристраност. Поточно, деверот на судијката, односно братот на нејзиниот сопруг, работи за фирма која е во блиски деловни односи со фирмата „Финзи“.

Панчевски, според Законот за кривична постапка, има три дена да одлучи за изземањето на судијката. Од Кривичниот суд велат дека одлуката ќе биде позната најверојатно утре или најдоцна в среда.

Оттаму засега немаат информации кога третиот судија ќе одлучува по барањето на СЈО за замрзнување на сметките на „Финзи“.


На двете сметки на Црвен крст собрани 840.002 евра, акцијата завршува денеска


Скопје, 29 август, 2016 - 15:09 (META) 

На жиро-сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 38.409.843 денари или 624.550 евра, а од донирањето 100 денари со повик на телефоните 075/070/077 143 400, собрани се 13.250.300 денари, односно 215.452 евра, или вкупно 840.002 евра, соопштија од Црвен крст.

Досега, како што известија од Црвен крст, нивните екипи дистрибуирале:

 • 34.036 пакети со храна (еден пакет е наменет за четири лица);
 • 31.004 дневни и топли оброци;
 • 46.377  литри млечни производи;
 • 7.008 пакети со хигиенски производи;
 • 2.577 бебешки пакети;
 • 315 тони вода;
 • 586 душеци;
 • 4.590 кебиња;
 • 600 килограми облека;
 • 764 пара чизми;
 • 341 литар дезинтал.

Средствата што досега се собрани ќе бидат распределни линеарно на граѓаните од поплавените подрачја.


Граѓаните од поплавените подрачја нема да плаќаат за вода и за смет до октомври


Скопје, 24 август, 2016 - 13:29 (META) 

Градот Скопје ќе издвои 150 милиони денари или околу 2,5 милиони евра за реконструкција и за санација на улиците што беа оштетени од поплавите во неколку населени места во Гази Баба, било одлучено на денешната седница на Советот на Град Скопје.

– Втората одлука е ослободување на корисниците од плаќање надомест за извршена услуга собирање и транспортирање на комунален отпад. Со оваа одлука целиот собран и транспортиран отпад што се собра и се транспортира како дел од акцијата на расчистувањето на населените места, нема да биде наплатен, поточно граѓаните се ослободени од таа обврска – изјави координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје, Слободанка Трајковска.

Третата одлука што била донесена на седницата било ослободување од плаќање на надоместот за користење на услугите на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, на корисниците од погодените подрачја со поплавата за август, септември и за октомври.


Авансот за поплавата, банките не можат да го користат за наплата на стари сметки и долгови


Скопје, 23 август, 2016 - 15:38 (META) 

Смејствата во поплавените подрачја на социјалните мрежи тврдат дека добиле помала сума од 30.000 денари авансно исплатена парична помош, бидејќи тие пари банките им ги искористиле оти имале блокирани сметки за неплатени сметки или рати од кредит.

Иако тие тврдат дека дел од парите од помошта за поплавите најпрво отишле за намирување на долговите, од банките со кои контактираше „Мета“, но и од Министерство за финансии велат дека тоа не е можно.

Неофицијално, банките не смеат да земаат дел од овие средства бидејќи Министерството за финансии потпишало посебен договор – протокол во врска со исплатата на авансната помош за поплавените граѓани.

– За лицата на кои им се блокирани сметките имаме посебна методологија за исплата во согласност со Законот за платен промет. Се користат посебни наменски средства, така што помошта ќе стигне и до нив – вели министерот за финансии Кирил Миноски.

Банките со кои контактиравме нè информираа дека овие средства не можат да бидат повлечени од трансакциска сметка за исплата на долг, бидејќи исплатата на авансната помош се вршела готовински.

– Исплатата на авансната помош за граѓаните од поплавените подрачја во банките се врши готовински, по претходно добиен список од Министерство за финансии и со лична идентификација на пријавените граѓани. Ваквиот начин на исплата е договорен за да се избегне повлекување на тие средства на блокираните сметки кои ги имаат дел од тие граѓани. Потоа граѓаните, ако сакаат, може да си ги стават парите на трансакциска сметка – изјави директорот за платни системи на НЛБ Банка, Игор Давчевски, за „Мета.“

Тој додаде дека банките потпишале договор со Министерство за финансии во однос на тоа како ќе се одвива исплатата на авансната отштета во овој период.

Од Министерството за финансии ги известија граѓаните дека за да им бидат уплатени средствата треба да го наведат името и презимето и банката во која сакаат да им бидат уплатени средствата.