ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата


Скопје, 24 јули, 2017 - 17:59 (META) 

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“.

„Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како и од други надлежни институции, со кое се бара на Обвинителството да му бидат доставени информации и податоци во врска со досега извршените ревизии во институциите каде уметничките дела биле дадени на реверс“, велат од Обвинителство, од каде презеле и дејства за утврдување на вредноста на делата.

Предистражната постапка почнала по известувањето на Обвинителството од страна на МВР, за исчезнувањето на слика од Мазев, во 2007 година од Владата и на слика од Владимир Величковски, од Министерството за одбрана, во 2012 година, наведени во договорот од 2015 година меѓу тогашниот состав на СОЗР при Владата и Националната галерија на Македонија.


Музејот „Никола Незлобински“ ќе ја ревалоризара збирката на сликарот Вангел Коџоман


Охрид, 8 февруари, 2017 - 11:38 (META) 

Националната установа Музеј „Д-р Никола Незлобински“ годинава ќе реализира повеќе проекти, меѓу кои и ревалоризација на збирката на сликарот Вангел Коџоман.

Со средства од Министерството за култура, музејот ќе ги осовремени депоата, а ќе се спроведе и конзервација на етнолошкиот материјал од збирката.

Музејот годинава ќе изврши конзервација на метални предмети од богатата збирка, замена на експонатите од постојаната изложба со нови на тема „Лековитите растенија на планината Јабланица“ и едукативна работилница „Рибите во Охридско Езеро“.
Предвидена е едукативна работилница „Културно наследство од Струга и Струшко“.


„Ги умреа“ амбасадорите во Македонија на интернет


Скопје, 19 декември, 2016 - 13:53 (META) 

Посмртни фотографии на дел од сегашните и од поранешните амбасадори во Македонија, се појавија на веб-страницата „Имгур“.

Не е познато кој ги прикачил овие слики на веб-страницата, но тие се појавуваат два дена откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одржа говор пред Државната изборна комисија, во кој истакна дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата.

– Амбасадорите кои се мешаат, мора да престанат да го прават тоа. ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на состаноци и на преговори во кои учествуваат амбасадори или други странски претставници, на кои се носат одлуки за кои одлучуваат претставниците избрани од народот – рече Груевски.

Посмртни фотографии добија амбасадорот на САД, Џес Бејли, ЕУ-амбасадорот Самуел Жбогар, сегашниот и поранешната француска амбасадорка, Кристијан Тимоние и Лоренс Оер, холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, италијанскиот амбасадор Масимо Белели, британскиот амбасадор Чарлс Гарет, германската амбасадорка Кристине Алтхаузер, како и поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте и поранешниот европарламентарец Ричард Ховит.


Во Италија пронајдени две украдени слики од Ван Гог


Амстердам, 30 септември, 2016 - 11:41 (META) 

Италијанската полиција пронашла две слики од холандскиот сликар Винсент ван Гог во Неапол, кои се украдени во 2002 година, соопшти Музејот „Ван Гог“ во Амстердам.

Во соопштението се наведува дека сликите се отстранети од рамките, но дека не се многу оштетени.

Засега не е познато кога сликите ќе бидат вратени во музејот.

Сликите „Конгрегацијата ја напушта Реформираната црква во Нојнен“ и „Поглед на море во Шевенинген“ се од релативно раниот период од творештвото на Ван Гог. Вредноста на сликите е околу 22 милиони евра.


Стари разгледници откриваат заборавени спомени од Македонија


Скопје, 27 јануари, 2016 - 15:45 (META) 

Во јануари 2016 година, Јавната библиотека на Њујорк во јавност објави повеќе од 180.000 дигитализирани предмети. Многу од овие материјали во библиотеката се историски документи што може да се употребат во академски студии, како и да се преземат и да се користат слободно затоа што нивното авторско право е истечено, пишува „Глобал војсис“.

Еден извор од интерес за Европа е колекцијата на германски разгледници од Втората светска војна. Изработени во периодот помеѓу 1914 и 1918 година, овие фотографии не ги документираат само воените аспекти на војната, туку обезбедуваат погледи на места и на луѓе фатени во рамките на виорот.

разгледница Скопје

На разгледницата пишува: „На античка тврдина на Охрид (Македонија). Дел од карпестиот брег на Охридско Езеро. Во заднина, албанските снежни планини“.

Всушност, албанските планини зад фотографот, а не на сликата. Планината во заднина е Галичица, која денес е национален парк.

germanski trupi vo skopje

Германски војници во скопските приградски населби во куќи на локалните етнички Албанци.

skopje pazar

Етничката разновидност прикажана преку различни облеки на пазарот во Скопје за време на Првата светска војна.


Во Прилеп отворена изложбата „Вевчански видувања“


Охрид, 16 јануари, 2015 - 18:45 (META) 

Синоќа, во галеријата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, беше отворена изложбата „Вевчански видувања“.

Изложени се триесетина слики, дела на уметници од земјата и од странство, меѓу кои реномираните македонски творци – академик Васко Ташковски, Павле Кузмановски, Петар Попчев, Новица Трајковски, Данчо Ордев, Томе Мишев и други учесници на меѓународната Вевчанска ликовна колонија.

Сликите се подготвени на Вевчанската колонија, која постои од 2010 година. Досега учествувале повеќе од 50 реномирани ликовни ументици од Македонија, Русија, Грција, Бугарија, Албанија, Србија, Египет, Франција и од други земји.

– Сликарите дојдени од повеќе земји потврдуваат дека во Вевчани сликарот може да ја наслика тишината, но и светлината да ја преточи во рапсодија од бои, подарувајќи на платното, во знак на заемна и вечна творечка љубов, самопочит и разбирање. Повозвишено од тој чин ниту имало, ниту ќе има. Сликарот и сликата прегрнати одат кон идните господови плодородија, на сликарската рамнотежа излеана од сите и за сите – вели за изложбата новинарот Мишо Китановски.


„Метрополитен“ објави 400.000 слики на интернет


Њујорк, 24 ноември, 2014 - 16:00 (META) 

Музејот на уметноста „Метрополитен“ објави онлајн-архива со повеќе од 400.000 дигитални слики со висока резолуција, кои можат да се преземат за некомерцијална употреба.


Слики на Ворхол продадени за 150 милиони долари


Лондон, 17 ноември, 2014 - 17:08 (META) 

Две познати слики на Енди Ворхол се продадени за астрономски цени, соопшти аукциската куќа „Кристи“.

Во соопштението се наведува дека „Трипл Елвис (Ферус Тајп)“ достигна цифра од 81,9 милиони долари, додека „Фор Марлонс“ 69,6 милиони долари.

На споменатата аукција, која се одржа на 12 ноември, биле понудени околку 80 дела од уметници, а вкупната заработувачка изнесува 856 милиони долари, што е една од најголемите во долгата историја на аукциската куќа „Кристи“.


Четврта самостојна изложба на Кристина Зимбакова


Скопје, 16 ноември, 2014 - 15:05 (META) 

Во вторник, со почеток во 19 часот, во Порта „Македонија“, ќе се отвори четвртата самостојна изложба на Кристина Зимбакова, насловена „Пупки во бурата“. Таа на изложбата ќе се претстави со слики во комбинирана техника, создадени во последните неколку години. Одлики на нејзиното творештво се експресивниот и симболичен израз, вметнувањето мотиви од поезијата на Силвија Плат и на Ен Секстон, текстуални елементи и габи како медиум.

На сликите, освен акрил, смола и рачен вез, таа користи и невообичаени материјали, како дрвени струготини, влакна од коноп, рафија, пеперутки, афионово семе, чевли. Габите, лишаите и пеперутките се добиени од збирки или теренски истражувања во соработка со природни научници.

Изложбата ќе ја отвори проф. д-р Ферид Мухиќ, а ќе трае до 3 декември.


„Засолниште“ – монохроматски пејзажи на Мајкл Пек


Мелбурн, 10 ноември, 2014 - 16:54 (META) 

Австралискиот уметник Мајкл Пек минатата недела во Мелбурн ја промовираше својата монохроматска уметничка колекција насловена „Засолниште“.

Уметникот, при создавањето на серијалот, користел една боја и брзи потези со четката, а со помош на нив ги отсликува осаменоста и тишината.