И граѓаните и бизнисмените разочарани од рокот за изградба на автопатот Скопје – Блаце


Скопје, 29 јануари, 2019 - 17:11 (META) 

Најавата за изградба на автопатот Скопје – Блаце во две фази и за период од 54 месеци, предизвика бројни реакции во јавноста. Граѓани иронично коментираат дека автопатот побрзо би се изградил со копач и со лопата, додека претприемачите велат дека долгиот рок ќе им ја намали добивката и ќе ги зголеми трошоците, пишува Порталб.мк.

Во моментот на објавувањето на веста, граѓаните жестоко и со неверување реагираа на социјалните мрежи за долгиот временски рок.

– Срамота, срамота! 12 километри за пет години! Со копач и лопата ќе се направи побргу. Кој ја донесе таа одлука? Крадци, хохштаплери – вели С.И.

-Овој пат, како што знаеме, во западните земји би се реализирал за максимум две години, но навикнавме со нивните лаги – вели друг граѓанин.

-Подобро да не го изградите воопшто, дотогаш ќе патуваме со дронови – вели уште еден критичар.

Членот на Здружението на бизнимени на индустриската зона Визбегово, Нухи Алиу смета дека рокот од 54 месеци за изградба на автопатот Скопје – Блаце е многу долг, бидејќи патот од граничниот премин Блаце до Скопје не е планински, како што е патот Хани Елезит – Качаник, а и кај нас нема планински клисури.

– Не знам зошто ќе трае толку долго. Тука нема ни 12 километри пат. Тоа не е пат што е во планински области, со многу пречки, како што е патот Хани Елезит – Качаник. Мислам дека не треба да има толку долго инвестирање, бидејќи теренот е посоодветен – вели Алиу.

Директорот на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Дрилон Исени исто така смета  дека работите за изградба на автопатот Скопје-Блаце треба да се одвиваат побргу.

-Нашите очекувања беа дека изградбата на овој сегмент ќе се одвива со многу побрза динамика. 54 месеци е, секако, многу долго време за бизнисот, затоа и доаѓа нашето барање да се ревидира временскиот рок, да се постави во приоритетните инфраструктурни проекти и овој временски рок значително да се скрати за да немаме предолги процеси, како што е случај  со другите патишта – вели Исени.

Одолговлекувањето на работите и според претприемачот Алиу, ќе го намали профитот на фирмите во економската зона Визбегово. Исени, пак, нагласува и дека изградбата на автопатот ќе го забави протокот на стока меѓу Македонија и Косово.

– Како резултат на тоа, компаниите што имаат трговски промет со Косово сигурно ќе имаат потешкотии во транспортот или забавување на движењето, и секако ваквото забавувањето значи зголемување на трошоците и пречка за работата на компаниите – додаде Исени.

На 11 јануари во Секретаријатот за европски прашања беа направени првите чекори за изградбата на автопатот.

Тој ќе биде долг 12,5 километри со четири тунела и 8 мостови, а ќе се реализира во две фази. Беше најавено и поставување на рампи за патарина. Автопатот ќе чини 110 милиони евра.


Скопје денеска најзагаден град во светот


Скопје, 28 јануари, 2019 - 11:18 (META) 

Сервисот „Ер Вижуал“ кој постојано ја следи состојбата на загадувањето на воздухот во големите градови во светот претпладнево го стави Скопје на врвот на светската листа, со индекс од 217 според AQI.
По Скопје е Дака, Бангладеш, со индекс 189, па Чонгќинг во Кина со иста вредност. Подолу, со индекс 186 е Вухан, Кина, па Калкута со 166.

Индексот AQI се составува според состојбата на загадувањето на воздухот со честички ПМ2,5, ПМ10, јаглероден моноксид, сулфурен диоксид, азотен оксид и со озон на површината, со што се дефинира вредноста, која ја одредува опасност по здравјето на луѓето. Мерната скала е од 0 до 500. Податоците за Скопје се земени од веб-сервисот за мерење на загадувањето на воздухот на Министерството за животна средина и просторно планирање.


Зелениот катастар на дрвјата во Скопје преброја 65.844 дрвја и 28.395 грмушки


Скопје, 15 јануари, 2019 - 15:15 (META) 

Скопје доби зелен катастар чија цел е подобрување на управувањето со јавното зеленило како и зајакнување на урбаната отпорност преку собирање на податоци за тоа со какво зеленило градот располага. Станува збор за проект кој Град Скопје во соработка со УНДП и граѓанскиот сектор, кој го претстави денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.

Според скопскиот градоначалник, зелениот катастар треба да обезбеди прецизни и квалитетни податоци со помош на кои ќе може во иднина да се спречи непотребното сечење и уништување на дрвјата во градот за потребите на градежните активности, но и да се работи на зачувување и одржување на постојното зеленило.

Според Шилегов, изминатите 10 години како последица на градежната експанзија, а во центарот на Скопје и како последица на проектот Скопје 2014 зеленилото во градот честопати било жртвувано за сметка на новите градежни објекти кои задоволуваа нечии лични, политички и бизнис интереси.

„Несоодветен беше и третманот, голем број дрвја се самоуништија, се исушија“, истакна Шилегов.

Извршените истражувања и мерења за потребите на изработката на Зелениот катастар на град Скопје покажале дека во градов во моментов има вкупно 65.844 дрвја и 28.395 грмушки, дека Скопје располага со 174 видови дрвја и 77 различни видови грмушки.

Мапираното зеленило во Скопје е претставено преку ГИС апликација која преку интернет ќе биде достапна и за користење на граѓаните. Во неа секое мапирано дрво има своја лична карта, број и локација, односно може да се следи неговата состојба.

Скенирањето на градското зеленило, меѓу другото, покажа и во каква состојба се наоѓа вегетацијата, па така е констатирано дека има околу седум проценти оштетени или загрозени дрва меѓу кои доминираат тополите, врбите и јоргованот, додека пак во најдобра состојба се наоѓаат костенот, тујата, смрчата и платаните.

Од Паркови и зеленило најавија подигање на 40 нови зелени површини во градот за оваа 2019 година,к ако и садење на 7.000 нови садници и реализација на новиот дел на Градски парк.


Седум нови сомнителни случаи на заразени од морбили


Скопје, 10 јануари, 2019 - 13:37 (META) 

Седум нови сомнителни случаи на заболени од морбили се пријавени денеска во Институтот за јавно здравје. Прим. д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот, нагласува дека ова не се регистрирани случаи, туку за нив допрва ќе следат лабораториски анализи и испитувања, а потоа ќе види дали ќе бидат потврдени случаи или не.

– Сомнителните случаи се добиени од Инфективната клиника. Тие чекаат лабораториска дијагностика, а дополнително ќе се знае дали ќе добиеме пријава дека се работи за заразна болест. Во новата епидемија, на територија на Скопје, без оние седум случаи од Радишани, во моментов има 13 потврдени случаи – информира д-р Кузмановска.

Како што неофицијално дознава „Мета“, станува збор за деца од градинка во Аеродром.

Од 3 јануари е прогласена епидемија на морбили на ниво на Скопје. Во исто време беше донесена мерка за забрана за прием на невакцинирани деца со МРП вакцина. Од денот на забраната, досега вакцинирани се над 1.300 деца.

Државниот санитарен и здравствен инспекторат врши контроли по градинки, дали тие примаат деца кои не ја имаат примено оваа вакцина. Директорката Ирина Бухова за „Мета“ информира дека до овој момент не се регистрирани случаи на примање невакцинирани деца.

– Ние можеме да правимe проверки само кај што има решение за забрана. Затоа нашите инспектори делуваат само во Скопје. Во моментов нема пријави за примени невакцинирани деца во градинка – вели Бухова.


Ципрас: Првиот договор со новото име на соседот да биде за брза пруга со Грција и Србија


Белград, 21 декември, 2018 - 16:11 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас од Белград, каде е на официјална посета и средба со српскиот државен врв, твитна дека со претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале за тространа соработка со Македонија во полињата на транспортот, енергетиката, трговијата, како и за полициска соработка.

Меѓу другото, тој најави и изградба на брза железница меѓу Атина и Будимпешта.

Тој потоа на заедничката прес-конференција со Вучиќ, по втората средба на Грчко-српскиот совет за соработка на високо ниво, порача дека Грција ќе продолжи да биде витален помагач на Балканот.

– Преземаме дипломатски иницијативи за да ги претвориме симпатиите на двата народи (грчкиот и српскиот) во дела. Мора да дадеме позитивна перспектива и да се запрашаме дали политиката на интертност може да создадат перспективи. Напротив, мултидимензионалната надворешна политика може да донесе перспектива. За нас Балканот е економски витален, а Грција е витална за останатите балкански земји. Јас верувам во визијата за интербалканска соработка и се радувам на можност за отклучување на големиот потенцијал на нашиот регион. По ратификацијата на Договорот од Преспа од парламентите на двете земји (Грција и Македонија), ќе продолжиме со тристрана соработка за да ги унапредиме Пиреја, Солун, Белград, како транзитни центри и потоа ќе пристапиме кон пакт за економска соработка меѓу Грција и Србија – рече Ципрас.

Тој посочи дека со Преспанскиот договор, Македонија наместо ѕид, ќе стане  мост меѓу двете земји.

Најави и железничка пруга за големи брзини што ќе ги зближи трите земји.

– Грција е земја што игра најстабилизирачка улога вво регионот. Таа го докажува тоа со Преспанскиот договор по повеќе од 30 години конфликт со нашата соседна земја, нашата,  на Грција и Србија заедничка сосетка и нема да биде претерување да се каже дека имаше една земја што беше како еден сив појас меѓу нас. Сега немаме ѕид меѓу двете земји, туку мост. Преспанскиот договор ќе помогне на Грција и Србија да се приближат повеќе и да ја доразвиваат економската соработка, преку инвестиции и планови што ќе ја засилат меѓусебната поврзаност и ќе овозможат граѓаните и стоките да патуваат побрзо. Нашата цел е првиот меѓународен договор што нашата соседна земја ќе го потпише со новото име да биде меѓу Грција, Србија и Северна Македонија за брза железничка пруга што ќе ги спојува Атина, Солун, Скопје, Белград, а потоа и до Будимпешта, што ќе ги приближи дополнителнно Грција и Србија и ќе има крајно поволни последици за трговијата, туризмот, но и за стабилноста на Балканот – рече Ципрас.


Srpski mediji pogrešno predstavljaju Karakačanova kao oficijalnu Sofiju


Skopje, 18 декември, 2018 - 23:45 (META) 

U analizi pod naslovom „SKOPLJE I SOFIJA U KLINČU Tenzije sve veće, Bugarska poručila Makedoniji da provocira i da makedonski jezik NE POSTOJI“ objavljenoj danas, predstavljajući najnovije iskre u makedonsko – bugarskim odnosima, srpske novine „Blic“ sasvim pogrešno u naslovu su poistovetile bugarskog vicepremijera i ministra odbrane Krasimira Karakačanova sa celom vlasti Bugarske i uopšte sa celom zemljom.

Inače, isti tekst, uz napomenu da je reč o tekstu „Blica“, ali pod drugačijim naslovom, pojednako dezinformirajući, preneo je i nedefinisani nacionalistički veb-sajt tabloid „Srbija danas“.

Imeno tekst govori o stavovima i izjavama Karakačanova prema makedonskoj vlasti, ko je i predsednik bugarska nacionalističke partije VRMO-BND i zakleti pobornik teze bugarskog porekla Makedonaca, ali uopše ne spominje bilo kog drugog pripadnika vlasti u Bugarskoj.

Ova jedna ličnost, odnosno vicepremijer, se izjedančava sa celom vlasti, iako ni premijer Bugarske ni drugi vicepremijeri ne podržavaju tvrdnje nacionalističkog vicepremijera da je Makedonija prekršila Sporazum o dobrosusedstvu, ali šta više, nisu potvrdili i da Bugarska blokira evroatlantske integracije Makedonije, odnosno njene pokušaje da se učlani u EU i NATO.

Karakačnov još pre više od deset dana, prvo preko obraćanja na veb strani VMRO-BND, a zatim korz brojna gostovanja u bugarskim medijima, nešto što je bilo ponovljeno i prošlog vikenda, poručio da izjave na makedonskom jeziku makedonskog premijera Zorana Zaeva, kao i zajedničke ekspertske komisije Makedonije i Bugarske, predstavljaju kršenje odredbi Sporazuma.

Ali takve izjave, osim što su naširoko prenete u bugarskim medijima, ne dobijaju podršku drugih pripadnika vlasti, čime pada u vodu teza srpskih novina „Blica“ izrečena u naslovu.

 


Српски медиуми погрешно го претставуваат Каракачанов како официјална Софија


Скопје, 18 декември, 2018 - 16:51 (META) 

Во анализа под наслов „Скопје и Софија во клинч: Тензиите се сè поголеми, Бугарија и порачува на Македонија дека провоцира и дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ“ oбјавена денеска, претставувајќи ги најновите искрења во македонско-бугарските односи, српскиот весник „Блиц“  сосема погрешно со насловот го поистовети бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов со целата власт на Бугарија и со целата земја воопшто.

Инаку, истиот текст, со потсетување дека станува збор за текст на „Блиц“, но со поинаков наслов, исто толку дезинформирачки, го пренесе и недефинираниот националистички веб-сајт-таблоид „Србија данас“.

Имено, текстот зборува за ставовите и забелешките кон македонската власт од Каракачанов, кој исто така е и претседател на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД и заколнат поборник на тезата за бугарското потекло на Македонците, но воопшто не споменува кој било друг припадник на власта во Бугарија.

Со ова една личност, односно вицепремиер, се изедначува со целата власт, иако ниту премиерот на Бугарија ниту други вицепремиери не ги поддржаа тврдењата на националистичкиот вицепремиер дека Македонија го прекршила Договорот за добрососедство, но уште повеќе, не потврдија и дека Бугарија ќе ги блокира евроатлантските интеграции на Македонија, односно нејзините обиди да се зачлени во ЕУ и НАТО.

Каракачанов уште пред повеќе од 10 дена, првин преку обраќање на веб-местото на ВМРО-БНД, а потоа преку бројни гостувања во бугарски медиуми, нешто што беше повторено и изминатиов викенд порача дека со изјавите на македонски јазик од македонскиот премиер Зоран Заев, како и заедничката експертска комисија на Македонија и Бугарија, го пречекоруваат пропишаното од Договорот.

Но таквите искази, освен што беа нашироко пренесувани во бугарските медиуми, не добија поддршка од други припадници на власта, со што паѓа во вода тезата на српскиот весник „Блиц“ искажана во насловот.


Папата Франциск на 7 мај ќе ја посети Македонија


Скопје, 13 декември, 2018 - 12:20 (META) 

Владата соопшти дека Папата Франциск ќе ја посети Македонија на 7 мај следната година, откако бил поканет од државната власт.

Засега со сигурност се знае дека римокатоличкиот поглавар ќе го посети Скопје, родниот град на света Мајка Тереза. За останатите детали од посетата, Владата ќе инфомира кога ќе се прецизираат деталите.

Папата Франциск во Македонија ќе стаса од Бугарија, каде ќе биде во дводневна посета, а ќе ги посети главниот град Софија и гратчето Раковски.


Во Скопје доаѓа заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан


Скопје, 12 декември, 2018 - 10:41 (META) 

Заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан, денеска ја почнува својата европска турнеја, во рамките на која во вторник ќе го посети и Скопје.

Тој исто така ќе ги посети Братислава, Виена, Софија, Сараево и Варшава.

Саливан во Скопје ќе пристигне на 18 декември, вторник, како највисок функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во официјална посета на Македонија.

Според најавата од Стејт департментот, заменик-државниот секретар на САД во Скопје ќе разговара за регионалните прашања и ќе ги охрабри македонските власти да продолжат со реформите  и спроведувањето на Договорот од Преспа.

Саливан ќе има средби со претставници на власта, но и со бизнисмени и со граѓански организации.


Распука мозаикот на плоштадот „Скендербег“


Скопје, 28 ноември, 2018 - 12:33 (META) 

Една година по официјалното отворање на плоштадот „Скендербег“ во Скопје, мозаикот  распукува, јави „Порталб“.

Покрај мозаикот на фотографијата, има и бројни други пукнатини по ѕидовите на издигнатиот плоштад.

Од сајтот се обратиле во Општина Чаир, чија инвестиција беше плоштадот, а од таму добиле одговор дека нема оштетувања на мозаикот.

„Секторот за урбанизам во Општина Чаир постојано се грижи за одржувањето на плоштадот ,Скендербег’ преку поставување на потребната урбана опрема, засадување цвеќиња и редовно чистење. Комисијата ангажирана од овој сектор при последната теренска проверка откри оштетувања на плочките и на скалилата, коишто ќе бидат поправени наскоро. Во однос на тврдењето за оштетување на мозаикот, споменатата комисија, составена од архитекти и инженери, не откри оштетувања што бараат естетски интервенции“, одговориле од Општина Чаир.