!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Старица починала во пожар во скопско Буковиќ


Скопје, 7 јануари, 2017 - 11:38 (META) 

Осумдесет и тригодишната М.Б. вчера била пронајдена почината во изгорен кат од куќа во скопското село Буковиќ.

Како што информира МВР, вчера во ЕИК–Скопје било пријавено дека во 13.25 часот во село Буковиќ од засега непознати причини избувнал пожар во куќа, сопственост на Р.Б. (49), при што целосно биле изгорени приземјето и катот, каде била неговата мајка М.Б., која била пронајдена почината.

Пожарот бил изгаснат од екипи на бригадата за противпожарна заштита. По наредба на јавен обвинител, телото на почината е предадено на семејството за погреб.


Сончево и студено – во Маврово измерени минус 19 Целзиусови степени


Скопје, 7 јануари, 2017 - 9:47 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а наместа ќе има услови за провејување на слаб снег. Во текот на денот ќе дува умерен, а долж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.

Минималната температура ќе се движи од минус 17 до минус 8 Целзиусови степени, а дневната од минус 13 до минус 6 степени.

Во Скопје и во околината нè очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до минус 13 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до минус 9 степени.

Во следните денови нè очекува променливо облачно и многу студено време, со многу пониска утринска температура, која на некои места ќе се спуштат и до минус ­20 Целзиусови степени.

Утринава најстудено е во Маврово, каде се измерени  минус 19 Целзисуови степени, а зад него се Крушево и Лазарополе со минус 18, Тополчани и Ѓуриште минус 17, Пожаране  минус 15, Прилеп, Крива Паланка и Берово минус 14,  Претор, Охрид, Виница, Дебар, Куманово и Битола  минус 13, Штип и Тетово минус 12,  Скопје  минус 11, Струмица, Демир Капија и Дојран минус 10 и во Гевгелија минус 8 Целзиусови степени.

Во изминатите 24 часа врнежи се регистрирани во Берово, Битола, Прилеп, Виница и Ѓуриште по 1 литар на квадратен метар, Крива Паланка и Куманово 2, Пожаране 3, Тополчани 4 и во Маврово 5 литри на еден квадратен метар.

Висината на снежната покривка се движи од 4 сантиметри во Дојран, 8 во Претор, 10 во Струмица, 11 во Виница, во Скопје е З сантиметри, 12 во Демир Капија, 14 во Прилеп, 15 во Штип, 18 во скопски Петровец, 19 во Охрид, 20 во Куманово, 21 во Битола, 23 во Крушево, 25 во Крива Паланка, 26 во Ѓуриште, 27 во Берово, 30 во Дебар и во Тетово, 34 во Тополчани, 51 во Лазарополе, 60 во Пожаране, а во Мврово изнесува 84 сантиметри.

Според последните податоци, слаб снег паѓа само во Прилеп, а во Штип ветерот дува со брзина поголема од 80 километри на час.


Традиционално бадникување пред Соборниот храм во Скопје


Скопје, 6 јануари, 2017 - 14:07 (META) 

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово -­ Божиќ, а пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска, по 25. пат, се одржа традиционалниот народен собир по повод големиот христијански празник

Кум на годинешното одбележување на Бадник во Скопје е Радко Манов, извршниот директор на претпријатието ГАМА, додека здравичар е Љубиша Николиќ, фудбалер, тон-мајстор во пензија, водител и режисер кој целиот работен век го поминал во Македонското радио.

На традиционалното делење на бадниковите гранчиња на платото пред Соборниот храм присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој му го предаде бадникарскиот ќуп на новиот кум Манов.

– Би сакал да го честитам Бадник на сите православни христијани, им посакувам оваа година да имаат многу здравје, бериќет, успех на секое поле и овие празнични денови да ги поминат во духовен мир заедно со своите најблиски. Исто така, сакам на сите граѓани на Скопје без разлика на нивната вероисповед, да им посакам здравје, среќа, мир и меѓусебно разбирање и почитување во новата 2017 година – рече Трајановски.

Со пригодна беседа пред скопјани денеска се обрати и архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, кој ја благослови погачата што беше поделена меѓу верниците.

По завршувањето на средбата, делегација на одборот за прослава замина за Злокуќани во домот за стари лица, каде на лицата што се таму згрижени им додели пригодни подароци за Бадник. Народниот собир е во организација на Граѓанското здружение „Одбор за традиционална прослава на Бадник во Скопје“, а е поддржан од Градот Скопје.


Груевски: Можно е СДСМ деновиве да побара помош од СЈО и да смисли нови лаги


Скопје, 5 декември, 2016 - 22:32 (META) 

„СДСМ има мака со сопствената доверба, не верува во капацитетите на сопствениот народ и во своите капацитети и затоа губи“, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митинзите во скопските општини Кисела Вода и Центар.

Тој оцени дека во следниот период опозицискиот СДСМ ќе прави напори и ќе бара алиби за поразот што му претстои.

– Треба да внимаваме и да останеме со ладни глави. Ќе има многу обиди за провокации, многу обиди да се извалка кампањата и многу обиди потоа да си најдат алиби зошто загубиле. Треба многу внимавање – рече Груевски.

Според лидерот на владејачката партија, СДСМ се залага за продолжување на мандатот на СЈО затоа што така смета дека ќе успее да ја продолжи политичката криза.

– Немојте да се изненадите ако во овие денови го повикаат СЈО на помош за да смислат некакви истраги, обвиненија и нови лаги. Сè ќе направат овие денови само за да дојдат до глас повеќе – рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека Заев не донел ниту една инвестиција во општина Струмица, а притоа посети на сите странски инвестиции што владата од ВМРО-ДПМНЕ ги има донесено во земјата. Тој рече дека е убеден оти граѓаните ќе излезат, масовно ќе ги поддржат и ќе им дадат 63 пратенички места, што ќе биде гаранција дека кризата ќе заврши.
– Ова се клучни моменти. Луѓето треба добро да размислат. Убеден сум дека мнозинството граѓани во Македонија нема да направат грешка, која би била непоправлива, особено во делот на националните и на државните прашања. Затоа сите вие проширете го овој глас, до секој ваш пријател, до секој ваш сосед, роднина, предочете му ги овие работи, убедете го на начин што е фер, демократски. Кажете му што ја очекува Македонија, за сите заедно сложно да излеземе на 11 декември, да гласаме за соживотот во Македонија, да гласаме за економски напредна Македонија. Да не ни го запрат овој залет на носење инвестиции, да гласате за унитарна независна и победничка Македонија, да победи Македонија – додаде Груевски.

Носителот на листата во првата изборна единица, Никола Попоски, во своето обраќање рече дека тоа што ВМРО-ДПМНЕ најдобро го прави е решавање на најбитните проблеми на граѓаните, отворање нови работни места, подобрување на инфраструктурата, носење инвестиции. Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствен гарант дека Македонија може да биде европска земја.

– Верувајте ми, од сите луѓе со кои имам разговарано во Европа, никој не рекол дека сакаат да имаат влади кои не се способни сами да работаат и други да им ги решаваат проблемите. За сите овие работи Заев и тајфата велат дека други треба да решаваат, сметаат дека некој од надвор треба да ни кажува. Сакам да кажам дека Македонија ќе биде поуспешна и побогата и со повеќе вработувања и инвестиции без свитканата „кичма“, горда, убава и победничка Македонија – рече Попоски.


Демонстрантите против загадувањето му оставија црни балони на Град Скопје


Скопје, 5 декември, 2016 - 18:34 (META) 

Со транспаренти „Сакаме чист воздух“, „Скопје = Смогје“ и „Белите дробови ни се црни“, стотина граѓани денеска се собраа на протест во Градскиот парк за да го искажат револтот од енормното загадување на амбиенталниот воздух.
Баже Јосифовски од „Ајде Македонија“ рече дека Македонија има најголемо загадување од ПМ10-честички во Европа и дека има повеќе од 300 дена загадување на воздухот.

– Луѓето не се грижат за животната средина. Големите компании се најлоши, тие имаат пари да кажат дека се зелени, а ние секојдневно се задушуваме. Мораме постојано да си го бараме правото на чист воздух, но и да дејствуваме – рече Јосифовски.

Новинарката Менче Точи рече дека последиците од загадувањето може да бидат катастрофални и дека на Македонија ѝ се случува катаклизма.

– Како да дишеме? На жабри? Годишно по 1.300 луѓе умираат од загадувањето. Проблемот е сериозен и бара учество на централната и на локалните власти, кои се несериозни и како раштиман клавир. Нешто мора да се смени, а ние мора да ја промениме свеста – рече Точи.

Граѓанин од Кисела Вода рече дека крајно време е граѓаните да се освестат и дека сите имаме обврска за нашите деца. Тој додаде дека само со упорност ќе се дојде до саканиот резултат.

Дел од демонстрантите носеа црни балони, кои го симболизираа загадувањето. На крајот од протестот балоните завршија во бараките каде што се наоѓа градската администрација.


В понеделник протест против загадувањето на воздухот


Скопје, 2 декември, 2016 - 10:09 (META) 

В понеделник, во 17 часот, пред бараките на администрацијата на Град Скопје, неколку еколошки организации ќе организираат протест на кој ќе го истакнат револтот од енормното загадување на воздухот.

„Сакаме да го искажеме нашето незадоволство од релаксираноста и од незаинтересираноста на надлежните институции, а од Град Скопје и општините да побараме итни мерки, како и долгорочен план за решавање на оваа еколошка и здравствена катастрофа. Сите досегашни мерки и стратегии понудени од институциите и од Град Скопје не дадоа резултат. Потфрлија и нивните ветувања дека ќе се дознаат загадувачите, ќе се најдат причините, ќе се преземат сите неопходни законски мерки и граѓаните на Скопје ќе бидат поштедени од понатамошно труење. Скопје и понатаму неконтролирано се урбанизира, се промовира автоцентричниот пристап – автомобилите имаат првенство пред јавниот превоз, велосипедите и пешаците. Се затвораат очите на надлежните институции пред очигледното и документирано незаконско работење на скопските индустриски објекти, дивите депонии, како и домаќинствата кои во време на економска криза и ниска свест, користат крајно сомнителни суровини за загревање“, велат организаторите на протестот.

Протестот го организираат еколошките граѓански иницијативи „Скопје смог аларм“, „Скопје бара чист воздух“, „Ајде Македонија“, „Сакаме Аеродром да дише“, „Но пасаран“ и „Во одбрана на Дебар-маало“.

Изминатите неколку дена, ветерот и дождот целосно го намалија загадувањето на воздухот, но утринава во Скопје, Битола, Тетово, Велес и во Куманово има високо ниво на застапеност на канцерогените ПМ10-честички во воздухот. Во скопската општина Лисиче, мерната станица покажува многу високо ниво на аерозагадување.


Кривични пријави за пет скопјани за недозволена трговија со дрога


Скопје, 13 ноември, 2016 - 14:26 (META) 

СВР Скопје реализираше четири одвоени случаи на недозволена трговија со дрога, за кои до надлежното Основно јавно обвинителство кривично се пријавени пет лица од Скопје.

Како што се наведува во соопштението, во првиот случај кривично пријавени се Д.Т. (26) и С.С. (33), кои на крајот на минатиот месец од засега непознато лице од Струга, за сума од 1.200 евра набавиле килограм марихуана со намера да го препродадат во Скопје.

Д.Т. во периодот на планирање на кривичното дело користел слободни денови од Казнено-поправната установа „Идризово“, каде издржувал казна затвор за сторени кривични дела од областа на недозволената трговија со дрога и за фалсификување исправа. Д.Т. се договорил со С.С. да набават поголемо количество марихуана, од која дел ќе биде наменета за улична продажба, а дел ќе ја искористат за производство на хашишово масло. Набавената дрога двајцата ја однеле во изнајмена куќа во селото Орман.

По потврденото сознание од единицата за недозволена трговија со дрога при СВР-Скопје, преземени биле мерки и активности за утврдување на движењето на пријавените и локациите каде би можеле да вршат препродажба на дрогата. Притоа на 26 октомври во атарот на селото Орман, поточно во непосредна близина на куќата, која под закуп ја користел С.С., извршено било негово легитимирање и преглед на моторното возило, кое го управувал. На задното седиште пронајдена била една дигитална вага со остатоци од марихуана. С.С. бил приведен, а со наредба од судија на претходна постапка истиот ден бил извршен претрес во куќата која С.С. ја користел под закуп, како и во куќата во село Волково, во која живеел.

При извршените претреси во двете куќи, пронајдени и одземени биле вкупно еден килограм и 40,17 грама марихуана, спакувана во две најлонски ќеси, два шприца и еден пластичен сад во кој имало околу 10 милилитри масло од хашиш, една рачно изработена цигара и една дигитална вага со остатоци од марихуана. За стореното кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ судија на претходна постапка на пријавените им изрече мерка притвор во траење од по 30 дена.

Второто кривично дело го извршил Ф.С.(24), кој од засега непознато лице од Скопје, во текот на минатиот месец набавил поголема количина марихуана, која планирал да ја препакува за улична продажба на уживатели од Скопје.

Единицата за недозволена трговија со дрога, по потврдувањето на добиеното сознание со наредба од судија на претходна постапка извршила претрес во домот и другите простории кај пријавениот во населбата Ѓорче Петров. Биле пронајдени и одземени 438,6 грама марихуана, две дигитални ваги и 170 неотпакувани празни пластични шишиња, кои се предадени на вештачење за утврдување на нивното потекло и да се утврди дали биле предмет на друго кривично дело. И за пријавениот Ф.С., судија на претходна постапка одреди мерка притвор во траење од 30 дена.

Во третиот случај, Единицата за недозволена трговија со дрога во соработка со Единицата за прв одговор и интервенција-„Алфа“, по добиено сознание дека Д.Т. (45), кој и претходно бил кривично пријавуван за недозволена трговија со хероин, планирал да набави поголема количина на синтетичка дрога – екстази со намера улично да ја продава, презеле мерки и активности за потврдување на сознанието и обезбедување на материјални докази.

По потврдување на сознанието и преземените мерки за утврдување на движењето на пријавениот и локациите каде би можел да ја врши препродажбата на дрогата, на почетокот на месецов во централното градско подрачје од страна на Алфите, Д.Т. бил забележан како управувал моторно возило. Било извршено негово легитимирање и преглед на моторното возило, кое го управувал, при што во возилото бил пронајден ранец во кој имало 49 таблети екстази и 5,47 грама марихуана. Д.Т. бил приведен, а за стореното кривично дело – „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ од судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.

Во четвртиот реализиран случај, кривично пријавен е М.Ѓ. (25), кој во текот на минатиот месец од засега непознато лице набавил поголема количина на екстази, амфетамин и марихуана, кои планирал да ги препакува за улична продажба на уживатели од Скопје.

На крајот од минатиот месец, по добиени оперативни сознанија и преземени мерки, пријавениот бил лоциран во населбата Пинтија. Него му било извршено легитимирање и личен претрес, при што во еден од џебовите од јакната која ја носел, му биле пронајдени и одземени 50 таблети екстази, една зипер ќесичка во која имало 2,38 грама амфетамин во прашкаста форма и еден исушен цвет од марихуана во вкупна тежина од 1,68 грама. М.Ѓ. бил приведен, а од судија на претходна постапка му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.


Скопје го чествува 13 Ноември, денот на ослободувањето


Скопје, 13 ноември, 2016 - 11:02 (META) 

По повод 13 Ноември, денот на ослободувањето на Скопје, денеска ќе се одржат повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации.

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, денеска ќе се сретне со претставници на градскиот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија, а делегација на Град Скопје ќе положи цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје на Партизанските гробишта и пред споменикот на генерал Михајло Апостолски на Градските гробишта во Бутел.

Според програмата, во 11.30 часот, пред Споменикот на ослободителите на Скопје, на платото пред Владата, високи државни делегации, борци од НОВ, претставници од Армијата на Република Македонија, од општините на Град Скопје, членови на други институции, како и официјалната делегација од Град Скопје ќе положат цвеќиња.

Вечерва во Македонската опера и балет, Град Скопје ќе ја додели наградата „13 Ноември“, а ќе бидат изложени дела од 11. Меѓународна ликовна колонија „Скопје 2016“. За време на свеченоста ќе настапи хорот „Св. Злата Мегленска“, а потоа ќе биде изведена оперетата „Глорија“.
Во чест на празникот, денеска се организира традиционално искачување на врвот Љуботен, ќе се одржи меѓународен ватерполо-турнир и ноќна атлетска трка „Низ улиците на Скопје“.

На 13 ноември 1944 година, борците од 42. и од 50. Народноослободителна дивизија на македонската војска и од 16. Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.


Поднесени кривични пријави за насилство за двајца скопјани


Скопје, 12 ноември, 2016 - 13:53 (META) 

СВР Скопје поднесе две кривични пријави против Б.Л. (20) од Скопје за две дела насилство и една кривична пријава за Д.П. (19) од Скопје кој заедно со првопријавениот учествувал во едно од кривичните дела. За сторените кривични дела од страна на судија на претходна постапка на Б.Л. ме е одреден притвор во траење од осум дена.

МВР соопшти дека во првиот случај пријавените Б.Л и Д.П. извршиле насилство врз лицата Ж.Т. (19) и А.С. (17), двајцата од Скопје, на улица 1.596, поточно на паркиралиште во населбата Ѓорче Петров. Пријавените со моторно возило го попречиле патот на возилото во кое се превезувале оштетените, кои биле заедно со уште три лица кои, пак, сакале да го напуштат местото на настанот.

„Најпрво, првопријавениот дошол до возилото и ја отворил вратата од страна на совозачот, каде седел А.С., и го удрил со тупаница во пределот на вратот, а потоа и насилно го извлекол од возилото и со рака го удрил неколкупати во пределот на стомакот. Подоцна ја отворил задната врата од возилото и му се обратил на Ж.Т. со заканувачки зборови дека физички ќе го нападне, по што веднаш почнал со рака да го удира во пределот на главата и по телото. Во нападот му се приклучил и второпријавениот и заедно продолжиле да го удираат Ж.Т. во пределот на главата и по телото“, соопшти МВР.

Другите три лица, кои биле во возилото заедно со оштетените, чувствувајќи страв и несигурност од насилното однесување на пријавените, почнале да бараат помош. Веднаш по настанот случајот бил пријавен во полициската станица од општа надлежност Ѓорче Петров.

Во вториот случај кривичното дело насилство врз лицето Г.Ѓ. (24) од Скопје го извршил Б.Л. сам, во ресторан лоциран на булеварот Партизански одреди. Додека Г.Ѓ. заедно со негов познаник од Скопје ја подмирувале сметката во ресторанот и сакале да си заминат од објектот, им се приближил пријавениот и му се обратил на Г.Ѓ. да излезе надвор за да разговараат. Откако оштетениот одбил, а поради претходна расправија и страв да не биде физички нападнат, Б.Л. од јакната извадил бејзбол-палка и веднаш почнал да го удира оштетениот во пределот на главата и по телото со што му нанел повреди во вид на исеченици и модрици. Оштетениот од здобиените повреди на главата почнал обилно да крвави и да ја губи свеста, но пријавениот продолжил да го удира сè додека не бил спречен во намерата од вработен во ресторанот, по што и го напуштил местото на настанот.

Оштетениот бил префрлен во Градска општа болница „8 Септември“, каде му била укажана лекарска помош, а поради сериозноста на повредата бил префрлен во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ за понатамошно лекување.

Од страна на полициски службеници излезено било во ГОБ „8 Септември“ каде бил извршен разговор со Г.Ѓ., по што бил известен јавен обвинител. Врз основа на барање од Основното јавно обвинителство во Скопје, ресторанот достави податоци и едно цеде со видеозапис од безбедносни камери.

Од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје, извршен бил службен разговор со четири лица, сведоци на настанот, за што бил изготвен и службен материјал, а по писмена наредба од Основен суд Скопје 1, извршен бил претрес во домот на пријавениот, при што пронајдена била бејзбол-палка.

Б.Л. досега бил кривично пријавуван за недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, додека Д.П. бил кривично пријавуван за кражба, тешка кражба, разбојништво и за затајување.


Тројца загинати во тешка сообраќајна несреќа кај Зајас


Кичево, 2 ноември, 2016 - 23:05 (META) 

Три лица загинаа во тешка сообраќајка кај селото Зајас вечерва околу 19 часот. СВР Охрид потврди дека се работи за три помлади лица од околните села, пишува „Прес 24“.

Според неофицијални информации, автомобил „форд“ удрил во трактор, кој возел неосветлен.

АМСМ информираше дека сообраќајот на магистралниот пат Кичево – Скопје е во прекин, но потоа возилата се пропуштаа наизменично.