!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Пломп: Ако СЈО не го спроведе тоа за што е формирано, нема да има крај на кризата


Скопје, 30 март, 2017 - 11:58 (META) 

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп синоќа во емисијата „Фактор 24“ на ТВ24 изјави дека целиот процес од Пржино ќе биде залуден ако Специјалното јавно обвинителство не ги истражи сериозните наводи за корупција и за криминал што произлегоа од прислушуваните разговори.

– Специјалното обвинителство е основано токму за темелно да ги истражи тие наводи и да ги изведе пред правдата. Ова што го гледаме во последните месеци или година, е токму она што беше опишано од извештајот на Стејт департментот, во кој се вели дека е јасно дека постои координирана кампања за намалување на кредибилноста и на професионализмот на СЈО. Тоа е сериозно. Зашто ако СЈО не може да го спроведе тоа за што е основано, темелно да ги истражи наводите, тогаш се чини дека целиот процес од Пржино е залуден. Така што, освен ако СЈО не го спроведе тоа за што е формирано, нема да има крај на оваа криза. Мислам дека е важно тимот на СЈО да продолжи со работа сè додека е неопходно. Секако, Собранието е тоа што треба да одлучи за мандатот, но пред сè, на институцијата треба да ѝ се овозможи да ја продолжи својата работа, да не биде попречувана од други институции – рече Пломп.

Холандскиот амбасадор истакна дека е многу опасно да се користат меѓуетничките тензии за да се одвлече политичкото внимание.

– Меѓуетничките односи можат да бидат чувствителни, а Македонија не е единствената земја каде тоа е случај. Во такви случаи политичарите мора да бидат многу внимателни каков јазик ќе користат. Тоа е главната порака на Ламберто Зениер. Општо гледано, сметам дека треба внимателно да размислиме што ја предизвика кризата пред две години. Голем напредок за решавање на кризата се направи врз основа на Договорот од Пржино, но да не заборавиме како почна. Почна поради неказнивоста и поради недостиг од одговорност. Сè додека тоа не се реши, нема да има крај на кризата – вели Пломп.

Според холандскиот амбасадор, најбрз начин за излез од кризата е формирање нова влада.

– Без разлика дали доаѓа од ЕУ, НАТО, САД или од ОБСЕ, пораката е многу јасна – формирањето влада врз основа на резултатите од изборите е најбрз начин за излегување од кризата. Изборите не се само за победување, туку и за формирање коалиции. На крајот, се работи за мнозинска коалиција која ќе мора да формира нова влада. Новата влада треба да биде формирана врз основа на резултатите од изборите од 11 декември и да почне да спроведува реформи – вели Пломп.

Тој изјави дека е разочаран од монологот што се одвива со Собранието и порача дека тоа е место каде треба да се води дијалог.


СЈО побара изземање на претседателот на Врховен суд бидејќи го има во „бомбите“


Скопје, 30 март, 2017 - 11:51 (META) 

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска до Врховниот суд на Република Македонија поднело барање за изземање на претседателот на највисокиот суд во земјава, со образложение дека Јово Вангеловски е дел од „бомбите“ и тоа во период кога исто така ја извршувал функцијата претседател на Врховниот суд.

Во денешното барање од СЈО се вели дека во прислушуваните разговори има и разговор меѓу тогашниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и Јово Вангеловски, кој и тогаш бил претседател на Врховниот суд, со што има „околности кои предизвикуваат сомневање во неговата непристрасност, што е причина за изземање на судијата врз основа на член 33, став 2 од Законот за кривичната постапка“. Како што појаснуваат од СЈО во барањето, тој разговор ја доведува во прашање непристрасноста на судијата Јово Вангеловски да постапува по таков тип предмети, поради постоењето на реална опасност од неговата претходна заинтересираност за решавање на предметот во определена насока.

Зврлевски во понеделникот испрати барање до Врховниот суд за заштита на законитоста во врска со притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“ , односно Врховен да ги укине решенијата на Oсновниот суд Скопје 1 од 7 март 2017 година и на Апелацискиот суд од 15 март 2017 година и предметот да го врати на повторно судење и одлучување.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вчера до Врховниот суд поднела известување дека го повлекува барањето за заштита на законитоста што го испратил Зврлески, со образложение дека обвинителството со кое таа раководи е единственото надлежно за случајот „Труст“.

– Јас, како јавен обвинител, сум исклучиво надлежна да постапувам по предметите поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите во сите судски инстанци. Поради тоа, денеска со поднесок испратен до Врховниот суд на Република Македонија го повлеков барањето за заштита на законитоста поднесено од Јавното обвинителство на Република Македонија – вели Јанева во дописот од вчера.

На Сеад Кочан, кој е еден од тројцата осомничени во случајот „Труст“, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на 7 март му одреди мерка притвор, а одлуката подоцна ја потврди и Апелацискиот суд. Оттогаш Кочан е недостапен за органите на прогонот и против него е распишана меѓународна потерница.


ВМРО-ДПМНЕ: Денешниот настап на „Т“ беше за дефокусирање од тиранската платформа


Скопје, 23 март, 2017 - 15:50 (META) 

Денеска СЈО продолжи со политички прогон против медиуми и новинари кои не се под контрола на Заев и кои од негова страна беа прогласувани за најголеми политички непријатели, шпиони, лажговци и јавно беа навредувани, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ по повод прес-конференцијата на СЈО на која беа презентирани четири нови истраги за затајување данок и за злоупотреба на јавна функција.

Оттаму велат дека СЈО се обидува да ги заплаши и да ги цензурира медиумите кои не работат како што сака Зоран Заев.

„СЈО продолжува директно да го гази основното право на слобода на говор како највисок демократски принцип. СЈО е срам за целиот правосуден систем. Денешниот настап на буквата „Т“ беше целосно во функција на дефокусирање од тиранската платформа која уценетиот Заев ја прифати само за да дојде на власт и да се спаси од одговорност за сторениот криминал,“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


СЈО денеска со прес-конференција во 11 часот


Скопје, 23 март, 2017 - 9:40 (META) 

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за денеска во 11 часот.
„Транспортер носи тотал триста табли кај Тифани“, се вели во најавата на СЈО на „Твитер“, во која, во согласност со досегашната практика, сите зборови се на буквата „т“.

Специјалното јавно обвинителство на 28 февруари ја отвори истражната постапка „Труст“, за тендерот што во 2011 година го распишала државната фирма „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол во Битола.

Во врска со овој случај, распишана е меѓународна потерница за бизнисменот Сеад Кочан, кому му е одреден притвор.


СЈО најави прес-конференција за утре во 11 часот


Скопје, 22 март, 2017 - 18:35 (META) 

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре, (23 март), во 11 часот.

„Транспортер носи тотал триста табли кај Тифани“, се вели во најавата на СЈО на „Твитер“, во која, во согласност со досегашната практика, сите зборови се на буквата „т“.

 

Специјалното јавно обвинителство на 28 февруари ја отвори истражната постапка „Труст“, за тендерот што во 2011 година го распишала државната фирма „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) за ископување јаловина и јаглен од рудникот Суводол во Битола.

Во врска со овој случај, распишана е меѓународна потерница за бизнисменот Сеад Кочан, кому му е одреден притвор.


Димовски: СЈО се пресметува со медиумите кои Заев ги прогласи за непријатели


Скопје, 17 март, 2017 - 16:28 (META) 

„Специјалното јавно обвинителство е целосно поставено и трансформирано како извршен орган на Социјалдемократскиот сојуз. Во моментов СЈО ја реализира финалната фаза од битката на аболираниот криминалец Зоран Заев против сите медиуми што не се под контрола на Бихаќка“, изјави на прес-конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Според Димовски, СЈО влегува во отворена пресметка со сите медиуми кои беа прогласени лично од Зоран Заев за негови најголеми непријатели.

„СЈО крајно непрофесионално и селективно врши притисок и удира врз медиумите, обидувајќи се да ги цензурира и да ги заплаши за да престанат да известуваат за политиките на СДСМ кои се спротивни на највисоките државни и национални интереси на Македонија. СЈО како партиски цензор на СДСМ настапува и спротивно на членот 10 од Eвропската конвенција за заштита на човековите права“, изјави Димовски.

Тој додаде дека прва на удар е телевизија „Нова“.

„Телевизија „Нова“ е на удар затоа што не ги премолчува и не ги релативизира протестите кои секојдневно се случуваат на улиците, секаде низ државата. Телевизија „Нова“ без цензура го пренесува гневот и револтот на народот од прифаќањето на тиранската платформа и несогласувањето со пазарењето со државните и национални интереси, што го прави СДСМ“, додаде Димовски.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ гласала за СЈО кое професионално, непристрасно и неселективно ќе си ја врши својата работа.

„ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО што ќе биде прв соработник и послушник на аболирани криминалци и ќе служи како општинска организација на криминогеното раководство на Социјалдемократскиот сојуз. ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО кое ќе заплашува, цензурира и затвора медиуми. ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО кое ќе вработува роднини и партиски членови од СДСМ и ќе ангажира функционери и поданици на аболираниот криминалец Зоран Заев како експерти“, додаде Димовски.

Тој уште еднаш кажа дека ВМРО-ДПМНЕ порачува дека секој треба да работи согласно законот и Уставот, како и дека секое прекршување на позитивните законски норми и на Уставот на Република Македонија повлекува морална, но и правна одговорност.


ВМРО-ДПМНЕ: Гласавме за професионално СЈО, а не за послушник на Заев


Скопје, 17 март, 2017 - 9:48 (META) 

Специјалното јавно обвинителство е продолжена рака на аболираниот криминалец Зоран Заев, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое се додава дека СЈО ја има улогата на цензор за да расчисти со медиумите што не му се под контрола и кои самиот Заев ги прогласи за непријатели.

„ВМРО-ДПМНЕ гласаше за СЈО кое професионално, непристрасно и неселективно ќе си ја врши работата. ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО што ќе биде прв соработник и послушник на аболирани криминалци и ќе служи како општинска организација на криминогеното раководство на СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО кое ќе заплашува и ќе затвора медиуми. ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за СЈО кое ќе вработува роднини и партиски членови на СДСМ и ќе ангажира функционери и поданици на аболираниот криминалец Заев како експерти“, стои во соопштението.

Од партијата велат дека со самото откажување од случајот „Пуч“, со пуштањето од притвор на Верушевски и со сегашниот атак кон медиумите, СЈО потврди дека нема ниту една рационална причина за продолжување на неговиот мандат.


Бројките и податоците од извештајот на СЈО


Скопје, 16 март, 2017 - 17:00 (META) 

Специјалното јавно обвинителство вчера го објави новиот шестмесечен извештај во кој бројките доста пластично го опишуваат обемот на работа на Катица Јанева и на нејзиниот тим.

Еве некои од поинтересните податоци:

brojki i podatoci od izvestajot na sjo


СДСМ: Ако е за унитарност, ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи програмата на новата влада и СЈО


Скопје, 14 март, 2017 - 13:00 (META) 

Ги повикуваме Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, ако се за унитарна, суверена Македонија во која функционира правдата, јасно да ја поддржат програмата на новата влада на Македонија и работата на Специјалното јавно обвинителство, да ја прифатат новата реалност дека се опозиција и да овозможат мирен трансфер на власта, се вели во соопштението на СДСМ.

Во него се додава дека „Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ се подготвени за заштита на своите криминално стекнати богатства и обид за бегство од одговорноста, да ги вознемируваат граѓаните со лаги, да поттикнуваат насилство и омраза, да молат да бидат дел од владата“.

– Македонија не смее и нема да дозволиме да биде внесена во безбедносна криза само затоа што Груевски не може да прифати дека околу 700.000 граѓани, односно 67 пратеници дадоа поддршка за состав на новата влада на претседателот Зоран Заев. Неопходно е Иванов да не се води од криминалните интереси на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, туку од интересите на граѓаните и на Република Македонија и веднаш да го даде мандатот за состав на новата реформска влада – се додава во соопштението на СДСМ.


СЈО: За определувањето притвор за Сеад Кочан дознавме од медиумите


Скопје, 12 март, 2017 - 17:04 (META) 

Специјалното јавно обвинителство реагираше денеска на некои написи во медиумите поврзани со изјавата на специјалната обвинителка Катица Јанева и соопштува дека за притворот дознале од медиумите.

„Со оглед дека во дел од медиумите се пројавија неточни толкувања на изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, дадена по повод новинарско прашање поврзано со определувањето притвор на еден од осомничените лица во случајот „Труст“, го појаснуваме следното: За фактот дека е донесена одлука по жалбата на ова јавно обвинителство и дека е изречена мерка притвор против осомничено лице во случајот „Труст“, дознавме од медиумите. Во насока на проверка на информациите дали навистина е донесена судска одлука, контактиравме со судијата што претседаваше со Кривичниот совет и нè извести единствено дека е донесена одлука по жалбата и дека одлуката ќе ни биде дополнително доставена“, гласи соопштението од СЈО објавено на официјалната веб-страница на СЈО.