Бошњаковски: Заев не побара бришење на „Македонска“ од името на МПЦ


Скопје, 31 мај, 2018 - 13:19 (META) 

Според портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во своето писмо до вселенскиот патријарх Вартоломеј, македонскиот премиер не побарал бришење на зборот „Македонска“ од името на Македонска православна црква.

Како што веќе беше објавено, и Македонска православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и премиерот Зоран Заев писмено се обратиле до Вселенската патријаршија со молба да се додели автокефален статус на МЦП-ОА.

– Премиерот Заев има испратено замолница за решавање на долгогодишното црковно прашање. Во замолницата испратена до вселенскиот патријарх не е побарано бришење на зборот „Македонска“. За сите други информации би ве упатиле на Синодот – рече владиниот портпарол Бошњаковски одговарајќи на новинарско прашање на денешната редовна прес-конференција во Владата.

Според владата, писмото на Заев било „еден придонес за кој сметаме дека треба да биде даден за решавање на долгогодишното црковно прашање“.


Грчката православна црква в петок ќе одржи вонреден состанок


Атина, 23 јануари, 2018 - 16:15 (META) 

Синодот на ГПЦ во петок ќе одржи вонреден состанок, на кој според грчките медиуми ќе стане збор за спорот со името и демонстрациите, а според официјалното соопштение од грчката православна црква, ќе се разгледаат тековни службени прашања.

Извори од Архиепископијата за грчкиот информативен портал „Ин.гр“ рекле дека разговорите на состанокот ќе се имаат три дела.

„Одново ќе се потврди позицијата од претходниот архиерејски синод да терминот Македонија да не биде содржан во името на ПЈРМ, одредени архиереи ќе го покренат прашањето со демонстрациите и ќе се побара, од сега па натаму, црквата да има заедничка линија за конкретното прашање“, пишува грчкиот портал.


Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до БПЦ, јас се спротивставив


Велес, 21 ноември, 2017 - 15:21 (META) 

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ.

Тој вели дека се спротивставил во Синодот на таквиот потег, односно дека тезата за мајка црква „има цел да го затне изворот и да го затрупа бунарот од кој нашиот народ се напива веќе два милениуми“ и ги прашува своите колеги како може да се нарекуваат духовни водачи ако го разнебитуваат народот.

„Денес може некој ќе успее да го покрие македонското национално чувство, но сигурен сум дека нема да може да ја избрише библиската и свештената историја на македонскиот народ. Македонците го примиле христијанството уште од апостолско време и за ова имаме бројни примери во Новиот завет на Светото писмо, па затоа е апсурдно да се тврди дека некој ќе нè роди во иднина. Нашите великодостојници и интелектуалци кои ја промовираат оваа теза пред петнаесетина години на истиот начин и со истите методи го бранеа Нишкиот договор. Не можеш да бидеш духовен и национален водач ако го повредуваш, понижуваш и го разнебитуваш народот, тогаш го промашуваш основниот принцип на духовноста“, се вели во соопштението од владиката Агатангел, објавено на веб-страницата на Повардадската епархија.

Тој писмото до БПЦ го гледа како продолжение на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија и смета дека со двете постапки Македонија си наметнува улога на поразен во војна.


Охрид денеска и утре, домаќин на одбележувањето на 50-годишнината на МПЦ


Охрид, 30 септември, 2017 - 19:00 (META) 

Во Охрид, градот во кој пред половина век е прогласена автокефалноста на МПЦ, денеска и утре се одбележува црковниот јубилеј.

На  17 јули 1967 година на свечена седница во црквата „Св. Климент Охридски“ во Охрид,  Светиот архиерејски синод на МПЦ, во состав митрополитот македонски Доситеј, епископот преспанско-битолски Климент, епископот злетовско-струмички Наум, епископот дебарско-кичевски Методиј и епископот американско-канадско-австралиски Кирил, ја донел одлуката за автокефалност.

Чествувањето на овој настан почна денеска во 17 часот, со вечерна богослужба во манастирот „Свети Климент и Пантелејмон“ на Плаошник. За 18.30 часот беше закажан почетокот на Духовната академија во катедралниот храм „Света Софија“, на која свое обраќање ќе има поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан. На свеченоста е поканет државно-политичкиот врв, претставници на дипломатскиот кор, МАНУ, универзитети, културни институции.

Утре, по повод празникот Собор на сите македонски светители, во катедралниот храм „Света Софија“ со почеток во 9 часот ќе се одржи света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува поглаварот г.г. Стефан, во сослужение на останатите членови на Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА.


Синодот на МПЦ е загрижен, бара да се зачува унитарноста на државата и да се направи попис


Скопје, 23 февруари, 2017 - 16:27 (META) 

Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и на одговорност.

Синодот на МПЦ преку соопштението од денешната седница, апелира до политичките лидери да ја зачуваат уставната позиција на македонскиот јазик на територијата на Македонија во согласност со Уставот, како и унитарниот карактер на државата.

„Сегашноста и иднината на Македонија ја гледаме преку сочувувањето на унитарниот карактер на Македонија, а за сето ова ни е потребно меѓусебно помирување и национално единство. Стремејќи се кон тоа, нашиот верен народ треба да се раководи и од евангелските христијански вредности. Македонските национални државни и стратешки интереси можат да се сочуваат само преку личната одговорност на секој од нас, што подразбира живеење по Божјите заповеди, запазување на државните институции и националните права загарантирани со Уставот на РМ“, се наведува во соопштението од Синодот на МПЦ-ОА.

Според Синодот, на Македонија ѝ е потребен попис на населението кој треба да биде спроведен не заради одземање нечии права, туку за остварување на придобивките на сите граѓани што живеат во земјата.


Александров: Владиката Петар призна дека сака да го приграби имотот во Австралија


Скопје, 14 ноември, 2016 - 14:19 (META) 

„Владиката Петар, кој е недостоен за неговиот чин, со изјавата од минатата недела дека сите цркви ќе ги стави во една компанија, призна дека 20 години води скандалозна хајка за приграбување на имотите на македонските православни заедници во Австралија“, изјави Игор Александров, претседател на македонските заедници во таа земја.

Тој го повика Синодот на МПЦ „да стави крај на ваквото девалвирање на устројството и на угледот на МПЦ“ и да го повлече и расчини Петар од Австралија. Александров потсети дека според уставот на МПЦ, македонските православни заедници треба да бидат здруженија на граѓани, а не приватни бизниси.

– Петар непотребно потроши 20 милиони долари за безуспешни судски спорови за приграбување на црковни имоти, нивно регистрирање на име на приватни лица, вклучувајќи се себеси и два попа назначени од него. Во исто време, тој ја лаже јавноста дека епархијата на Тимотеј и црковните општини што се во неа се незаконски и нецрквени, туку се компании – изјави Алексадров.

Инаку, владиката Петар минатата недела најави дека и неговата епархија во Австралија ќе ја регистрира како компанија.