Изгоре напуштена синагога во Њујорк


Њујорк, 15 мај, 2017 - 10:52 (META) 

Напуштена њујоршка синагога ноќеска е уништена во пожар, јави американската мрежа „Ен-би-си“.

Причината за пожарот сè уште не е позната и во тек е истрага.

Пожарникарите го локализирале пожарот, во кој е уништен покривот на зданието од 19 век, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Менхетен.

Синагогата, која своевремено била собиралиште на најголемата заедница на руски Евреи во САД, од 2007 година е напуштена.


Маж во Москва се заканил дека ќе ја запали синагогата


Москва, 2 октомври, 2016 - 10:54 (META) 

Најмалку едно лице е тешко повредено од огнено оружје откако вооружен напаѓач отворил оган пред синагога во центарот на Москва, Русија.

Како што јавуваат руските медиуми, вооружениот маж се заканувал дека ќе ја запали синагогата, а со себе, освен пиштол, носел и канистер бензин.

Еден член од обезбедувањето на синагогата е повреден во обид да го спречи напаѓачот да влезе во зградата.

Тој е хоспитализиран и е во критична состојба, откако бил погоден во главата и во градите.


Шест лица уапсени за упад во синагога во Лондон


Лондон, 22 март, 2015 - 17:57 (META) 

Шест мажи се уапсени во Велика Британија по насилно влегување во синагога, што полицијата го опиша како антисемитистички инцидент.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, полицијата соопштила дека уапсените во пијана состојба ја напуштиле забавата, која се одвивала во близина, и тргнале кон синагогата на Стамфорд Хил, на северот на Лондон. Еден човек се обидел да ги запре, при што добил удар в лице.

Нападнатиот е пренесен во болница, но не е тешко повреден. Уапсените се приведени за нарушување на јавниот ред и за напад, а полицијата соопшти дека еден од нив дал и антисемитистички коментар.

https://www.youtube.com/watch?v=YPhFLwsF_Aw


Копенхаген: Тројца повредени при напад на синагога


Копнехаген, 15 февруари, 2015 - 11:12 (META) 

Три лица се повредени при синоќешниот напад на синагога во центарот на данскиот главен град Копенхаген.

Како што јавуваат данските медиуми, еден од повредените е цивил, кој е застрелан во пределот на главата, додека останатите двајца се полицајци. Повредените се надвор од животна опасност.

Нападот на синагогата следеше по пукањето за време на собирот на карикатуристите во Копенхаген, при што едно лице загина, а тројца полицајци беа повредени.

Полицијата соопшти дека застрелала едно лице кое одбило да застане на полициското предупредување и отворило оган врз нив.

„Мажот беше смртно застрелан и почина. Во инцидентот нема настрадани полицајци“, стои во полициското соопштение, во кое се додава дека убиениот, најверојатно, е извршителот на нападите врз синагогата и врз собирот на карикатуристите.


(ВИДЕО) Црнец убиен во синагога во Бруклин


Бруклин, 9 декември, 2014 - 13:51 (META) 

Полицаец уби Афроамериканец во синагога во Бруклин, откако со нож се заканувал и барал да му донесат Библија.

Како што јавуваат американските медиуми, 50-годишниот Калвин Питерс ја прекинал молитвата на верниците и побарал копија од Библијата, а набргу потоа извадил нож и нападнал Евреин. Полицијата веднаш пристигнала на местото на инцидентот, а Питерс, заканувајќи се со ножот, ги предизвикал полицајците да стрелаат.

Полицајците го ранила Питерс, кој подоцна, во болница, им подлегнал на повредите.


Абас го осуди нападот на синагогата во Ерусалим


Ерусалим, 18 ноември, 2014 - 13:02 (META) 

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го осуди нападот на синагогата во Ерусалим.

Во соопштеното на палестинскиот претседател ,се осудува убиството на „верниците за време на молитвата во синагогата“, како и „убиството на цивили без разлика на која страна се“.

Четири верници утринава се убиени при нападот на двајца Палестинци од источен Ерусалим. Напаѓачите се убиени при полициската интервенција.

Народниот фронт за ослободување на Палестина презеде одговорност за нападот во синагогата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел остро ќе одговори на нападот.


Нетанјаху: Израел ќе одговори на смртоносниот напад на синагогата


Ерусалим, 18 ноември, 2014 - 11:53 (META) 

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска соопшти дека Израел ќе „одговори остро“ на смртоносниот напад на синагогата во Ерусалим.

Според израелскиот премиер, нападот, во кој загинаа четворица Евреи, претставува „брутално убиство на Евреи кои дошле да се молат, а ги убија гнасни убици“.

Двајца палестински напаѓачи упаднаа во синагога во ерусалимскиот ултраортодоксeн кварт Хар Ноф и ги нападнаа верниците со ножеви, секири и со пиштоли. Десеттина лица се повредени во нападот.

Полицијата веднаш интервенираше, при што ги застрела напаѓачите, кои подоцна им подлегнаа на раните.