Седумнаесетгодишник извршил полови дејствија врз деца од 9 и 10 години


Скопје, 16 декември, 2017 - 16:35 (META) 

Седумнаесетгодишник во повеќе наврати извршил полови дејствија над две деца на возраст од девет и десет години во село во Скопје, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Според МВР, вчера во 16:15 часот во полициска станица во Скопје, четириесетгодишна жена од скопско село пријавила дека 17-годишник во повеќе наврати вршел полово дејствие врз нејзиниот 10-годишен син. Во врска со истиот настан, во истата полициска станица, во 21:40 часот, четириесет и осумгодишна жена од Скопје пријавила дека истиот 17-годишник, во периодот од август до пред 10 дена, во повеќе наврати вршел полови дејствија врз нејзиниот деветгодишен син.

Во полициското соопштение се наведува дека 17-годишникот бил сосед на жртвите, кои секогаш кога ќе ги видел на улица, ги повикувал во подрумските простории на нивна сосетка и таму ги вршел половите дејствија.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.


Пријавен обид за силување во штаб на политичка партија


Скопје, 8 октомври, 2017 - 12:49 (META) 

K.П. од село Требеништа пријавила обид за полов напад од Ф.П.М. во простории на штаб на политичка партија во Општина Дебарца.

Според МВР, случајот е пријавен синоќа, околу 20.40 часот. Не се соопштува на која политичка партија е штабот, освен дека се наоѓа во село Требеништа.


Гуру во Индија осуден на 10 години затвор, војската на готовност


Њу Делхи, 28 август, 2017 - 14:31 (META) 

Контроверзниот гуру Гурмит Рам Рахин Синг е осуден денеска во Индија на 10 години затвор поради силување на две свои следбенички.

Пред изрекување на пресудата, во Рохтак, град на северот од Индија, е воведен полициски час, а владините сили добиле дозвола да користат оружје во случај да дојде до насилство.

За време на протестите на илјадници негови следбеници најмалку 38 лица загинаа, а стотици се повредени.

Железничкиот и автобускиот сообраќај се суспендирани за да се спречи доаѓање и собирање на следбениците на гуруто. Околу затворот има засилени мерки на безбедност, а владините сили добиле дозвола да користат и оружје за разбивање на насилството.

Случајот со силувањето е откриен во 2002 година, кога до тогашниот индиски премиер Атал Бихари Вајпај стигнало анонимно писмо во кое гуруто се обвинува дека повеќе пати силувал неколку жени.


Два нови случаи на педофилија во Штип и во Гевгелија


Штип, 28 март, 2017 - 14:54 (META) 

Девојче на 14-годишна возраст во Штип и малолетник помлад од 14 години во Гевгелија станале жртви на двајца педофили, соопшти МВР.

Во првиот случај, СВР Штип поднел кривична пријава против шеснаесетгодишник од Штип поради полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Пријавениот во текот на февруари годинава, во својот дом со употреба на физичка сила извршил полови дејства врз четиринаесетгодишно девојче од Штип, со кое бил во љубовна врска.

Во Гевгелија, пак, 27-годишник добил иста кривична пријава. Негова жртва бил малолетник, кој бил силуван пред 10 дена.


Градоначалникот на Пробиштип тврди дека нема пријава за силување


Пробиштип, 16 јануари, 2017 - 19:11 (META) 

Вработена во Општината Пробиштип поднела пријава за обид за силување против градоначалникот на Пробиштип, Тони Тоневски, кој, пак, демантира дека такво нешто се случило. Штипската полиција соопшти дека има пријава за настан. За каков, не прецизира.

Секторот за внатрешни работи од Штип даде штуро, кратко известување за медиумите.

„На 13 јануари оваа година во полициската станица Пробиштип од страна на А.П. од Пробиштип пријавен е настан за кој веднаш е известено ОЈО. СВР Штип презема мерки и активности за утврдување на фактичката состојба околу пријавениот настан и постапува по насоките на ОЈО за целосно расчистување, документирање и за правна квалификација на истиот“, соопштија од СВР.

Каков настан е пријавен, не прецизираат од полицијата.

На барањето на „Канал 77“ за изјава околу настанот, градоначалникот Тоневски одговорил со СМС.

– До овој момент немам добиено никаква информација за поднесена пријава против мене за обид за силување и ги демантирам сите шпекулации на оваа тема. Исто така, до овој момент не сум повикан ниту од страна на полицијата ниту од Јавното обвинителство на разговор во врска со каква било пријава против мене – вели Тоневски во врска со случајот.


Асанж ги негираше обвинувањата за силување


Лондон, 7 декември, 2016 - 20:04 (META) 

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ја објави изјавата дадена за шведското обвинителство во која тврди дека не извршил сексуална злоупотреба пред шест години за време на посетата на Шведска.

Во изјавата која е објавена во светските медиуми тој негира дека имал сексуален однос без заштита со една жена додека таа спиела.

Тој рече дека тоа бил доброволен сексуален однос на две возрасни лица и остро ги критикуваше шведските обвинители. Неговиот адвокат Џенифер Робинсон потврди дека изјавата е автентична.

Портпаролката на обвинителството во Шведска изјави дека не може да ја коментира истрагата. Таа наведе дека обвинителите го чекаат транскриптот од сослушувањето на Асанж кое го извршиле еквадорските службеници во амбасадата на Еквадор во Лондон минатиот месец.

Асанж побара засолниште во амбасадата на Еквадор пред повеќе од четири години.


Британската полиција доби ДНК од Асанж за истрага


Лондон, 29 ноември, 2016 - 10:24 (META) 

Британската полиција зеде ДНК-примерок од основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, кој би требало да помогне во истрагата за силување што се води против него.

Властите зеле примерок од Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде тој престојува од 2012 година кога од таа земја побара азил за да го избегне соочувањето во Шведска, каде е обвинет за силување.

– Асанж покажа документ во кој се вели дека предал примерок од ДНК на британската полиција. Шведска сега ќе го бара тој примерок – рече претставник од амбасадата и наведе дека еквадорски обвинител до средината на декември на шведските власти ќе им испрати официјален транскрипт од сведочењето на Асанж на 14 ноември.

Асанж демантира дека извршил силување и стравува дека шведските власти би можеле да го испорачаат во САД.


Продолжува распитот на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон


Лондон, 15 ноември, 2016 - 12:12 (META) 

Шведската државна обвинителка Ингрид Исгрен пристигна во амбасадата на Еквадор, каде ќе продолжи со испитувањето на основачот на „Викиликс“, Џулиен Асанж, во врска со истрагата за силување.

Сослушувањето на Асанж поради наводните силувања во Шведска почна вчера, а неговиот адвокат, Пер Самуелсон, наведе дека нема сомнеж оти неговиот клиент е невин.

Обвинение против Асанж за силувања во Шведска сè уште не е поднесено, туку станува збор за предистражна постапка.

Покрај шведската обвинителка, на распитот е присутен и обвинител од Еквадор, како и шведски полициски инспектори. Се планира, со согласност од Асанж, да се земе примерок од неговата ДНК.
Адвокатот Самуелсон наведе дека испитувањето ќе трае неколку дена.

– Јас сум полн со надеж. Објективно, нема сомнеж дека се случило нешто, како што вели Асанж – вели Самуелсон.

Асанж претходно, преку адвокатот, рече дека сослушувањето го гледа како „можност да ја тргне лагата од своето име“.

По претседателските избори во САД, симпатизерите на Асанж поведоа петиција со која го повикуваат Доналд Трамп да го ослободи основачот на „Викиликс“ од сите обвиненија. Петицијата досега има повеќе од 17.000 потписи.


Почна распитот на Асанж во еквадорската амбасада во Лондон


Лондон, 14 ноември, 2016 - 15:49 (META) 

Во амбасадата на Еквадор во Лондон почна сослушувањето на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во врска со обвиненијата за силување во Шведска во 2012 година. На првиот ден, сослушувањето е спроведено во присуство на обвинител од Еквадор и на шведската обвинителка Ингрид Исгред, задолжена за истрагата, соопшти шведското обвинителство.

Адвокатот на Асанж, Пер Самуелсон, изјави дека сослушувањето ќе трае неколку дена и додаде дека ниту неговиот клиент, ниту правосудните органи нема да даваат изјави додека трае истрагата.
Ова е прво сослушување на основачот на „Викиликс“, кој ќе може на правосудните органи да им ја изнесе својата верзија на настаните.

Шведските власти бараат информации во врска со наводите за сексуално злосторство врз две Швеѓанки, кои Асанж ги запознал во 2010 година.

Против Асанж сè уште не е поднесено обвинение.

За време на сослушувањето, со согласност од Асанж, ќе му биде земен ДНК-примерок за споредба.
По сослушувањето обвинителството на Шведска ќе треба да одлучи кои ќе бидат следните чекори во истрагата.

Асанж од 2012 година се наоѓа во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде доби засолниште. Тој одбиваше да отиде во Шведска на испитување за истрагата за силување затоа што стравуваше дека Шведска ќе го испорача на САД, каде се бара поради објавување тајни документи за војните во Ирак и во Авганистан.

Пред амбасадата на Еквадор во Лондон денеска се собраа приврзаници на Асанж, кои носеа плакати на кои е испишано „Ослободете го Асанж“.


Асанж на распит пред шведска обвинителка поради наводното силување


Лондон, 14 ноември, 2016 - 11:41 (META) 

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ќе биде испрашуван од главната шведска обвинителка Ингрид Исгрен. Распитот е дел од предистражната постапка во случајот во кој Асанж е осомничен за силување во Шведска, а ќе биде испрашуван во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што тој престојува веќе четири години. Обвинителството очекува дека ќе добие негов ДНК-примерок.

Според исказите на една од двете наводно силувани Швеѓанки, Асанж имал секс со девојката додека таа спиела. Според шведските закони, сексот со личност која во моментот спие, не е свесна или е во пијана состојба, може да се толкува пред судот како силување.

Асанж ги отфрли обвинувањата за кои се товари и се плаши дека можно е да биде екстрадиран во САД, каде што има основа да му се суди за објавување доверливи државни документи.

Обвиненијата за силување беа повод Асанж да побара азил во амбасадата на Еквадор во Лондон.