Четиристотини загинати и 600 исчезнати во поплавите во Сиера Леоне


Фритаун, 18 август, 2017 - 12:39 (META) 

Поплавите во Сиера Леоне однесоа повеќе од 400 животи, а 600 лице се водат како исчезнати соопшти денеска Црвениот крст.

– Денеска броиме повеќе од 400 загинати, изјави во Женева Елхаџ Ал Си, претседател на здружението на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Властите повикаа да се евакуираат луѓето од планинските делови, каде се поради пукнатините е можна појава на лизгање на земјиштето.

Метеоролозите предвидуваат дека дождовите ќе продолжат и во следните денови.


Поплавите и одроните во Сиера Леоне усмртија повеќе од 300 лица


Фритаун, 14 август, 2017 - 17:13 (META) 

Бројот на загинатите во поплавите и во одроните што го погодија Фритаун, главниот град на Сиера Леоне се зголеми на 312, соопшти Црвениот крст.

Портпаролот на локалниот Црвен Крст, Патрик Масаки рече дека бројот на жртвите веројатно ќе се зголеми.

Синех Камара, кој работи во болничката мртовечница во Фритаун изјави дека телата на жртвите се насекаде по подот.

Националната телевизија на Сиера Леоне го прекина редовното емитување на програма за да пушти прилог како луѓето трагаат по затрупаните лица.

Властите соопштија дека припадниците на војската помагаат во спасувачките операции.

Истовремено, претседателот на Сиера Леоне, Виктор Фоха изјави дека најверојатно стотина лица загинале во одроните во предградијата во Фритаун.


Нов смртен случај од ебола во Сиера Леоне


Фритаун, 15 јануари, 2016 - 11:06 (META) 

Нов случај на починат од болеста ебола е регистриран во западно-африканската држава Сиера Леоне, официјално потврдиле официјални лица на земјата, само неколку часа откако Светската здравствена организација (СЗО) објави
крај на епидемијата на ебола во Западна Африка, јавува „Би-Би-Си“.

Сиера Леоне беше прогласена за слободна од вирусот на ебола на 7 ноември минатата година, а целиот регион беше прогласен за исчистен во вторникот оваа недела, кога и официјално беше соопштено дека во Либерија е искоренета болеста.

Портпаролот на Центарот за ебола во Сиера Леоне, Сиди Јахја Тунис, во изјава за „Би-Би-Си“ рекол дека тестовите врз починатото лице покажеле дека тој бил позитивен на ебола. Тестовите биле извршени од британски експерти.

И покрај вчерашното соопштение од СЗО дека е ставен крај на епидемијата на ебола во Западна Аафрика, светската организација предупреди дека, сепак, се можни нови случаи.

Во изминатите две години, од декември 2013 година, речиси 4.000 луѓе починаа од ебола во Сиера Леона, а околу 11.000 во целиот регион.