!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Дудуш: Го осудувам насилството и порачувам да не се подгреваат тензии


Скопје, 4 октомври, 2017 - 10:52 (META) 

Секое насилство, особено во изборен период е недозволиво, вели кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари од СДСМ, Курто Дудуш, за физичката пресметка во која повреден беше актуелниот градоначалник на општината, Елвис Бајрам.

– Јавно го осудувам насилството како метод за да се надминат недоразбирањата и разликите. Овој изборен процес Шуто Оризари ќе го помине во фер и демократска атмосфера, недозволувајќи настанот кој се случи да поттикне понатамошни тензии и инциденти. Бидејќи не бев присутен на настанот, не сум во можност да дадам објективна слика и детали за настанот, но верувам во работата на институциите и во интерес на истрагата, нема да откривам детали што ги имам слушнато од сведоци. Да оставиме институциите да си ја завршат професионално работата и за крајниот исход по завршување на истрагата ќе биде известена и целата јавност – вели Дудуш.

Во понеделникот Елвис Бајрам и Аднан Мемет, шеф на неговиот изборен штаб, биле физички нападнати во населбата Шуто Оризари. Според нивните изјави, четири непознати лица физички го нападнале прво Мемет, а потоа и Бајрам. Насилниците побегнале, а екипа на брзата помош констатирала тешки повреди кај Бајрам, кој беше хоспитализиран во скопската градска болница „8 Септември“.

Пратеникот Амди Бајрам тврди дека напаѓачите што го истепале син му Елвис се поврзани со кандидатот за градоначалник на оваа општина од редовите на СДСМ, Курто Дудуш.


МВР: Девет лица повикани на разговор за тепањето на Елвис Бајрам


Скопје, 3 октомври, 2017 - 17:08 (META) 

Досега се идентификувани и повикани на разговор девет лица кои учествувале во тепачката вчеравечер во населбата Шуто Оризари, во која тешки телесни повреди доби Елвис Бајрам, досегашен градоначалник на општина Шуто Оризари и кандидат за таа функција на локалните избори на 15 октомври, рече портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

Тој рече дека откако полицијата добила пријава за нарушување на јавниот ред и мир, веднаш се преземени мерки за расчистување на случајот. Ангеловски порача дека МВР ги осудува сите облици на насилство и нема да има толеранција за никого.

– Нагласуваме дека ниту еден инцидент нема да се толерира. Секаков обид за нарушување на демократскиот изборен процес и загрозување на безбедноста на граѓаните ќе биде соодветно санкциониран – рече Ангеловски.


Амди Бајрам тврди дека напаѓачите на син му се поврзани со Курто Дудуш


Скопје, 2 октомври, 2017 - 21:22 (META) 

Пратеникот Амди Бајрам тврди дека напаѓачите што попладнево го истепале син му, Елвис Бајрам, кој е градоначалник на Шуто Оризари, се поврзани со кандидатот за градоначалник на оваа општина од редовите на СДСМ, Курто Дудуш.

– Пред четири-пет дена местевме банери и тие почнаа расправија. Му се јавивме на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и му рековме да не правиме провокации, да одиме на фер и демократски избори и подобриот да победи. Тој ни рече дека нема да има привилегии за оној кој ќе погреши, без разлика дали е од наша страна или од страната на СДСМ. За секој според законот ќе бидат преземени мерки. Градоначалникот е во кампања и одел од врата на врата. Одеднаш му излегле со секири, со шипки и го удриле. Ми кажаа дека прво бил удрен шефот на кабинетот, а потоа и мојот син. Таа фамилија е позната, го држеа пазарот „Матекс“ во Шуто Оризари со рекет и со сила. Тие сега се во партијата на СДСМ и кандидатот Курто Дудуш е со нив. Барам министерот да го спроведе тоа што треба. Ако вината е наша, нека притвори некој од кај нас. Знаат дека народот е со нас и затоа одат со сила – рече Бајрам.

Градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, попладнево беше физички нападнат заедно со Аднан Мемет, кој е дел од неговиот изборен штаб.

Четири непознати лица физички го нападнале прво Мемет, а потоа и Бајрам. Откако со тупаници ги собориле на земја, почнале да ги удираат со клоци и со метални и дрвени прачки.


СДСМ го осуди нападот на Елвис Бајрам, МВР го истражува случајот


Скопје, 2 октомври, 2017 - 21:00 (META) 

СДСМ преку писмено соопштение најостро го осуди насилството и денешниот инцидент што се случил во скопската општина Шуто Оризари, при кој повреден беше актуелниот градоначалник и кандидат за истата функција, Елвис Бајрам.

„Очекуваме Министерството за внатрешни работи и надлежните институции докрај да го расчистат случајот, а виновниците да бидат изнесени пред лицето на правдата согласно законите. Ги повикуваме сите граѓани и политички субјекти да не подлегнуваат на провокации и да останат посветени на спроведувањето фер, слободни и демократски избори“, велат од партијата.

Од МВР го потврдија инцидентот и нагласија дека работат на негово расчистување.

„Денеска околу 18 часот на улица Гвадалахара, во скопската општина Шуто Оризари, настанала меѓусебна тепачка меѓу две групи граѓани. Екипи на СВР Скопје веднаш се упатиле на местото на настанот. Се работи на расчистување на случајот“, информираа од МВР.


Физички нападнат градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам


Скопје, 2 октомври, 2017 - 19:39 (META) 

Актуелниот градоначалник на скопската општина Шуто Орузари, кој е и кандидат за истата функција на претстојните локални избори, Елвис Бајрам, и уште едно лице кое било со него, попладневно биле физички нападнати, објави „Нетпрес“.

Бајрам бил во друштво со лицето Аднан Мемет, кое е дел од неговиот изборен штаб. Двајцата оделе во посета на жители на населбата Шуто Оризари, како дел од предизборната кампања.

Околу 17.50 часот, четири непознати лица физички го нападнале прво Мемет, а потоа и Бајрам. Откако со тупаници ги собориле на земја, почнале да ги удираат со клоци и со метални и дрвени прачки.

Насилниците побегнале, а екипа на брзата помош констатирала тешки повреди кај Бајрам. Веднаш бил однесен во скопската градска болница „8 Септември“, каде поради сериозноста на повредите бил хоспитализиран и е критична состојба.

Директорот на болницата, Христијан Костов информираше дека на Бајрам санирана му е една рана, дека е сошениен е со 5-6 конци и дека е надвор од животна опасност.

Мемет во изјава за медиумите пред болницата апелираше до ДИК и до МВР да преземат мерки да се расчисти случајот.


Шуто Оризари доби гинеколог од Албанија


Скопје, 6 септември, 2017 - 14:36 (META) 

Скопската општина Шуто Оризари од денеска има гинеколог кој ќе работи во амбулантата во општината. Пациентките ќе ги прегледува доктор Вјолца Мбиара, специјалист гинеколог со долгогодишно работно искуство, меѓу другото, и во американска болница во Албанија, информираат од Министерството за здравство.

Министерот за здравство, Арбен Таравари, изјави дека конечно во амбулантата во Шуто Оризари ќе работи и гинеколог, со што е решен долгогодишниот проблем и е обезбедена континуирана гинеколошка здравствена заштита за жените од oпштината.

Докторката не го знае македонскиот јазик и со пациентките ќе се разбира со помош на медицинска сестра.


Киднапирано девојче во Шуто Оризари


Скопје, 1 август, 2017 - 15:11 (META) 

Малолетно девојче вчера ноќта било киднапирано на улица во скопската населба Шуто Оризари, извести СВР Скопје.

Девојчето вчера, околу 3 часот, со својата малолетна сестра, отишло во продавница и при враќањето дома, на улицата Патрис Лумумба, до нив застанал автомобил од кој излегле две лица кои се познавале со девојчињата. Потоа едното од лицата насила го внел девојчето во автомобилот, по што заминале.

Случајот во полиција вчера околу 19 часот го пријавил 44-годишен татко на киднапираната. СВР Скопје вели дека се работи на расчистување на случајот.


Таравари: Не брзаме, ги бараме најдобрите кадри за директорските функции


Скопје, 21 јули, 2017 - 14:20 (META) 

Ако имаме успешни директори, ќе бидеме успешни како министри, а и како Влада, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на промоцијата на проектот „Добредојде бебе“, најавувајќи понатамошни промени на директорските функции во секторот што тој го води.

– Здравството треба полека да наоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции. Затоа не брзаме, ќе најдеме најдобри решенија, само дајте ни малку време – рече Таравари.

Во врска со постапката за вработување гинеколог во Шуто Оризари, министерот за здравство рече дека гинекологот е избран, веќе е нострифицирана неговата диплома, има лиценца за работа од Лекарската комора и дека во тек е процедура за регистрација на приватна здравствена установа или консеционерство. Според Тараваи, процедурите ќе завршат за неколку недели.


Уште три лица идентификувани за тепањето во Собранието, двајца ослободени, еден во притвор


Скопје, 15 мај, 2017 - 16:53 (META) 

Полицијата викендов разговарала со тројца осомничени учесници во насилствата во Собранието на 27 април, од кои едно лице што само се пријавило во полициска станица по враќање од странство е во притвор, а другите двајца се пуштени на слобода и за нив ќе има поднесоци.

Според соопштението, по прегледувањето на видеозаписите, СВР Скопје ги повикало на разговор Д.С. (39) од Скопје и А.Б. (60) од Тетово, по што биле ослободени, а МВР ќе достави поднесоци за нив до Јавното обвинителство.

Во саботата во 20.50 часот во полициска станица се пријавил Н.М. (34) од Скопје, против кого е поднесена кривична пријава. Тој бил задржан во станицата, а потоа ноќта во неделата е однесен во притвор во затворот во Шуто Оризари.

СВР Скопје известува дека работи на расчистување на случајот и на идентификување и на други учесници во насилствата во Собранието.


Хелсиншки комитет: Средното училиште во Шуто Оризари е продолжување на гетоизацијата


Скопје, 8 април, 2017 - 14:10 (META) 

Потсетувајќи дека не само што и понатаму продолжува потребата за поддршка на Ромите, туку и се прават чекори назад, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија го честита Меѓународниот ден на Ромите, но истовремено алармира дека работите не стојат најдобро во поглед на понатамошна интеграција на Ромите и на решавање на нивните проблеми.

Од комитетот велат дека изградбата на базен и отворањето на новото средно училиште во скопската населба Шуто Оризари се продолжување на гетоизацијата. Доказ повеќе за тоа е фактот што во населбата не е решен целосно проблемот со водоводна и со канализациска мрежа, што е приоритет.

„Би сакале во духот на одбележувањето на овој ден, да ја истакнеме нашата загриженост за статусот на Ромите во државата и нивната континуирана системска дискриминација и гетоизација. Особено сме загрижени за најновите планови кои се прават во ромската населба Шуто Оризари, меѓу кои се новоотвореното средно училиште „Шаип Јусуф“, во кое продолжуваат да се одлеваат цели ромски паралелки од другите средни училишта во Скопје. Понатаму, најавата за изградба на базен во истата населба и за вложување на повеќе од 6.000 евра за негова изградба, наспроти недостигот од функционална канализациска и водоводна мрежа во населбата. Жителите во општината и понатаму се соочуваат со проблеми во пристап до квалитетна, достапна и навремена здравствена заштита, а немаат ни пристап до матичен гинеколог“, се вели во соопштението.

Од Хелсиншки комитет порачуваат дека постои и друга системска сегрегација на децата Роми во образовниот процес – тие се распределувани во посебни паралелки во редовните училишта, наместо да бидат вклучени и интегрирани во редовните паралелки.