!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Грција парализирана од генерален штрајк


Атина, 17 мај, 2017 - 9:55 (META) 

Грција денеска е парализирана од работнички штрајкови против новите мерки договорени меѓу владата и меѓународните кредитори. По повикот на трите најголеми работнички синдикати ГСЕЕ, АДЕДИ и ПАМЕ, грчката јавна администрација заедно со дел од приватниот сектор денеска ги блокира улиците на Атина за да го изрази своето незадоволство од продолжувањето на строгата политика на штедење на грчката влада.

Поради 24-часовниот штрајк, во Грција нема да работи ниту еден државен службеник, државата ќе биде без јавен превоз, банките ќе бидат затворени, а на улиците ќе бидат и грчките пензионери, кои се незадоволни од новите мерки со кои има дополнително намалување на пензиите. Болниците ќе работат само со итни случаи бидејќи кон штрајкот се приклучуваат и медицинските лица, дел од летовите ќе бидат блокирани поради неколкучасовниот прекин на работа на контролорите за летање, а државата ќе биде и без морскиот превоз поради штрајкот кој трае од вторник до петок.

Штрајкувачите реагираат дека владата се подготвува да гласа за мерките што ќе донесат четврти меморандум за штедење, со кој ќе се зададе дополнителен удар на народот, работниците и на финансиската стабилност. Синдикатот на пензионерите, пак, реагира дека со новата мерка за намалување на пензиите до 50 милијарди евра, дел од пензионерите ќе изгубат и до 65 отсто од својата пензија.

Кон штрајкот се приклучува и Асоцијацијата на трговци на Грција, кои реагираат против одлуката за отворање на продавниците во недела, но и општо против проблемите со кои се соочуваат малите и средните трговци и претприемачи, како зголемениот ДДВ и намалувањето на работата поради намалената финансиска моќ на потрошувачите.


Штрајк на грчките морепловци и новинари


Атина, 16 мај, 2017 - 13:49 (META) 

Грчките морепловци и новинари денеска стапија во штрајк, еден ден пред големиот штрајк свикан во знак на протест поради новите мерки за штедење што Грција планира да ги воведе за кредиторите да ѝ ослободат нова транша од заемот.

За време на 48-часовниот штрајк, ќе бидат запрени траектите што возат до островите, а новинарите одржуваат еднодневен штрајк, во кој утринава прекинаа да емитуваат телевизиска и радио-програма. За утре синдикатите свикаа генерален штрајк, кој ќе ги погоди услугите во земјата, од школите и од болниците до јавниот сообраќај. Контролорите за летање најавија дека ќе се приклучат со четиричасовен прекин на работата.

Работниците во Грција протестираат поради новиот договор со грчките меѓународни доверители, според кој се воведуваат нови даноци и намалување на потрошувачката и по истекот на програмата за помош во 2018 година.
Без новите мерки, Грција би можела да не ги добие новите пари, кои ѝ се потребни да избегне банкрот во текот на летото, кога на ред доаѓаат големите рати од долгот.


Трифун Костовски: Не се обидов да си го вратам „Утрински весник“


Скопје, 26 април, 2017 - 17:30 (META) 

Последниот број на „Утрински весник“ ќе излезе в сабота, на 29 април, тврдат новинарите кои се вработени во овој медиум. Официјален став од издавачот „Медија принт“ за затворањето на „Утрински весник“ сè уште нема.

Не е познато ниту дали весникот претходно бил понуден на продажба на друга компанија или лице.

Бизнисменот Трифун Костовски беше мнозински сопственик и заедно со уште неколку уредници го основа весникот.

На прашањето на „Мета“ дали се обидел да си го врати некогашното сопствеништво врз весникот, Костовски вели изрично „не“.

– Времињата се променија, поминаа многу години и сега еден таков обид за враќање на брендот би предизвикал бурни реакции, пред сè политички – вели Костовски.

Тој е запознаен со случувањата во овој медиум и жали за целата ситуација, бидејќи, како што вели, „Утрински весник“ го основале со чиста намера и со чисто срце.

Според новинарот Бранко Тричковски, кој е еден од основачите на „Утрински весник“, „смртта на „Утрински“ е тажен крај на еден голем новинарски, издавачки и културен проект“.

„Во својата агонија, весникот ја следеше агонијата на Македонија како национална и државна идеја. Тоа што ќе умре пред да умреме сите како заедница, можеби и не е толку лош редослед за еден весник“, вели Тричковски.

Според него, неколку фактори, кои биле меѓусебно поврзани, го одредиле драматичниот крај на „Утрински“.  Тој ја споменува „глобалната драма на пишаните медиуми како резултат на технолошките пробиви, односно развојот на новите медиуми“.

„Второ, тоа е општата културна деградација на македонското општество во политичкиот проект на ВМРО-ДПМНЕ. Трето, тоа е институционалната и правна деградација на општеството и на државата, повторно во режија на ВМРО-ДПМНЕ. Четврто, уништување на вредносните ориентири на општеството, односно моралната дезориентација, губитокот на знаковите што е добро и убаво, а што е лошо и грозно. Петто, разорувањето на редакциската структура и културната, информативна и општествена мисија на весникот. За таа работа не се без вина и многу колеги што продефилираа низ весникот, но главен виновник е еден монструм кого го оставив во посебна точка“, вели Тричковски.

Првичните сопственици во 2004 година својот дел му го продадоа на германскиот ВАЦ, кој во пакет со „Утрински весник“ ги купи и „Вест“ и „Дневник“.

Во 2012 година, весниците ги презеде „Орка холдинг“, а по низа промени на сопственичката структура, на 12 декември лани, компаниите „Орка Холдинг“ и „Интернет груп инвестмент“ ги продадоа своите удели.


Штрајк во две текстилни компании во Источна Македонија


Крива Паланка, 3 април, 2017 - 18:07 (META) 

Работниците на две текстилни компании од Источна Македонија стапија во штрајк за неисплатени плати, односно затоа што газдите на работниците им должат половина милион евра.

Во италијанската компанија „Кадоро Ото“, која работи во технолошко-индустриската развојна зона во Крива Паланка, платата не е исплатена за два месеци. По пријава од Хелшинскиот комитет за човекови права, трудовата инспекција констатирала дека платата не е исплатена во законскиот рок и ја казнила компанијата.

– Работодавецот ја платил казната од 67.000 денари, но не и платата на работниците. Останува единствената алтернатива, работниците преку суд да си ги бараат заработените плати – изјави Игор Јадровски, правник во Хелшинскиот комитет.

По неможноста да остварат средба со италијанските сопственици, минатата недела работничките на „Кадоро Ото“ одговори побараа од градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски.

Според Горан Трајков од здружението „Тивко мнозинство“ од Штип, работничките слушнале дека извозот на компанијата се врши преку шпедицијата на градоначалникот Алексовски. Трајков бил на средбата на работничките со градоначалникот Алексовски и пред новинарите ја раскажа комуникацијата на градоначалникот со италијанските сопственици.

– Работничките бараа одговори од градоначалникот. Тој прво не сакаше да ги побара газдите. Потоа некако се согласи и на крај тие сами му се јавија и рекоа дека утредента ќе ги исплатат платите. Ние го ставивме штрајкот во мирување. Меѓутоа, платите не беа исплатени и работничките заминаа пред Општината. Градоначалникот им рече: „Ете, и мене ме излажаа“ – изјави Трајков.

Штрајкот во „Кадоро Ото“ сè уште трае. Од вчера своите плати си ги бараат и работниците на „Зона трико“ од Виница.

Минатата година дури осум месеци работеле без плата, по што во септември им било кажано да не доаѓаат на работа. Добиле плата за четири месеци, но не познавајќи го законските права, работниците една година не презеле ништо.

Од здружението „Тивко мнозинство“ и Хелшинскиот комитет повикаа инспекциите и по допрен глас да ја посетат компанијата и да наложат исплата на заостанатите плати. Чуден е, како што рекоа двојниот аршин: за малите дуќани и за други компании два дена по законскиот рок за исплата на плати веднаш реагираат со казни, а за други толеранцијата е со месеци.


Судската администрација го бојкотира Денот на правосудството


Охрид, 31 март, 2017 - 14:14 (META) 

Одбележувањето на 31 Март, Денот на македонското правосудство, денеска минува со бојкот на  судската администрација.

Од Здружението на судска администрација на Република Македонија велат дека се принудени да не дадат поддршка на годинешните активности за одбележување на празникот и дека остануваат на своите барања за зголемување на платите.

– Некогаш револтот е поголем поради занемарување на сите финансиски работи. Воопшто, во органите што одлучуваат за финансирањето, значи, за исплатата на плати, конкретно во судскиот буџет, судската служба нема свои претставници и координатор, кој би можел да зборува во нивно име. Добивме дописи од неколку подружници од судови во Македонија, кои ќе го бојкотираат Денот на правосудството во Република Македонија. Препораката е да не учествува судската служба на одбележувањето на денот, поради нееднаквиот третман – вели Борче Мирчевски, претседател на Здружението на судска администрација на Република Македонија.

Од здружението најавија порадикални мерки поради тоа што сите што учествувале во штрајкот на судската администрација биле казнети со 40-процентно намалување на платата два месеца. Велат дека судиите, обвинителите и обвинителните службеници добиваат зголемување на платите, а судската служба е таа што во тоа изостанува.


Отежнат авиосообраќајот во Италија поради штрајк на вработените на аеродромите


Рим, 20 март, 2017 - 9:55 (META) 

Авионскиот сообраќај во Италија денеска ќе биде отежнат поради штрајкот на аеродромските работници, меѓу кои и контролорите за летање, соопштија синоќа синдикатите. Контролорите за летање се повикани на синдикален штрајк во периодот од 13 до 17 часот.

Покрај тоа, сите вработени во воздухопловството се повикани на 24-часовна готовност за штрајк, освен во двата шпица, од 7 до 10 часот и од 18 до 21 часот.

Италијанскиот авиопревозник „Алиталија“ соопшти дека откажал 40 отсто од своите домашни и меѓународни летови.
Владата, управата на „Алиталија“ и синдикатот денеска треба да преговараат за низа проблеми.

„Алиталија“ се соочува со финансиски проблеми поради конкуренцијата од евтините превозници, како што се „Рајанер“, и планира за 20 отсто да ја намали работната сила, а платите да ги скрати за третина, што е неприфатливо за синдикатите кои повикаа на штрајк и на 5 април.


Стотици мајки почнаа штрајк со глад во Црна Гора


Подгорица, 14 март, 2017 - 16:09 (META) 

Неколку стотици жени, кориснички на социјална помош за мајки со три и со повеќе деца, и денеска се собраа пред црногорското собрание, каде донесоа одлука да го радикализираат протестот кој трае веќе 13 дена по ред.

Одлучиле да почнат штрајк со глад поради одлуката на владата, во рамки на мерките за штедења, да ја намали помошта за нив за 25 отсто.

Тие апелираа Уставниот суд да ја поништи одлуката на владата за намалување на нивните стекнати права.

Помошта се намалува од 336 на 264 евра, односно од 192 на 144 евра.


По еден месец штрајк, новинарите во МПМ се враќаат на работа


Скопје, 14 март, 2017 - 16:02 (META) 

Со префрлањето на платата за јануари, штрајкувачкиот одбор на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ донел одлука за прекин на штрајкот, информираат од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

– ССНМ со жалење констатира дека и покрај префрлањето на платата, ситуацијата на вработените во МПМ и понатаму е критична и очекува од управата да извлече поуки од речиси четиринеделениот прекин на работата. Штрајкот е најнепосакуваното оружје на синдикалната борба, од која никој не може да излезе како победник. Затоа очекуваме дека одлуката за негов прекин ќе биде разбрана како израз на добра волја во интерес на сите и мотив за востпоставување сериозен социјален дијалог во интерес и на сопствениците и на вработените, кој ќе спречи сцените на протести и на штрајк да не се повторуваат и во иднина – велат од ССНМ.

Штрајкот на новинарите во МПМ почна на 17 февруари.


Штрајкот на новинарите во МПМ ќе се зголеми на осум часа


Скопје, 13 март, 2017 - 10:48 (META) 

Штрајкувачките одбори на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ донесоа одлука за зголемување на времетраењето на штрајкот на 8 часа, почнувајќи од денеска, информира Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

„Ова е од причини што и по усните ветувања од раководството дека се прават напори за да се исплати јануарската плата, платата не е исплатена и нема никаквов прецизен рок кога тоа ќе се случи, а нема ниту прецизна информација што ќе се случува со компанијата во наредниот период“, велат од ССНМ.

Од Синдикатот информираа дека револтот кај вработените е веќе преголем поради влошената економско-социјална положба и игнорантскиот однос на менаџментот.


Стотина летови откажани на аеродромите во Берлин


Берлин, 10 март, 2017 - 10:59 (META) 

Повеќе од стотина летови денеска се откажани во Берлин поради штрајкот на службениците на аеродромите поради спорот околу платите.

На главниот аеродром „Тегел“ се откажани 455 летови, додека на аеродромот „Шенефелд“ се откажани 204 летови.

Синдикатот соопшти дека 2.000 вработени на аеродромот утринава стапија во штрајк, кој ќе трае до сабота, 11 март, до 5 часот наутро. Во тек се преговори за платите.

Од синдикатот додаваат дека уште не добиле понуда што претставува основа за преговори.