Царовска: ОЈО одлучува против кого ќе има обвиненија за злоупотребуваните штитенички


Скопје, 27 февруари, 2018 - 16:20 (META) 

Истрагата на Обвинителството ќе покаже кон кого и за што ќе се покренат обвиненија во случајот со злоупотребуваните штитенички од Домот „25-ти Мај“, вели министерката за труд и социјална политика Мила Царовска.

Таа потсети дека за ова, Министерството направило детален инспекциски надзор и на установата „25 Мај“ и на центрите за социјална работа.

– Против 12 лица е поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство, а дополнително се поднесени 12 прекршочни и дисциплински постапки до Центарот за социјална работа – рече Царовска одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Владата.

Царовска нагласи дека Владата и Министерството се залагаат за брза трансформација и на „25 Мај“ и на „Ранка Милановиќ“ како институции кои, како што рече, биле запуштени во изминатите 10 години и од што денеска само се гледаат резултатите.

– Сметаме дека заштитата на децата е битна цел и дека со брзата трансформација на овие институции ќе се обезбеди квалитетна заштита и грижа за лицата што се сместени таму – додаде Царовска.


Двајца штитеници ги напуштиле домовите „25 Мај“ и „Ранка Милановиќ“


Скопје, 24 септември, 2016 - 14:01 (META) 

Штитеник од „25 Мај“ и штитеничка од ЈУ „Ранка Милановиќ“се оддалечиле од домовите во непознат правец, соопшти денеска полицијата.

Вработена во домот „25 Мај“ вчера во 17.30 часот во Полициската станица во Чаир, пријавила дека на 20 септември, околу 14 часот, 14-годишно лице се оддалечило од домот во непознат правец.

Во меѓувреме, во полициската станица Гази Баба, вчера во 15 часот, социјален работник од „Ранка Милановиќ“ пријавил дека на 16 септември, околу 14 часот, 17-годишна штитеничка, самоволно ја напуштила установата и се оддалечила во непознат правец. Причината за заминувањето е непозната.

СВР-Скопје презема мерки за пронаоѓање на двете лица.


Заев новогодишната ноќ ја помина со штитениците во Заводот во Банско


Струмица, 1 јануари, 2016 - 10:55 (META) 

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, по единаесетти пат новогодишната ноќ ја помина со штитениците во Заводот за заштита и за рахабилитација во Банско.

Пријателството меѓу Заев и штитениците на домот трае повеќе од една деценија.

Градоначалникот Заев на своите пријатели им ја честита Новата година и им посака многу здравје и среќа.


Прилеп: Дом за стари лица како дом за казненици


Прилеп, 21 декември, 2015 - 11:11 (META) 

Замрзнатата и блокирана сметка ги остави без греење, без доволно храна и грижа 128 станари во Домот за стари лица во Прилеп.

На штитениците, кои и самите плаќаат за услугите, им се закануваат извршни решенија за наплата на долгови.

Анализите покажуваат дека, всушност, Домот за стари лица и последните две години трошел многу повеќе отколку што приходувал, а при тоа бројот на лица ангажирани и од самофинансирачки активности останал ист!

Штитениците, семејствата и граѓаните не знаат каде исчезнуваат народните пари што се влеваат на сметката на домот?