!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Каталонските власти нема да ги слушаат наредбите на Мадрид


Барселона, 23 октомври, 2017 - 11:39 (META) 

Властите на Каталонија нема да примаат наредби од Мадрид, туку ќе го слушаат само каталонскиот народ, соопшти портпаролот на каталонското министерство за надворешни работи, Раул Ромевa.

– Сите институции, вклучувајќи ја и полицијата, треба да ги следат инструкциите од демократски избраната власт на Каталонија – изјави Ромева за „Би-би-си“.

Тој додаде дека не може да верува во демократијата на Европска Унија, доколку Унијата дозволи Мадрид да воведе директна управа во Каталонија.

– Како ЕУ може да живее со таква ситуација ако дојде до тоа? Како можат да бидат кредибилни ако дозволат тоа да се случи? – рече Ромева, додавајќи дека народот и институциите на Каталонија нема да дозволат Шпанија да воведе директна управа во овој регион.

Портпаролката на владата на Шпанија, Сораја Саенз де Снтамарија, во меѓувреме рече дека Мадрид немал никакви контакти со регионалната влада на Каталонија од 21 октомври. Таа додаде дека владата на Шпанија би можела да избере еден претставник кој привремено ќе управува со Каталонија.


Шпанија в сабота ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија


Мадрид, 19 октомври, 2017 - 20:37 (META) 

Шпанската влада денеска соопшти дека в сабота ќе одржи вонредна седница и ќе ја почне постапката за укинување на автономијата на Каталонија.

Владата на Народната партија на десниот центар, која е на власт од 2011 година, в сабота ќе одржи вонреден состанок на министрите, по кој би требало до шпанскиот парламент да испрати предлог-мерки од членот 155 на шпанскиот устав, кои ѝ овозможуваат да употреби присила во спроведувањето на законите во Каталонија, пренесува ХРТ.

Конкретните мерки кои Мадрид има намера да ги спроведе во Каталонија, која е една од 17-те автономни региони во Шпанија, засега не се наведени.

Членот 155 од шпанскиот устав досега никогаш не е користен, а владата во Мадрид реши да го активира откако процени дека каталонската владата не се откажува од независноста на Каталонија.

Соопштението на шпанската влада доаѓа откако каталонскиот претседател, Карлес Пучдемон, не го задоволи ултиматумот на шпанскиот премиер Маријано Рахој, да се откаже од барањето за независност. Наместо тоа, Пучдемон во писмото го предупреди Рахој дека Каталонија ќе прогласи целосна независност од Шпанија, доколку Мадрид продолжи да се заканува со суспензија на автономијата.

Кризата во односите меѓу Барселона и Мадрид избувна по референдумот за независност на Каталонија, што се одржа на 1 октомври, кој уставниот суд на Шпанија претходно го забрани.


Пучдемон се закани, а Мадрид најави радикални мерки


Барселона, 19 октомври, 2017 - 11:40 (META) 

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ј известил шпанската влада дека Каталонија не прогласила независност, но дека би можела тоа и официјално да го направи доколку Мадрид продолжи со репресијата, односно со суспендирање на автономијата.

Истовремено, неименуван шпански државник изјави дека писмото на Пучдемон не одговора на повикот на шпанската влада да разјасни дали веќе е прогласена независност. Според истиот извор, владата на седница закажана во сабота планира да го активира членот 155 од Уставот и да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Во политичките кругови овој член го нарекуваат „нуклеарна опција“, додека поранешниот министер за надворешни работи, Хозе Мануел Гарсија го нарече „атомска бомба“. Станува збор за екстремна мерка, предвидена за екстремни ситуации, која никогаш не била досега практикувана.


Шпанија се заканува со целосно укинување на автономијата на Каталонија


Мадрид, 18 октомври, 2017 - 11:57 (META) 

Шпанските власти денеска соопштија дека се укинува делумно или целосно автономијата на областа Каталонија, ако регионалните лидери не се откажат од независност.

– Ако претседателот на Каталонија, Кралес Пучдемон, не се откаже од независноста, тогаш ќе биде применет член 155 од Уставот, кој овозможува укинување на автономијата – изјави потпретседателската на шпанската влада, Сораја Саенс де Снатамарија.

Шпанскиот премиер, Маријано Рахој, денеска го повика каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, да „дејствува разумно“, бидејќи се приближува рокот кој североисточниот регион го доби за да се откаже од тенденциите за независност.
– Барам од Пучдемон да дејствува разумно, на урамнотежен начин, да го стави интересите на граѓаните во прв план – порача Рахој во шпанскиот парламент.

Заменичката на Рахој, Саенс де Сантамарија, 24 часа пред истекот на рокот што Мадрид ѝ го даде на Барселона, изјави дека Шпанија настојува привремено да ја укине каталонската автономија доколку лидерите не се откажат од независност.
Рокот во кој Пучдемон треба да изјасни истекува утре во 10 часот по локално време.


Воен авион се урна кај Мадрид


Мадрид, 17 октомври, 2017 - 15:08 (META) 

Шпански воен авион „ф-18“ се урнал при полетување од воздухопловната база во околината на Мадрид, а пилотот загинал на самото место, соопшти шпанското министерство за одбрана.

„Во инцидентот за време на маневар при полетување, смртно настрада пилотот на авионот“, напиша министерството на „Твитер“.

Телевизиите објавија снимка од огромен облак од чад како се издига над воздушната база Торејон де Ардоз, дваесетина километри од шпанската престолнина. Несреќата се случила околу 11 часот по локално време.

Ова е втора поголема несреќа со воен авион во Шпанија за само една недела.

Минатиот четврток кај воздухопловната база Лос Ланос, 330 километри источно од Мадрид, се урна воен авион кој учествуваше во воена парада по повод шпанскиот национален празник. При авионската несреќа загина и пилотот.


Пучдемон доби нов рок, треба да одлучи до четврток


Мадрид, 16 октомври, 2017 - 20:48 (META) 

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон, кој требаше денеска да се изјасни дали прогласил независност на Каталонија или не, има нов рок – четврток до 10 часот.

– Господинот Пучдемон има уште една шанса да почне да ја решава оваа ситуација, тој мора да одговори со „да“ или „не“ за тоа дали прогласил независност – изјави вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија.

Таа истакна дека Пучдемон не дал адекватен одговор во своето писмо на она што од него го барала шпанската влада и мора до четврток да каже дека не прогласил независност и да се врати на патот на почитување на законите на Шпанија.

Сантамарија додаде дека во спротивно, Каталонија ќе биде соочена со активирање на членот 155 од Уставот, кој ѝ овозможува на шпанската влада да преземе контрола над регионот.

Според неа, меѓусебниот дијалог треба да се одвива во согласност со законот, односно во шпанскиот парламент.


Јункер: Ако ѝ дозволиме на Каталонија, и други ќе сакаат да се отцепат


Луксембург, 13 октомври, 2017 - 14:03 (META) 

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна затоа што тоа би охрабрило и други региони во други држави да го направат истото, што дополнително би го комплицирало управувањето на Европската Унија.

– Доколку дозволиме Каталонија да се одвои, а тоа не е наша работа, тогаш и други ќе го направат истото. Јас не го сакам тоа – рече Јункер во говорот на Универзитетот во Луксембург.

Тој додаде дека е многу загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа и го охрабри шпанскиот премиер Маријано Рахој да осигури дека ситуацијата ќе ја доведе под контрола.

Коментирајќи ги повиците од Каталонија за посредување, Јункер рече дека Комисијата не може да посредува доколку тоа го бара само едната страна.

Европската Унија претходно соопшти дека верува во Рахој во поглед на решавањето на внатрешните прашања на Шпанија.


Воен авион се урна по парадата за Националниот ден на Шпанија


Мадрид, 12 октомври, 2017 - 13:48 (META) 

Воен авион се урна во базата Лос Љанос во Шпанија по воена парада во Мадрад, соопшти денеска шпанското министерството за одбрана.

Засега не е познато дали има жртви.

Авионот учествувал на воената парада „12 Октомври“, по повод Националниот ден, пренесоа шпанските медиуми.


Рахој бара од каталонската влада да разјасни дали прогласила независност или не


Мадрид, 11 октомври, 2017 - 12:52 (META) 

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не.

Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена каква било акција, во согласност со членот 155 од уставот на Шпанија.

Портпаролот на каталонската влада, Жорди Турул, за „Радио Каталонија“ утрово изјавил дека доколку шпанската влада одлучи да интервенира во врска со регионалните автономни овластувања, тој потег ќе биде протолкуван како знак дека Мадрид не е подготвен за преговори и Каталонија ќе биде обврзана да тргне кон својата независност.

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување независност на Каталонија, но го суспендираше нејзиното стапување на сила за да остави простор за дијалог со Мадрид.


Масовен протест во Барселона против отцепувањето на Каталонија од Шпанија


Барселона, 8 октомври, 2017 - 17:26 (META) 

Стотици илјади лица денеска излегоа на улиците на Барселона за да протестираат против плановите на регионалната каталонска влада да се отцепи од Шпанија.

Ова е најмасовниот протест против отцепувањето на просперитетниот регион од Шпанија, што ја доведе оваа европска земја на раб на национална криза.

Барселонската полиција соопшти дека на протестот учествувале околу 350.000 луѓе, додека организаторите на протестот, „Каталонското цивилно општество“, велат дека присуствувале околу 930.000 лица.

Присутните на протестот, кој се одржа под мотото „Доста е! Да се вразумиме!“, носеа шпански и каталонски знамиња и транспаренти, на кои беше испишано „Каталонија е Шпанија“ и „Заедно сме посилни“.

– Каталонија и Шпанија се обединети пет векови. Никој и ништо не може да ги раздели – рече писателот нобеловец Марио Варгас Љоса, истакнувајќи дека денешниот протест е доказ дека голем број Каталонци се против независноста и превратот и дека ги поддржуваат Уставот, законите и правната држава.

Минатата недела во Каталонија се одржа референдум за независност, кој Уставниот суд на Шпаија го прогласи за нелегален. Референдумот мина во знакот на полициско насилство и со голем број повредени цивили и полицајци. Европската комисија во понеделникот соопшти дека референдумот за независност на Каталонија од Шпанија е нелегален, особено зашто излезноста била помала од 50 отсто.