Голем број туристи од Грција, Бугарија и од Албанија во Охрид за Прочка


Охрид, 26 февруари, 2017 - 15:02 (META) 

Стотици Грци, но и помал број туристи од Албанија и од Бугарија, допатуваа во Охрид и во Струга за прослава на верскиот христијански празник Прочка.

Гостите што допатуваа во Охрид го заживеаја градот. Кафулињата и рестораните се полни, а шеталиштето наликува како во сезона. Навечер гостите ги посетуваат православните храмови.

Задоволни се и туристичките агенции, хотелитерите и приватните станоиздавачи.

Лани, во посета на Охрид беше градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, додека градовите Охрид и Воден, договорија заеднички туристички пакети, како нов туристички производ во меѓусебната соработка.

Специфика на двата града се природните убавини, особено богатството од водни ресурси. Тоа е препознаено и од ЕУ, така што ќе бидат финасирани неколку проекти, преку Програмата за трансгранична соработка на ИПА-фондовите.


Охрид денеска како во екот на туристичката сезона 


Охрид, 1 јануари, 2017 - 17:24 (META) 

Невообичаено топлото време за овој период од годината, ги наполни шеталиштето, парковите и кафулињата во Охрид.

Овој продолжен празничен викенд во Охрид донесе голем број гости. Тоа можеше да се забележи по улиците и на паркиралиштата, кои изгледаа како среде туристичка сезона.

Заживеа и бродскиот туризам, така што кајчињата и бродовите ги превозуваа туртистите до Канео, Горица, Св.Стефан и до другите места.

Традиционално, покрај од земјата, најголемиот број од туристите во Охрид и во Струга се од соседните земји, пред сè, Бугарија, Србија, Албанија и во помал број од Грција.

Гости има и од Црна Гора и од Хрватска, а со индивидуални аранжмани, присутни се и одреден број новогодишни славеници и од Велика Британија, Полска и од Израел.

Покрај хотелиерите, задоволни се и приватните станоиздавачи, кои среде зима исполнија добар дел од своите капацитети.


Охрид е преполн со странски туристи


Охрид, 10 декември, 2016 - 16:48 (META) 

Викендов во Охрид престојуваат стотина грчки, албански, полски и бугарски туристи.

Сончевото и топло време, невообичаено за овој период од годината, ги наполни охридската чаршија и шеталиштето, не само со странски туку и со домашни гости.

Топлиот и пријатен ден беше добредојден за изборниот молк да се помине во пријатна и релаксирана атмосфера.


Камион влета во шеталиште во Ница, најмалку 73 загинати и 50 повредени


Ница, 15 јули, 2016 - 1:15 (META) 

Најмалку 73 лица загинаа, а околу 50 се повредени кога камион влета во преполно шеталиште во Ница, додека траела прославата на Денот на падот на Бастилја, пишува интернет-изданието на францускиот весник „Фигаро“, повикувајќи се на полициски извори.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естрози, потврди дека повеќе од 70 лица се убиени во „најлошата трагедија во историјата на Ница“. Тој додаде дека камионот бил преполн со оружје и со гранати.

„Си-ен-ен“ јавува дека се повредени повеќе од 100 лица, додека другите светски медиуми јавуваат дека на улиците на Ница владее вистински хаос бидејќи телата на загинатите и на повредените лежат по улиците.

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, како што соопштија од неговиот кабинет, веднаш заминал во центарот за кризи при француското МВР.

Засега не е познато како се случил инцидентот, но полицијата потврди дека возачот на камионот е „неутрализиран“ во престрелка со полициските сили и оти во моментов се истражува дали дејствувал сам или имал соучесници.

Снимка од камионот како ги прегазува луѓето во Ница се појави на социјалните медиуми. Возачот, пред да биде застрелан, извозел два километри од шеталиштето.

На местото на настанот има многу екипи на итна медицинска помош и полициски сили.

Локалните власти испитуваат дали се работи за планиран напад и ги предупредија граѓаните да не излегуваат од дома.

Во меѓувреме, париската полиција соопшти дека камион кој превезувал пиротехника се запалил во близина на Ајфеловата кула, поради што била издадена наредба да се избегнува тој дел од градот.