!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Носачот на авиони на САД наскоро ќе пристигне во Јапонското Mоре, најави Пенс


Сиднеј, 22 април, 2017 - 13:15 (META) 

Американскиот носач на авиони „Карл Винсон“ за неколку дена ќе пристигне во Јапонското Mоре, изјавил денеска во Сиднеј, потпретседателот на САД, Мајк Пенс, пренесуваат светските агенции.

Вашингтон, на почетокот на овој месец, најави дека носачот на авиони и неговата флота ќе тргнат кон Корејскиот Полуостров, што беше протолкувано како демонстрација на сила на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп.

„Очекуваме носачот на авиони да пристигне во Јапонското Море за неколку дена, а до крајот на овој месец“, изјавил Пенс во Сиднеј.

Американскиот потпретседател истакнал дека режимот во Северна Кореја не треба да се сомнева дека САД имаат ресурси, персонал и присуство во тој дел од светот.

Тензиите помеѓу САД и Северна Кореја добија интензитет по ракетните тестови на Пјонгјанг, но и поради стравот од подготовките за нова нуклеарна проба, шеста по ред.


Советот за безбедност на ОН се закани со нови санкции кон Пјонгјанг


Њујорк, 20 април, 2017 - 21:12 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва ја усвои резолуцијата со која остро се осудуваат последните тестирања на ракети од страна на Северена Кореја и се закани со нови санкции кон Пјонгјанг, јавуваат светските агенции.

Со резолуцијата, која е усвоена едногласно, се осудува однесувањето и „илегалните активности“ на властите во Пјонгјанг, кои се повикуваат повеќе да не изведуваат нуклеарни проби и тестирањата на ракети, забранети со претходните резолуции на Советот за безбедност на ОН.

„Илегалните активности на Северна Кореја со нуклеарни и со балистички ракети во голема мера доведуваат до зголемување на тензиите во регионот и пошироко“, било наведено во резолуцијата.

Резолуцијата е усвоена по договор со Русија, која денеска демантираше дека го блокирала текстот, туку дека сакала во него да се вметне формулацијата „низ дијалог“, која претходно била исфрлена од документот на барање на САД.

Резолуцијата ја поддржала и Кина, која е сојузник на Северна Кореја.

Инаку, Пјонгјанг е под санкции на ОН од 2006 година.


Русија ја блокираше осудата на Северна Кореја во СБ на ОН


Њујорк, 20 април, 2017 - 10:52 (META) 

Русија ја блокираше осудата на Северна Кореја во Советот за безбедност на ОН, која ја предложија САД, а беше поддржана и од Кина, по неуспешниот обид на Пјонгјанг за лансирање ракети, велат дипломатите.

Во предложената декларација, во која АФП имале увид, се бара Пјонгјанг да се воздржи од спроведување нуклеарен тест или балистички проектили, по неуспешните лансирања во неделата.

Во декларацијата, која Москва ја блокираше, членовите на Советот за безбедност изразуваат апсолутна загриженост поради дестабилизирачкото однесувањето на Северна Кореја и најавуваат преземање значајни чекори.

Русија барала во декларацијата да стои претходната формулација, која ја нагласувала потребата за наоѓање решение за ситуацијата преку дијалог, велат неименувани дипломати.

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли, испрати порака до Северна Кореја дека САД не сакаат кавга и оти Северна Кореја не треба да ја почне. Таа изјави дека топката сега е кај Северна Кореја и оти тие се на потег.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, за новинарите изјави дека Обединетите нации во целост ги поддржуват напорите на сите земји, кои се обидуваат да спречат Северна Кореја да стекне капацитети врз основа на кои би можела да стане закана не само за регионот туку и за целиот свет.


Пенс ја предупреди Северна Кореја да не ја тестира решителноста на САД


Токио, 19 април, 2017 - 10:07 (META) 

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја предупреди Северна Кореја да не ја тестира решителноста на американската војска затоа што таа ќе одговори на ефикасен начин на употребата на нуклеарно и на конвенционално оружје.

Во рамки на посетата на Јапонија, Пенс на американскиот носач на авиони „УСС Роналд Реган“ рече дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп продолжува „внимателно да работи“ со сојузниците, како што се Јапонија, Кина и другите глобални сили, на дипломатскиот притисок на Северна Кореја.

Пенс, кој е на турнеја на Далечниот Исток, со регионалните лидери, освен за Севена Кореја, разговараше и за други прашања, како што се правата за пловење и за прелетување над Јужното Кинеско Море.

Тој во Јапонија изјави дека САД ќе ја штитат слободата на пловење и на прелетување на овие води, околу кои Пекинг се спори со неколку азиски земји.


Јапонија се подготвува за прием на бегалци ако дојде до корејска криза


Токио, 18 април, 2017 - 14:07 (META) 

Владата на Јапонија работи на планови за непредвидени ситуации во случај кризата на Корејскиот Полуостров да доведе до бранови бегалци во Јапонија, изјави јапонскиот премиер Шинзо Абе.

Тој на седница на парламентот рече дека јапонската влада формулира мерки, кои вклучуваат заштита на странци, процедури за слетување, изградба и функционирање на засолништа, како и проверка на баратели на азил. Абе појасни и дека владата изработува планови за евакуација на околу 60.000 Јапонци од Јужна Кореја во случај да избие воена криза.

Абе и потпретседателот на САД, Мајк Пенс, кој ќе допатува од Јужна Кореја, ќе разговараат за разгорувањето на ситуацијата со Северна Кореја, по презентацијата на нови крстосувачки ракети и неуспешното лансирање ракета во Северна Кореја.


Северна Кореја е подготвена за нуклеарен напад


Пјонгјанг, 15 април, 2017 - 11:14 (META) 

Северна Кореја ги предупреди САД да не преземаат никаква провокативна акција во подрачјето на Корејскиот Полуостров затоа што таа е „подготвена да одговори со нуклеарни напади“.

Овие пораки доаѓаат по одбележувањето на 105-годишнината од раѓањето на основачот на севернокорејската нација, Ким Ил-сунг.

Војници и бројни тенкови парадираа денеска во Пјонгјанг и демонстрираа воена сила, а на парадата беа презентирани и нов вид балистички ракети со дострел од илјада километри, кои се лансираат од подморница.

Меѓународните тензии настанаа по шпекулациите дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун може да изврши нуклеарна проба.

– Спремни сме да одговориме со сите можни средства. На нуклеарните напади сме подготвени да одговориме со нуклеарни напади – истакна Цои Рион-хе, заменик претседател на Корејската работничка партија.

Северна Кореја организираше голема воена парада и покрај тензиите на Корејскиот Полуостров, кои би можеле да доведат до судири со САД.


САД се подготвени за напад ако Северна Кореја изврши нова нуклеарна проба, јавува „Ен-би-си“


Вашингтон, 14 април, 2017 - 12:48 (META) 

Северна Кореја претставува проблем, кој ќе биде решен, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

По ваквата изјава на Трамп, телевизијата „Ен-би-си“, повикувајќи се на разузнавачки извори, јави дека САД се подготвени да извршат превентивен напад со конвенционално оружје врз Северна Кореја доколку Пјонгјанг изврши уште една нуклеарна проба.

Според истите извори, два американски разузнавачки воени брода се наоѓаат на 480 километри од брегот на Северна Кореја и оти се подготвени доколку добијат наредба да испукаат крстосувачки ракети „томахавк“ на територијата на таа земја.

Северна Кореја веќе предупреди за „големиот настан“, а властите на САД велат дека се укажува на тоа дека се работи за нуклеарна проба, која би можела да се случи овој викенд во пресрет на 105. роденден на основачот на Северна Кореја, Ким Ил-сунг.

Официјален Пјонгјанг во средата се закани дека прва ќе ги нападне САД со нуклеарно оружје, доколку има знаци дека Вашингтон подготвува напад.

Во меѓувреме, Русија ги повика денеска сите страни да пројават воздржаност во врска со тензиите околу Северна Кореја.

– Во Москва ги следиме со огромна загриженост тензиите на Корејскиот Полуостров и ги повикуваме сите страни да не преземаат какви било провокациски акции. Русија продолжува да биде приврзаник на политичко-дипломатските методи за решавање на сите кризи, меѓу кои и на севернокорејската – изјави претседателскиот портпарол, Дмитриј Песков.


Северна Кореја би можела да направи боева глава со сарин, тврди Шинзо Абе


Токио, 13 април, 2017 - 10:37 (META) 

Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави дека можно е Северна Кореја да произведе ракета со нервен гас сарин.

– Можно е Северна Кореја да има капацитет да произведе боеви глави со сарин – рече Шинзо Абе на седница на парламентот.

Изјавата на Абе доаѓа во време кога сè повеќе се зголемува загриженоста дека Северна Кореја би можела наскоро да изврши шеста нуклеарна проба или втора ракетна проба.

Северна Кореја в сабота одбележува 105 години од раѓањето на својот основач, Ким Ил-сунг, што претставува најголем национален празник, познат како Ден на Сонцето.

Северна Кореја последната ракетна проба ја изврши на 5 април годинава, додека петтиот нуклеарен тест на 9 септември минатата година.


По Сирија, Трамп јуриша на Северна Кореја


Вашингтон, 9 април, 2017 - 11:09 (META) 

Американската воена морнарица утрово соопшти дека кон Корејскиот полуостров упатила јуришна група бродови на чело со носач на авиони. Тоа е всушност покажување на сила пред Северна Кореја, но истовремено и своевиден одговор на Русија, по ракетирањата во Сирија.

Овој потег сосема сигурно ќе ги крене тензиите во регионот. Некои нападот во Сирија го толкуваат како предупредување до корејскиот лидер Ким Џонг-ун да се откаже од нуклеарните амбиции.
– Пацифичката команда на морнарицата нареди јуришната група „Карл Винсон“ да тргне кон север, како мерка на претпазливост со цел да се одржи готовноста и присуството во западен Пацифик – изјави Дејв Бенам, портпарол на Пацифичката команда на САД.
Јуришната група тргнала од Сингапур.


Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор


Пјонгјанг, 19 март, 2017 - 12:15 (META) 

Северна Кореја изврши тестирање на нов ракетен мотор во станицата за лансирање Тонгчанг-ри, јавиле севернокорејските државни медиуми, пренесуваат светските агенции.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод тестирањето изјавил дека тоа претставува „ново раѓање на ракетната индустрија на Северна Кореја“.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА, јавила дека со помош на моторот земјата ќе ги достигне капацитетите за лансирање сателити од светска класа. Агенцијата, во својот извештај, навела дека најверојатно е тестиран нов тип на мотор за ракета со долг домет.

Инаку, тестирањето на новиот ракетен мотор од страна на Пјонгјанг доаѓа за време на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Кина, која е главен сојузник на Северна Кореја.

Вчера Тилерсон и неговиот домаќин, шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, разговараа за севернокорејската нуклеарна и ракетна програма и како што изјавија на прес-конференцијата по средбата, се согласиле на заедничка соработка за да ја убедат Северна Кореја да го напушти сегашниот пат.

Тилерсон, во петокот, за време на посетата на Јужна Кореја, изјави дека на маса е можно да се најде и воен одговор од страна на САД, доколку Северна Кореја продолжи со заканите кон Сеул и кон Вашингтон.