„Женски форум“: За 18 месеци, 60 жени жртви на семејно насилство во Тетовско


Тетово, 4 декември, 2018 - 16:30 (META) 

За 18 месеци, помош побарале 60 жртви на семејно насилство во Tетовско, од кои сите се жени. За оваа бројка информираат од невладината организација „Женски форум“ во Тетово, каде што жртвите имаат можност да побараат и добијат поддршка, како и бесплатна правна помош.

Од организацијата велат дека, овие бројки се нереални за тоа колку навистина има жртви на семејно насилство, а причините за непријавувањето се различни.

– Бројката не е реална, имајќи предвид дека многумина и не пријавуваат семејно насилство. Причините најчесто се страв, како и економска зависност. Сепак, сме задоволни што и тие 60 побарале помош. Сите биле прифатени и поминале низ сите фази на давање поддршка, како правна, така и институционална. Нашата организација соработува со сите релевантни институции засегнати од овој проблем- истакна адвокатот од секторот за правна помош на организацијата, Верица Тимосиеска.

Организацијата од 25 ноември, па се до 10 декември реализира низа активности за подигнување на свеста и информирање на граѓаните за сите детали околу семејното насилство и можноста за поддршка и помош.

– „Женски форум“ спроведува проект за бесплатна правна помош, кој е поддржан од Обединетите нации. Исто така одржавме и улична кампања, се со цел иницирање на заедништво во борбата против семејното насилство – рече Тимосиеска.

„Женски форум“ го промовираше и протоколот кој подразбира меѓусебна соработка со правните, здравствените и институциите за социјална работа, како и општината. Преку него се очекува на жртвите да им се пружи поефикасна услуга.


Царовска: Со препознавање на ризикот, може да се спречат убиства на жени од нивните партнери


Скопје, 26 октомври, 2018 - 13:24 (META) 

Убиствата на жените предизвикани од семејно насилство може да се спречат со навремено препознавање на ризикот, за што е потребна посветена меѓуинституционална работа. За таа цел, по ратификувањето на Истанбулската конвенција,  Владата почна со усогласување на законодавството, воведување на управување со случаи и отворање шелтер центри за лица жртви на семејно насилство.

Ова го изјави министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која денеска присуствуваше на презентацијата на Анализата на случаи на фемициди – убиства на жени во Македонија, подготвена од Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство, со поддршка од УНДП.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека семејното насилство, особено од аспект на насилството мотивирано од родова омраза, како проблем, е многу повеќе од статистички бројки.

-Наша обврска е да изградиме општество кое ќе ја штити жената како столб на семејството – рече тој.

Според анализата, 80 отсто од убиените жени во Македонија биле жртви на нивните интимни партнери или машки членови на семејството.

Во изминатата година и половина  Министерството за труд и социјална политика повторно ги активираше четирите регионални центри за лица жртви на семејно насилство во Скопје, Кочани, Битола и во Свети Николе, а ја прошири и дејноста на Центарот за лица жртви на трговија со луѓе и со жртви на сексуално насилство, каде што згрижувањето трае до 6 месеци.

Во соработка со граѓанскиот сектор, во функција се ставени Центар за лица жртви на семејно насилство, Кризен центар 24/48 часа и Национална мобилна СОС линија. Министерството инвестира и во објект каде ќе биде сместен Центар за советување на жртви на насилство во Општина Куманово. Исто така, отворени се центри за жртви на сексуално насилство во состав на здравствени установи во Куманово, Тетово и Скопје.


Статистика на МВР: Мажите најмногу вршат семејно насилство, а жените се најчести жртви


Скопје, 9 октомври, 2017 - 13:09 (META) 

Во првите шест месеци од оваа година, полицијата поднела кривични пријави против вкупно 388 лица осомничени за семејно насилство, покажуваат статистичките податоци на Министерството за внатрешни работи.

Од вкупниот број на сторители на ова кривичното дело, според статиските, 94 отсто се мажи. Во најголем број од пријавените случаи или во вкупно 161 случај, насилството било извршено од сопруг, во 84 случаи од син и во 21 случај од татко.

Најранлива категорија во семејното насилство и понатаму се жените, кои во 75 од пријавените случаи биле жртви на насилство. Покрај нив, жртви на семејно насилство се и родителите и децата.

„Според начинот на извршување, најзастапено е физичкото насилство, во дури 323 од случаите, во 17 случаи е пријавено физичко насилство со ладно оружје и во еден случај со употреба на огнено оружје. При семејно насилство, на жртвите во 58 отсто од случаите им се нанесени телесни повреди, а во 39 отсто од случаите се работи за кривично дело загрозување на сигурноста. Најчесто семејните насилства се извршени во состојби на растројство и тоа во 164 од случаите“, стои во соопштението на МВР,

Во првите шест месеци, како што покажуваат статиските на МВР, регистрирано е и едно убиство на сопруга и два обиди за убиство.


Млад прилепчанец ѝ скршил рака на баба си и ја натепал мајка си


Прилеп, 8 април, 2017 - 13:20 (META) 

Млад прилепчанец вчера дивеел дома и ја натепал мајка си, а на баба си, која сакала да помогне на својата ќерка, ѝ ја скршил раката, соопшти СВР Битола.

Случајот во 22 часот вчера во Полициската станица во Прилеп го пријавила 41-годишна жителка на Прилеп. Таа кажала дека дента околу 17 часот во семејниот дом, нејзиниот син првин почнал вербална расправија со неа, а потоа и физички ја нападнал, удирајќи ја со раце и нозе по телото, при што ѝ нанел повреди.

Во обид да го смири се вмешала и неговата баба, по што момчето и неа физички ја нападнало, при што таа добила фрактура на десната подлактица.


Поранешни сопружници се пријавувале еден со друг за семејно насилство


Радовиш, 27 март, 2017 - 14:34 (META) 

Во полициската станица во Радовиш вчера вечер било интересно – двајца поранешни сопружници се пријавувале еден друг за семејно насилство.

Радовишанката Л.Д. (45) околу 21 часот вчера пријавила дека нејзиниот поранешен сопруг С.Д. (48) извршил семејно насилство врз неа. Мажот пак исто така во полиција пријавил семејно насилство и рекол дека Л.Д. првичн почнала кавга со него, а потоа во еден момент се обидела да го удри, по што го фатила за врат и го изгребала.

Полицијата работи на расчистување на случајот.


Сопругот осомничен за убиството на битолчанката


Битола, 14 март, 2017 - 12:58 (META) 

Полицијата поднесе кривична пријава за вчерашното убиство на битолчанката Е.М.Д., за кое е осомничен нејзиниот сопруг. Според Јавното обвинителство, осомничениот ја убил сопругата удирајќи ја со дрвено сукало по главата.

Основното јавно обвинителство Битола до надлежниот суд доставило предлог на осомничниот да му биде одредена мерка притвор.

„Предлог е доставен поради основан сомнеж дека осомничениот на 13 март 2017 година, поради претходно нарушени меѓусебни односи, во дневната соба од заедничкиот дом, вршејќи семејно насилство, ја лишил од живот оштетената – неговата сопруга Е.М.Д. од Битола. Осомничениот со дрвено сукало ја удирал по главата оштетената, нанесувајќи ѝ повеќе повреди, од што таа починала“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Оттаму додаваат дека постапката по кривичната пријава е во тек.


Гостиварец ја претепал сопругата со сукало


Гостивар, 6 септември, 2016 - 14:27 (META) 

Дваесет и шестгодишна гостиварка вчера пријавила семејно насилство, кое дента, околу 14.30 минути, во заедничкиот дом во Гостивар, го извршил нејзиниот една година помлад сопруг. Според пријавата во СВР Тетово, двајцата најпрвин почнале да се расправаат. Во еден момент, сопругот зел дрвено сукало и повеќепати ја удрил по рацете и по телото, нанесувајќи ѝ притоа видливи повреди.

Според гостиварката, сопругот досега повеќепати психички и физички ја малтретирал и затоа побарала кривичен прогон. Гостиварецот е приведен, а откако ќе се расчистат сите поединости поврзани со овој случај, ќе следува соодветен поднесок.

Според портпаролот на Секторот за внатрешни работи, Марјан Јосифоски, во изминатите седум месеци од оваа година, во Полошкиот Регион поднесени се 70 кривични пријави за случаи на семејно насилство со нанесување телесни повреди, загрозување на сигурноста и со присила, а во кои вкупно биле инволвирани 40 сторители.

Најчести сторители во овој период се сопрузи, а најчести „жртви“ на ваквиот вид насилство се сопруги и поранешни невенчани сопруги. Минатата година во истиот период биле поднесени 31 кривична пријава.

Како најчести причини за семејно насилство, според СВР Тетово, се наведуваат финансиски тешкотии, психички растројства и меѓугенерациски недоразбирања.

Но, најчесто, случаите на семејното насилство не го добиваат правниот епилог. Според тетовската полиција, пријавителите на семејното насилство пред да почне судскиот процес се премислуваат и го повлекуваат кривичниот прогон за ова кривично дело, откако ќе ја сфатат сериозноста на можните тешки законски последици врз нивните најблиски.


Полицаец убиен во Куманово


Куманово, 31 јули, 2016 - 3:44 (META) 

Припадник на полициските сили ноќеска, околу 23 часот, е убиен при интервенција по пријава за семејно насилство во кумановската ромска населба Средорек, соопшти јавното обвинителство.

МВР денеска соопшти дека синоќа во 21.30 часот, од Итна медицинска помош во Куманово пријавиле дека во населбата Средорек, во куќа сопственост на М.Б., имало физички напад во кој синот Е.Б. (1983) ги повредил неговата мајка Р.Б. и сестра Е.Б. Повредените со возило на Итна медицина помош биле префрлени во општа болница Куманово.

„Двајца припадници на полициската станица Куманово се упатиле во болницата за да разговараат со повредените, по што било констатирано дека станува збор за лице кое е со нарушено психичко здравје и оти во моментот бил многу агресивен. Полициските служебници добиле насоки да асистираат на екипата на Брза помош за обезбедување и спроведување на Е.Б. до соодветна здравствена установа. Со оглед дека станувало збор за лице со нарушено психичко здравје, била упатена уште една група за интервенција од двајца полициски службеници. Кога полицајците пристигнале до куќата, таткото на Е.Б. им кажал дека синот е внатре. Полицајците влегле во куќата и забележале дека Е.Б. има нож, по што за да не повреди некого, почнале да се повлекуваат. Во моментот на повлекување, полицаецот 36-годишниот Г.С. бил прободен со нож. Со возило на Итна помош тој бил префрлен во кумановската болница, каде и покрај пружената помош им подлегнал на повредите“, соопштија од МВР.

Поради сериозноста на повредата, полицаецот починал пред да пристигне екипата за медицинска помош.

Полицијата изврши увид, а напаѓачот е приведен.


Притворен скопјанец за семејно насилство


Скопје, 4 јануари, 2016 - 10:00 (META) 

Јавен обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка за 44-годишен скопјанец осомничен за обид за убиство.

Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со нож и со сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство, кое завршило со крвав деликт, сведок било и едно од трите деца на брачните партнери. По извршеното кривично дело, осомничениот е уапсен.

Јавен обвинител по увидот на местото на настанот донесе наредби за вршење потребни вештачења, собирање траги од местото на настанот, како и за сослушување на повеќе лица за расветлување на настанот.

Обвинителството достави предлог до судија на претходна постапка за определување на мерка притвор против осомничениот.

Предлогот беше прифатен од судот, па со решение на осомничениот му е определен притвор во времетраење од 30 дена.


Обвинетиот за убиството на медицинската сестра бил жртва на семејно насилство


Скопје, 23 декември, 2015 - 16:05 (META) 

Блиски роднини на Никола Кузмановски, обвинет за убиството на медицинската сестра Дијана Здравковска, кое се случи на 9 јануари годинава на Детската клиника во Скопје, на денешното продолжението на судењето сведочеа дека Кузмановски бил жртва на семејно насилство, пренесува порталот „Академик“.

На денешното рочиште прва сведочела братучетка на Кузмановски, која изјавила дека тој и неговата мајка секојдневно биле малтретирани од неговиот татко, кој бил алкохоличар.

„Живееме куќа до куќа со Никола, во ист двор. Откако паметам, кога имав четири или пет години, татко му ги малтретираше. Немаше мир во таа куќа, заедно со Никола сме ја бранеле мајка му. Сите сме биле сведоци, но само тој знаеше како им е“, рекла таа, пренесува „Академик“.

Втор сведок бил братучед на Кузмановски, кој ги потврдил претходните наводи.

Како што пренесува порталот, судењето ќе продолжи на 27 јануари следната година, кога како сведок треба да се појави полицискиот службеник, кој го убедил обвинeтиот да не си го одземе животот по убиството на Здравковска.

Според обвинението, смртта на Дијана Здравковска, која била бремена и во брак со друго лице, настапила насилно, со задушување сторено од Кузмановски. Во обвинителниот акт се наведува дека тој делото го извршил по претходна вербална расправија.