Пронајдени оружје и муниција во куќа во скопско Кучевиште


Скопје, 6 мај, 2016 - 12:55 (META) 

Секторот за внатрешни работи Скопје поднел кривична пријава против двајца жители на селото Кучевиште, во чиј дом полициски екипи, при претрес, откриле повеќе парчиња оружје и муниција.

Како што информираат од МВР, станува збор за Н.Н. (32) и за Р.Н. (66), против кои е поднесена кривична пријава за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи, а судија на претходна постапка на двајцата им одредил притвор од 30 дена.

При претресот на домот на осомничените, кој бил извршен пред два дена, полицијата пронашла и одзела две пушки, еден пиштол, една граната за ракетен фрлач, три рачни бомби, две запалки за рачни бомби, една димна бомба и околу 1.000 куршуми со различен калибар.