!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Централниот одбор на СДСМ напладне ќе одржи состанок


Скопје, 25 февруари, 2017 - 10:35 (META) 

Централниот одбор на СДСМ денеска ќе одржи состанок во седиштето на партијата со почеток во 12 часот, информираат оттаму.

На состанокот ќе одлучуваат кој ќе биде мандаторот за составување на новата влада, откако партијата синоќа ги доби потписите од ДУИ.

Синоќа, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, информираше дека ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за состав на нова влада, но дека тие потписи не значат дека партијата ќе коалицира со СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ ја дала партиската зграда под хипотека


Скопје, 16 февруари, 2017 - 10:20 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ неколку дена пред изборите зела кредит од три милиони евра од Комерцијална банка и за таа цел го заложила под хипотека новото седиште, палатата „Христо Татарчев“, објави „Призма“.

Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш.

Освен својот дел од објектот, ВМРО-ДПМНЕ во банката заложила и подвижен имот и опрема.

„Призма“ се обратила и до партијата и прашале за што им требаат парите, колку години ќе го враќаат кредитот и дали под хипотека го ставиле целото седиште, a од таму рекле дека ќе одговорат во наредните неколку дена.

Зградата во период од 2013 до 2015 година ја изгради скопски „Бетон“ на Минчо Јорданов, врз земјиштето во центарот на Скопје што е сопственост на партијата и каде што се наоѓаше нивното седиште, т.н. „жолта куќа“.


Непознати лица пукале во полициската стража пред седиштето на ПАСОК


Атина, 10 јануари, 2017 - 11:01 (META) 

Вооружени лица утрово го нападнаа седиштето на грчката политичка партија ПАСОК и полициската патрола пред зградата. Во 6.20 часот по локално време, непознати напаѓачи пукаа кон полицискиот автобус кој редовно стои и патролира пред седиштето на ПАСОК во атинскиот анархистички кварт Ексархија.

Во нападот е повреден еден специјалец, кој е пренесен на лекување во една од атинските болници. Пред седиштето се најдени три фишеци од куршуми, а полицијата и антитерористичката единица вршат истрага на местото на настанот за да се најдат и да се уапсат сторителите.

Според изјави на очевидци, нападот се случил кратко по смената на полициската патрола.

Грчките политички партии го осудија настанот и испратија пораки за поддршка за повредениот полицаец.

Седиштето на ПАСОК, кое се наоѓа во срцето на Ексархија, населба позната по својот бунтовен дух и место кое е дом на грчките анархисти, многу често е мета на напади на анархистите, најчесто со молотови коктели.


Новинарите премиерно влегоа во новото барокно седиште на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 11 декември, 2016 - 19:31 (META) 

Новинарите кои известуваат за предвремените парламентарни избори, вечерва имаа можност првпат да влезат во новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ. Со тоа и јавноста имаше можност официјално да ја види внатрешноста на штабот на партијата која беше на власт во последниве 10 години.

Според истражувањето на „Скуп“, ВМРО- ДПМНЕ со имот од околу 60 милиони евра и 93 имотни листови е најбогата политичка партија во Европа. Истражувањето покажува дека седиштето на партијата чини 40 милиони евра. Пред неколку дека во јавноста излегоа фотографии од луксузно опремениот простор.


Кaменувaнo седиштетo нa КУЦ „Текстил“ вo Штип


Штип, 26 ноември, 2016 - 14:23 (META) 

Скршенo стaклo и некoлку кaмењa вo и пред пристoриите изутринaтa прoнaшле членoвите нa незaвиснaтa иницијaтивa зa бoрбa зa прaвaтa нa рaбoтниците вo текстилнaтa и кoжaрскaтa индустријa КУЦ „Текстил“ oд Штип. Oвa е трет нaпaд нa седиштетo вo периoд oд некoлку месеци, a се случува вo пресрет нa нaјaвениoт региoнaлен сoбир нa кoнфекциските рaбoтници нa 8 декември.

– Oвa е нaпaд врз рaбoтниците и пoрaкaтa е јaснa. Ги прaшувaм вaндaлите – знaете ли декa фрлате кaмењa пo рaбoтниците и тoа пo oние кoи се нaјексплoатирaни – изјaви Гoрaн Трaјкoв oд рaкoвoдствoтo нa КУЦ „Текстил“.

Oргaнизaцијaтa aктивнo рaбoти пoвеќе oд еднa гoдинa вo oбид синдикaлнo дa ги oргaнизирa рaбoтниците oд региoнoт. Неoдaмнa пoмoгнa вo oргaнизирaње нa штрaјк вo текстилнa кoмпaнијa вo Мaкедoнскa Кaменицa.


Авион на „Туркиш ерлајнс“ не полета од Скопје поради безбедносни причини


Скопје, 23 ноември, 2016 - 22:34 (META) 

Летот од Скопје за Истанбул со број ТК1006 на компанијата „Туркиш ерлајнс“ е одложен, пишува на веб-страницата на аеродромот „Александар Велики“.

Наводно, летот во 20 часот и 40 минути бил одложен поради безбедносни причини, бидејќи, според информации од патниците, во авионот бил пронајден телефон што никој не го пријавил за загубен, а во согласност со безбедносните правила, патниците биле евакуирани.

Во авионот била и делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов, која требало да патува за Истанбул, па оттаму за Мадагаскар.

Според сведочењето на новинарката на телевизија „Нова“, поради безбедносни причини, делегацијата со претседателот нема да го продолжи патувањето, а по извршената проверка, другите патниците ќе го продолжат летот.

Засега нема официјални информации за причините за одложувањето на летот од страна на МВР и „ТАВ аеродроми“.


Отворено седиштето на Балканските медицински наменски сили во Скопје


Скопје, 5 октомври, 2016 - 17:56 (META) 

Министрите за одбрана на Македонија, Србија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и на Словенија денеска се состанаа во Скопје по повод свеченото отворање на седиштето на Балканските медицински наменски сили во касарната „Илинден“. Станува збор за регионална организација, составена од шесте балкански земји, а поддржана од Норвешка и од Соединетите Американски Држави.

Целта на проектот, како што посочи министерот за одбрана, Зоран Јолевски, е да се изградат регионални медицински капацитети што ќе бидат способни да дадат брз одговор во кризни ситуации, како што се природните непогоди.

„Станува збор за проект во духот на концептот „паметна одбрана“ на НАТО, кој ќе создаде мала, мобилна, брза организација која секаде и секогаш ќе биде таму каде што им е потребна на граѓаните“, додаде Јолевски.

Неговите колеги од другите земји-членки на регионалната организација истакнаа дека се работи за исклучително корисен проект бидејќи сите земји од регионот се соочуваат со природни непогоди, особено со поплави од големи размери, како пред неколку години во Србија и во Босна и Херцеговина, а неодамна во Македонија.

Амбасадорот на Норвешка, Арне Санес Бјорнстад, посочи дека формирањето на Балканските медицински наменски сили ќе ги зголеми капацитетите во регионот, но и националните капацитети за заеднички операции во рамки на Европската Унија и на Обединетите нации.

Полковник Кевин Хил, претставник од Пентагон, САД, истакна дека не станува збор за обична воена, туку уникатна мултинационална единица, според НАТО-стандардите и е конкретен пример за регионална соработка.

Србија ќе биде првата држава што ќе командува со 86-те припадници на Балканските медицински наменски сили. Командата е на ротирачка основа, на секои две години.


ВМРО-ДПМНЕ: Наследниците на Сојузот на комунисти се луксузираат на државен имот


Скопје, 29 септември, 2016 - 15:02 (META) 

Наследниците на поранешниот Сојуз на комунисти се луксузираат на државен имот, додека илјадници граѓани секојдневно се борат да обезбедат покрив над глава, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за имотот на владејачката партија.

Во него, исто така, се додава дека „малку им било на СДСМ што исфрлиле 200.000 луѓе на улица, туку имале потреба да украдат државен имот за своите партиски потреби“.

„Најпрво претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на претседателот на владата Бранко Црвенковски му го отстапил објектот во кој денес е Владата, а е некогашно седиште на Сојузот на комунисти – исто така граден со народни пари, а присвоен од идолите на Црвенковски, Заев и од другите функционери на СДСМ. Воодушевен од овој галантен потег на Црвенковски, претседателот на владата Бранко Црвенковски на претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, благодарно му подарил имот на улицата Павел Шатев, имот на кој денес се наоѓа седиштето на СДСМ, а кој претходно му припаѓал на Министерството за образование“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ три дена молчи за тоа колку чини новиот партиски имот на Широк сокак


Битола, 29 август, 2016 - 13:43 (META) 

Разгранокот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ во Битола три дена молчи во врска со прашањето колкав имот купи во градот и колку пари плати за него. Од ова лето партијата на власт во Битола е сместена во нови простории, сопственост на партијата.

Советниците од опозициската Либерaл-демократска партија од Битола денска на прес-конференција вторпат јавно го поставија прашањето до општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ транспарентно да одговори пред битолчани од каде ѝ се парите на партијата да купува имот.

– Дали имотот што го купивте во Битола е поголем од 300 квадратни метри, а голем број битолчани немаат каде да живеат, дали за овој имот плативте повеќе од 300.000 евра, а битолчани осиромашуваат. И, на крај, кои се спонзорите што ви дадоа пари за да го купите овој имот – рече Александар Касапов, претседател на општинската организација на ЛДП.

Опозиционерите сметаат дека партијата не е фирма, акционерско друштво или, пак, профитна организација, па да купува партиски имот. Кога ЛДП првпат го постави прашањето за вредноста на новите простории на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, оттаму одговорија дека имотот е стекнат по легален пат, но повторно не ја открија сумата колку чини.

– Опозицијата мисли дека ако стопати повтори една иста конструкција, на тој начин ќе ја претвори во вистина. Затоа ВМРО-ДПМНЕ стоти пат ќе им одговори дека целокупниот имот, вклучително и зградата на новото седиште на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Битола е стекнат по легален пат, во согласност со законските нормативи, по пат на членарина и донации во еден крајно транспарентен процес – рече Валентина Маркоска, портпарол на ОК ВМРО-ДПМНЕ Битола.


Голем број грчки компании размислуваат за преселба за да ги избегнат новите високи даноци


Атина, 29 август, 2016 - 11:09 (META) 

Илјадници грчки компании планираат да се преселат од Грција за да ги избегнат новите даноци и давачки за државата, кои ќе се воведат од јануари 2017 година. Според грчкиот весник „Катимерини“, околу 65.000 до 70.000 компании имаат поднесено барања за да им се одобри преселба на седиштето на компанијата надвор од Грција.

Според весникот, огромниот број барања со кои грчките компании ќе го преселат својот менаџмент во друга земја, создава голема загриженост за грчкото министерство за финансии, кое, наводно, веќе работи на план за поголема соработка и за надзор на грчките компании во странство со министерствата во Бугарија и на Кипар.

Работите се оценува дека ќе бидат особено отежнати за самовработените и за хонорарците. Како што посочува „Катимерини“, ако досега самовработените и хонорарците имале давачки од околу 4.000 евра годишно за приходи под 70.000 евра, со новите даноци таа сума ќе се зголеми на 14.000 евра годишно. Ако за здравствено осигурување истата категорија вработени досега плаќала 1.000 евра годишно, отсега со зголемените даноци ќе мора да плати 4.800 евра годишно.

Проценките во Грција, според досегашниот интерес на компаниите, се дека Бугарија е најповолна држава за преселба на грчките компании. Солунскиот информативен портал „Вориа“ неодамна пишуваше дека грчките компании ја претпочитаат Бугарија пред Македонија поради ниските даноци, фактот дека е европска држава, лесната можност за пренесување на капиталот од една во друга држава и лесниот пристап до банкарски заеми за компаниите.

Ваквиот феномен, според порталот, е особено забележлив последната година, по воведувањето на финансиските и на банкарски рестрикции, со што значително се ограничја движењето на капиталот и банкарските трансакции и за физичките и за правните лица во државата.

Како што пренесува „Вориа“, иако и Македонија со години е поволна држава за голем број грчки компании, сепак политичката криза што владее во земјава повеќе од една година создава неизвесност за грчките компании и го отвора прашањето за преселба на седиштето во Бугарија.