Денеска пресуда во „Триста“ за Ѓоко Поповски


Скопје, 22 мај, 2018 - 10:08 (META) 

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да биде прочитана пресудата за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски. Тој се товари за злоупотреба на службена должност во врска со јавната набавка на 300 возила за МВР.

Поповски пред Судот на минатото рочиште кажа дека не е виновен и оти постапката што се води против него сериозно влијаела на неговото здравје. Рече и дека во изминатиот период се соочил со многу закани, уцени и притисоци, а се пожали и дека добил отказ од МВР во сомнителна дисциплинска постапка.

Тој е е обвинет дека со јавната набавка на 300 возила за МВР го оштетил буџетот за 453.570 евра. Според СЈО, Поповски незаконски доделил договори за купопродажба и одржување возила на Порше Македонија ДООЕЛ Скопје, Ка-Дис ДОО Скопје, Бохемија Автомобили Роус ДООЕЛ Скопје, Колевски ДОО Скопје и Авто Куќа ДОО Скопје избрани како економски најповолни понуди.

Нови судски рочишта во Кривичниот суд денеска треба да се одржат за уште три други предмети на „Тарифа“, „Титаник 2“ и „Труст“.

Во „Титаник 2“, им се суди на на претседателот на ДПА, Мендух Тачи и на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков. Се товарат за договарање на одлуки по приговорите до  во Државната изборна комисија (ДИК), во 2013 година, за заедно со нив се обвинети поранешните членови на ДИК Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев.

Во „Тарифа“, за злоупотреба на службената положба и овластувањето во постапка за јавна набавка на софтвер – „ЕРП систем“ за ЕЛЕМ и нанесување штета на компанијата од четири милиони евра, обвинети се Дејан Бошковски, поранешен генерален директор на АД ЕЛЕМ, Методи Стојменовски и Ненад Ѓорѓевски.

Во предметот на СЈО наречен „Труст”, обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица за договарање учество на тендер на ЕЛЕМ. Според обвинителите на СЈО, обвинетите Сеад Кочан, Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, како и фирмите „Трансмет”, „Силекс неметали” и „Вато” злоупотребиле приближно 1,06 милијарди енари, односно 17 милиони евра, пари на граѓаните.


Денеска во суд ќе се слушаат снимките за „она на М“


Скопје, 10 април, 2018 - 9:32 (META) 

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржат судења за предметите „Труст“ и „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

На рочиштето за „Тенк“ треба да бидат слушани цедеата со снимките од прислушуваните разговори, како и да бидат сослушани тројца сведоци на обвинението, обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот „мерцедес“ од безмалку 600.000 евра.

Според обвинението, во постапката бил фаворизиран економскиот оператор М.А. ДООЕЛ, генерален застапник и дистрибутер на возилата „Мерцедес“.

Судско рочиште треба да се одржи и за предметот „Труст“ во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.


Во Кривичен рочишта за „Труст“, „Трезор“ и „Тарифа“, се очекуваат Мијалков и Кочан


Скопје, 29 март, 2018 - 10:40 (META) 

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат три судења за случаи на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Во 10 часот ќе почне судењето за случајот „Трезор“, во кој е обвинет поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, половина час подоцна ќе почне судењето за „Труст“, во кое обвинет е бизнисменот Сеад Кочан, а во 11 часот почнува судењето „Тарифа“.

Во „Трезор“ за злоупотреба на службената положба обвинети се екс-директорот на УБК, Мијалков, неговиот шеф на кабинет Тони Јакимовски, како и тогашниот помошник-министерот во МВР, Небојша Сајковиќ. Тие, заедно со поранешениот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски се товарат дека предизвикале штета на буџетот од 862.045 евра, со набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа.

За случајот „Труст“, СЈО тврди дека обвинетите со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра. Покрај Сеад Кочан, обвинети се уште двајца управител и компанијата на Кочан, како и уште две компании.

Преметот „Тарифа“ ги товари обвинетите дека ја злоупотребиле службената положба и овластувањето во постапка за јавна набавка на софтвер – „ЕРП систем“ и нанеле штета од четири милиони евра. Обвинети се Дејан Бошковски, поранешен генерален директор на АД ЕЛЕМ, Методи Стојменовски и Ненад Ѓорѓевски.


Продолжуваат судењата за нападот врз Села на 27 април и на Кочан за „Труст“ на СЈО


Скопје, 20 февруари, 2018 - 10:26 (META) 

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето на десетмината обвинети за обид за убиство на лидерот на Алијанса за Албанците и пратеник Зијадин Села за време на насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

На денешното рочиште треба да бидат сослушани тројца вештаци. Инаку, вчера пред судот сведочеше Села, кој разкажа за нападот и дека од Собранието бил изнесен маскиран како полицаец.

Во овој случај обвинети се Кире и Цејо Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Ценков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра.

Во Кривичниот суд треба да се одржи и ново рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ. Тие се товарат дека со лажна документација добиле тендер на „Електрани на Македонија“, вреден 17 милиони евра.


Судењето за „Труст“ одложено за 20 февруари, се разболе адвокатката на Авировиќ


Скопје, 13 февруари, 2018 - 11:03 (META) 

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан се одложи, бидејќи во Кривичниот суд не се појави адвокатката Сања Алексиќ, која го брани второобвинетиот Василије Авировиќ.

Причина за денешното отсуство е тоа што адвокатката се разболела, а за тоа ја известила и судијката, која следното рочиште го закажа за 20 февруари.

Инаку, судењето за случајот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство е во завршна фаза, односно одбраната треба да ги презентира своите докази, по што се очекуваат завршните зборови и пресдудата.

Во овој предмет покрај Кочан, Авировиќ и Сафет Ватиќ обвинети се и фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ. Тие се товарат дека со фалсификувани документи добиле тендер на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) вреден 17 милиони евра.

Денеска во Кривичниот суд е закажано рочиште и од судскиот процес за случајот „Тарифа“, каде обвинет е поранешниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски и уште две лица, кои се товарат за незаконска набавка на софтверски систем за потребите на ЕЛЕМ, вреден околу четири милиони евра.


Јанакиески и Кочан денеска во суд за „Топлик“ и „Труст“


Скопје, 21 декември, 2017 - 10:16 (META) 

Во Основниот суд Скопје 1 денес стартува судењето за случајот „Топлик” во кој првообвинет е поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Во „Топлик” заедно со Јанакиески, осомничени се уште пет лица за продажбата на градежна парцела за изградба на населбата Сончев град во скопско Сопиште.

Истовремено, во судот ќе се одржи и ново рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.


Во Кривичен суд, денеска ново рочиште за „Труст“


Скопје, 30 ноември, 2017 - 10:59 (META) 

Во Основен суд Скопје 1 денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Труст“ на СЈО, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на „Електрани на Македонија“.

Според обвинението, осомничените местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра.

Специјалното јавно обвинителство на претходното рочиште, пред една седмица, презентираше вкупно 1.560 докази, наведени на 81 страница, против бизнисменот Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети во случајот.

Меѓу доказите, кои беа изведени на расправата, се и три прислушувани разговори, од кои еден меѓу поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, и два необјавени разговори меѓу поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и Чингоски.


СЈО со 1.560 докази ќе ја докажува вината на Кочан и на другите во „Труст“


Скопје, 23 ноември, 2017 - 16:22 (META) 

Специјалното јавно обвинителство на денешното рочиште од судскиот процес „Труст“ презентираше вкупно 1.560 докази, наведени на 81 страница, против бизнисменот Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети во случајот.

Меѓу доказите, кои беа изведени на денешната расправа, се и три прислушувани разговори, од кои еден меѓу поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, и два необјавени разговори меѓу поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски и Чингоски.

Судијката, Лидија Зимбовска, го одби барањето на адвокатите на одбраната прислушуваните разговори да не бидат дел од доказите, а го прифати предлогот цедето со обработени банкарски сметки да не биде доказ во постапката.

Меѓу доказите од листата на СЈО е целокупната документација поднесена за тендерот на ЕЛЕМ, документи од РЕК Битола, целокупната механизација на „Трансмет“, вештачења, договори, уплати и книговодствена евиденција.

Инаку, денешното рочиште продолжи по двочасовна пауза, откако адвокатите на одбраната реагираа дека дека во листата што ја добиле од обвинителството, доказите не се нумерирани и не можат да го следат обвинителот за кои докази зборува. Судијката Зимбовска даде пауза, за СЈО повторно да ја испечати листата со докази, овојпат со редни броеви.

Следното рочиште за „Труст“ ќе се одржи на 30 ноември, кога како сведок треба да биде сослушан управителот на „Силекс неметали“, Васил Ристовски.

СЈО во случајот „Труст“ ги товари Кочан, Авировиќ и Ватиќ, како и фирмите „Трансмет“, „Силекс неметали“ и „Вато“, дека со невистинити и фалсификувани документи добиле тендер на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) вреден 17 милиони евра.


Двочасовна пауза на рочиштето за „Труст“, СЈО не ги нумерирало доказите за одбраната


Скопје, 23 ноември, 2017 - 11:45 (META) 

Примерокот од листата на докази на СЈО за случајот „Труст“ повторно предизвика застој на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, поради што судијката Лидија Зимбовска даде двочасовна пауза.

СЈО денеска почна со изведување на доказите, но адвокатите на одбраната реагираа дека во листата што ја добиле од обвинителството, доказите не се нумерирани и не можат да го следат обвинителот за кои докази зборува.

Поради ова судијката Зимбовска даде два часа пауза, за СЈО повторно да ја испечати листата со докази, кои се наведени на 80 страници, овојпат со редни броеви како што бараат адвокатите.

Инаку, денеска пред судот треба да сведочи Васил Ристовски, управител на „Силекс неметали“, една од трите фирми за кои се води постапка во случајот „Труст“. Ристовски, кој денеска се појави во судот, треба да сведочи попладне, по паузата.

На претходното рочиште сведочеше Фаим Имери – Фичо, сопственик и управител на фирмата „Фичо сервис“, која со години соработува и ѝ продава градежни машини на фирмата „Трансмет“ на бизнисменот Сеад Кочан, обвинет во случајот.

Кочан, Авировиќ и Ватиќ, како и фирмите „Трансмет“, „Силекс неметали“ и „Вато“, СЈО ги товари дека со невистинити и фалсификувани документи добиле тендер на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) вреден 17 милиони евра.


СЈО го испраша првиот сведок во „Труст“, одбраната тврди дека ѝ се ускратени правата


Скопје, 21 ноември, 2017 - 15:43 (META) 

Во Кривичниот суд во Скопје денеска со испрашување на сведоци продолжи судскиот процес против бизнисменот Сеад Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, обвинети во случајот „Труст“ на СЈО.

Двајцата сведоци, Феим Имери – Фичо и Васил Ристовски, беа причина за препирање меѓу адвокатите на одбраната и обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро. Одбраната приговараше дека овие лица ги немало на листата на докази предложени од СЈО, што двајцата обвинители го негираа.

Судијката Лидија Зимбовска одлучи Имери и Ристовски, кој не дојде на денешното рочиште, да бидат испрашувани како сведоци на СЈО, а одбраната да ги испрашува вкрстено, што беше проблем на рочиштето, бидејќи дел од адвокатите не се снаоѓаа најдобро. Адвокатот на Кочан, Миле Петровски, дури доби и „укор“ од судијката зошто досега не научил да испрашува вкрстено.

Адвокатикатите на Кочан, Авировиќ и Ватиќ, повторно приговараа околу листата на докази на СЈО. Тие тврдеа дека листата која ним им е доставена од СЈО на претходното рочиште не соодветствува со таа од материјалите за предметот доставена до судот и поради тоа не можат да подготват аргументирана одбрана.

– Со ова ни се ускратува правото на одбрана – рече адвокатката на Авировиќ, Сања Алексиќ.

Сведокот Фаим Имери појасни дека е сопственик на фирма која продава и сервисира градежни машини и која од своето основање во 1991 година до денес соработува со фирмата на Кочан, „Трансмет“.

На Имери од СЈО му беа предочени три фактури и договор за купопродажба на машини со „Трансмет“, а сведокот потврди дека фактурите се на неговата фирма, но не можеше да потврди за потписот на нив.

Кочан, Авировиќ и Ватиќ, како и фирмите „Трансмет“, „Силекс неметали“ и „Вато“, СЈО ги товари дека со невистинити и фалсификувани документи добиле тендер на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) вреден 17 милиони евра.

Следното рочиште е закажано за четврток, а него треба да бидат изведени материјални докази и да биде испрашан сведокот Васил Ристовски.