!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Новаковски: Со притворот на Василевски, притворени се 60.000 лица кои гласале за него


Скопје, 12 јануари, 2018 - 13:49 (META) 

Одбраната на притворениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Василевски на јавната седница во Апелацискиот суд побара укинување на притворот и одредување на друга мерка или предметот да се врати на повторно одлучување во Кривичниот суд.

На седницата не беше присутен пратеникот Василевски кој е во притвор за учество во насилствата во Собранието на 27 април минатата година. Судот испратил наредба Василевски да биде доведен на јавната седница, но од Истражниот затвор во Шуто Оризари стигнало известување дека Василевски не сакал да дојде.

Претставникот на вишото обвинителство, Наталија Тасевска побара притворот на Василевски да биде потврден и рече дека жалбата на Василевски треба да се одбие како неоснована бидејќи се уште постојат околностите поради кои притворот и му бил првично одреден.

Бранителот на Василевски, Александар Новаковски, истакна дека е прекршена постапката за одземање на имунитетот и дека судот мора да ја исправи таа грешка. Тој посочи дека Василевски бил во Бугарија дента кога му било кажано дека ќе биде приведен за тероризам и тој веднаш доброволно се вратил во државата.

Новаковски наведе дека претресот во домот на Василевски бил извршен незаконски и воопшто не се внимавало на пресумпцијата на невиност. Адвокатот рече дека Василевски воопшто нема намера да бега и дека ако тоа го сакал ќе го сторел во изминатите седум месеци. Како гаранција рече тој Василевски е подготвен да ги депонира обичниот и дипломатскиот пасош.

Тој рече дека со Василевски во притвор се ставени 60.000 граѓани кои гласале за него како пратеник, а обвинителката Тасевска ваквото тврдење го оцени како несериозно.


Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април


Скопје, 12 јануари, 2018 - 11:27 (META) 

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

Јавната седница на која ќе се разгледува жалбата е закажана во 12.30 часот.

Кривичниот суд во Скопје на 27 декември, минатата година на Василевски, Крсто Мукоски и на Љубен Арнаудов им го продолжи притворот за нови 30 дена, додека нивните колеги Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски добија куќен притвор, кој исто така им продолжен за 30 дена.

Вчера и завчера Апелација на јавни седници ги разгледуваше жалбите на Митко Чавков, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски, Горан Ѓошевски и на Оливер Поповски.

Нивните адвокати побараа од второстепниот суд на седуммината осомничени за насилствата во Собранието да им го укине притворот и да го замени со куќен притвор или дрига поблага мерка за обезбедување на присуството.

Единствено за Владо Јовановски, претставникот на Вишото јавно обвинителство се изјасни дека притворот треба да се укине и му предложи на Апелацискиот суд тој да биде заменет со друга мерка.

Се очекува Апелацискиот суд во текот на денот да објави дел од одлуките за жалбите.


Василевски останува во „Шутка“, а Димовски во домашен притвор – судот им ги одби жалбите


Скопје, 12 декември, 2017 - 16:18 (META) 

Пратениците во Собранието, Сашо Василевски и Љупчо Димовски остануваат во притвор, односно во куќен притвор откако Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска им ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка.

Василевски и Димовски се дел од шестмината пратеници осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година.

„Постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка за определување мерка притвор за С.В. и мерка куќен притвор за Љ.Д., опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, а поврзано со настаните од 27 април во Собранието на Р.М.,Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по одржана седница, донесе решение со кое ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка“, стои во соопштението на Кривичниот суд.

Претходно, минатата недела, Кривичниот совет им ги потврди притворите на пратениците, Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов и мерката куќен притвор на Јохан Тарчулоски и на Жаклина Пешевска.

Инаку, во истрагата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција отвори се осомничени вкупно 36 36 лица, меѓу кои и поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“, Игор Дурловски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски, актерот Владо Јовановски и шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.

Тие се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата.


Собраниската комисија едногласно одобри да им се одземе имунитетот на пратениците


Скопје, 30 ноември, 2017 - 13:01 (META) 

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања едногласно, со пет гласа „за“ и без воздржани или против, го одобри барањето на судот и донесе заклучок да му предложи на Собранието да им се одземе имунитетот на пратениците Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска.

На комисиската расправа не присуствуваа членовите од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и Тарчуловски и Мукоски, кои, исто така, се дел од ова собраниско тело.

Расправата за одлучување по оваа точка траеше кратко и единствен што се пријави за збор беше пратеникот од владејачкото мнозинство, Александар Кирацовски, кој рече дека насилството во Собранието на 27 април било напад врз демократијата и претставувало обид да се загрози животот на пратениците.

– Институциите имаат обврска и должност да го расветлат случајот докрај, за правдата да излезе на виделина и за ова никогаш да не се повтори. Ситуацијата е многу чиста, фактите се јасни, аргументите се поголеми од сите нас. Законот мора да важи за сите, па дури и за пратениците. Владејачкото мнозинство ќе гласа за овој предлог – рече Кирацовски.

Комисијата има обврска во рок од два дена да го достави извештајот од седницата до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој, пак, треба да свика пленарна седница.

Како што дознава „Мета“ од собраниските служби, пленарната седница веројатно ќе се одржи утре.

МВР, по налог на Основното јавно обвинителство, завчера приведе 36 лица, поради насилствата во Собранието од 27 април годинава. Меѓу приведените се и пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Љупчо Димовски, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски. Сите се товарат за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста. Судот на дел од приведените им одреди 30-дневен притвор, а на дел куќен притвор.


Утре напладне комисиска расправа за имунитетот на уапсените пратеници


Скопје, 29 ноември, 2017 - 21:06 (META) 

Седница на Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која ќе се расправа за барањата за притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, ќе се одржи утре, со почеток во 12 часот, потврди претседателот на Комисијата, Павле Богоевски.

Одлуката е објавена и на веб-страницата на Собранието.

Барањата за одземање на пратеничкиот имунитет се поднесени вчера од Основен суд Скопје 1, односно од Одделението за организиран криминал и корупција, а претседателот на Собранието, Талат Џафери, вечерва ги препратил до Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања.


Џафери ги доставил барањата за притвор до надлежната комисија


Скопје, 29 ноември, 2017 - 20:04 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, до Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања вечерва ги доставил барањата за одобрување притвор за пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, известија собраниските служби.

Барањата се поднесени вчера од Основен суд Скопје 1, односно од Одделението за организиран криминал и корупција.

Џафери ги доставил барањата до надлежната комисија во согласност со членот 53, став 5 од деловникот на Собранието, се вели во соопштението.


МЕПСО ќе ги подобрува своите капацитети со околу 50 милиони евра


Скопје, 29 септември, 2017 - 15:43 (META) 

Договор вреден 4,6 милиони евра меѓу МЕПСО и конзорциумот „Сименс и Сискон“, за ревитализација на трансформаторската станица „Дуброво“, беше потпишан денеска во Владата на Република Македонија, соопшти владината служба за информирање. Со тоа, се нагласува во соопштението, почнува среднорочен инвестициски циклус на МЕПСО во своите капацитети.

Сашо Василевски, генералниот директор на МЕПСО, истакна дека почнува среднорочен инвестициски циклус со проекти за ревитализација на повеќе трансформаторски станици и изградба на седум нови далекуводи во земјава вредни повеќе од 50 милиони евра.

Вредноста на договорот е 4,6 милиони евра, а се финансира од сопствени средства на МЕПСО. Ревитализацијата на ТС „Дуброво“ ќе трае три години.


Василевски и Зиков ќе го водат МЕПСО, Миновски нов директор на ЕЛЕМ


Скопје, 6 август, 2017 - 13:14 (META) 

Сашо Василесвки е назначен за директор на МЕПСО, Љупчо Зиков за директор на финансии и комерција на таа комопанија, а Драган Миновски е новиот директор на АД ЕЛЕМ, одлучи вчера Владата.

Сашо Василевски е дипломиран правник кој од 2006 до 2008 беше заменик-министер за правда, од 2008 до 2010 година бил член во Комисијата за полагање правосуден испит, а од 2011 до 2015 година бил член на Советот на јавните обвинители.

Љупчо Зиков е новинар и директор на неделникот „Капитал“ и беше и претседател на партијата Алијанса за подобра Македонија, основана заедно со Минчо Јорданов и Владо Бучковски.

Професорот на Електротехничкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“, Драган Миновски, на предлог на Владата е новиот директор на ЕЛЕМ кој доаѓа на местото на Христијан Мицковски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицковски на својот фејсбук-профил напиша дека е разрешен од местото претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ.

„Горд сум на сето она што заеднички го правевме за АД ЕЛЕМ, за Македонија, направивме многу, а можевме уште повеќе. Аристотел рекол задоволство во работата дава совршеност во делото. Делото сега ќе продолжи на друг терен помеѓу студентите на факултет и граѓаните за Македонија“, напиша Мицковски.

Владата одлучила и Зоран Ѓорѓиев да биде нов генерален директор на ЈП „Македонски шуми“. Тој е е претседател на општинската организација на СДСМ од Кавадарци а во „Македонски шуми“ работи од 1996 година.


Јанева: Јас го кажав своето, на ред е Советот на јавни обвинители


Скопје, 1 февруари, 2016 - 14:52 (META) 

Околу е еден и пол час траеше сослушувањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, пред тричлената комисија на Советот на јавни обвинители во врска со отстранувањето на двете обвинителки од нејзиниот тим, по кое многу прашања и понатаму остануваат неодговорени за јавноста, а се појавија и нови.

Јанева по завршувањето на распитот изјави дека пред членовите на комисијата дала изјава за случајот и дека сега остава таа и Советот на јавни обвинители да донесат одлука. Таа рече дека за ова прашање повеќе нема да зборува и дека повеќе информации ќе соопшти на прес-конференција, за која најави дека ќе се одржи наскоро.

Одговарајќи на новинарски прашања, таа кратко соопшти дека пред членовите на комисијата објаснила дека во врска со отстранувањето на двете обвинителки, Лејла Кадриу и Марија Ѓорѓева, постапувала законски и како што рече, тие повеќе не доаѓаат на работа во Специјалното јавн обвинителство. За својата одлука таа се повикува на Законот за специјално јавно обвинителство, кој ѝ дава целосна автономија околу тоа кој и како ќе работи во ова обвинителство.

– Денеска дадов изјава во врска со отстранувањето на двете обвинителки од тимот на Специјалното јавно обвинителство и оставам понатаму Советот на јавни обвинители да донесе одлука. На членовите на комисијата им објаснив, во согласност со законот, како сум постапила. Автономноста се знае како функционира во вакви случаи, јас сум таа што носи одлука кој и како ќе работи во Специјалното јавно обвинителство – рече Јанева.

Претседателот на тричлената комисија, Сашо Василевски, пак, изјави дека изјавите на двете обвинителки и на Јанева ќе бидат доставени до Советот на јавни обвинители на првата наредна седница.

– Комисијата ги зеде изјавите од двете страни и ќе ги предложи на Советот на првата наредна седница, кој ќе донесе одлука. Комисијата нема надлежност да презентира заклучоци на Советот, туку само да ја утврди релевантноста на изјавите – рече Василевски.

Тој не даде конкретен одговор каков ќе биде ефектот од одлуката на Советот, бидејќи законот за специјалното обвинителство му дава автономија на нејзиниот прв човек да одлучува за членовите на својот тим.

Василевски рече дека негово лично мислење е дека се потребни амандмански измени на Законот за специјалното обвинителство, кои би ја дефинале постапката во вакви случаи.

– Не сакам да се впуштам во коментирање за тоа што ќе биде, како ќе биде. Лично сметам дека се потребни амандмански измени на Законот за специјално јавно обвинителство за да не се доведеме во ситуација да се шират шпекулации дека Советот ја опструира работата на Јанева. Лично сум убеден дека ако не се случат такви ситни интервенции, ние ќе се соочуваме со вакви правни нелогичности и заплеткувања со кои тешко можеме да излезме на крај и да се доведуваме во ситуација да го повредуваме законот и уставот. Јанева го користи законот и вели дека во моментов може да работи со 10 обвинители. Законот ја дава таа можност. Но, законот не предвидува што во вакви ситуации. Не е предвидена двостепност на постапката – изјави Василевски.

Тој додаде дека во моментов двете обвинителки се водат на работа во Специјалното јавно обвинителство. Според претседателот на комисијата, Јанева на сослушувањето немала забелешки на работата на обвинителките и рекла дека одлуката ја донела поради намалениот обем на работа.

Одговарајќи на новинарско прашање околу кривичната пријава поднесена против тројца обвинители од нејзиниот тим, Јанева рече дека останува на изјавите што викендов ги дадоа од нејзиниот кабинет во врска со случајот.

На прашање дали се точни шпекулациите дека Специјалното јавно обвинителство сослушувало сведоци без присуство на адвокат и без да ги снима сослушувањата, Јанева одговори дека предистражната постапка е тајна, а дека за начинот на кој биле сослушувани сведоците, односно дали тој бил законски или незаконски, ќе каже судот при оценувањето на обвинителните акти.

– Јас постапувам во согласност со закон и според него треба на секои шест месеци да доставувам извештаи до Собранието и до Советот на јавни обвинители и јас тоа ќе го направам на 15 март, кога ќе дадам извештај за работата на ова обвинителство во периодот од шест месеци – рече Јанева.