Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор, жалбата му беше неуспешна


Хаг, 20 март, 2019 - 16:13 (META) 

Хашкиот суд за воени злосторства во поранешна Југославија денеска на доживотен затвор го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, потврдувајќи ја првостепената пресуда.

Караџиќ при изрекувањето на пресудата беше мирен, без каква било експресија на лицето.

Тој во 2016 година беше осуден на 40 години затвор, како виновен за геноцид, злосторства против човештвото и за кршење на правилата и обичаите на војувањето, по што неговите адвокати поднесоа жалба и побараа второстепена постапка, односно ослободителна пресуда или повторно судење.

Жалбениот совет ги одби сите барања.

Пресудата за геноцид и воени злосторства првенствено се однесуваше на масакрот на повеќе од 8.000 мажи во Сребреница во 1995 година. Во второстепената пресуда, исто така беше отфрлено негирањето на Караџиќ дека имал злосторничка намера за заеднички злосторнички постапки за случајот со повеќегодишно тероризирање на Сараево и за киднапирање на припадници на Обединети нации.


Двајца полицајци убиени на должност во Сараево


Сараево, 26 октомври, 2018 - 15:20 (META) 

Двајца полицајци биле изрешетани рано утрово во Сараево, додека се обидувале да спречат кражба на автомобил.

Според Адем Зољ, премиер на Сараевскиот кантон, кога полицајците при патрола пристигнале на паркинг во населбата Алипашино Поље околу 4.50 часот и забележале обид за кражба на „голф 6“, крадците веднаш почнале да пукаат на нив со автоматско оружје.

Притоа бил убиен Адис Шеховиќ (46), додека неговиот колега Давор Вујиновиќ (43) во критична состојба бил пренесен в болница, но претпладнево им подлегнал на повредите и покрај извршените операции и обидот за реанимација.

Според некои сознанија крадците потоа избегале кон Источно Сараево, а полицијата на Сараевскиот кантон трага по сторителите во соработка со полицијата од Република Српска.


Фестивалот „Егзит“ прогласен за шампион на регионалната соработка


Сараево, 15 март, 2018 - 10:42 (META) 

Светски познатиот музички фестивал „Егзит“ (EXIT) е прогласен за шампион на регионалната соработка на Западен Балкан за 2017 година. Признанието вчеравечер во Сараево му го врачи Регионалниот совет за соработка (РСС).

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, врачувајќи ја наградата на основачот на „Егзит“, Душан Ковачевиќ, истакна дека „фестивалот со универзални музички содржини ги надминува културолошките, политичките и сите други разлики и ни нуди ново време и прозор кон светот на иднината во духот на толеранцијата, разбирањето и просперитетот, на што сите треба да се угледаме“.

РСС е меѓувладино оперативно тело на земјите членки од Процесот за соработка во Југоисточна Европа (SEECP), чиј основач и полноправен учесник е и Република Македонија. Ова тело со седиште во Сараево е формирано во 2008 во Софија и е наследник на поранешниот Пакт за стабилност. РСС годинава одбележува десетгодишен јубилеј.

Од минатата година со усвојувањето на Повеќегодишниот акционен план за земјите од Западен Балкан на самитот во Трст,  Советот е одговорен заедно со Европската комисија за унапредување на соработката со владите од регионот и изградба на единствен економски простор, како дел од претпристапниот процес за зачленување во Европската унија.


Немало прислушување политичари и бизнисмени во Хрватска, вели министер од БИХ


Сараево, 26 септември, 2017 - 18:48 (META) 

Директорот на Безбедносно-разузнавачката агенција на Хрватска, Даниел Маркиќ, денеска се сретнал со својот колега од БИХ, Осман Мехмедагиќ, откако хрватските медиуми објавија дека Разузнавачко-безбедносната агенција на БИХ (ОСА) прислушувала хрватски бизнисмени и политичари од Хрватска и од БИХ.

По средбата, министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Драган Мектиќ, рече оти челниците на разузнавачките агенции на БИХ и на Хрватска заклучиле дека немало незаконско прислушување на хрватски политичари и бизнисмени.

– Нема никаква разузнавачка афера и сите служби работат во рамките на законот. Констатирано е дека соработката меѓу двете служби е многу добра и ќе продолжи и во иднина. Исто така е констатирано дека на некој начин треба да се „спушти“ медиумски испровоцираната анкета – вели Мектиќ.

Хрватскиот неделник „Национал“ неодамна објави документи кои наводно потекнуваат од ОСА, за прислушување на хрватски бизнисмени и политичари. „Национал“ наведе дека ОСА веќе подолго време илегално спроведувала мерки за следење и за прислушување. Весникот тврди дека врз основа на увидот во повеќе тајни извештаи на ОСА, имаат докази дека таа служба „води специјална војна против Хрватска, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и надворешната политика на хрватската Влада, но и хрватскиот народ во БИХ“.


Денеска почна бизнис-форум во Сараево на тема „Еден регион – една економија“


Сараево, 22 мај, 2017 - 16:25 (META) 

Tрадиционалниот  бизнис-форум во Сараево почна денеска и на него учествуваат преку 1.600 учесници од над 30 земји, меѓу кои и актуелни и поранешни шефови на држави и на влади, претседатели на големи корпорации, на банки и на ЕУ.

Главното мото со кое започна еден од панелите на годинешната средба е „Еден регион, една економија – поврзување и потенцијали“, соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), коорганизатор на средбата.

Јирки Катаинен, потпретседател на Европската комисија (ЕК) рече дека со радост го очекува претстојниот самит на Западен Балкан во Трст, кога лидерите од регионот ќе ја потврдат својата желба да се движат кон единствен регионален економски простор.

„Тоа ќе даде резултати поврзано со мотото „Едно место за инвестиции, еден регион, една економија““,  рече потпретседателот Катаинен.

Поранешниот хрватски претседател Стипе Месиќ изјави дека малите регионални економии можат да сторат многу, но не можат да ја променат големината на пазарот.

Тој додаде дека Југоисточна Европа (ЈИЕ) не може пасивно да се однесува кон меѓународните економски промени и дека мора да ја засили својата конкурентност преку подобрувањето на логистиката и на инфраструктурата.

Поранешниот претседател на Словенија, Данило Турк се заложи за пошироко вмрежување, без да се ограничуваат земјите од регионот само на концептот на поврзување во ЈИЕ, туку и на соседните региони.

„Економската интеграција на ЈИЕ е сигурен пат кон ЕУ. Економската соработка на стопанствата во ЈИЕ е императив за зголемување на инвестициите и конкурентноста на регионот“, изјави Драгана Ѓурица, експерт за конкурентност на Регионалниот совет за соработка, организатор на панелот.

Бизнис-форумот во Сараево кој се одржува осма година по ред, го следат и околу 350 домашни и странски новинари. Тоа е регионална инвестициска конференција, чија главна цел е да ги привлече странските инвеститори преку покажување на потенцијалите во Југоисточна Европа.


Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал


Сараево, 13 август, 2016 - 11:20 (META) 

Со краток говор, актерот Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал (СФФ).

Де Ниро во оваа прилика изјави дека е почестен што го отвора фестивалот во Сараево, по што му беше врачена специјална награда за животно дело „Почесно срце на Сараево“.

– Среќен сум што сум тука. Чест ми е што сум поканет. Бев заинтересиран да дојдам тука. Ме прашаа повеќепати и јас ветив дека ќе дојдам. Ги донесов своите две деца и сакав тоа да го доживеат со мене – порача Де Ниро кој призна дека не гледал ниту еден филм од БиХ, но „дека тоа би го сакал“.

Годинашниот СФФ, кој трае од 12 до 20 август, во рамките на 18-те фестивалски програми, ќе претстави 223 филмови од 61 држава.


Се самоуби напаѓачот кој уби двајца војници во Сараево


Сараево, 19 ноември, 2015 - 10:09 (META) 

Енес Омерагиќ, кој синоќа во сараевската населба Рајловац уби двајца војници и рани неколку други лица, се самоубил во својата куќа, која била опколена од полицијата.

Според босанската полиција, Омерагиќ го сторил тоа со активирање експлозив.

Претходно, Омерагиќ пукајќи од автоматско оружје, убил двајца припадници на вооружените сили на Босна и Херцеговина и ранил уште еден војник, како и жената што работела во обложувалницата. Потоа тој стрелал во автобус на градскиот превоз, при што го ранил возачот, додека двајца патници добиле полесни повреди од скршените стакла на автобусот.

Премиерот на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, по итната седница на владата во Сараево, најави дека безбедноста ќе биде зголемена на највисоко ниво.


Исламска држава им се закани на амбасадите на Јапонија и на Саудиска Арабија во Сараево


Бања Лука, 12 септември, 2015 - 17:14 (META) 

Властите во Босна и Херцеговина под засилени мерки за безбедност ги ставија амбасадите и резиденциите на Јапонија и на Саудиска Арабија, кои се најдоа под директна закана од напади од членови на џихадистичката група Исламска држава, информира весникот „Независне новине“.

Информацијата на весникот е потврдена од Министерството за внатрешни работи, Министерството за надворешни работи на БИХ и од јапонската амбасада.

– Точно е дека добивме барање за засилување на безбедносните мерки на резиденциите и на амбасадите на Јапонија и на Саудиска Арабија по информациите за можни напади од Исламска држава врз дипломатските мисии на овие држави во Босна и Херцеговина. Вербалните ноти беа испратени преку Министерството за надворешни работи – изјави Мирсад Вилиќ, директор на дирекцијата за координација на полициските органи во земјата.

Дека заканата не е безопасна, се потврдува и со фактот дека дипломатските претставништва на овие држави се означени како цели за напади во електронскиот весник „Дабик“ (Dabiq) на Исламска држава, преку кој терористичката организација ја шири својата пропаганда и собира нови членови.

Шефот на јапонската дипломатијата, Фумио Кишида, за западните медиуми изјави дека неговото министерство веќе ги испратило инструкциите до јапонските дипломатски мисии во Босна и Херцеговина, Малезија и во Индонезија, кои се посочени како можни цели за напади од страна на Исламска држава.


Меркел: На Германија ѝ е важна европската перспектива на БИХ


Сараево, 9 јули, 2015 - 18:44 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Сараево оцени дека БИХ има европска перспектива, но под услов, политичарите сериозно да си ја сфатат можноста која на оваа држава ѝ ја дава новата иницијатива на Европската унија.

– Европската перспектива на сите држави во регионот ни лежи на срце. Но, целиот регион може да просперира само со развој на БИХ – порача Меркел по разговорот со претседавачот на Советот на министри на БИХ, Денис Звиздиќ, и со членовите на Претседателството на БИХ.

Меркел нагласила дека на Германија ѝ е важна иднината на БИХ на европскиот пат и дека заедно со соседите, треба да работи на инфраструктурно поврзување на регионот.

На крајот на посетата, таа се сретна со претставничките на Здружението „Мајки на Сребреница“.


Папата Франциск во посета на Сараево


Сараево, 4 јуни, 2015 - 11:21 (META) 

Папата Франциск в сабота ќе го посети Сараево, 20 години по потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор, со кој заврши војната во Босна и Херцеговина.

– Доаѓам меѓу вас, да искажам поддршка во меѓурелигискиот договр и да дадам поддршка за мирен соживот во вашата земја – порача папата Франциск во видеопораката упатена до граѓаните на Босна и Херцеговина.

Еден од главните моменти на посетата, која ќе трае десет часа, ќе биде меѓуверскиот состанок на папата со претставниците на католичката, православната, муслиманската и на еврејската заедница.

Најмалку 5.000 полицајци ќе бидат распоредени во главниот град на Босна заради обезбедувањње, но Ватикан не е особено загрижен за безбедноста на папата.