!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал


Сараево, 13 август, 2016 - 11:20 (META) 

Со краток говор, актерот Роберт де Ниро го отвори Сараевскиот филмски фестивал (СФФ).

Де Ниро во оваа прилика изјави дека е почестен што го отвора фестивалот во Сараево, по што му беше врачена специјална награда за животно дело „Почесно срце на Сараево“.

– Среќен сум што сум тука. Чест ми е што сум поканет. Бев заинтересиран да дојдам тука. Ме прашаа повеќепати и јас ветив дека ќе дојдам. Ги донесов своите две деца и сакав тоа да го доживеат со мене – порача Де Ниро кој призна дека не гледал ниту еден филм од БиХ, но „дека тоа би го сакал“.

Годинашниот СФФ, кој трае од 12 до 20 август, во рамките на 18-те фестивалски програми, ќе претстави 223 филмови од 61 држава.


Се самоуби напаѓачот кој уби двајца војници во Сараево


Сараево, 19 ноември, 2015 - 10:09 (META) 

Енес Омерагиќ, кој синоќа во сараевската населба Рајловац уби двајца војници и рани неколку други лица, се самоубил во својата куќа, која била опколена од полицијата.

Според босанската полиција, Омерагиќ го сторил тоа со активирање експлозив.

Претходно, Омерагиќ пукајќи од автоматско оружје, убил двајца припадници на вооружените сили на Босна и Херцеговина и ранил уште еден војник, како и жената што работела во обложувалницата. Потоа тој стрелал во автобус на градскиот превоз, при што го ранил возачот, додека двајца патници добиле полесни повреди од скршените стакла на автобусот.

Премиерот на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, по итната седница на владата во Сараево, најави дека безбедноста ќе биде зголемена на највисоко ниво.


Исламска држава им се закани на амбасадите на Јапонија и на Саудиска Арабија во Сараево


Бања Лука, 12 септември, 2015 - 17:14 (META) 

Властите во Босна и Херцеговина под засилени мерки за безбедност ги ставија амбасадите и резиденциите на Јапонија и на Саудиска Арабија, кои се најдоа под директна закана од напади од членови на џихадистичката група Исламска држава, информира весникот „Независне новине“.

Информацијата на весникот е потврдена од Министерството за внатрешни работи, Министерството за надворешни работи на БИХ и од јапонската амбасада.

– Точно е дека добивме барање за засилување на безбедносните мерки на резиденциите и на амбасадите на Јапонија и на Саудиска Арабија по информациите за можни напади од Исламска држава врз дипломатските мисии на овие држави во Босна и Херцеговина. Вербалните ноти беа испратени преку Министерството за надворешни работи – изјави Мирсад Вилиќ, директор на дирекцијата за координација на полициските органи во земјата.

Дека заканата не е безопасна, се потврдува и со фактот дека дипломатските претставништва на овие држави се означени како цели за напади во електронскиот весник „Дабик“ (Dabiq) на Исламска држава, преку кој терористичката организација ја шири својата пропаганда и собира нови членови.

Шефот на јапонската дипломатијата, Фумио Кишида, за западните медиуми изјави дека неговото министерство веќе ги испратило инструкциите до јапонските дипломатски мисии во Босна и Херцеговина, Малезија и во Индонезија, кои се посочени како можни цели за напади од страна на Исламска држава.


Меркел: На Германија ѝ е важна европската перспектива на БИХ


Сараево, 9 јули, 2015 - 18:44 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Сараево оцени дека БИХ има европска перспектива, но под услов, политичарите сериозно да си ја сфатат можноста која на оваа држава ѝ ја дава новата иницијатива на Европската унија.

– Европската перспектива на сите држави во регионот ни лежи на срце. Но, целиот регион може да просперира само со развој на БИХ – порача Меркел по разговорот со претседавачот на Советот на министри на БИХ, Денис Звиздиќ, и со членовите на Претседателството на БИХ.

Меркел нагласила дека на Германија ѝ е важна иднината на БИХ на европскиот пат и дека заедно со соседите, треба да работи на инфраструктурно поврзување на регионот.

На крајот на посетата, таа се сретна со претставничките на Здружението „Мајки на Сребреница“.


Папата Франциск во посета на Сараево


Сараево, 4 јуни, 2015 - 11:21 (META) 

Папата Франциск в сабота ќе го посети Сараево, 20 години по потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор, со кој заврши војната во Босна и Херцеговина.

– Доаѓам меѓу вас, да искажам поддршка во меѓурелигискиот договр и да дадам поддршка за мирен соживот во вашата земја – порача папата Франциск во видеопораката упатена до граѓаните на Босна и Херцеговина.

Еден од главните моменти на посетата, која ќе трае десет часа, ќе биде меѓуверскиот состанок на папата со претставниците на католичката, православната, муслиманската и на еврејската заедница.

Најмалку 5.000 полицајци ќе бидат распоредени во главниот град на Босна заради обезбедувањње, но Ватикан не е особено загрижен за безбедноста на папата.


Македонски државјани уапсени во Ново Сараево со еден килограм хероин


Двајца македонски државјани се упасени во Ново Сараево со повеќе од еден килограм хероин. Шабан Х. и Индриз Ш. од Гостивар се приведени на меѓународната автобуска станица на улицата Пут живота.

Според босанските медиуми, хероинот е пронајден кај Шабан, кој бил во друштво со Идриз. Во Сараево дошле со автобус, а инспектори ги пречекале на автобуската станица.

Шабан бил платен само да го пренесе хероинот, што околу телото го замотал со помош на појас за грб.