Жбогар: Очекуваме Законот за јазиците да стапи на сила и реформите да продолжат


Гостивар, 19 март, 2018 - 13:38 (META) 

Донесувањето на Законот за употреба на јазиците ќе ги подобри односите помеѓу зедниците и ќе ја врати земјата на реформската агенда, одговори евроамбасадорот Самуел Жбогар на новинарско прашање за овој закон.

На новинарско прашање како го коментира тоа што Иванов не го потпишал Указот за Законот, Жбогар вели „ние очекувме Законот да стапи на сила и земјата да се фокусира на рефорската агенда“.

Тој додаде дека меѓуетничките односи во мултиетничките општества треба константно да бидат негувани и да растат, со што се подобрува климата на соживотот во едно општество. Објасни дека во ЕУ се оптимисти во спроведувањето на законот.

– Јас разбирам дека законот за јазиците е важен за Албанците и тие го гледаат како последниот чекор, кој произлегува од Охридскиот рамковен договор. Донесувањето на овој закон за Албанците е важен, бидејќи така се чувствуваат повеќе ценети и прифатени во општеството и самата земја –  рече Жбогар.

Според него, во случај кога правата на немнозинската заедница се подобруваат, тоа не би требало да им пречи или да се меша со правата на мнозинската заедница.

– Мислам дека мнозинската заедница не би требало да се почувствува дека на кој било начин нејзините права се загрозени. Чувствувам дека кај мнозинската заедница постои таков страв. Ние како ЕУ одблиску го следевме донесувањето на законот за јазиците и очекуваме тој да биде испратен до Венецијанската комисија, како впрочем и беше наведено во планот 3-6-9. Се надеваме дека овој закон ќе започне со имплементација и целосно почитување на европските стандарди и европските позитивни практики. Секако, очекуваме и дека имплементацијата ќе биде почитувана од сите чинители во општеството и во близок дијалог – додаде Жбогар.

Тој денеска во Гостивар присуствуваше на потпшувањето на меморандумот за соработка – прв во серијата – меѓу Проектот за унапредување на иновативниот туризам (СТЕП) и општината Гостивар.

Проектот партнерски го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ со Заедницата за развој на полошкиот регион и Советот за Елбасан, a e финансиран од Програмата за меѓугранична соработка на Европската Унија (ИПА 2).


Заев: Подготвени сме за географска одредница, а аеродромот – Меѓународен аеродром „Скопје“


Скопје, 6 февруари, 2018 - 18:16 (META) 

На денешната седница, Владата на Република Македонија донесе одлука автопатот Е-75 да го именува „Пријателство“, а скопскиот аеродром, да се нарече „Меѓународен аеродром Скопје“, соопшти премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со евроамбасадорот Самуел Жбогар во Владата.

– Ние сме подготвени за географска одредница. Но, одлучивме секоја идеја што ќе доведе до можност за договор да биде разгледана, односно за тоа дали симболите ќе бидат МК, МКД… Другото секако би било процесот на преговори да продолжи под покровителство на ОН со преговарачот Метју Нимиц, но ќе настојуваме за средби на секое ниво, и се што може да помогне кон изнаоѓање решение, мора да го искористиме.  Дискутираме и меѓусебно, меѓу институциите и меѓу политичките партии за решавање на овој проблем – рече Заев.

Тој вели дека има консултации и со опозицијата за решавање на спорот со Грција, што, како што рече, нема да дојде лесно, но притоа мора да се води грижа и за јужниот сосед.

– Јас сум оптимист, но нема да биде лесно. Не очекувавме да биде лесно, но посветени сме. Јас верувам дека ако водиме грижа за јужниот сосед, и тие водат грижа за нас, и може да се дојде до решение, притоа почитувајќи го идентитетот – рече Заев и потенцираше дека со премиерот Ципрас станале лични пријатели и се надева дека тоа ќе прерасне во пријателство на народите на двете земји.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, порача оти  Европската комисија гледа напредок во Македонија во изминатите неколку месеци и се подготвува да даде препорака за почеток на преговори за пристапување кон ЕУ.

– За ЕУ добрососедските односи се вредност и во Стратегијата за регионот тоа во повеќе точки е кажано. Во стратегијата се вели дека пред некоја земја да се приклучи, мора да ги реши односите со соседите и границите. Ние ги охрабруваме потезите на оваа влада. Првин беше договорот со Бугарија, а сега се работи на отворените прашања со Грција, Во минатите месеци се создаде подобра атмосфера и прва средба меѓу двајцата премиери. Ние гледаме со интерес и се надеваме дека двете земји ќе најдат решение што ќе го отвори патот кон ЕУ, но и ќе ги смени односите во овој дел од светот – рече евроамбасадорот.

Според Заев, Стратегијата е заеднички успех на сите политички партии и на сите граѓани.

– За граѓаните на Република Македонија ова е потврда за нашите напори и реформски процеси што ги започнавме. Ова е заеднички успех на сите заедници, политички партии, сите граѓани. Ова е истовремено поттик за удвојување на напорите во сите клучни области опфатени во стратегијата. Уште еднаш ги повикувам и пратениците во Собранието и претседателот и опозицијата и сите институции на системот активно да се вложиме во реформите. Ова е вистинска причина да продолжиме по патот по кој тргнавме како држава – рече Заев.


Жбогар: Охрабрувачки се преговорите со Грција, се надеваме на успешен крај


Скопје, 6 февруари, 2018 - 16:17 (META) 

Добрососедските односи се еден од принципите на Европската Унија и сите билатерални прашања на земјите мора да се решат пред нивниот влез во Унијата, истакна денеска шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар по презентирањето на Стратегијата за Западен Балкан на Европската комисија во Стразбур.

– Владата повторно започна преговори со Грција. Тоа е охрабрувачки, добро е што има дијалог. Се надеваме дека процесот ќе има успешен крај. Ние не сме дел од преговорите кој се води под покровителство на Обединетите нации, но ги охрабруваме двете страни да постигнат решение – рече евроамабсадорот и додаде дека Договорот со Бугарија е многу важен затоа што Македонија по неговото потпишување има голем пријател во ЕУ.

Жбогар истакна дека Македонија, според Стратегијата, има направено значителен прогрес во имплементирање на реформите. На прашањето дали бојкотот на опозицијата во Собранието ја оддалечува Македонија од европскиот пат, Жбогар рече дека важно е да има национален консензус за прашањата и дека е потребна поддршка во реформите.

– Опозицијата треба да учествува во Собранието и таму да ги донесува одлуките. Сите политички субјекти мора да бидат вклучени како и граѓанското општество чии препораки се многу важни. Има потенцијал да се остварат овие цели – вели Жбогар.

Тој потенцираше дека 2018 е клучна година затоа што е последна од мандатот на еврокомесарот Јоханес Хан, затоа што Бугарија и Австрија претседаваат со Унијата и затоа што ниту Македонија, ниту Грција немаат избори и политичарите можат полесно да донесат одлуки.

Според него, 2025 година како датум за проширување е мошне амбициозен, но и потенцијален и рече дека сè ќе зависи од самите земји врз основа на нивните заслуги.

– Ќе треба и ЕУ да се смени, да стане посилна за да стане поголема, а земјите од Западен Балкан ќе треба да ги реализираат реформите. Сега не постои ниту една земја од регионот која е подготвена веднаш да влезе во Унијата, мора нешто драматично да се случи. Во стратегијата има апел до лидерите веднаш да започнат со преземање на акции – вели Жбогар.


Жбогар: Треба да се верува во оптимизмот на премиерите Заев и Ципрас


Битола, 25 јануари, 2018 - 13:44 (META) 

Средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра вест затоа што само преку дијалог може да се решаваат проблемите и отворените прашања, изјави денеска во Битола, евроамбасадорот Самуел Жбогар.

– Во изминативе неколку месеци, двете влади на Република Македонија и Република Грција навистина воспоставија многу интензивен дијалог се со цел, да можат да креираат атмосфера која ќе придонесе кон наоѓање на решение и изгледа дека, вчерашната средба меѓу двајцата премиери е темел за подобро разбирање, што ќе биде добро не само за двете земји, туку и за целиот регион и за цела Европа и се разбира за сите нас – изјави Жбогар.

Одговарајќи на новинарско прашање, дали го дели оптимизмот дека проблемот ќе се реши до јули и Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ, Жбогар рече дека треба да се верува во оптимизмот на премиерите и владите на двете земји.

Најави дека следните шест месеци ќе бидат многу интензивни на релација ЕУ и Западен Балкан.

– Многу работи ќе се случуваат секој месец, работи што не се случувале порано. Европската комисија во февруари ќе ја публикува својата стратегија која ќе обезбеди визија за патот, земјите од Западен Балкан за зачленување во ЕУ. Во април ЕК ќе ги соопшти извештаите за прогресот на земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ, а во мај го имаме софискиот Самит кој е многу важен, бидејќи е Самит меѓу Европската Унија и шесте земји од Западен Балкан. Тоа ќе биде самит на кој ќе се сретнат премиерите од државите членки на ЕУ и премиерите од земјите на Западен Балкан каде што ќе разговараме за прашања кои се од заемен интерес како за ЕУ, така и за регионот – рече Жбогар.

Во јуни пак, е самитот на Европскиот совет на коj, како што наведе, се очекуваат многу важни одлуки поврзани со проширувањето на Европската унија и за можно отворање на пристапни преговори со земјите од Западен Балкан.


Мицкоски разговарал со претставници на ЕУ за актуелните случувања во Македонија


Скопје, 11 јануари, 2018 - 20:08 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имал средба со Жан-Кристоф Белијард, директор во службата за надворешна политика на Европската Унија, Ангелина Ајхорст, директор за Западна Европа, Западен Балкан и Турција и Геновева Руиз Калавера, директор во Директоратот за проширување на Европската комисија, соопштија од партијата.

На средбата присуствувал и Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар.

На неа, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ се разговарало за актуелните политички случувања во земјава, за стратешките приоритети на државата, како и за реформските процеси важни за Република Македонија.

„Претседателот Мицкоски истакна дека сме сведоци на политички прогон кој се извршува врз десетина лица, а сето тоа не ја придвижува Република Македонија напред кон нејзините стратешки цели – ЕУ и НАТО“, стои во соопштението.


Тимоние: И новинарите и дипломатите мора да се борат за слободата на изразување


Скопје, 19 декември, 2017 - 16:09 (META) 

И новинарите, но и дипломатите имаат одговорност за демократијата и за борбата за слободата на изразување и во таа борба не смее да се молчи, порача амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние на денешната промоција на публикацијата „Слободата на изразување низ праксата на Европскиот суд за човекови права“ од д-р Мирјана Лазарова – Трајковска, која се одржа во Клубот на новинари во Скопје.

– Од многу тажниот ден 24 декември 2012 година поминавме тежок, но успешен пат и искуствата може да служат како материјал за размислување за еволуцијата и барањето демократија. Книгата на д-р Мирјана Лазарова – Трајковска претставува потсетување на огромната одговорност што вие како новинари ја носите и потсетува на храброста на некои новинари, но и на недостиг на храброст на други. Истовремено, ни служи и како лекција нам дипломатите да не молчиме кога станува збор за прекршување на законите и фундаменталните права и јасно и гласно да кажеме дека нешто e неприфатливо – порача Тимоние.

Во книгата посебен акцент се става на случајот „Селмани и другите против Република Македонија“ во Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП), како прв случај од Република Македонија за оневозможена слобода на изразување во врска со насилното изнесување на новинарите од Собранието на Република Македонија на 24 декември 2012 година.

Како што рече авторката, д-р Лазарова – Трајковска, овој случај е важен сегмент од практиката на ЕСЧП.

– Многу сум горда на таа пресуда на ЕСЧП, а мора да се напомене дека таа пресуда не е против Република Македонија, туку е ЗА Република Македонија – рече авторката.

Државата мора да биде чувар на слободата на изразување, како основно право, но мора да биде и чувар во поглед на говорот на омраза, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар, порачувајќи дека очекува книгата на Лазарова – Трајковска да не биде читана само од новинарите, туку и од судиите и другите чинители во правосудството, но и од политичарите, пратениците, претставниците на граѓанските организации, како битен учебник за слободата на изразување, но и за борбата против говорот на омраза.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Жбогар: Загубеното време да се надомести со поголема посветеност на реформите


Скопје, 18 декември, 2017 - 13:59 (META) 

Загубеното време треба да се надомести преку посилна посветеност на владата и на јавната администрација на тековните реформи и со посилна вклученост на граѓаните во реформите. Секој има одговорност за напредокот на земјата, вели шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар.

Евроамбасадорот во врска со усвојувањето на Акциската програма на Европската комисија за Македонија за 2017 година и на потпишувањето на договорот за финансирање на годишната програма за ИПА 2016 помеѓу Европската Унија и македонската влада, со кои Македонија добива 72,3 милиони евра од ЕУ, порача дека тоа е јасен доказ дека за посветеноста на ЕУ на зачленувањето на Македонија во големото европско семејство.

– Овие фондови покажуваат колку сме сериозни во иднина да ја видиме земјата во ЕУ. Токму затоа сега инвестираме во подобрувањето на сите нејзини системи и на нивното доведување до стандардите на ЕУ, не поради барањата на ЕУ, туку заради придобивките за секој нејзин граѓанин – вели Жбогар.

Двете програми, финансирани од ЕУ, кои стартуваа од крајот на минатиот месец, се за поддршка на демократијата и на управувањето, со цел потпомагање на економскиот развој и растеж на Македонија. Приоритети се подобро управување со границите и миграциските политики и поефективна борба против тероризмот и организираниот криминал, со посебно внимание на спречување на радикализирањето и насилниот екстремизам.

ЕУ исто така ќе ја потпомага реформата на јавната администрација, со посебно внимание на подобрувањето на транспарентноста и борбата против корупцијата, како и на развивање на електронски услуги за сите граѓани, што ќе овозможи заштеди во време, напори и пари за граѓаните.

Со програмите се предвидуваат и нови средства за компаните, за подобрување на состојбата на приватниот сектор и на економскиот профил на земјата, како и инвестиции во образованието и на пазарот на работна сила.

Од 2007 година, велат од Делегацијата на ЕУ во Скопје, Македонија добила над милијарда евра за клучни реформи и за инфраструктура, а до 2020 година, треба да бидат распределени уште 250 милиони евра.


Жбогар: Среќата е на страната на храбрите, но мора да сме трпеливи и да видиме


Скопје, 17 декември, 2017 - 0:13 (META) 

Европската унија гледа добра волја на двете страни за решавање на спорот за името меѓу Грција и Македонија, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за „ТВ 24“ и додава дека подобрената атмосфера ќе го олесни справувањето со ова чувствително прашање.

– Ги разбирам емоциите околу ова прашање, како и грижите и фрустрациите околу овој спор. Но, мора да се запрашате, начинот на кој се справувавте со ова во минатото, дали ја зајакна државата? Дали државата доживеа прогрес? Ако одговорот е „не“, тогаш дали сега е шансата барем да се проба да се реши проблемот. Шанса е зашто меѓу земјите-членки владее возбуда дека можеби можеме да ја придвижиме оваа земја напред зашто гледаме и ангажман и подготвеност од Грција, гледаме подобра атмосфера, и го гледаме овој прозорец следната година, кога никој нема избори, и можеби ќе може да се фокусира на ова прашање – вели Жбогар за Телевизија 24.

Евроамбасадорот во интервјуто истакнува дека е секогаш е добро да се биде оптимист, отколку да сте депримирани и да кажете дека не можете да направите ништо. Во контекст на тоа рече дека Владата изгледа спремно за ангажирање во разговори и иако нема гаранции дека тие ќе бидат успешни.

– Среќата е на страната на храбрите, па мислам дека мораме да сме трпеливи и да видиме. Досега имавме само една средба, мораме да почекаме што ќе излезе од тоа – рече Жбогар.


Жбогар: По конгресот очекувам конструктивна, а не деструктивна ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 14 декември, 2017 - 21:44 (META) 

Се надевам дека по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ следната недела, ќе добиеме опозиција која нема да биде посветена само на тоа деструктивно да ги спречи работите кои се случуваат, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за неколку медиуми, пренесува „Алсат М“.

– Подобро е да имаме опозиција која ќе и конкурира конструктивно на Владата, со идеи, предлози и сугестии, како да се корегира. Таква опозиција е потребна, а таа во овој момент ја нема. Јас се надевам дека повторно ќе го вратиме силното ВМРО-ДПМНЕ во јавниот живот и во Собранието – вели Жбогар, додавајќи оти се надева дека партиите веќе нема да имаат потреба за меѓународно посредување за решавање на внатрешните прашања.

Околу иницијативата „Жан Моне“, која го вклучува предлогот лидерите да се сретнат во Париз, според Жбогар, не била смислена да биде продолжение на Договорот од Пржино, туку да придонесе за подобрување на атмосферата.

Според евроамбасадорот очите на меѓународната заедница се вперени во спроведувањето на реформите во трите најважни полиња – правосудството, безбедносните служби и вработувањето во институции каде што има многу отворени позиции.

– Ние сакаме овој процес да биде транспарентен. Овие се нашите приоритети и таму каде што ние сакаме да видиме напредок-вели Жбогар.

Тој изјави дека во Брисел се води дебата за изнаоѓање нови начини за проширување и дека сега е време да се стане дел од тој список.

– Следната година се отвара навистина сериозна можност за тоа. Не знаеме дали ќе има подобар можност во иднина за земјата да го фати возот кој е веќе тргнат и се движи напред во натамошните настани на проширување на ЕУ – изјави евроамбасадорот.

Во врска со преговорите за решавање на спорот за името со Грција, амбасадорот Жбогар вели оти гледа добра волја од двете страни, но дека е рано за предвидување дали тие ќе завршат со успех.

Коментирајќи ги оставките во Државната изборна комисија, евроамбасадорот вели дека тоа е добра лекција која може да послужи и за слични случаи во другите институции. Според него, Изборниот законик, освен оваа точка, има потреба и за други измени и побара тие да се направат пред следните избори.


ЕУ на МВР му донираше возила и опрема вредни околу четири милиони евра


Гевгелија, 13 декември, 2017 - 16:23 (META) 

Македонската полиција денеска доби донација од Европската Унија во возила и опрема вредна околу четири милиони евра.

Донацијата, со која треба да се подигнат капацитетите на граничната полиција, се состои од осум комбиња, осум патнички возила, осум четирицикли и пет специјални возила за надзор на границата со термални камери, од кои едно опремено со радар, потоа 100 рачни радио терминали и програмски алатки, 250 рачни палки со ознака „Стоп полиција“со лед светла, четири детектори за срцево отчукување, четири рачни скрининг-системи за карго-товар и проверка на возила, шест системи за проверка на валидност на документи – ВИСПЕК, комуникациска мрежа, како и локално распоредлив координативен-комуникациски центар, мобилен систем за надгледување со камери и радар.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар рече дека самиот слоган „ЕУ за тебе“ значи дека Европската Унија е тука за да и помогне на нашата земја да се справува со предизвиците.

– Со оваа донација, полицијата ќе биде поподготвена да се справува со предизвиците со кои се соочува на границата. Европската Унија останува посветена на давањето поддршка за да може полесно да се справите со овие предизвици – рече Жбогар.

Спасовски ја посети и полициската станица во Гевгелија, каде беше информиран дека безбедносната состојба во општината е на задоволително ниво, а беше запознаен и со условите и проблемите со кои се соочуваат полицајците при извршувањето на задачите.