Косовски пратеници се степаа во дебатна емисија


Приштина, 29 септември, 2017 - 21:02 (META) 

Политичката спротивставеност во Косово денеска ескалираше, откако во телевизиска дебата во живо се степаа двајца пратеници.

Во емисијата „Инфо Локале“, Фрашер Красниќи пратеник на „Самоопределување“ и Милаим Зека, пратеник на „Иницијатива“ најпрво почнаа жестока расправија, а набргу и започнаа со навреди, по што во еден момент Красниќи фрли вода кон Зека. На тоа, тој одговори со фрлање предмети, па следуваше физичка пресметка во која Красниќи со неколку тупаници го удри Зека по главата.

Водителот потоа ја прекина емисијата.


Владината програма на Харадинај наиде на остри критики


Приштина, 10 септември, 2017 - 16:15 (META) 

На вонредната седница на Собранието на Косово, свикана од опозицијата, новата владина програма презентирана од премиерот Рамуш Харадинај наиде на силни критики. Шефот на парламентарната група на Самоопределување, Гљаук Коњуфца, ја критикуваше владината програма, велејќи дека е сигурен дека тоа е дело на самиот премиер Харадинај, бидејќи според Коњуфца се работи за многу сиромашна програма од содржински аспект. Коњуфца изјави дека отсуството на владиниот кабинет на оваа собраниска седница е показател за тоа како ќе владее новата Влада.

Коњуфца дополнително нагласи дека владата треба да објасни како ќе ги подобри економијата, здравствениот систем, образованието и други клучни области за благосостојба на граѓаните. Инаку, премиерот на Косово, Харадинај, изјави дека нема да присуствуваат на денешната вонредна седница, свикана од опозицијата, бидејќи вчера опозицијата сама побарала да се прекине дебатата.


Косово: Нападнати активисти на Самоопределување


Приштина, 22 септември, 2015 - 11:28 (META) 

Опозициската партија на Косово, Движење за самоопределување, јави дека синоќа околу 21.20 часот четири лица, вооружени со ножеви, нападнале активисти на партијата во Приштина.

– Двајца од напаѓачите биле синовите на Сабит Геци (поранешен борец на ОВК), Албан и Куштрим Геци, кои имаат кривични досиеја. Полицијата ги уапси двајцата, а другите двајца побегнале. Двајцата активисти на Движењето кои се избодени со нож се пренесени во Клиничкиот центар Косово – стои во соопштението на Движењето за самоопределување.

Косовската полиција го потврди инцидентот.


Осумдесет повредени на протестите во Приштина


Приштина, 27 јануари, 2015 - 20:16 (META) 

Најмалку 56 полицајци се повредени за време на денешните протести во Приштина, а повеќе од 100 лица се приведени, соопшти директорот на полицијата на Косово, Спенд Маџуни.

– На еден полицаец му е тешко повредена главата, на друг раката. Останатите добиле повреди по телото – рече Маџуни.
Српските медиуми јавуваат дека 80 лица се повредени за време на протестите, кои ескалираа откако демонстрантите со камења почнаа да ја гаѓаат полицијата.

Припадниците на редот и мирот, со употреба на солзавец и на водени топови се обидоа да ја растурат разгневената маса.
Косовските медиуми јавуваат дека меѓу приведените е и градоначалникот на Приштина, како и потпретседател на опозициското движење „Самоопределување“, Шпенд Ахмети, кој нападнал полицаец.

Демонстрантите извикуваа „Долу Јаблановиќ, долу Србија“, „Трепча не ја даваме“, откако Владата не го исполни улитиматумот од саботниот протест за смена на Јаблановиќ. Демонстрантите бараат оставка на министерот Александар Јаблановиќ и комбинатот „Трепча“ да биде прогласен за јавно претпријатие.


Косово: Полицијата употреби водени топови против демонстрантите


Приштина, 27 јануари, 2015 - 15:17 (META) 

Косовската полиција со водени топови се обиде да ги растера демонстрантите во центарот на Приштина. Активистите на „Самоопределување“ со камења фрлаа по полицијата. Повредени се 30 полицајци, како и лидерот на „Самоопределување“, Висар Имери.

Инцидентот настана откако претставникот на „Самоопределување“, Дардан Муличај, ѝ постави ултиматум на полицијата за 15 минути да ги отстрани блокадите поставени пред Владата на Косово.

Муличај првин ја обвини полицијата на Косово дека им го одзела озвучувањето на учесниците на протестите, запирајќи ги автобусите на демонстрантите и апсејќи еден превозник во Пеќ. Тој додаде дека опозицијата организира мирен протест и оти полицијата не е потребна.

Демонстрантите, кои ги предводи опозициското движење „Самоопределување“, бараат оставка од министерот Александар Јабленовиќ и рудникот „Трепча“ да стане јавно претпријатие, на што се противи Владата на Србија и политичките претставници на Србите на Косово.