!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Мини самит во Париз за мигрантската криза


Париз, 28 август, 2017 - 13:27 (META) 

Лидерите на седум африкански и европски земји се состануваат денеска во Париз на мини самит за да разговараат за предизвиците кои ги носи мигрантската криза во Европската Унија.

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика колегите од Нигер и Чад како и премиерот на либиската влада, односно лидерите на државите кои се на главната транзитна рута за мигранти кои идат кон Европа.

Германската канцеларка Ангела Меркел, шпанскиот и италијанскиот премиер Маријано Рахој и Пауло Џентилони и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини ќе се придружат на денешните преговори.

Европските земји сакаат да понудат развојна помош и финансиски средства на африканските партнери во замена за помош во ограничување на приливот на економски мигранти и баратели на азил.

Според податоците на Обединетите нации, вкупно 125.000 мигранти оваа година го поминале Средоземното море по морски пат, од кои најголем број најпрво пристигнале во Италија по што заминале во други членки на ЕУ.

Се проценува дека 2.400 мигранти го загубиле својот живот на таа рута.


Анѓушев – Гарет: Македонија може повеќе да извезува во Велика Британија


Скопје, 19 јули, 2017 - 18:11 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска се сретна со британскиот амбасадор во земјава, Чарлс Гарет, со кој разговарал за економската соработка помеѓу Македонија и Обединетото Кралство.

Тие заклучиле дека соработката е на солидно ниво, но и дека постои можност економските односи уште повеќе да се развијат, особено во поглед на извозот од Македонија.

„Обединетото Кралство е значаен економски партнер на Македонија, втора земја по обем на трговската размена. Сметам дека досегашната меѓусебна економска соработка е добра основа која може да ја надградиме, особено во намалување на трговскиот дефицит и зголемување на извозот кон Обединетото Кралство. Со економските политики кои Владата ќе ги спроведe во наредниот период, ќе се насочиме кон тоа да ги развиваме македонските компании да произведуваат производи со повисока додадена вредност, да станат поконкурентни на регионалните и на европскиот пазар и да го зголемат извозот, со што ќе придонесеме и за отворање нови работни места и за побрз пораст на економијата“, истакна Анѓушев.

Амбасадорот Гарет се осврнал на активностите од Берлинскиот процес, односно на самитот за Западен Балкан кој се одржа во Трст, но и на активностите кои следуваат наредната година.

„На самитот во Трст, Македонија навистина имаше успешно претставување. Наредниот самит за Западен Балкан ќе се одржи во Обединетото Кралствo и се надевам дека планираните реформски процеси во земјата ќе бидат реализирани, а Република Македонија ќе добие уште поголема поддршка на наредниот самит“, изјавил Гарет.


Анѓушев: Добивме 70 милиони евра грант од ЕУ за пругата кон Бугарија


Скопје, 13 јули, 2017 - 14:15 (META) 

Од вкупно 194 милиони евра грант наменет за развој на инфраструктурата во Западен Балкан, Македонија на самитот во Трст добила 70 милиони евра за доизградба на пругата од Бељаковце до Крива Паланка, информираше денеска вицепремирот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, кој додаде дека оваа неповратна помош, доволна за да се покрие 46 отсто од вкупната сума што е потребна за изградба на втората делница од пругата кон Бугарија.

– Препознаен е реформскиот дух на Владата практично да ги имплементира сите процедури и потребни чекори за побрзо и полесно пристапување кон Европската Унија и до нејзините фондови – изјави Анѓушев.

Одговарајќи на новинарско прашање, Анѓушев кажа дека пругата ќе биде градена во континуитет и дека третата делница ќе се гради откако ќе биде завршена втората.

Тој, исто така, нагласи и дека биле направени контакти со Светска банка, која била незадоволна што последните две-три години воопшто не биле склучени нови договори за изградба на инфраструктура во Македонија, а и тие чија реализација почнала не е на потребното ниво.

Средствата што ги нуди Светска банка најчесто се за автопатска мрежа, а било разговарано и за буџетска поддршка која, како што рече Анѓушев, конечно ќе заврши кај македонските компании.


Лидерите од Западен Балкан во Трст го усвоија Акцискиот план за економска интеграција


Трст, 12 јули, 2017 - 21:16 (META) 

Шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, денеска на Самитот во Трст го усвоија повеќегодишниот Акциски план за регионален економски простор на Западен Балкан наречен МАП (Multi-annual Action Plan – Повеќегодишен акциски план), соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС), кој е овластен да го следи целиот процес.

МАП има цел да овозможи „непречен протек на стока, услуги, капитал и на квалификувана работна сила“, со што регионот би требало да биде поатрактивен за вложувања и за трговија и да го забрза приближувањето кон ЕУ на земјите потписнички.

Со МАП се предвидени мерки за приватниот сектор да може да се реализира на пазар од приближно 20 милиони луѓе и да се насочи кон модел на регионален пораст со долгорочни стапки. Мерките се фокусираат на промовирање на понатамошна трговска интеграција, воведување динамичен регионален простор за инвестиции, олеснување на регионална мобилност и создавање програма за дигитална интеграција.

Надгледувањето на напредокот и реализацијата на МАП му е доверена на Регионалниот совет за соработка и на Секретаријатот на ЦЕФТА.

Генералниот секретар на РСС, Горан Свилановиќ, изрази задоволство што од шесте лидери и од ЕУ, добиле задача да го надгледуваат процесот.

– Шесте лидери на Западен Балкан изразија целосна определеност за спроведување на МАП. Ова ќе даде силен поттик на процесите на пристапување во ЕУ врз основа на индивидуални заслуги, целосно ќе го забрза исполнувањето на економските критериуми од Копенхаген и ќе ослободи поголеми економски потенцијали – изјави Свилановиќ.

Во соопштението се наведува дека лидерите од Западен Балкан ги повикуваат меѓународните организации и донаторите кои ги поддржуваат реформите во областите што ги предвидува МАП, своите програми за помош да ги сообразат со МАП. За таа цел, до крајот на 2017 година треба да се организира конференција посветена на координација на донаторите.


Заев: Во Македонија владее оптимизам од подадената рака од меѓународната заедница


Трст, 12 јули, 2017 - 20:45 (META) 

Има голема потреба од формирање рамка за унапредување на односите меѓу земјите од Западен Балкан, кон што е силно определена новата влада на Република Македонија, а постои и голема потреба не само од реформи, туку и од фокусиран забрзан реформски напредок, рече премиерот Зоран Заев за време на неговото обраќање на самитот за Западен Балкан во Трст.

– Знам дека граѓаните на Македонија се изморени од долгогодишната стагнација. Но, сакам да го споделам и оптимизмот во нашата држава, што го заменува тој замор. Тој оптимизам е резултат на видиците што ги отворија демократските промени во Македонија, но и подадената рака од Брисел и меѓународната заедница, кои тоа го препознаа и ги отворија вратите за Република Македонија. Тоа се врати на перспективи за граѓаните на Македонија, на верба и на надеж дека ова е моментот што не смее да се испушти. Ова е шансата за напредок. И ние тоа го имаме предвид – изјави Заев.

Пред лидерите на земјите од Западен Балкан, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, како и шефови на држави членки на ЕУ, Заев потенцираше дека постои политичка волја кај владата на Република Македонија да ја поддржи и да ја прифати Агендата за поврзаност на регионот.

Тој додаде дека Македонија ќе работи на унапредување на владеењето на правото и доброто управување.

– Длабоката и долгогодишна политичка криза, предизвикана токму од непочитувањето на овие базични обврски, ни покажа дека тоа е и потреба за граѓаните кои имаат уставно право на правда и почитување на нивните слободи и права. Ве уверувам, Македонија може да биде и ќе биде кредибилен партнер на ЕУ во регионот, а тоа ќе испрати и нова мотивирачка порака за целиот Западен Балкан, затоа следете нè и поддржувајте нè. Потребна ни е вашата помош и поддршка – рече Заев.

Македонскиот премиер потенцираше дека Македонија ќе остане цврст партнер во справувањето со предизвиците во борбата против тероризмот, илегалната миграцијата, радикализацијата и мигрантската криза.

По обраќањето, Заев заедно со премиерите од Западен Балкан го потпиша Договорот за транспортна заедница.


Меркел: Политичката стабилност на Балканот значи и наша стабилност


Трст, 12 јули, 2017 - 19:34 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска на самитот за Западен Балкан во Трст изјави дека должност на Европска Унија е да го приближи регионот „бавно, но сигурно“ во правец на членство на ЕУ.

– Политичката стабилност во регионот значи политичка стабилност и за нас. Ние го знаеме тоа од искуство – рече Меркел.

Претходно, австрискиот канцелар Кристијан Керн изјави дека на регионот мора да му се врати јасната европска перспектива.

– Западниот Балкан не е заден двор на Европа, туку наша дневна соба. Европската Унија на терен го изгуби влијанието, а во исто време се зголеми руското, кинеското, вахабитското, но и турското влијание – смета Керн.

Тој посочи и дека новиот американски претседател Доналд Трамп вовел нова динамика за Западен Балкан и нагласи дека „не смее да се дозволи формирање на воневропски сили“.


Заев – Брнабиќ: Ќе ја развиваме регионалната соработка, имаме заедничка иднина во ЕУ


Трст, 12 јули, 2017 - 17:56 (META) 

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денеска на билатерaлната средба во Трст на самитот за Западен Балкан констатирале дека постојат услови за продлабочување на односите меѓу двете држави, како и дека тоа ќе биде силна порака кон Европската Унија, за европска интеграција на земјите од Западен Балкан кои припаѓаат на Унијата.

„Има заедничка согласност дека на граѓаните на Македонија и на Србија им е неопходен економски развој и дека тој е можен само преку вистинска регионална соработка. Во таа насока се разговараше за поддршката во државите на „старт ап центри“ коишто отвораат можност за нови работни места. Се зборуваше и за регионално поврзување на младите, како и за размена на искуства во дигиталната технологија. Со тоа, премиерите Заев и Брнабиќ оценија дека може да се придонесе кон интересот што го имаат и двете држави, да го спречат одлевањето млади, квалитетни луѓе во странство и мотивација на тие кои заминале, да се вратат. Премиерите на Македонија и на Србија, придружувани од министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Ивица Дачиќ, изразија согласност сите отворени прашања на двете пријателски земји да се решаваат низ конструктивна соработка и дијалог“, соопштија од кабинетот на Заев.

Заев денеска имал средба и со потпретседателот на Светска банка, Цирил Милер. Попладнево следува самитот на шефови на држави и влади од Западен Балкан, на кој ќе бидат присутни премиери на држави од Европската Унија и претставници на највисоко ниво од Брисел.


Во Трст почнува самитот Западен Балкан – ЕУ


Трст, 12 јули, 2017 - 10:41 (META) 

Во Трст денеска почнува бизнис-форумот во рамки на самитот на лидерите на државите од Западен Балкан, на кој, покрај еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, учествуваат и министрите за трговија и за економија на земјите од Западен Балкан.

Самитот се одржува во рамки на Берлинскиот процес, иницијатива покрената во 2014 година, а која има цел да ги подобри европските перспективи на државите од ова подрачје, кои се во процес на евроинтеграции, да ги зајакне економски и да ги поврзе.

На самитот ќе присуствуваат претставници на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија, претставници на полноправните членки на ЕУ, односно на Хрватска, Словенија, Австрија, Франција, Германија и на Италија, како и високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, и комесарката за транспорт, Виолета Булц.

Потврдено е и доаѓањето на германската канцеларка Ангела Меркел и на францускиот претседател Емануел Макрон, кои ќе се сретнат со италијанскиот премиер Паоло Џентилони.

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи македонската владина делегација на самитот, ќе има средби со највисоките европски државници и претставници на ЕУ и на ЕК, премиерите на Албанија, Еди Рама, на Србија, Ана Брнабиќ, и на Словенија, Миро Церар, како и со шефот на британската дипломатија, Борис Џонсон.

Во пресрет на собирот, Могерини синоќа порача дека во Трст ќе се разговара за „конкретни прокети“ за поттикнување на економскиот развој на регионот и спроведување реформи. Истовремено, официјалниот протокол на собирот предвидува учесниците да потпишат договор за сообраќајна заедница, од кој се очекува да ја поттикне интеграцијата на сообраќајната мрежа на Западен Балкан и на ЕУ.

Се очекува Европската комисија да најави доделување нови средства во рамки на годишниот пакет на поврзување, а истовремено, земјите од Западен Балкан треба да усогласат акционен план за развој на регионално економско подрачје.


Трет Форум на цивилното општество од Балканот – претходница на самитот во Трст


Трст, 11 јули, 2017 - 15:51 (META) 

Третиот Форум на цивилното општество, кој е претходница на самитот на Западен Балкан, почна денеска во Трст со присуство на околу 200 претставници на граѓанскиот сектор од Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија и од другите делови од регионот, како и од Европа.

Хедвиг Моравија, извршна директорка на Европскиот фонд за Балкан, истакна дека препораките од Форумот директно ќе им бидат дадени на шефовите на дипломатиите, кои со своите премиери и други министри утре ќе учествуваат на самитот Западен Балкан – ЕУ, исто така во Трст.

– Ние се обидуваме да се занимаваме со вистински теми. Бидејќи никој нема да нè слуша ако дискутираме за јаболката, а сите се занимаваат со портокалите – изјави симболично Моравија.

Валтер Кауфман, шеф на германската фондација „Хајнрих Бел“ за Југоисточна Европа, порача дека вложуваат многу енергија во соработката меѓу цивилното општество и владите, бидејќи порано се случувало препораките од цивилното општество да не бидат сериозно разгледувани на државно ниво. Подоцна на средба со новинарите Кауфман изрази потреба од нов приод на цивилниот сектор.

– Цивилниот сектор понекогаш функционира во некој свој „балон“, во затворен круг, а тоа би морало да се промени. Мораме да го охрабриме повеќе да се работи со обичните луѓе, со луѓето на улица, за да се стори сè нивните гласови подобро да се слушнат. Со тоа политичарите – популисти, би имале помалку шанса да тврдат дека настапуваат во името на обичните граѓани – изјави Кауфман, чија фондација е соорганизатор на Форумот и на панел-дискусијата посветена на „Околината, енергијата и климатските промени“.

На Форумот се расправа за демократијата, за креативните индустрии и за младите, за чистата енергија и за климатските промени, за миграциите, за улогата на медиумите и за друго.

Од Македонија на Форумот во улога на панелисти или модератори се најавени Бардил Јашари од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, Дона Костуранова од МОФ, Мартина Смилевска од Здружението на млади правници, Симонида Кацарска од Институтот за европски политики и други.

Форумот завршува утре, кога претставници од цивилниот сектор на шефовите на дипломатиите на шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и на Никола Димитров, ќе им ги предадат препораките.

Вчера во Сараево се одржа и друг традиционален Форум на невладини организации, чии препораки исто така се земаат предвид на самитот во Трст, бидејќи цивилното општество е задолжителен дел од т.н. Берлински процес за Балканот, кој треба да го доближи регионот до ЕУ.


Заев и владина делегација на Самитот за Западен Балкан во Трст


Трст, 11 јули, 2017 - 12:24 (META) 

Премиерот Заев денеска и утре во Трст ќе ја предводи владината делегација на четвртиот самит ЕУ – Западен Балкан, во рамки на Берлинскиот процес кој официјално ќе почне утре.

На самитот кој е под покровителство на Италија ќе учествуваат премиерите и министри од шесте земји од Западен Балкан, како и високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, и еврокомесарката за транспорт, Виолета Болц.

Заев во рамките на самитот ќе има билатерални средби со премиерите на Албанија, Еди Рама, на Србија, Ана Брнабиќ, и на Словенија, Миро Церар, а ќе се сретне и со министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Борис Џонсон.

Утре пред почетокот на самитот Заев ќе биде дел од емисијата „Окружење“ заедно со Рама, Дачиќ, Хан и со Свилановиќ.

Самитот има цел да го поттикне придвижувањето на евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан и да донесе конкретен чекори во однос на неговото инфраструктурно и економско поврзување.

За таа цел е обезбеден фонд од 1,3 милијарди евра за Западен Балкан, средства кои треба да се искористат до крајот на 2020 година за проекти во областа на транспортот, инфраструктурата, енергетиката, животната средина и на иновациите, кои треба да бидат реализирани во рамките на Транспортната заедница на Западниот Балкан, која со свечена церемонија ќе биде основана со потписите на премиерите на земјите од регионот.