Скопје го доби првиот полнач за електрични возила


Скопје, 18 октомври, 2017 - 14:06 (META) 

Станицата за полнење електрични возила официјално беше пуштена во употреба во „Парк хотел и спа“. На настанот присуствуваше еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц, која во хотелот пристигна со своето електрично возило и беше првата што го употреби новиот полнач.

Со оваа инвестиција, Скопје се приклучува на платформата „Едисон“ (eco driving innovating solutions and network), преку која се очекува електрификација на автопатиштата во регионот.

– Токму затоа е формиран проектот „Едисон“, кој здружува 50 компании, универзитети и институти во Словенија, а сега се проширува и низ цела Југоисточна Европа преку концептот „Едисон е-сити“, со лансирање инфраструктура на полначи за електрични зелени возила, зелени такси. Сакаме да ја поттикнеме и индустријата и производството да го искористи „Едисон“ за нови иновативни решенија и зелен коридор од Љубљана до Скопје, Приштина и до Тирана во должина од 1.400 километри – изјави координаторот на проектот „Едиосн“, Изток Селјак.

Проектот „Едисон“ се промовираше во рамките на „Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа.


„Самит 100“: Да испратиме порака за регионално единство


Скопје, 17 октомври, 2017 - 15:25 (META) 

„Самит 100“ е одлична можност за премиерите да дадат конкретна поддршка на бизнис-заедницата, порача премиерот Зоран Заев, на обраќањето на „Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа.

Тој додаде дека политичарите треба да ја донесат Европа во регионот бидејќи ако приватниот сектор и бизнис-заедницата одат напред, тогаш и државите ќе постигнат добри економски резултати.

– Работиме на унапредување на регионалната соработка бидејќи Западна Европа ќе нè почитува повеќе ако соработуваме и ако сме сплотени. Потребно е да испратиме порака на единство на регионот – рече Заев и апелираше да се намалат часовите на чекање на граничните премини заради динамичен пораст и развој.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека земјите во регионот треба да соработуваат, а не да си попречуваат. Тој нагласи дека е добро што оваа средба на премиерите не е под ничие посредништво, туку се случила нормално и природно, што не било случај во минатото.

– Овој регион има голем потенцијал, кој не е доволно искористен поради пречките и минатото. Само Балканот може да си го дозволи луксузот на чекање на границите, кое, според некои податоци, изнесува 3.800 години – рече Рама.

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ рече дека земјите од Западен Балкан живеат едни до други, но не можат да стигнат едни кај други. Како пример го наведе неговото долго патување до Скопје преку Сараево и Истанбул.

– Макроекономската соработка, структурните реформи и економската соработка се клучни за развој на регионот – рече Марковиќ.

Претседателот на советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, рече дека стопанствата на земјите од регионот се комплементарни и затоа треба да се намалат царинските пречки за побрз проток на стоки и на луѓе. Порача дека земјите од регионот треба да настапат со заеднички проекти пред европските фондови.


„Самит 100“ и Коморски инвестициски форум потпишаа меморандум за соработка


Скопје, 17 октомври, 2017 - 12:09 (META) 

Во рамките на „Самит 100“, вчера беше потпишан меморандум за соработка помеѓу регионалната платформа „Самит 100“ и Коморскиот инвестициски форум на шест земји од Западен Балкан (WB6 CIF).Форумот е тело за регионална соработка на коморите од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Босна и Херцеговина и од Црна Гора и e формиран на маргините на Самитот во Трст за Западен Балкан.

Според потписниците на меморандумот, претседателот на управниот одбор на „Самит 100“, Живко Мукаетов, и претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж, целта е да се обединат силите од приватниот сектор и силните регионални компании да работат заедно на спроведувањето на договорените проекти од Берлинската иницијатива.

„Годинава во Скопје, регионалната соработка на „Самит 100“ е официјализирана преку потпишување меморандум за меѓусебно разбирање и за соработка на нашата платформа со Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан 6. Меморандумот се однесува на поттикнување на деловната соработка и на унапредување на конкурентноста на регионалната и на националните економии“, рече Мукаетов.

Темите за кои се дискутира на овој самит се продлабочување на поврзаноста во регионот преку соработка, побрза трговија со стоки и со услуги, транспорт, енергија и брендирање на потеклото.

„Сакаме да помогнеме во остварување на тие задачи, придонесувајќи во отстранувањето на царинските бариери, синхронизирање на документацијата, но и синхронизирање на другите процедури. Наша задача е да ја задржиме оваа тема високо на агендата и мислам дека таквата подготвеност сега постои, но не смееме да се опуштиме. Ова е прашање на опстанокот на нашиот регион“, заклучи Чадеж.

Денеска на „Самит 100“ ќе дискутираат премиерот Зоран Заев и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, и претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.


Заев и премиерите на Албанија, БИХ и на Црна Гора денеска ќе дискутираат на „Самит 100“


Скопје, 17 октомври, 2017 - 9:56 (META) 

Премиерот Зоран Заев, заедно со премиерите од Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, и со претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, денеска ќе учествува на панел-дебатата „Дали регионот може да се натпреварува на глобалниот пазар?“ на „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа, кој вчера и денеска се одржува во Скопје.

Премиерите ќе дебатираат за енергијата, за економиите засновани на знаење, за брендирањето, за дигиталната економија и за стратегиите за поврзување на регионот и за заеднички иницијативи во областа на туризмот.

Специјална гостинка на „Самит 100“ вчера беше еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц, која порача дека регионот треба да се однесува како да е влезен во Европската Унија, бидејќи одредени теми, како што е загадувањето, ги засегаат сите граѓани.

Таа порача дека инфраструктурната поврзаност е многу важна за земјите од Западен Балкан и упати апел за поголема искористеност на фондовите од ЕУ наменети за тоа.

Главна тема на „Самит 100“ е електрификација на регионот во рамките на проектот „Едисон“. Во таа насока, Скопје вчера беше промовиран како „е-град“, односно го доби првиот електричен полнач кој се наоѓа во хотел „Парк“.


Анѓушев на „Самит 100“: Треба да се поттикнат граѓаните да користат електрични автомобили


Скопје, 16 октомври, 2017 - 19:50 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, обраќајќи се на „Самитот 100“, на панел-дискусијата „Е-концепт за забрзување на порастот базиран на поврзувањето“, рече дека земјите во Југоисточна Европа може во Македонија да гледаат сигурен партнер и добар сосед и нагласи дека Владата ќе прави напори да одржува одлична соработка на сите полиња со соседните земји, како и со пошироката меѓународна заедница.

– Е-мобилноста е последната лекција која Република Македонија треба да ја научи и затоа сметам дека треба да се вратиме на основата. Нашите земји треба да бидат подобро поврзани и ние, како Влада, ќе работиме на изградба на подобра инфраструктура, да го завршиме нашиот дел од работата за да создадеме подобри услови за компаниите и побрз, поефикасен и побезбеден транспорт на луѓе и на стоки – рече Анѓушев.

Вицепремиерот истакна дека Владата работи на креирање поволни економски политики, на градење квалитетна инфраструктура и на одржување енергетска стабилност во земјата.

Според Анѓушев, поттикнувањето на граѓаните да користат електрични автомобили ќе има повеќекратни придобивки, како заштита на животната средина, помали трошоци за граѓаните и стабилност на енергетскиот систем.

– Граѓаните треба да имаат интерес за електрични возила, но треба да бидат подостапни така што ќе бидат ослободени од царина и од акциза – рече Анѓушев.


Булц: Поврзувањето на регионот е клучно за влез на земјите од Западен Балкан во ЕУ


Скопје, 16 октомври, 2017 - 12:26 (META) 

Западен Балкан има пореални можности за влез во Европската Унија во однс на изминатите 10 години, порача еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц, која имаше специјално обраќање на „Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа, што се одржува во Скопје.

Таа рече дека ЕУ има стратегија за проширување и тоа треба да биде голем мотив за земјите од Западен Балкан.

– „Самит 100“ е од клучно значење за регионот за поврзување на државите. Направете единствена плафрома на која ќе ги споите политичарите и бизнисмените, поставете ги приоритетите и работете на нив. Резултатите ќе будат неизбежни. Однесувајте се како да сте веќе членки на ЕУ – порача Булц.

Еврокомесарката за транспорт зборуваше за значењето на транспортот и за инфраструктурната поврзаност на регионот. Во тој поглед, таа нагласи дека целта на ЕУ е декарбонизација, односно намалување на загадувањето со јаглерод диоксид. Најави дека во ЕУ во ноември ќе се донесат девет закони поврзани со транспортот и со загадувањето.

На државите од регионот таа им порача да создадат поефикасен јавен превоз бидејќи, како што кажа, богатите држави и богатите луѓе користат јавен превоз.

– Губиме илјадници животи и финансиски средства поради загадувањето на животната средина. Во ЕУ се губат по 20 милијарди евра годишно како резултат на негативните последици од загудувањето. Илјадници животи се губат како последица, исто така, на загадувањето и на бучавата – рече Булц и додаде дека поради сето ова следува период на декарбонизација на транспортот.

Таа порача државите од регионот да инвестираат во електрификација пред да влезат во ЕУ, бидејќи оваа тема не познава граници.

Зелена енергија, односно електрификација на регионот, позната уште и како „Проект Едисон“, е една од главните теми на овој „Самит 100“, кој денеска и утре првпат се одржува во Скопје.


Почнува „Самит 100“, со бизнис-лидери од ЈИЕ и со петмина премиери


Скопје, 16 октомври, 2017 - 10:11 (META) 

Шестиот „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа се одржува денеска и утре во хотел „Мериот“ во Скопје.

На самиотот ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и македонскиот премиер, Зоран Заев.

„Самит 100“ на бизнис-лидерите на Југоисточна Европа првпат се одржува во Скопје. Централната тема оваа година е „Поврзаност“, која ќе се разгледува низ настапи, презентации, работилници и низ панел-дебати во сферите како што се транспортот и слободната трговија, зелен Балкан, инфраструктура, брендирање и промоција на регионот, мобилност на луѓе и на идеи, енергија и дигитализација.

Самитот ќе го отворат Живко Мукаетов, генерален директор на „Алкалоид“ АД – Скопје и претседател на управниот одбор на „Самит 100“, и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.


„Самит 100“ ќе почне утре, ќе учествуваат бизнисмени и премиери на држави од регионот


Скопје, 15 октомври, 2017 - 18:01 (META) 

Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи утре и задутре (16 и 17 октомври) во хотел „Мериот“ во Скопје.

На овој настан ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и македонскиот премиер, Зоран Заев.

Посебно обраќање на овој исклучително значаен регионален настан ќе има и еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц.

„Самит 100“ на бизнис-лидерите на Југоисточна Европа првпат се одржува во Скопје. Централната тема оваа година е „Поврзаност“, која ќе се разгледува низ настапи, презентации, работилници и низ панел-дебати во сферите како што се транспортот и слободната трговија, зелен Балкан, инфраструктура, брендирање и промоција на регионот, мобилност на луѓе и на идеи, енергија и дигитализација.


Заев, Рама, Марковиќ и Звиздиќ ќе учествуваат на „Самит 100“


Скопје, 13 октомври, 2017 - 10:32 (META) 

Премиерот Зоран Заев ќе учествува на регионалниот настан „Самит 100“  за бизнис-лидери од Југоисточна Европа, кој на 16 и 17 октомври ќе се одржи во Скопје.

Заев е поканет да учествува со свое излагање на премиерската пленарна панел-дебата под наслов „Нов договор за новото време или дали регионот е подготвен за натпревар на глобалната сцена?“, на која ќе се дебатираат и темите за енергијата, за економиите засновани на знаење, за брендирањето, за дигиталната економија и за стратегиите за поврзување на регионот и за заеднички иницијативи во областа на туризмот.

Учество на оваа пленарна дебата, која ќе се одржи на 17 октомври, потврдија и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, и претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.

Посебно обраќање на овој исклучително значаен регионален настан ќе има и еврокомесарката за транспорт, Виолета Булц.

„Самит 100“ на бизнис-лидерите на Југоисточна Европа се одржува по шести пат. Централната тема оваа година е „Поврзаност“, која ќе се разгледува низ настапи, презентации, работилници и низ панел-дебати во сферите како што се транспортот и слободната трговија, зелен Балкан, инфраструктура, брендирање и промоција на регионот, мобилност на луѓе и на идеи, енергија и дигитализација.


Пет премиери од регионот и 100 бизнисмени на „Самитот 100“ во Скопје


Скопје, 9 октомври, 2017 - 14:17 (META) 

Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи во Скопје на 16 и 17 октомври. На овој настан ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, пет премиери на држави во регионот – Албанија, Црна Гора, Косово и Хрватска, Македонија – како и претставници од Европската комисија.

Претседателот на управниот одбор на „Самит 100“ и генерален директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, на прес-конференција рече дека овој настан е уникатен затоа што отвора можности за поврзаност и за искористување на заедничкиот потенцијал на земјите од регионот.

– Гледано во светски рамки, нашите пазари се мали, но обединувајќи ги интересите и капцитетите во заеднички настап, можеме да бидеме сериозно меѓународно конкурентни и истовремено да го свртиме вниманието на глобалниот бизнис кон инвестицискиот потенцијал на земјите од Западен Балкан, Хрватска и од Словенија – изјави Мукаетов.

Проектот „Едисон“ е една од главните теми за која ќе се разговара на овој настан, а истиот предвидува електрификација на регионот, односно поставување на полначи за електрични автомобили во сите земји во регионот.

Мукатов додаде дека од досегашната организација на овој „Самит 100“, произлегол проектот „Феникс“, со кој градежните компании од регионот се здружиле за учество на трети пазари и на просторот на поранешниот СССР.

Програмскиот директор на „Самит 100“, Јелена Радуловиќ, информираше за содржината на панел-дискусиите што ќе се одржат, но како што кажа, целта е да се искористат предностите на заедничкиот настап на регионот во светски рамки за да се забрзаат порастот и развојот на економијата.

Една од целите е намалување и унифицирање на царинските процедури на земјите од регионот кои можат да бидат препознатливи по добрата храна и по туризмот.

– Учесниците ќе имаат можност да дискутираат за важноста на поврзувањето на регионот, слободното движење на стоките и на услугите и за тоа како локалните идеи можат да достигнат глобален успех. Работилниците ќе бидат посветени на енергетиката, економијата базирана на знаење, брендирање на производите од секторот храна, како и на дигитална економија и туризам – изјави Радуловиќ.

На премиерите од регионот ќе им бидат претставени заклучоците, а тие ќе го дадат својот осврт на „Новиот договор за новата доба“, кој воедно е и слоган на овој самит.

Еден од главните говорници е еврокомесарката за транспорт, Виолета Бул, претставници на водечките компании како „Горење“, „Бе-Ем-Ве“, „Подравка“, „Филип Морис“, „Убер“, „Бамби“, но и претставници на Европската банка за обнова и развој, Светска банка и др.