Досега најголемата меѓународна воена вежба во Македонија ќе се одржи летово на Криволак


Скопје, 26 декември, 2018 - 10:01 (META) 

Досега најголемата меѓународна воена вежба во Македонија, „Одлучен удар“, ќе се одржи во јуни и јули на Армискиот полигон „Криволак“ и во Центарот за обука „Пепелиште“. Таа ќе биде дел од комплексот вежби на Европската команда на вооружените сили на САД „Saber Guardian 19“ во Црноморскиот и Балканскиот регион.

– Станува збор за циклус на вежбовни активности  од големи размери на кој се демонстрира употреба на кредибилна колективна одбрана што вклучува компјутерски поддржани вежби, теренска обука и вежби со боеви гаѓања.кој инволвира повеќе десетици илјади припадници на вооружените сили од најмалку десетина земји членки на НАТО и земји партнери, и  се одвива во земјите од Црноморскиот регион – информираше Канцеларијата за односи со јавност на Генералштабот на АРМ.

Вежбата „Одлучен удар“ ќе биде досега најголема меѓународна вежба во Република Македонија. Во тек е изработка на планот за активностите на вежбата кој го изработуваат претставници на АРМ, вооружените сили на САД, Албанија, Бугарија, Црна Гора и Литванија.

– Вежбата „Одлучен удар“  веќе е навлезена длабоко во планирачкиот процес на кој досега заедно со претставници од Националната града на Пенсилванија,  од Армијата на САД за Европа,  од Канцеларијата за соработака во одбраната при Амбасадата на САД во Македонија беа реализирани неколку извидувања на сместувачките капацитети и терените за реализација на обуката и вежбите на АП Криволак, за поблиско запознавање на претставниците на армијата на САД со капацитетите и можностите на АП Криволак – вели потполковник Тони Јаневски, началник на Канцеларијата и портпарол на АРМ.

За вежбата на средината на декември разговараа и началникот на Генералштабот на АРМ генерал-мајор Васко Ѓурчиновски и заменик на командантот за прашања на националната гарда на копнените сили на САД за Европа, генерал-мајор Џон Гронски. Ѓурчиновски со подготовките го запозна и Командантот на Здружената команда на НАТО во Неапол адмиралот Џејмс Фого, кој месецов го посети Скопје.

– Би можеле да кажеме дека како претходница на „Одлучен удар“ беше вежбата „Dragoon Guardian 17“,  која беше дел од „Saber Guardian 2017“ каде на некој начин се утврдија можностите и капацитетите на АП „Криволак“ – додава Јаневски.

Капацитетите на „Криволак“ ги сертифицирала и комисија од 7. Команда за обука на копнените сили на САД, која ја утвдила можноста полигонот да го користат американски воздухопловни единици.

– Подоцна на АП „Криволак“ од 1 до 20 август единици на копнените сили на САД изведоа вежбовни активности со хеликоптери од типот „Блек Хок“, пешадиско оружје од мал калибар, против-тенковско оружје и друго пешадиско оружје – објаснува Јаневски.


Заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан денеска во Македонија


Скопје, 18 декември, 2018 - 9:58 (META) 

Заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан денеска ќе престојува во посета на Скопје. Тој ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат прес-конференција во Владата на Македонија, а ќе се сретне и со претседателот Ѓорге Иванов.

Саливан е највисок функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во официјална посета на Македонија.

Според најавата од Стејт департментот, заменик-државниот секретар на САД во Скопје ќе разговара за регионалните прашања и ќе ги охрабри македонските власти да продолжат со реформите и спроведувањето на Договорот од Преспа.


Помпео: САД го поддржуваат историскиот Договор од Преспа


Вашингтон, 14 декември, 2018 - 10:14 (META) 

САД го поддржуваат историскиот Преспански договор и му честитаат на грчкото раководство за неговото постигнување, истакнал американскиот државен секретар Мајк Помпео на средбата во Вашингтон со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос.

Катругалос вчера во Њујорк имаше средба со посредникот на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц на која беше поздравена заложбата на Атина и Скопје за успешно комплетирање на Договорот од Преспа.

Во соопштението од Стејт департментот издадено по средбата се вели дека Помпео му честитал на Катругалос за излегувањето на Атина од програмите за финансиска помош и ја повторил поддршката на САД за економско закрепнување на Грција. Двајцата се согласиле дека Вашингтон и Атина ќе продолжат да работат заедно за промовирање стабилност и просперитет на Балканот и во источниот Медитеран.


Во Скопје доаѓа заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан


Скопје, 12 декември, 2018 - 10:41 (META) 

Заменик-државниот секретар на САД, Џон Саливан, денеска ја почнува својата европска турнеја, во рамките на која во вторник ќе го посети и Скопје.

Тој исто така ќе ги посети Братислава, Виена, Софија, Сараево и Варшава.

Саливан во Скопје ќе пристигне на 18 декември, вторник, како највисок функционер на Стејт департментот кој од 2001 година доаѓа во официјална посета на Македонија.

Според најавата од Стејт департментот, заменик-државниот секретар на САД во Скопје ќе разговара за регионалните прашања и ќе ги охрабри македонските власти да продолжат со реформите  и спроведувањето на Договорот од Преспа.

Саливан ќе има средби со претставници на власта, но и со бизнисмени и со граѓански организации.


Груби во САД на средби во Конгресот и Стејт Департментот


Вашингтон, 5 декември, 2018 - 12:16 (META) 

Претседателот на Комисијата за европски прашања и на Групата за пријателство со САД, Артан Груби ќе престојува во Соединетите Американски Држави од 5 до 9 декември, каде што ќе реализира работни средби со конгресмени и сенатори во Американскиот Конгрес, но и во Сенатот и Стејт Департментот, информираат од собраниските служби.

На средбите, како што стои во соопштението, ќе стане збор за евроатланските интеграции на земјата, можностите за унапредување на билатералните односи со САД, како и за актуелните реформи што Владата ги прави во областа на владеењето на правото.

Груби ќе присуствува на 12. Парламентарен безбедносен форум за разузнавање во Сенатот на кој ќе се расправа за сите видови на борба против тероризмот.

Ова е втора посета на Груби во САД.


„Политика“: Груевски ги раскарува Америка и Русија


Белград, 19 ноември, 2018 - 13:32 (META) 

Додека официјално се тврди дека избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта, во некои инаписи се шпекулира и дека отпатувал во Русија или во Турција, пишува денеска српскиот провладин дневен весник „Политика“. Во написот се потенцира дека и Русија и Турција одржуваат дипломатски односи со Скопје, но се судираат околу прозападната политика што ја спроведува премиерот Зоран Заев.

Под наслов „Груевски ги раскарува Америка и Русија“, најстариот дневен весник во Србија пишува дека „Русија никако не го прифаќа приклучувањето на Македонија во НАТО, а Турција не се слага што Македонија потклекнала пред грчкото барање за промена на името на државата“. „Политика“ оценува и дека на Заев ќе му бидат потребни „многу, не само политички, туку и правни докази, за на народот и на меѓународната јавност, посебно на Исток, да им објасни дека Груевски не е политичка жртва на ,црвеното американско владеење во Скопје’, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку дека избегал кога требало да оди в затвор“.

„Заев моментално е единствениот оптимист дека Груевски ќе биде вратен во Македонија. Останува отворено прашањето, ако навистина е во Русија, како Заев ќе го добие, а ако е во Будимпешта, тогаш премиерот Виктор Орбан сосема сигурно е во политички незгодна ситуација во однос на русија, а правно и политички во однос на ЕУ“, заклучува „Политика“.

Наспроти пишувањата на овој весник, Груевски беше правосилно осуден на затворска казна од две години во судскиот процес „Тенк“. Рочиштата беа отворени за јавноста и медиумите известуваа за нивниот тек.

На пресудата неговите адвокати се жалеа, но безуспешно, бидејќи Апелацискиот суд ја потврди пресудата. Потоа кога беше издадено решението за да се јави в затвор, Груевски поднесе барање да му се одложи почетокот на издржувањето на казната, но и тоа му беше одбиено. Потоа Груевски исчезна.


САД: Груевски да ја отслужи затворската казна во Македонија


Вашингтон, 15 ноември, 2018 - 16:55 (META) 

САД сметаат дека осудениот пратеник и експремиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, изјавил портпаролот на Стејт департментот за „Политико.еу“.

„По темелен и транспарентен правен процес, Никола Груевски беше обвинет од македонскиот суд за злоупотреба на службената должност и осуден на две години затвор. Пресудата беше потврдена и од повисоките судови. Дополнително, Груевски е обвинет во уште четири кривични случаи. Сметаме дека е соодветно судските постапки во Македонија да продолжат, а Никола Груевски да одговара пред македонскиот правосуден систем“, вели портпаролот на Стејт департментот.

Груевски е правосилно осуден на две години затвор за случајот „Тенк“ на СЈО за набавката на мерцедесот од 600.000 евра, а во затворот Шутка требаше да се јави на 9 ноември откако му беше одбиена жалбата.

Тој преку „Фејсбук“ статус завчера напиша дека се наоѓа во Будимпешта каде што ќе бара политички азил.  Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска соопшти дека го истражува бегството и сомнева дека службени лица му помогнале на Груевски да избега од Македонија.


Новата амбасадорка на САД, Кејт Брнс, за разочараноста од Иванов и за 27 април


Скопје, 8 ноември, 2018 - 19:57 (META) 

Новата амбасадорка на САД Кејт Мери Брнс (Kate Marie Byrnes) која е предлог на претседателот Доналд Трамп и која треба да ја потврди Сенатот, доаѓа од Атина каде што ја врши функцијата заменик амбасадор, а на претходната функција како претставник на САД во ОБСЕ во Виена веќе ги коментираше состојбите и настаните во земјава.

Во мај минатата година, како претставник на Мисијата на САД во ОБСЕ, Брнс рече дека САД го повикуваат надлежните во Македонија да преземат чекори за да ја осигурат безбедноста на сите членови на парламентот, да ги истражат нападите во Собранието од 27 април темелно и да ги повикаат на одговорност тие што ги извршиле, ги организирале и ги нарачале насилствата.

– САД силно ги осудуваат насилните напади на членови на македонскиот парламент, кои следеа по изборот на Талат Џафери за спикер на Собранието. САД ќе соработуваат со новиот спикер и со парламентот за поддршка на демократијата и за да ѝ помогнат на Македонија да се движи по европскиот пат. За насилството нема место во демократските процеси. Ги изразуваме нашите најдлабоки симпатии кон членовите на парламентот и кон другите повредени во нападите и на нивните семејства. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, со целосна почит на нејзиниот суверенитет и унитарноста, САД ги повикуваат сите партии да го концентрираат интересот на Македонија и на нејзините граѓани, пред сè друго, да работат заедно конструктивно и целосно да ги имплементираат сите нивни заложби што произлегуваат од Договорот од Пржино. Ги повикуваме сите партии да ги решат разликите мирно и да ги почитуваат законите во Македонија и демократските процеси – рече Брнс во нејзиното обраќање.

Претходно, во март истата година, Брнс изјави дека САД се разочарани од одлуката на Иванов да го додели мандатот за формирање влада на парламентарното мнозинство.

– САД се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да се формира новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство. Ние сметаме дека оваа одлука не е во согласност со заложбите на ОБСЕ, основните демократски принципи и владеењето на правото, што се основни вредности на оваа организација – рече Брнс.


Кејт Брнс номинирана за нова амбасадорка на САД во Македонија


Вашингтон, 8 ноември, 2018 - 17:04 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја предложи Кејт Мери Брнс (Kate Marie Byrnes) за нов амбасадор на САД во Македонија која треба да дојде на местото на сегашниот амбасадор Џес Бејли.

Според соопштението од Белата куќа, Кејт Мери Брнс е амбасадорка од кариера и доаѓа од Атина каде што ја вршела функцијата заменик амбасадор на САД во Грција од септември 2017 година.

Претходно таа била заменик-шеф на мисија и заменик- постојан претставник на Мисијата на САД во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Виена, Австрија.

За време на нејзината кариера, таа била советник за односи со јавност во Амбасадата на САД во Мадрид, била виш цивилен претставник на Одделот за државни функции во оперативната група Бастон/Бронко во Авганистан.

Работела како советник за јавни работи во Мисијата на САД во НАТО во Брисел, Белгија, од 2007-2010 година. Таа исто така ги претставувала интересите на САД во Шпанија, Боливија, Унгарија и Турција.

Во мај минатата година, како претставник на Мисијата на САД во ОБСЕ, Брнс рече дека САД го повикуваат надлежните во Македонија да преземат чекори за да ја осигурат безбедноста на сите членови на парламентот, да ги истражат нападите во Собранието од 27 април темелно и да ги повикаат на одговорност тие што ги извршиле, ги организирале и ги нарачале насилствата.

– САД силно ги осудуваат насилните напади на членови на македонскиот парламент, кои следеа по изборот на Талат Џафери за спикер на Собранието. САД ќе соработуваат со новиот спикер и со парламентот за поддршка на демократијата и за да ѝ помогнат на Македонија да се движи по европскиот пат. За насилството нема место во демократските процеси. Ги изразуваме нашите најдлабоки симпатии кон членовите на парламентот и кон другите повредени во нападите и на нивните семејства. Како стратешки партнер и пријател на Македонија, со целосна почит на нејзиниот суверенитет и унитарноста, САД ги повикуваат сите партии да го концентрираат интересот на Македонија и на нејзините граѓани, пред сè друго, да работат заедно конструктивно и целосно да ги имплементираат сите нивни заложби што произлегуваат од Договорот од Пржино. Ги повикуваме сите партии да ги решат разликите мирно и да ги почитуваат законите во Македонија и демократските процеси – рече Брнс во нејзиното обраќање.

Претходно, во март истата година, Брнс изјави дека САД се разочарани од одлуката на Иванов да го додели мандатот за формирање влада на парламентарното мнозинство.

– САД се разочарани што претседателот Иванов одби да им понуди можност да се формира новата влада на претставниците кои имаат јасно парламентарно мнозинство. Ние сметаме дека оваа одлука не е во согласност со заложбите на ОБСЕ, основните демократски принципи и владеењето на правото, што се основни вредности на оваа организација – рече Брнс.

Амбасадорите ги номинира претседателот, а ги потврдува Сенатот на САД.


Бејли: Не бев во Собранието, гласањето го следев на телевизија


Скопје, 25 октомври, 2018 - 9:47 (META) 

По обвинувањата од руското Министерство за надворешни работи дека амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, бил во Собранието во текот на гласањето за почнување на уставните измени, тој вчера за телевизијата 21 ги негираше таквите тврдења, велејќи дека гласањето го гледал на телевизија, од неговата дневна соба.

– Јас тој ден работев во мојата канцеларија, учествував на настанот организиран од амбасадата вечерта и како повеќето граѓани на Македонија го следев гласањето на телевизија од мојата дневна соба – вели Бејли за телевизијата 21.

Како што вели тој пред камерата на ТВ21, сè што сториле од амбасадата на САД е изјавата со која го поздравиле гласањето.

– Јасно е дека се апсурдни обвиненијата дека САД нелегално се вмешани и влијаеле на гласањето во Собрание, тоа е апсурдно. Како што изјавивме, ние го поздравивме гласањето во Собранието на Македонија за иницирање на уставни измени и спроведување на Преспанскиот договор – вели Бејли.

Пред два дена Руското МНР обвини дека 8-те гласа од опозицијата се обезбедени со уцена, закани и поткуп.

„Пратениците се затворија во канцелариите, телефоните им беа одземени, се чини во духот на европската демократска пракса. Вреди да се спомне дека американскиот амбасадор бил во Парламентот до крајот на седницата, нешто што остава сомнеж за тоа кој го раководел овој процес“, порача во соопштението руското МНР.