!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бугарија и Романија добија пристап до информацискиот систем на Шенген


Варна, 4 октомври, 2017 - 14:49 (META) 

Европскиот парламент го поддржа предлогот на Советот на ЕУ, на Бугарија и на Романија да им се овозможи делумен пристап до базата на податоци за визите од информацискиот систем за шенгенскиот режим, јавија бугарските медиуми. Кога ќе биде изгласана од Советот на ЕУ, одлуката ќе им дозволи на двете држави да проверуваат информации во визниот систем, без да можат да внесуваат, менуваат или да бришат податоци.

Решението на Европскиот парламент е формално и е условено од потребата за постојани проверки на надворешните граници на ЕУ на сите лица и возила и не е тесно сврзано со влегувањето на Бугарија и на Романија во шенгенскиот безвизен режим.

Но, бугарскиот и романскиот премиер, Бојко Борисов и Михај Тудосе, вчера по конференцијата на премиерите на балканските земји во поранешната летна царска резиденција, дворецот Евксиноград во бугарскиот град Варна, рекоа дека нема формални пречки за влегување на двете земји во шенгенскиот систем и сметаат дека тоа треба да се случи најдоцна за една година.

Тудосе смета дека Бугарија и Романија се судбински одредени да чекорат заедно и на патот кон шенгенскиот безвизен режим. Според него, прашањето е политичко и според општото мислење на европските партнери, нема формални преки за вклучувањето во шенген-зоната.

Борисов напоменува дека Бугарија се наоѓа на едно од најкритичните места на патот на мигрантите кон Централна Европа, но дека благодарение на заедничките напори со  Романија, е постигната „нулта миграција“.

– Повеќето од нашите европски партнери се категорични дека во однос на заштитата на надворешните граници на ЕУ, Бугарија и Романија се справувааат многу подобро отколку ред други земји од шенген-зоната – смета бугарскиот премиер.


Борисов: Грција и Македонија да најдат решениe, како што тоа го направивме ние


Варна, 4 октомври, 2017 - 13:09 (META) 

„Треба да се најде решение меѓу двата народа, така како што ние го најдовме. Инаку Грција ќе ги блокира за НАТО и за ЕУ“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов за бугарскиот весник „Труд“. Тој сепак не одговори на прашањето зошто на конференцијата на премиерите на балканските земји вчера во Варна не присуствувал и македонскиот премиер Зоран Заев.

Во Варна вчеравечер се сретнаа Борисов, неговиот грчки колега Алексис Ципрас, романскиот премиер Михај Тудосе и српскиот претседател Александар Вучиќ, а на средбата се разговарало за балканските и за европските прашања.

– Немојте да напишете дека во Евксиноград се родила нова Вишеградска четворка, оти на Европејците ќе им се крене косата на главата – рече бугарскиот премиер вчера по завршувањето на четиристраната средба во поранешната летна царска резиденција, дворецот Евксиноград во Варна.

Борисов објасни дека на средбата се разговарало за најтешките проблеми во Европа.

– Од Балканот зрачиме со мир, стабилност, просперитет. Зборувавме за развој на бизнисот, на туризмот, на заедничките проекти. Во 2002 или 2003 година беше создадена патната карта по која ние уверено се упативме кон ЕУ. Сега меѓу нас е претседателот на Србија и ние знаеме дека нејзиното место е во ЕУ. Сите вложуваме  напори за да може процесот да се забрза. Мислам дека тоа ќе биде во полза на мирот на Балканот – изјави Борисов по средбата во Евксиноград.

Тој кажа дека на четиристраната средба учесниците се обединиле околу тезата дека природно е продолжението на проектот за поврзување на Егејско со Црно Море и со Дунав, кој беше тема на средбата во Кавала, да биде со вклучување на Белград.


Најмалку 19 мигранти загинале во бродска несреќа во Црното Море


Истанбул, 22 септември, 2017 - 19:49 (META) 

Рибарски брод кој превезувал мигранти денеска потонал во Црното Море во близина на турскиот брег. Во несреќата загинале најмалку 19 лица, а 11 се водат како исчезнати, соопштила турската крајбрежна стража, јавуваат агенциите.

Како што е соопштено, најмалку 40 мигранти биле спасени од бродови на крајбрежната стража и од трговски бродови кои биле во близина.

Од крајбрежната стража сооштиле дека испратиле авион и два брода откако трговски брод пријавил дека има повик за помош.

Засега нема информации од каде потекнуваат мигрантите и каде оделе. Сепак, како што пренесуваат агенциите, мигрантите во последно време сè почесто се убидуваат од Турција преку Црното Море да стигнат во Романија, земја-членка на Европската Унија.


Романија: Пресретнат брод со мигранти во Црното море


Букурешт, 13 август, 2017 - 15:36 (META) 

Романската крајбрежна стража во Црното море пресретнала брод со 69 мигранти со потекло од Ирак, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

Крајбрежната стража го забележала бродот, кој пловел под турско знаме, на околу 16 километри од пристаништето Мангалија, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Романија, во близина на границата со Бугарија.

Во бродот, кој бил испратен до брегот, имало 30 мажи, 10 жени и 29 деца. Со бродот управувале Бугарин и лице од Кипар.

Од романската полиција соопштиле дека во тек е истрага.


На романскиот брег на Црно Море починале 119 делфини


Букурешт, 4 август, 2017 - 13:37 (META) 

Романската група за заштита на животната средина „Маре нострум“ соопшти дека 119 делфини годинава загинале долж романскиот брег на Црно Море, како последица на вплеткување во рибарските мрежи.

Во соопштението на невладината организација се наведува дека ова е најлошата година по 2012 година, кога 177 делфини починаа како последица на рибарските мрежи. Еден од трите видови делфини во Црно Море се смета за згрозен.
Активистите на „Маре нострум“ ги повикаа граѓаните да „посвојат делфини“.

Групата соопшти дека ги алармирала властите дека и понатаму се користат забранети техники на риболов, кои доведуваат и до смрт на делфините.

Во Романија е забрането да се убиваат делфини, особено зашто во водите на Црно Море живеат само неколку илјади од овие цицачи, чиј број пред 50 години бил 300.000.


Два авиона принудно слетаа во Букурешт


Букурешт, 18 јули, 2017 - 13:57 (META) 

Претставници на романскиот аеродром денеска соопштија дека авиони на компаниите „КЛМ“ и „Скандинавијан ерлајнс“ принудно слетале на меѓународниот аеродром во Букурешт.

Летот на компанијата „КЛМ“ од Кувајт до Амстердам слетал рано утринава откако еден од моторите на авионот почнал да испушта поголемо количество бензин.

Авионот на „Скандинавијан ерлајнс“ од Копенхаген до Родос побарал итно слетување затоа што еден од патниците имал проблеми со дишење и висок крвен притисок.

Како што се наведува, никој од другите патници на двата лета не бил повреден.


Режисерот Илија Пиперкоски во Охрид го почна снимањето на својот прв игран филм


Охрид, 22 април, 2017 - 10:51 (META) 

Македонскиот режисер, по потекло од Охрид, Илија Пиперкоски, кој живее и создава во Романија, во Охрид го почна снимањето на неговиот прв игран филм, „Дедо и внук“.

Пиперкоски, истовремено, е и сценарист на филмот. Тој, досега има режирано голем број кратки и документарни филмови. Продуцент на филмот е Огнен Антов, директор на фотографија е Романецот Патру Паунеску, сценографијата е на Владимир Зафироски, додека костимограф е Жаклина Крстевска.

Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ и Салаетин Билал, а во актерската екипа се уште и Даниела Ивановска, Горан Стојаноски и други.

Планирано е филмот премиерно да биде прикажан во февруари наредната година, во Охрид.

Според најавите од продуцентот Огнен Антов, филмот ќе се снима до 15 мај.

– Куриозитет е што првпат имаме охридски автор, тоа никогаш не се случило во поновата македонска историја. Првпат имаме филм којшто комплетно се работи во Охрид, од почеток до крај – вели Антов.

Филмот „Дедо и внук“ се снима во истата куќа во стариот дел на Охрид, каде во далечната 1961 година се снимаше филмот „Мирно лето“.

Режисерот Пиперкоски го нагласува своето задоволство што ќе снима во својот роден град.

– Уште откако се запишав на филмска академија, го чекав да дојде овој ден, не дека претходно не сум правел кратки филмови, но, знаете, кога снимате игран филм, чувството е друго, многу поинаку може да се изразите и во поинаков формат може да ја пренесете приказната – вели Пиперкоски.

Филмот „Дедо и внук“ е копродукција помеѓу Македонија и Романија. Агенцијата за филм на Република Македонија со 16 милиони денари, финансиски го поддржа филмот. Вкупниот буџет е во висина од околу 400.000 евра, со поддршка на „Илијан филм“ од Романија.


Епидемија на морбили во Романија одзеде најмалку 17 животи


Букурешт, 12 март, 2017 - 11:57 (META) 

Најмалку 17 луѓе починале од морбили, во големата епидемија што ја зафати Романија, јавуваат балканските медиуми.

Поголемиот дел од заболените од морбили се регистрирани долж западната и југозападната граница, односно границите со Србија и со Бугарија.

Романскиот министер за здравство, Флориан Бодог, соопшти дека од појавата на првите случаи на болеста во септември минатата година досега се регистрирани околу 3.400 заболени. Поради тоа романската влада донесе одлука возраста за примање на вакцината против морбили да се намали од 12 на 9 месеци кај бебињата и препорача имунизирање на сите деца помали од 9 години.

Европскиот центар за превенција и за контрола на болестите пред неколку дена предупреди дека има „голема веројатност“ болеста од Романија да се прошири и во други земји.


Романската Дирекција за борба со корупција испрати 1.300 функционери на суд


Букурешт, 23 февруари, 2017 - 13:55 (META) 

Романската Дирекција за борба со корупција минатата година поднела обвиненија против 1.300 функционери поради корупциски активности, со кои ја оштетиле државата со 260 милиони евра, соопшти денеска шефицата на комисијата, Лаура Кодруца Ковеси.

Таа посочи дека меѓу лицата кои минатата година завршиле на суд има има тројца министри, 17 пратеници и други високи функционери.

Во јануари годинава, владата се обиде да изврши измени во законите со декриминализација на некои корупциски случаи. Тоа беше причина за големи протести, по што предлогот беше повлечен.


Продолжуваат антивладините протести во Романија


Букурешт, 20 февруари, 2017 - 9:20 (META) 

Неколку илјади Романци синоќа повторно протестираа во повеќе градови на Романија и бараа оставка на Владата, која не успеа да го измени Кривичниот законик, со што ќе се овозможеше ослободување од гонење на лица осомничени за корупција.

Како што јавуваат локалните медиуми, околу 2.000 луѓе протестираа пред зградата на Владата во Букурешт извикувајќи „крадци“ и „оставка!“.

– Владата ја загуби сета доверба. (Владејачката) Социјалдемократска партија победи на изборите (во декември) и ние тоа не го оспоруваме, но таа треба да најде чесни луѓе кои ќе управуваат со земјата, рече дека од говорниците на протестот.

Протести се одржаа и во други градови во Романија, а еден од поголемите се одржа во Клуж, каде се собраа околу 3.000 лица.

Протестите во Романија траат веќе еден месец, откако владата на 18 јануари, веднаш по полноќ, без најава изгласа указ со кој се ублажуваат антикорупциските мерки и со која се ослободуваат политичари од кривично гонење.