!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Битолски средношколци со неписмени соопштенија се повикуваат на протести


Битола, 20 март, 2017 - 13:56 (META) 

„Бојкотираме за да учиме на македонски јазик, не бојкотираме за партија!“ Вака гласи повикот на социјалните мрежи со кои средношколци од повеќе училишта во Битола ги организираат своите соученици да ја прекинат наставата и да излезат на протести.

Притоа, се повикуваат претседателите на класовите да прават списоци и да бележат кој сè излегол на протестите. Протестот кој беше најавен за денеска во 11.30 часот, ги вознемири дел од родителите на ученици во гимназијата „Јосип Броз Тито“, особено зашто ученици од други училишта дошле да ги повикаат на протест гимназијалците, со зурли и со тапани, скандирајќи „Македонија“ и читајќи соопштение „како треба да се сака татковината“.

– Децата ни јавуваат дека други ученици со зурли и со тапани се во училишниот двор и ги повикуваат на протести. Само оваа гимназија досега не ја има прекинато наставата и не го има поддржано бојкот, освен поединци – вели еден од родителите.

Во техничкото училиште, пак, ученик од втора година читал соопштение по училниците зошто треба да се излезе на протестите. Ученикот пред професорите што не го дозволувале ваквиот чин, се правдал дека за сè знае директорот. Директорот, меѓутоа, не одговара на нашите телефонски повици и пораки.

Ученици од повеќе средни училишта денеска, сепак, излегоа на протест.


Омбудсманот бара веднаш да престане злоупотребата на деца во протестите


Скопје, 3 март, 2017 - 14:00 (META) 

Народниот правобранител денеска повика веднаш да престане злоупотребата на деца во протестите кои се организираат деновиве. За овие случувања, како што соопштуваат од канцеларијата на Омбудсманот, тие добиле и претставки од родители.

„Народниот правобранител ги предупредува сите инволвирани страни дека секоја злоупотреба на децата подлежи на санкции и укажува дека ќе ги истражи поплаките. Доколку навистина се докаже дека одредени лица, вработени во образовни институции, биле поттикнувачи, за истите ќе бара најстроги казни, затоа што станува збор за деца кои според сите меѓународни и домашни регулативи уживаат посебна заштита“, стои во соопштението на Народниот правобранител.

Од институцијата апелираат до наставниците и до родителите по никоја цена да не дозволуваат инволвирање на учениците во какви било собири и протести и ги повикуваат надлежните институции веднаш да реагираат и да ги спречат ваквите појави.


Родители на деца со аутизам од Штип најавуваат кампување пред институциите


Скопје, 14 септември, 2016 - 16:57 (META) 

Единствениот вработен дефектолог во Центарот за аутизам во Штип пред два дена си дал отказ, а родителите на децата со аутизам не биле информирани за тоа. Тие денеска наидоа на затворена врата во Центарот за аутизам.

Родителите немаа информација зошто е затворен Центарот за аутизам, каде нивните деца ги поминуваат часовите додека тие се на работа. Но, како што изјавија, не е првпат центарот да биде затворен.

– Нема политика во нашите инсистирања да се направи нешто со центарот. На почетокот, кога се отвори, работеше логопед, но таа набргу отиде на боледување. Не ѝ се најде замена. Од понеделникот овде не работи единствениот дефектолог. Ова веќе не е центар за аутизам, бидејќи сега во него работат само домаќинка, педагог и медицинска сестра – изјави Зоран Мијалков, родител на дете со аутизам.

Родителите и роднините на децата со аутизам велат дека овој центар никогаш не профункционирал како што треба.

– Кај сите нас има разочарување. Каде ги сместија децата?! Ова е подрум. Нема ни игралиште, ниту двор, ни соодветна храна – реагира Васка Кавракова, баба на дете со аутизам.

Семејствата потсетија и на ветувањето дадено од политичарите на отворањето дека ќе обезбедат возило за превоз на децата. Разочарани, родителите најавуваат кампирање пред институциите.

Од Центарот за социјални работи соопштуваат дека од утре децата со аутизам ќе бидат редовно згрижени, откако е најдена замена за дефектологот што дал отказ. Оттаму соопштија дека центарот работел, но бил со затворени врати поради тоа што вработените не сакале да се снима внатре.


СДСМ: Kако со плата помала од 10.000 денари да се обезбедат 9.000 денари по ученик?


Скопје, 5 септември, 2016 - 10:40 (META) 

Залудно ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски и министерот – лажго Спиро Ристовски се фалат дека вовеле „концепт на бесплатно образование“, кога трошоците за почеток на учебната година за еден ученик изнесуваат колку една минимална плата од 9.000 денари, се вели во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија велат дека за да ја почнат учебната година, родителите се изложени на огромни трошоци.

„Плаќаат за тетратки, ранци, осигурување, ужинка, за комплети за техничко образование и за дневен престој. Во многу училишта од родителите се бара да платат за униформи, за обезбедување, но и за бели листови за копирање, за тоалетна хартија и за сапун. Сè е тоа огромен товар на семејниот буџет“, се вели во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија прашуваат што е со оние семејства што имаат двајца или тројца ученици?

„Трошоците за почеток на училишната година за тројца ученици ја надминуваат просечната плата во Македонија, која е помала од синдикалната минимална кошничка. Како родителите да издвојат пари за сите трошоци, кога повеќе од половина од вработените се со плата пониска од 12.000 денари? Со кои пари да ги подготват учениците тие 34,8 проценти од родителите кои земаат помалку од 10.000 денари плата?“, се додава во соопштението на СДСМ.


Атанасов: Состојбата во образованието е катастрофална


Скопје, 1 септември, 2016 - 13:31 (META) 

„Образованието во Македонија е во катастрофална состојба. Владата и министрите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ носеа лоши закони, остваруваа погрешни цели и трошеа многу пари на промашени проекти. Ја понижија просветата, особено со екстерното тестирање, кое, веднаш да кажам, ќе биде укинато“, изјави претседателот на комисијата за образование на СДСМ, Петар Атанасов.

Тој додаде дека СДСМ ќе создаде образовен систем што ќе создава силни индивидуи со сопствен став и со мотивација активно да го градат општеството.

– Наместо преобемните програми, лошите учебници и голата фактографија и тестирања, прв приоритет ќе ни бидат децата и нивната задолжителна програма, преку намалување на наставните содржини и предмети, подигнување на степенот на употребливост на знаењето, професионалното насочување и работа со децата и поттикнување на вработувањата на завршените ученици од средните стручни училишта – додаде Атанасов.

Според него, втор врвен приоритет на СДСМ во поглед на образованието ќе биде поддршката на наставниците, преку укинување на екстерното тестирање, ослободување од прекумерната административна работа и мотивирање и наградување на наставниот кадар.

Атанасов ветува дека оваа учебна година ќе заврши без екстерно тестирање, со посветени наставници, мотивирани ученици и со позитивни родители.


Основци од Гостивар следат настава во студени училници


Гостивар, 27 јануари, 2016 - 16:25 (META) 

Од почетокот на второто полугодие, поголемиот дел од учениците од основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар следат настава во студени училници. Парното греење на првиот кат од овој училишен објект не работи, а дел од училниците се затоплуваат со греалки, кои родителите на децата ги носат од дома.

Дел од родителите најавуваат дека нема да ги пуштаат децата на училиште додека не се реши проблемот.

– Јас денеска нема да го носам детето на училиште. Сè додека не се реши проблемот со парното, ќе ја бојкотираме наставата – вели родител на ученик во ОУ „Гоце Делчев“.

Од управата на училиштето велат дека проблемот со парното греењето е стар две години.

– Во 2014 година, кога се поставувал овој систем за затоплување, настанал проблем при неговото инсталирање. Се обидовме во текот на зимскиот распуст да го решиме проблемот, но не успеавме – велат од управата.

Од секторот за образование при Општина Гостивар, велат дека побарале помош за решавање на проблемот од Министерството за образование, но одговор оттаму сè уште немаат добиено.

Поради проблемот со греењето, наставата во основното училиште „Гоце Делчев“ се одвива со скратени часови.


Родители и ученици од струшките основни училишта се закануваат со бојкот на наставата


Струга, 7 септември, 2015 - 14:34 (META) 

Поради прекин во снабдувањето со електрична енергија, предизвикан од блокираните жиро-сметки, дел од учениците и од родителите од струшките основни училишта се заканија со бојкот на наставата.

Родителите велат дека доколку во текот на наредната недела не се најде решение на проблемот, нема да ги пуштаат своите деца на училиште. Бараат државата да пројави интерес и за Струга.

– Јас мислам дека ќе има реакција од родителите. Може да има и бојкот на наставата, може да има и неодржување на еден час, а може и да има и протести пред Општината поради состојбата со немање на струја. Срамота е сега, во овај век, Министерството за обраование да не реагира, да нема струја во образовните институции – вели Зуфер Арслани, претседател на совет на родители во училиштето „Браќа Миладиновци“.

Директорот на училиштето, Шќелким Алиу, вели дека иако има најави, засега нема решение на проблемот бидејќи сметката на училиштето е блокирана.


Vrasje e trefishtë: U gjet trupi i vrasësit të dyshuar


Probishtip, 25 ноември, 2014 - 15:16 (META) 

 

Ushtari profesionist D.M. (40), i dyshuar për vrasje të trefishtë  që sot në mëngjes ndodhi në rrethinën e Probishtipit në Zletovë, është personi trupi i të cilit u gjet i varur në afërsi të fshatit, bën të ditur nga policia, informon korrespodenti i “Metës” nga Shtipi.

Siç informon polica, pasi ka vrarë viktimat, ka shkuar në shtëpi, ku ka takuar të vëllain e bashkëshortes së tij, i cili i ka marr pushkën automatike, me të cilën supozohet se ka kryer vrasjet.

Në përleshje fizike, i vëllai i bashkëshortes ka arritur t’ia marr armën automatike, për të cilën dyshohet se është përdorur për kryerjen e vrasjeve- thotë Gordana Panatojtova, zëdhënëse nga SPB- Shtip.

I dyshuari D. M. atë natë ka qenë me detyrë në kazermën e Kumanovës, prej ku me të gjithë pajisjen ushtarake është nisur për në Zletovë. Me të mbërritur në fshat, në fillim është nisur në shtëpinë e inspektoratit të tregut M.D  ku ka kërkuar djaloshin për të cilin ka dyshuar se ka lidhje me bashkëshorten e tij, me të cilin kanë qenë në proces të shkurorëzimit. Fqinjët dëshmojnë se kanë dëgjuar zënka, ku i dyshuari ka vrarë mixhën  e djaloshit, 51 vjeçarin M.D

Pastaj është larguar në  anën tjetër të fshatit i dhe ka  qëlluar prindërit e bashkëshortes së tij pensionistët Ilija M dhe Jana M.

Policia ka kontaktuar ARM-në, prej ku ka marr konfirmim se i dyshuar nuk ka armë private.

Banorët e Zletovës dëshmojnë se ai shpesh ka keqtrajtuar bashkëshorten me të cilën 10 vjet ka qenë në martesë dhe kanë dy fëmijë të mitur.

Polica konfirmoi se kundër tij ka pasur dy denoncime për dhunë familjare nga bashkëshortja dhe nëna e tij.

Vrasësi ka qenë dy vite ka qenë me shërbim në Afganistan dhe kur është kthyer është stacionuar në kazermën e Kumanovës


Државата ќе „наметнува“ социјализација, родителите и наставниците ќе свиркаат


Скопје, 25 ноември, 2014 - 14:14 (META) 

Министерството за образование и наука вчера информираше дека во тек е реализацијата на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, која има цел да ги зајакне врските меѓу родителите, учениците и наставниците, преку заеднички активности во училиштето, како што се организирање спортски, културни, забавни и едукативни активности.

Оваа новина веднаш предизвика реакции во јавноста, пред сè од наставниците и од родителите. Тие се затечени од оваа новина и велат дека е само уште еден проект кој им создава дополнителни ангжмани и тоа во слободното време.

– Во ред е да се мисли на таа врска, но мислам дека ова дојде некако одеднаш. Премногу промени истрпевме оваа година, од Кембриџ-програмата до овој проект, а никој не ги прашал ниту родителите, ниту наставниците. Ова можеби е добра идеја, но мора да се воведува етапно и за неа да има широка јавна дебата. Вакви прашања не се решаваат само со допис од Министерството за образование – вели еден родител на ученик во Основното училиште „11 Октомври“ од Скопје.

Од оваа новина затечени се и наставниците, кои велат дека сè уште не го разгледале предлогот и не можат да го коментираат, иако ја нагласуваат дилемата за тоа како може да се воведува дополнителна настава кога во некои училишта во Кичево, Струга и во Охрид, поради немањето греење, не се одржува ниту редовната настава.

– За Владата на Република Македонија и за Министерството за образование и наука, најдобрите интереси на децата се врвен приоритет и токму затоа, овој проект, кој како практика постои, се применува и дава позитивни резултати во многу од земјите со високо развиени образовни системи, се имплементира и во нашата земја – информифраат од МОН.

Социолог Анета Кузевска Поп-Илиоска

Социолог Анета Кузевска Поп-Илиоска

Социолозите, исто така, не знаат за каков проект се работи, освен тоа што го виделе и го прочитале во медиумите.

Според социологот Анета Кузевска Поп-Илиоска, ова е многу сериозна тема за која има и тоа како што да се елаборира.  Таа вели дека образованието е комплексен општествен процес, кој е во тесна врска со воспитувањето и со социјализација и преку кои се обликува и се оспособува целокупната личност на детето за животот во заедницата.

– Кога училиштата, семејствата и општествената заедница ќе работат заедно во поддршка на учењето, тогаш учениците ќе даваат подобри резулатати во училиштето, ќе остануваат подолго во училиштето и ќе го сакаат повеќе училиштето – стои во заклучок од извештајот на Југозападна лабораторија за развој на образованието (Southwest Educational Development Laboratory – 2002), истакнат од  Националната асоцијација за едукација – НЕА (The National Education Association –NEA) во САД. Проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“ подразбира дека го има како цел токму заклучокот од гореспоменатиот извештај – вели Поп-Илисока.

Кога неговиот родителот сериозно ќе ја сфати зададената задача од училиште, тоа за детето, тврди Поп-Илисока, е многу позитивен пример.

– Тоа е еден многу успешен начин да му испратите позитивна порака на вашето дете дека училиштето вреди нешто. Оваа партиципација на родителите ќе ја промени и пасивната улога која сега родителот ја има само како слушател на родителските средби во активен учесник во образовниот процес на своето дете – изјави Поп-Илиоска за новинската агенција „Мета“.

Сепак, таа  никако не се согласува со „крадењето“ на викендот, односно на двата единствени слободни денови кои родителот треба да ги посвети на потесното семејство.

– Сметам дека петдневната наставна програма е доволна за образовниот процес и сè што отстапува од неа ќе биде наметната социјализација, која, како таква, нема да ги постигне очекуваните резултати. За време на викендите, секое семејство, во зависност од своите интерни интереси и навики, треба само да си го креира слободното време и социјалните активности за своето дете – заклучува Поп-Илиоска.

В.Ѓ.


Тројно убиство: Осомничениот, вооружен до заби, дошол во Злетово


Пробиштип, 25 ноември, 2014 - 12:38 (META) 

Четириесетгодишниот професионален војник Д.М. пред да го изврши тројното убиство во Злетово бил на стража и по завршувањето на работните обврски, со комлетна воена опрема, дошол во селото, јавува дописинкот на „Мета“ од Штип.

Тој првин се упатил во домот на М.Д. (50), вработен во државниот пазарен инспекторат. Соседите сведочат дека слушнале расправија, по што осомничениот го убил М.Д.

Потоа, осомничениот заминал на другиот крај на селото, каде што ги убил родителите на својата сопруга, со која водел бракоразводна парница.

Според изјавите на соседите, убиениот М.Д. бил во блиски односи со сопругата на осомничениот.

Според засега непотврдени информации, братот на неговата сопруга успеал да му го земе оружјето со кое пукал.

Полицијата го потврди идентитетот на осомничениот, по кого сè уште се трага.

Поголема полициска екипа и јавен обвинител, се на терен и вршат увид.