Роберт Алаѓозовски ќе биде национален координатор за култура во кабинетот на Заев


Скопје, 4 јуни, 2018 - 12:27 (META) 

Доскорешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски се сели во кабинетот на премиерот Зоран Заев. Тој е назначен на висока државна функција односно национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, вели дека се работи за функција предвидена со закон и кусо одговори дека за секој национален координатор потребно е именување од Влада.

Алаѓозовски, кој беше опфатен со реконструкцијата на Владата, денеска му ја предаде функцијата на Асаф Адеми од Беса.


Започна седницата на која ќе се гласаат новите министри


Скопје, 1 јуни, 2018 - 11:25 (META) 

Tочно една година и помалку од еден ден откако Владата на премиерот Зоран Заев доби мандат од пратениците, во Собранието започна седницата за владината реконструкција. Новите министри треба да бидат изгласани најдоцна до полноќ, а замениците министри најдоцна до утре, но не е исклучено и двете точки да се изгласаат денеска.

Нови министри се Асаф Адеми од Беса за култура, кој доаѓа на местото на Роберт Алаѓозовски, Бардуљ Даути од ДПА, министер без ресор кој доаѓа на местото на Рамиз Мерки, Рената Дескоска ќе го замени Билен Салији во Министерството за правда, а неа во Министерството за образование ќе ја замени досегашниот заменик Арбр Адеми.

За заменици министри се предложени Андреј Жерновски за заменик министер за надворешни работи, Асим Муса за заменик министер за здравство, Ѓонул Бајрактар за заменик министер за труд и социјална политика и Садик Беќири за заменик министер за транспорт и врски.

Првата точка на дневниот ред беше распишување оглас за претседател, заменик-претседател и членови на Државната изборна комисија. Одлуката беше изгласана без расправа, со 88 гласови „за“.


Град Скопје и Министерство за култура заеднички ќе ја градат новата Универзална сала


Скопје, 15 мај, 2018 - 16:26 (META) 

Се очекува во 2019 година да почне изградбата на нов објект на Универзална сала на местото на сегашната. Финансирањето ќе биде заедничко на Министерството за култура и на Град Скопје, за што првите луѓе на овие институции, министерот Роберт Алаѓозовски и скопскиот градоначалник Петре Шилегов потпишаа писмо за намери.

– За жал, нашата метропола, поради состојбата во која се наоѓа Универзална сала, нема соодветен простор за културно-уметнички манифестации меѓу 1.000 и 5.000 луѓе. Во моментов нашите национални установи од културата во Скопје, Филхармонијата, Операта, Македонскиот народен театар и другите театри излегуваат во пресрет за да се надомести овој недостиг, но тоа создава дополнителни предизвици во нивната редовна дејност – рече министерот за култура.

Скопскиот градоначалник рече дека од многуте најави на претходната власт, единствено од ветената изградба на нов објект било само преименувањето на постоечкиот.

– Предизборно беа изработувани и презентирани во јавноста многу проекти, од кои беше реализирано само преименувањето на овој објект. Предизборните ветувања се провлекуваат уште од 2009 година. Ниту претходната локална, ниту претходната централна власт не направија напори да изградат нова сала – рече Шилегов.


Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев


Скопје, 4 мај, 2018 - 12:38 (META) 

Во рамки на одбележувањето на 115. годишнината од смртта на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, денеска, претставници на Владата присуствуваа на панихида и положија свежо цвеќе на гробот во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и министерот за култура Роберт Алаѓозовски пред саркофагот со посмртните останки на Гоце Делчев оддадоа почит кон делото на великанот на македонската борба за самостојност и државност.

„Великанот Гоце Делчев е симбол на македонското револуционерно движење и еден од најистакнатите водачи и идеолози на македонската ослободителна борба од крајот на 19. и почетокот на 20.век. Заложбите на Гоце Делчев и неговите идеали остануваат наша заедничка обврска, да ја сочуваме нашата татковина, интегрирана во напредниот цивилизиран свет, каде, како што рече големиот великан Делчев има место само за „културен натпревар меѓу народите“, се вели во соопштението на Владата.


Собранието ја усвои Стратегијата за културата до 2022 година


Скопје, 3 мај, 2018 - 17:13 (META) 

По долга, речиси едночасовна дискусија, Собранието попладнево на продолжение на 40-тата седница, ја изгласа Националната стратегија за развој на културата во Република Македонија во периодот 2018 – 2022 година.

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој ја бранеше стратегијата од тројцата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова, Крсто Јовановски и Драган Данев, нагласи дека стратегијата, сепак, ќе овозможи департизација и фер политики во културата.

На пратениците од ВМРО-ДПМНЕ им реплицираа нивните колеги од владејачката коалиција, притоа наведувајќи го пропустот на поранешната власт да ја изготви Стратегијата на време, онака како што било предвидено.

Од спротивната страна стаса одговор дека тоа било невозможно, оти во последните година и пол од власта на ВМРО-ДПМНЕ, на функција била техничка влада.


Алаѓозовски: Повлечени 10 проекти од Годишната програма за култура за 2018


Скопје, 16 април, 2018 - 11:34 (META) 

Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура за 2018 година со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информираше денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски при посетата на затворот Шутка.

– Во овој момент комисиите ги разгледуваат и одлучуваат по однос на приговорите. Начинот на којшто ќе можеме да одговориме на приговорите ќе зависи од достапните средства што ќе ги имаме на располагање – рече Алаѓозовски на новинарско прашање за проектите од Годишната програма за кои имаше реакции во јавноста и за кои беше побарана ревизија.

Во однос на најавата на градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ за отстранување на четири споменици, министерот рече дека тоа е работа на општината и дека се работи за споменици од проектот Скопје 2014.


Алaѓозовски: Трошоците се од бифето на Министерството за вода и кафе за сите гости


Скопје, 26 март, 2018 - 14:08 (META) 

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, вели дека неговите лични трошоци за шестте месеци додека е министер, не надминуваат 6.000 денари месечно. Како што изјави тој денеска, дезинформација е веста дека потрошил речиси 9.000 евра за угостителски услуги. Тој посочи дека во наведениот износ не се издвоени неговите лични трошоци.

– Расчленетите ставки од алатката за транспарентност беа прикажани како групен трошок и сите беа поднесени под графата: трошења во кафеани. Во алатката за транспарентност има три типа на трошоци – угостителски услуги во странство, угостителски услуги надвор од Министерството за култура и беа прикажани трошоците направени во бифето на Министерството за култура. Во бифето не постои исхрана, туку само пијалаци. Во таа смисла, постои спецификација и административните службеници имаат направено превид што ги немаат издвоено личните трошоци на министерот од кумулираните трошоци во рамки на Министерството за култура – рече Алаѓозовски.

Тој појасни дека трошоците биле направени генерално за кафиња и вода а не, како што рече, „за тајни сметки во ексклузивни ресторани и во хотели во странство“.

Поради ова недоразбирање во јавноста, рече Алаѓозовски, во Министерството за култура ќе воведат построг правилник за користење на безалкохолните пијалаци со цел и износот на таа фактура да биде понизок.


Алаѓозовски демантира дека ноќеска требал да се отстрани споменикот Воин на коњ


Скопје, 22 март, 2018 - 13:04 (META) 

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги оцени како шпекулации информациите дека ноќеска требало да биде отстранет споменикот Воин на коњ на централниот плоштад во Скопје.

– Немаме активна постапка за отстранување друг споменик освен оној по кој беше постапено (Андон Јанев – Ќосето). Така што, шпекулации се тврдењата и бранувања во јавноста дека ќе отстрануваме некој следен споменик – изјави денеска Алаѓозовски по потпишувањето договор за донација од турската агенција ТИКА за Националниот конзерваторски центар.

Посочи дека тие одлуки ги носат трезвено и по долга анализа и дека работните групи за проектот Скопје 2014 досега имале изработено неколку елаборати.

– Во моментот кога тие ги предаваат своите елаборати во Министерството, ние понатаму сме во координација со другите надлежни институции кои произлегуваат од предлог заклучоците или од она што е напишано во елаборатите и постапуваме понатаму. Во таа смисла, понекогаш ги контактираме и Јавното обвинителство, Финансиската полиција, Специјалното јавно обвинителство, како и Општина Центар или Град Скопје доколку и тие на некој начин имаат надлежност во однос на елаборатите и се координираме – проверуваме дали се прекршени законите, дали има други прекршувања на законите. Сето тоа бара време, а понекогаш е потребно да се направат дополнителни елаборати во однос на специфична област – рече Алаѓозовски.

Елаборатот за споменикот Воин на коњ, рече дека им е пристигнат пред повеќе од два месеца и е препратен до сите надлежни институции што ги посочи, додавајќи дека понатаму ќе постапуваат инспекторите од тие органи.


Синдикатот на културата и Алаѓозовски се жалат на лошите закони на претходната власт


Скопје, 7 март, 2018 - 15:10 (META) 

На две прес-конференции денеска, Синдикатот на културата и министерот за култура Роберт Алаѓозовски, се пожалија на „лошите закони од претходната власт“. Синдикатот на културата се пожали и дека новата власт во изминативе месеци се уште не променила ништо во однос на тие закони, а нејзината намера да спроведува некои законски одредби само ќе ги продлабочи проблемите на вработените во културата.

Претставниците на синдикатот побараа Министерството за култура посилно да се ангажира во подготвување нов закон за култура, а во неговото пишување да бидат вклучени и и претставници на синдикати и носителите на дејност. Сегашниот, велат тие, уметниците и културни работници ги става во ригидна административна рамка, кој ја ограничила слободата на творење и претставува пример за легална закана од страна на работодавецот и отвора простор за партиски притисок и манипулација.

Беше побарано и Министерство за информатичко општество и администрација да го пролонгира рокот, кој сега е крајот на март, за изготвување на систематизации и за доделувања решенија за распределување на вработените, а Министерството за финансии да одобри средства за порамнување на платите во различните дејности на културата.

Министерот Алаѓозовски изјавувајќи дека е свесен оти формулацијата „даватели на услуги“ е понижувачка, рече дека законот мора да се почитува, но Министерството за култура е подготвено да изнајде решение.

– Предложивме да се употребува терминот „носител на дејност“ наместо „давател на услуги“,  како времено, техничко решение за издавање на решенијата и нивно евидентирање во електронскиот систем на МИОА – рече Алаѓозовски.


Карневалот во Вевчани со маски за загадувањето и за трошоците на пратениците


Вевчани, 13 јануари, 2018 - 18:10 (META) 

Во Вевчани со карневалската поворка која тргна во 14 часот денеска почна традиционалниот карневал кој датира 1.400 години наназад. Одбележувањето ќе заврши утре со спалувањето на маските и честитки за Стара нова година.

Општествено политичките случувања кај нас и во светот и годинава беа инспирација за василичарите да имаат креативни и критички маски во дефилето. Колоритните маски продефилираа низ Горна и Долна маала, а покрај традиционалните Глупав Август, ѓаволите, музикантите, зетот и невестата, забележани беа „Скопје 2025“ за загаденоста во главниот град, но имаше и карневалска група што ги исмејуваше народните избраници и нивните паушали за патни трошоци, за двојазичноста, случувањата во Собранието, правата на ЛГБТ заедницата…

Вевчанскиот карневал привлече голем број туристи од земјава, но имаше посетители од Србија, Бугарија, Турција. Покрај бројните туристи кои допатуваа во Вевчани беа присутни политичари и дипломати од странските амбасади.

На свеченото прогласување на карневалот за беше и министерот за култура Роберт Алаѓозовски, кој рече дека е првпат на вевчанскиот карневал, и приватно и професионално.

– Вевчани и карневалот се носители на отпорот и на традицијата, на демократската борба и на критичноста, на слободоумноста и на креативноста. Тие резонираат и со новите владини политики. . Креативни се отворени и го шират принципот за кој се залагаме демократизација на културата и општеството, освојување на нови хоризонти на критичната култура – рече Алаѓозовски.