!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензинот останува иста


Скопје, 20 февруари, 2017 - 13:25 (META) 

Малопродажните цени на дизел-горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина денар по литар, а цената на бензот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Цените на „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ не се менуваат, односно остануваат 66,5 и 68,5 денари за еден литар.

Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ја посочуваат за 1,36 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена.


Бензинот поскапува за половина денар


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:37 (META) 

Бензинот поскапува за половина денар од ноќеска на полноќ, додека дизел-горивото останува со непромената цена, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Во согласност со одлуката на комисијата, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 67 денари, а „еуросупер БС-98“ за 69 денари за литар.

Цената на „еуродизел“ останува непроменета, односно 53,5 денари.

Од РКЕ велат дека зголемувањето на цените се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар за 1,6 отсто.


Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 17 октомври, 2016 - 16:40 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ ќе поскапи за 1,5 денар, а дизелот и екстралесното масло за домаќинство за два денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Според одлуката на РКЕ, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 63 денари, а „еуросупер БС-98“ за 65 денари.

Новата цена на литар „еуродизел“ e 50 денари, а на екстралесното масло за домаќинство 38,5 денари.

РКЕ ја донесе одлуката за промена на цената врз основа на просечната цена на сурова нафта на светскиот пазар и односот на курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.


Бензинот поевтинува за половина денар по литар


Скопје, 3 октомври, 2016 - 12:41 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на дизел-горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комсија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на еден литар „еуросупер БС-95“ изнесува 61,5 денари, а на „еуросупер БС-98“ – 63 денари. Цените на „еуродизел“ и на екстралесното масло за домаќинство не се менуваат, односно остануваат 48 и 36,5 денари за еден литар.

Како причина за намалување на цените на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 0,832 отсто пониската просечна цена на сурова нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и за 0,148 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.


Горивата поевтинуваат ноќеска на полноќ


Скопје, 11 јули, 2016 - 14:02 (META) 
Бензинот поевтинува за денар и половина, а дизел-горивото и екстралесното масло за домаќинство зa половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).
Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 61 денар, а еден литар „еуросупер БС-98“ ќе чини 63 денари.
Новата цена на дизел-горивото е 49 денари, а на екстралесното масло за домаќинство – 37,50 денари за еден литар.

Струјата поевтинува за минимални 0,25 проценти


Скопје, 30 јуни, 2016 - 15:15 (META) 

Цената на електричната енергија за домаќинствата ќе се намали за 0,25 проценти. Новата цена на струјата ќе почне да важи од 1 јули.

Причина за поевтинување се помалите трошоци кои енергетските компании ги пријавиле до Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), соопшти претседателот на РКЕ, Димитар Петров.

Кај ЕЛЕМ, цените се намалуваат за 0,01 процент, кај МЕПСО за 7,99 отсто, а кај ЕВН Дистрибуција за 9,71 процент.

Минатата година цената на струјата се намали за 0,33 проценти.


РКЕ: Не можеме да потврдиме дека цената на струјата ќе се намали


Скопје, 23 јуни, 2016 - 16:03 (META) 

Регулаторна комисија за енергетика не може да потврди дека цената на струјата ќе се намали по шпекулациите што се појавија во одредени медиуми дека пресметките ќе одат во надолна насока.

– Во период сме кога се пресметува цената, кога се утврдуваат трошоците во рамките на работните групи во комисијата. Во овој момент не би можел да кажам какви ќе бидат предвидувањата. Неблагодарно е да зборуваме кои и какви трошоци ќе имаат влијание врз цената, но сето тоа е во согласност со методологијата за пресметка на цената. Се надевам дека следната недела по одржување на подготвителната седница ќе имаме информација – вели претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, Димитар Петров.

Според регулаторите, секоја од компаниите има различни трошоци, но тоа немало да има значително влијание врз крајната цена што ќе ја плаќаат корисниците.


Струјата од август поскапа за 10 проценти?


Скопје, 10 јуни, 2015 - 10:05 (META) 

Нова цена на струјата, повисока и за 10 проценти, ќе плаќаат граѓаните од август годинава, велат извори од енергетските компании. Стручните служби на Регулаторната комисија за енергетика веќе ги разгледуваат поднесените материјални трошоци од државните ЕЛЕМ и МЕПСО и од приватната ЕВН, по што ќе следи одлука.

Неофицијално, државната ЕЛЕМ поднела материјални трошоци до Регулаторна, со кои се бара зголемување на цената на струјата и за 10 проценти.

Од вкупната цена на струјата што ја плаќаат граѓаните, 50 проценти отпаѓа на ЕЛЕМ, 44 проценти на ЕВН и 6 проценти на преносот, односно на МЕПСО.

За колку проценти ќе се зголеми цената на струјата ќе се знае до крајот на јули, а новата цена во сметките ќе биде испорачана од август годинава. Минатата година цената на струјата се зголеми за 3,5 проценти.

Според податоците на Еуростат, Македонците плаќаат најниска цена за струјата во регионот. Податоците покажуваат дека граѓаните во Македонија плаќаат просечна цена од 0,0785 евра за еден киловат-час, додека во Косово просечната цена е 0,0552, а во Србија просечната цена на еден киловат-час изнесува 0,0607 евра.

Во Бугарија, пак, едно просечно семејство плаќа 0,0832 евра за еден киловат-час, во Грција 0,1767 евра за киловат-час, а во Словенија еден килват-час има просечна цена од 0,1630 евра. Во Босна и Херцеговина цената на килват-часот е 0,0791 евра , во Црна Гора 0,0985 евра. Цената на еден киловат-час што ја плаќа едно просечно домаќинство во Албанија изнесува 0,1156 евра.

Иако цената на струјата во Македонија е висока за граѓаните поради нискиот стандард и големата невработеност, споредено со регионот, Македонија има најниска цена на струјата заедно со Косово и со Србија. Во споредба со другите земји во регионот, цената е меѓу најниските и покрај тоа што земјава речиси една третина од потрошувачката ја набавува од увоз.


Парното за скопјани ќе работи до 1 мај!


Скопје, 20 април, 2015 - 17:23 (META) 

Ако продолжат ниските температури, скопјани, кои се приклучени на парно греење, ќе се топлат до крајот на месецот.

Диструбитерите од денеска не мора да чекаат температурата во 21 часот три дена по ред да биде 12 Целзиусови степени или пониска, туку можат уште истиот ден да ги стартуваат топланите. Тие добиле дозвола од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) да испорачуваат греење како да е грејна сезона, велат нашите извори.

Грејната сезона почнува на 15 октомври и трае до 15 април.

Според правилникот, од 13 до 29 април, топланите се во приправност и можат да вклучат греење доколку температурата во 21 часот три дена по ред е 12 степени, според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи.


Од полноќ бензините поевтинуваат за 4,5 денари, а дизелот за 4 денари


Скопје, 15 декември, 2014 - 13:21 (META) 

Од ноќеска на полноќ, малопродажните цени на бензините и на дизел-горивото поевтинуваат за 4,5, односно за 4 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со новото намалување, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за цена од 65,50 денари, а еден литар „еуросупер БС-98“ ќе чини 67 денари.

Малопродажните цени на „еуродизел“ ќе изнесува 56 денари за еден литар, а екстралесното масло за домаќинство ќе се продава за 44,50 денари за еден литар.

Цената на „мазутот М-1 НС“ во малопродажба се намалува за 3,354 денари за еден килограм и ќе изнасува 27,512 денари за еден килограм.

Малопродажните цени на нафтените деривати во согласност со методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 7,57 отсто, соопштуваат од РКЕ.

РКЕ ја утврди новата цена на горивата врз основа на движењата на цената на суровата нафта на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите 14 дена.