Навивачите ќе може да се дружат со Лазаров и со другите ракометни репрезентативци


Скопје, 17 јуни, 2017 - 10:20 (META) 

Во пресрет на клучниот натпревар против Чешка од квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Хрватска во 2018 г., навивачите денеска ќе имаат можност да се дружат со машката ракометна репрезентација.

Настанот во чии рамки селекторот Раул Гонзалес, капитенот Кире Лазаров и уште неколку репрезентативци ќе бидат на располагање за потпишување дресови, ќе се одржи од 12 до 13 часот на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Од РФМ информираат дека билетите за утрешниот натпревар меѓу селекциите на Македонија и на Чешка се целосно распродадени и ги повикаа гледачите кои ќе ја бодрат македонската репрезентација од трибините на арената „Борис Трајковски“ да дојдат минимум половина час пред почетокот на натпреварот.


Обрван доби поддршка од РФМ


Скопје, 27 февруари, 2015 - 18:15 (META) 

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска на седница одлучил да му изгласа доверба на актуелниот селектор, Ивица Обрван, кој ќе ја води репрезентацијата до крајот на квалификациите за Европското првенство во 2016 година, пренесува „Дерби“.

На денешната седница бил презентиран и извештајот за настапот на македонските репрезентативци на Светското ракометно првенство во Катар. И покрај неостварената цел, пласман во четвртфиналето, челниците на РФМ биле задоволни од работата и од залагањето на селекторот Обрван.

Договорот на Обрван со РФМ завршува по крајот на квалификацискиот циклус за ЕП 2016, кое ќе се одржи во Полска.

Македонија во досегашните натпревари во квалификациите има победа над Швајцарија и реми на гостувањето во Чешка.