!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Тимоние: Се надевам дека Хан ќе најде добро и практично решение за кризата


Скопје, 20 март, 2017 - 16:08 (META) 

Македонија треба да остане на патот кон Европската Унија и кон НАТО и за тоа е потребна одговорна влада што ќе биде способна да донесува одлуки и реформи, како и политичари со чувство за општ интерес на земјата, изјави денеска амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, по приемот по повод Денот на франкофонијата.

Тимоние рече дека се очекува да се формира влада и дека е важно „таа одлука да се донесе многу бргу, бидејќи земјата не може премногу да чека“.

– Има економски и политички предизвици и секој очекува една силна Македонија. Еврокомесарот Хан утре доаѓа во Скопје и се надеваме дека ќе најде добро и практично решение за сегашното забавување на процесот на формирање влада – изјави Тимоние.

Прашан каков е неговиот став за платформата на албанските партии, Тимоние рече дека тој не е повикан да се произнесе по тоа прашање.


Додевски: Подготвени сме за правна битка пред домашните и меѓународните судови


Скопје, 16 март, 2017 - 19:34 (META) 

Одбраната докажа дека две од вкупно три основи за притвор, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 ги определил незаконски, што значи две третини од решението се незаконски, изјавил адвокатот Никола Додевски за „ТВ Нова“, по одлуката на Апелацискиот суд Скопје за притворот на бизнисменот Сеад Кочан.

– Подготвени сме за правна битка пред домашните и меѓународни судови да докажеме дека решението за притвор е незаконито и во останатиот дел. По добивање на решението ќе објавиме подетални чекори на одбраната. Угледот на сопственикот на „ТВ Нова“ ќе биде заштитен – изјавил Додевски.

Апелацискиот суд попладнево го потврди притворот на Кочан поради опасност од бегство. Второстепениот суд делумно ја уважи жалбата на одбраната, со оценка дека останатите причини поради кои му е одреден притвор на Кочан, односно дека ќе влијае на истрагата и дека постои опасност од повторување на делото, не се исполнети.

Бизнисменот Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство, е недостапен за органите на прогонот и по него е распишана меѓународна потерница.


Апелација го потврди притворот на Кочан поради опасност од бегство


Скопје, 16 март, 2017 - 17:30 (META) 

Апелацискиот суд Скопје попладнево соопшти дека решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, со кое му беше одредена мерка притвор на бизнисменот Сеад Кочан, првоосомничен во случајот „Труст“ што го отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), е потврдено „по однос на околноста опасност од бегство“.

Како што информираат од судот, по вчерашната јавна седница, Кривичниот совет на Апелацискиот суд денеска донел решение со кое делумно ја уважил жалбата на Кочан, поднесена преку неговиот адвокат Никола Додевски. Второстепениот суд оценил дека останатите причини поради кои му е одреден притвор на Кочан, односно дека ќе влијае на истрагата и дека постои опасност од повторување на делото, не се исполнети.

– Апелацискиот суд Скопје известува дека по одржана јавна седница на 15 март 2017 година, Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје на 16 март 2017 година донесе решение КСЖ-135/17, со кое жалбата на осомничениот С.К. од С., изјавена преку бранителот, адвокат Никола Додевски, е делумно уважена. Решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, со кое против осомничениот е определена мерка притвор е потврдено по однос на околноста опасност од бегство, согласно член 165, став 1, точка 1 од Законот за кривична постапка (ЗКП). Истовремено советот одлучи дека останатите причини од член 165, ст.1, т.2 и 3 од ЗКП, поради кои била определена мерка притвор не се исполнети. Вака донесената одлука ќе биде објавена во целост на веб-страницата на судот во рокот определен со Законот за управување со движењето на предметите во судовите – стои во соопштението од Апелацискиот суд Скопје.


Додевски: Кочан се бара за притвор бидејќи е сопственик на медиум


Скопје, 15 март, 2017 - 15:16 (META) 

Целта на барањето за притворање на Сеад Кочан е затоа што тој е сопственик на медиум што треба да се замолчи и заради нарушување на неговиот углед како бизнисмен, рече на денешната седница на Апелацискиот суд адвокатот на Кочан, Никола Додевски, во образложението на неговата жалба на одлуката за притвор.

Одговорот на Специјалното јавно обвинителство на наводите на одбраната беше дека со самото тоа што веќе неколку дена не се знае каде е Кочан, само се потврдиле нивните стравувања за можноста од бегство, што е и една од причините за барањето за притвор.

Адвокатот на Кочан, Додевски, зборуваше околу еден и пол час и имаше обемно излагање и пред судскиот совет со кој претседаваше судијката Љиљана Шопова.

Тој нагласи дека решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 е незаконско и неправосилно и врз основа на него, не може да се бара апсење и да се распишува потерница против Кочан.

Тој го проблематизираше и рокот во кој Апелацискиот суд треба да донесе одлука. Според Додевски, судиите на Кривичниот совет на Основниот суд во петокот минатата недела, кога била поднесена жалбата на одлуката за притвор, ја оставиле во архива и си заминале на викенд.

Додевски на денешното рочиште рече дека со решението за притвор се прекршени одредби од Европската конвенција за заштита на човековите права. Тој неколкупати наведе дека единствената цел поради која се инсистира Кочан да биде приведен е да се замолчи медиумот на кој е сопственик што, според Европската конвенција за човекови права, е загрозување на правото на слободен говор.

Излагањето на обвинителите на СЈО, Гаврил Бубевски и Артан Ајро, за разлика од тоа на Додевски, траеше пократко. Бубевски наведе дека случајот е јасен, нагласувајќи дека Сеад Кочан „го напуштил своето живеалиште“ истиот ден кога е донесено решението за притвор и дека оттогаш се наоѓа во бегство.

– Сеад Кочан е побегнат. Сеад Кочан го нема седум-осум дена и не се знае каде е. Какво службено патување! Во законот се наведува опасноста од бегство. Овде имаме бегство. Ние уште во првиот предлог ги изложивме нашите стравувања за можноста од бегство – рече Бубевски.

Сега на потег е Кривичниот совет на Апелацискиот суд, кој треба да донесе одлука по жалбата и да ја достави до Основниот суд Скопје 1.


Додевски: Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати


Скопје, 13 март, 2017 - 13:17 (META) 

Ирелевантно е каде е Сеад Кочан и кога ќе се врати, изјави денеска неговиот адвокат Никола Додевски, по завршувањето на рочиштето за случајот „Тврдина 2“, каде тој е бранител на првоообвинетиот Горан Грујовски.

Додевски вели дека Кочан е слободен граѓани и дека тие бараат да се стави „надвор од сила решението за притвор, сите потерници и сите правни дејства“, бидејќи во случајот Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 не постапил законски.

– Ако го читавте моето соопштение, веќе е целосно ирелеватно е каде е господинот Кочан. Тој си ги врши своите работни активности како слободен граѓанин… Сеад Кочан е слободен гараѓанин бидејќи, прво: се бараше негово апсење врз основа на неправосилно решение, а второ, затоа што во моментов, според сите конвенциски правила, според сите прописи, директната примена на член 6 (од Европската конвенција за заштита на човековите права, н.з.) во Република Македонија, тоа решение за притвор веќе нема правна важност. Потребно е софистицирано познавање на правото, потребно е познавање на конвенциското право кое, за жал, многу од т.н. правници и експерти што си земаат право да толкуваат воопшто го немаат прочитано. Ние побаравме советот, кој ја направил незаконитоста, да го стави надвор од сила решението за притвор, сите потерници и сите правни дејства – изјави Додевски, одговарајќи на новинарски прашања.

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека ќе поднесе одговор на жалбата на адвокатот на Сеад Кочан, Никола Додевски, во кој ќе ги изнесе забелешките на одбраната во врска со одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 на Кочан да му одреди мерка притвор.

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, во четвртокот минатата недела, донесе решение со кое на бизнисменот Кочан, кој е еден од тројцата осомничени во случајот „Труст“ на СЈО, му одреди мерка притвор. Оттогаш Кочан е недостапен за органите на прогонот и против него е распишана и меѓународна потреница преку Интерпол.


СЈО: За определувањето притвор за Сеад Кочан дознавме од медиумите


Скопје, 12 март, 2017 - 17:04 (META) 

Специјалното јавно обвинителство реагираше денеска на некои написи во медиумите поврзани со изјавата на специјалната обвинителка Катица Јанева и соопштува дека за притворот дознале од медиумите.

„Со оглед дека во дел од медиумите се пројавија неточни толкувања на изјавата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, дадена по повод новинарско прашање поврзано со определувањето притвор на еден од осомничените лица во случајот „Труст“, го појаснуваме следното: За фактот дека е донесена одлука по жалбата на ова јавно обвинителство и дека е изречена мерка притвор против осомничено лице во случајот „Труст“, дознавме од медиумите. Во насока на проверка на информациите дали навистина е донесена судска одлука, контактиравме со судијата што претседаваше со Кривичниот совет и нè извести единствено дека е донесена одлука по жалбата и дека одлуката ќе ни биде дополнително доставена“, гласи соопштението од СЈО објавено на официјалната веб-страница на СЈО.


Додевски: Судот незаконски издал наредба за притвор и потерница за Сеад Кочан


Скопје, 12 март, 2017 - 16:41 (META) 

По 17.20 часот денеска, решението за притвор против Сеад Кочан ќе биде неважечко, ако не биде доставено до Апелациски суд. Судот незаконски, пред да стане правосилно решението за притвор против осомничениот Сеад Кочан, издал наредби за притворање и за издавање потерници, што претставува флагрантно прекршување на принципот на владеење на правото, вели адвокатот на Кочан, Никола Додевски, во соопштение до медиумите.

Според Додевски, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 сторил груба незаконитост и без законска основа навел дека жалбата не го задржува извршувањето на решението за определување мерка притвор, тврди Додевски.

„Кога притвор одредува Кривичниот совет и жалба се поднесува до Апелациски суд, законот не предвидува дека жалбата не го задржува извршувањето на решението, туку, напротив, согласно член 442 од ЗКП, жалбата го задржува извршувањето на решението“, се вели во соопштението.

Судот, исто така, сè уште не го доставил предметот до Апелацискиот суд Скопје, иако рокот за донесување одлука истекува денеска во 17.20 часот. По тој момент, решението за определување мерка притвор нема да произведува правно дејство, вели Додевски.


Караџовски: Нова „Михајлова“ ќе бараме меѓу постојните кандидати или на нов конкурс


Скопје, 8 март, 2017 - 16:01 (META) 

Судијката Татјана Михајлова, неотповикливата оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, ја даде без конкретно образложение за причините, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски.

– За причините секој може да нагаѓа и да шпекулира кои се, како јас, така и вие – изјави Караџовски.

Претседателот на Судскиот совет рече дека се бара најсоодветното решение по оставката на Михајлова и дека сè додека Советот формално не ја прифати оставката на седница, судијката ќе го има статусот „в.д. претседател во оставка“.

Караџовски рече дека за евентуалното решение можни се три опции.

– Во моментов немаме конкретно решение, но има неколку опции: именување на нов в.д. претседател или спроведување на изборот на претседател од веќе постоечките кандидати, но и можност да се распише нов оглас за избор на претседател на Кривичниот суд – изјави Караџовски.

Судијката Михајлова ја поднесе оставката откако Врховниот суд поништи седум од прераспоредувањата што таа ги направи со новиот годишен распоред. Поради прераспоредувањата на судии од еден оддел во друг, голем број предмети на кои работеле овие судии се одложуваат.

– Знам дека дел од предметите се одложуваат, директно Судскиот совет не може да влијае и да закажува судење и слично, и затоа постојано, уште од добивањето на писмениот поднесок со оставката на колешката Михајлова, бараме најсоодветно решение, кое ќе биде и во интерес на Кривичниот суд, на судиите од тој суд и на граѓаните – рече денеска Караџовски.


СЈО ја обжали одлуката на судот за (не)притворот на Кочан


Скопје, 3 март, 2017 - 16:35 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска поднело жалба на решението на судијата на претходна постапка со која го отфрли барањето на СЈО да му биде определен притвор на првоосомничениот во предметот „Труст“, бизнисменот Сеад Кочан, соопштија попладнево од канцеларијата на Катица Јанева.

Според Законот за кривична постапка, Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 има рок од 48 часа да одлучи по жалбата на СЈО.

Од Специјалното јавно обвинителство ги демантираат како „целосно невистинити шпекулациите во одредени медиуми дека обвинителката Фатиме Фетаи нема да биде дел од СЈО“.

Дел од провладините медиуми денеска објавија информација дека Фетаи си заминува од СЈО поради наводен судир со специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.


Ахмети до Могерини: Остануваме посветени на наоѓањето политичко решение


Скопје, 2 март, 2017 - 18:44 (META) 

Институционалната и системска криза не смее да се претвори во етничка и ние ќе останеме посветени на тоа да се постигне политичко решение, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини, во Собранието на Република Македонија.

Ахмети рекол дека соработката со ЕУ, НАТО и со САД трае 16 години и дека секое постигнување е заедничко.

– Ние сме биле, сме и ќе останеме партнер на меѓународната заедница… Владеењето на правото, владеењето на законот, веродостојни институции, заокружување на Охридскиот договор, добрите меѓуетнички и добрососедски односи, како и интеграцијата во НАТО и во ЕУ се нашите приоритети – нагласил Ахмети, стои во соопштението на ДУИ за средбата.

Могерени, се додава во соопштението, изразила вреднување на конструктивната улога и на пристапот на ДУИ околу кризата и истакнала дека Европската Унија останува со земјата во напорите за решавање на кризата и потребата за продолжување на дијалогот.