!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Червар не е повеќе селектор на македонската ракометна репрезентација – се откажал вчера


Скопје, 12 март, 2017 - 20:02 (META) 

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Лино Червар. Федерацијата соопшти дека по истекот на рокот што му го дале, Червар вчера информирал дека сепак ја одбрал понудата да биде селектор на хрватската репрезентација.

Договорот на РФМ со Червар истекуваше за три години.

„По завршувањето на 25. машки ракометен мундијал во Франција, во јавноста почнаа да се изнесуваат информации за евентуален трансфер на селекторот на машките ракометни сениори, Лино Червар, на клупата на хрватската национална селекција. По неодамнешните разговори помеѓу членовите на високото раководство на Ракометната федерација на Македонија и Лино Червар, во поглед на наводите за неговиот трансфер на клупата на хрватската национална селекција, двете страни договорија рок во чии рамки г. Червар требаше да ја извести федерацијата за својата одлука. По завршувањето на тој рок, на 11 март 2017 година, Червар упати писмо до претседателот на РФМ, во кое се заблагодарува на соработката и за третманот што го имал за време на неговиот тренерски мандат“, се вели во соопштението од федерацијата.

Во однос на одлуката на Червар, од ракометната федерација во своето соопштение пренесуваат и дел од неговиот допис до нив.

„..Дали тоа да биде со репрезентацијата на државата во која сум роден, во која основав семејно гнездо, во која се изградив, развивав и афирмирав како ракометен тренер и ги постигнав најголемите светски успеси и во која кога-тогаш морам да се вратам и вечно да останам или да се одредам за репрезентацијата на една мала, горда држава, мојата втора татковина, која ме дочека и ме прифати како свој тренер на кој му даде сè што може да се даде? Сепак, ја одбрав Хрватска, мојот роден крај, мојата земја…“, напишал Червар во својот  допис упатен до ракометната федерација.

Со ова писмо, како што појаснуваат од ракометната федерација, автоматски се активира и правниот инструмент за едностран раскин на договорот што Червар го има со неа.

Федерацијата вели дека за да се надмине ситуацијата, ќе формира тело за селекција што ќе ги избере кандидатите за наследник на Лино Червар.


Македонија загуби од Франција на почетокот на Европското првенство во ракомет


Варшава, 15 јануари, 2016 - 20:21 (META) 

Македонската ракометна репрезентација беше поразена од репрезентацијата на Франција (23-30) на Европското првенство во Полска.

Македонија е во групата А, каде што се и репрезентациите на Полска и на Србија.

Следен противник на нашата репрезентација е домаќинот Полска, а натпреварот треба да се игра на 17 јануари (недела), со почеток во 20.30 часот.


Македонија ја совлада Украина на кошаркарскиот турнир во Охрид


Охрид, 9 август, 2015 - 12:37 (META) 

Македонската репрезентација во кошарка ја совлада репрезентацијата на Украина со резултат од 81:51.

Со оваа победа, нашата репрезентација го осигура првото место на подготвителниот турнир за Европското првенство.

Турнирот во Охрид завршува утре, со мечот меѓу Украина и Израел.


МКФ му даде отказ на селекторот Џикиќ


Скопје, 22 јули, 2015 - 15:16 (META) 

Четириесетина дена пред почетокот на Европското првенство во кошарка, Македонската кошаркарска федерација (МКФ) му врачи отказ на селекторот на репрезентацијата, Александар Џикиќ.

„Македонската кошаркарска федерација со консензуална одлука на Комисијата за итност и со одобрување од телефонски консултираните членови на управниот одбор, го разреши од должност селекторот на сениорската репрезентација, Александар Џикиќ, поради нарушена соработка и недоверба во органите на Федерацијата, заблагодарувајќи му се за досегашната работа со репрезентацијата“, се вели во соопштението на МКФ.

Џикиќ на селекторкста позиција беше именуван минатата година и успеа со репрезентацијата да обезбеди пласман на Евробаскет 2015, иако во квалификациите играше со помлад состав.

Попладнево, порталот „Спортмедиа.мк“ објави дека нов селектор на македонската машка кошаркарска репрезентација ќе биде Марјан Србиновски, на кого ќе му помага спортскиот директор на МКФ, Заре Марковски.


Обрван доби поддршка од РФМ


Скопје, 27 февруари, 2015 - 18:15 (META) 

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска на седница одлучил да му изгласа доверба на актуелниот селектор, Ивица Обрван, кој ќе ја води репрезентацијата до крајот на квалификациите за Европското првенство во 2016 година, пренесува „Дерби“.

На денешната седница бил презентиран и извештајот за настапот на македонските репрезентативци на Светското ракометно првенство во Катар. И покрај неостварената цел, пласман во четвртфиналето, челниците на РФМ биле задоволни од работата и од залагањето на селекторот Обрван.

Договорот на Обрван со РФМ завршува по крајот на квалификацискиот циклус за ЕП 2016, кое ќе се одржи во Полска.

Македонија во досегашните натпревари во квалификациите има победа над Швајцарија и реми на гостувањето во Чешка.


Македонија елиминирана од Словенија на СП во Катар


Доха, 25 јануари, 2015 - 18:33 (META) 

Македонските ракометари загубија од репрезентацијата на Словенија со резултат 30:28 и не успеаја да се пласираат во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

–  Не постои ниеден сомнеж дека сакавме и дадовме сè од себе. Ова беше натпревар да се биде или не и нема шанси за поравен испит. Не треба да се срамиме, главите горе. Нè победи една квалитетна репрезентација. Многу е тешко кога се брка резултат. Тоа доведе да погодуваме стативи, пречки и да промашиме многу топки – рече капитенот Кире Лазаров, по завршување на натпреварот.

Македонската репрезентација и првото полувреме го заврши со негатива од еден гол, кога резултатот беше 16:15 за Словенија.

Како и на претходните натпревари, македонските ракометари имаа проблеми со одбраната, а се забележуваше и недостиг од свежина и од енергија. Речиси во текот на целиот натпревар, репрезентацијата на Словенија водеше со неколку гола разлика.

Најпрецизни во македонската репрезентација беа Георгиевски и Лазаров, кои постигнаа по седум гола.
Во словенечкиот тим најефикасен беше Гајиќ, со девет погодици.


Македонија со победата над БИХ во осминафинале на СП во ракомет


Доха, 19 јануари, 2015 - 21:42 (META) 

Македонската ракометна репрезентација со победата над Босна и Херцеговина, со 25-22, обезбеди пласман во осминафиналето на Светското првенство во Катар.

Најдобар играч на натпреварот беше Дејан Манасков, кој постигна шест гола, а по три постигнаа Гоце Георгиевски, Филип Миркуловски, Наумче Мојсовски, Немања Прибак и капитенот Кире Лазаров, кој сите погодоци ги постигна од пенал.

Ова за македонската селекција беше трета победа и сега има максимални шест бода. Утре ракометарите ќе имаат ден за одмор, а во четвртото коло, в среда, во 17 часот, ќе се сретнат со репрезентацијата на Хрватска.


Македонскиот репрезентативец Тофилоски заминува од Кошице?


Скопје, 11 декември, 2014 - 11:23 (META) 

Македонскиот репрезентативен голман, Дарко Тофилоски, најверојатно својата кариера ќе ја продолжи во францускиот второлигаш Турс. Тој сега настапува во словачкиот прволигаш Кошице.

Според словачките медиуми, 28-годишниот Тофилоски нема да остане во Словачка, а е пред потпишување договор кој и летово сакал да го ангажира за 350.000 евра.


Конте: Немам време за Балотели


Рим, 19 ноември, 2014 - 11:13 (META) 

Селекторот на фудбалската репрезентацдија на Италија, Антонио Конте, рече дека нема време да чака Марио Балотели да се опамети.

Конте првпат го повика контроверзниот напаѓач ви репрезентацијата откако ги презеде „азурите“, но Балотели отпадна од конкуренцијата за мечовите со Хрватска и со Албанија поради повреда.

– Минатото говори дека бројни добри тренери не успеаја да го сменат Балотели. Сè зависи од него, но немам премногу време и принуден сум да направам одредени работи – рече Конте.


Ѓуровски го повика Бабунски за дуелот со Словачка


Скопје, 4 ноември, 2014 - 14:40 (META) 

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Бошко Ѓуровски, денеска ја соопшти листата од 20 фудбалери за квалификацискиот натпревар против Словачка, во која овојпат имаше место за еден од најперспективните млади фудбалери во Македонија, Давид Бабунски.
Фудбалерот на Барселона имаше брилијантна партија за младата репрезентација на натпреварот со Романија, па Бошко Ѓуровски истакна дека денешниот повик е награда за неговата добра игра на тој натпревар.
– Го следев настапот на Бабунски против Романија, а ова е награда за она што тој го направи на тој дуел. Сите знаеме за каков голем потенцијал станува збор, но тој треба уште да работи за да напредува како фудбалер. Лично, не бев задоволен од неговите игри на турнејата која ја имавме во Австрија и во Италија, но тоа не беше случајот и со Романија – изјави Ѓуровски, кој во продолжение направи куса анализа на досега прикажаната игра на актуелниот лидер во нашата квалификациска група.
– Ќе играме против тим кој освои девет бода по првите три натпревари, што доволно говори за каков силен состав станува збор. Можеби не играат премногу атрактивен фудбал, но затоа покажаа дека се многу опасни на контранапади. Во нападот имаат имиња како Хамшик, Вајс и Мак, но сметам дека нивна слабост е одбраната. Треба да одиграме храбро и паметно, а доколку се повтори играта од Украина, мислам дека имаме шанси за добар резултат – додаде македонскиот селектор, кој во репрезентацијата го врати и актуелниот член на Мелбурн виктори, Даниел Георгиевски.
Квалификацискиот натпревар меѓу Македонија и Словачка е закажан за 15 ноември, на Националата арена „Филип Втори“ со почеток од 20:45 часот.
Листа на повикани фудбалери за натпреварот против Словачка:
ГОЛМАНИ:
Томе Пачовски (Мехелен, Белгија)
Мартин Богатинов (Ермис, Кипар)
ОДБРАНА:
Стефан Ристовски (Парма, Италија)
Даниел Георгиевски (Мелбурн, Австралија)
Даниел Мојсов (Бран, Норвешка)
Ванче Шиков (Австрија В., Австрија)
Езгијан Алијоски (Шафхаузен, Швајцарија)
Александар Дамчевски (НАЦ Бреда, Холандија)
СРЕДЕН РЕД:
Аријан Адеми (Динамо З, Хрватска)
Никола Глигоров (Вардар)
Мухамед Демири (Ст. Гален, Швајцарија)
Александар Трајковски (Цулте Варегем, Белгија)
Давид Бабунски (Барселона Б, Шпанија)
Аце Стојков (Работнички)
НАПАД:
Адис Јаховиќ (Крилја Советов, Русија)
Јован Костовски (Леувен, Белгија)
Бесарт Абдурахими (Локерен, Белгија)
Агим Ибраими (Марибор, Словенија)
Крсте Велкоски (Сараево, БИХ)
Мирко Ивановски (Клуж, Романија)