!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Путин сепак се сретнал со државниот секретар на САД, Тилерсон


Москва, 12 април, 2017 - 19:38 (META) 

Рускиот претседател, Владимир Путин, се сретнал со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, во Кремљ, а на средбата присуствувал и шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

Средбата ја потврдиле портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, и американската амбасада во Москва.

Средбата помеѓу Путин и Тилерсон се случи по многу неизвесност, бидејќи пред посетата на државниот секретар на Москва, Песков изјави дека „во распоредот на претседателот не е планирана средба со Тилерсон“.

Песков денеска најави дека Путин ќе ги прими Тилерсон и Лавров доколку „тие сметаат дека е разумно да го брифираат за исходот на денешните разговори“, пренесуваат руските медиуми.

Медиумите, исто така, јавуваат дека Путин се состанал со Тилерсон откако САД и Русија меѓусебно се обвинија во врска со нападот со хемиско оружје во Сирија.

Агендата на состанокот не е објавена, но се очекувало тие да разговараат за ситуацијата во Сирија, како и за наводното руско мешање во минатогодишната кампања за претседателски избори во САД.


Тилерсон оди во Москва, но нема да се сретне со Путин


Москва, 10 април, 2017 - 14:47 (META) 

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон в среда ќе допатува во Москва, но нема да се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тилерсон за време на посетата ќе се сретне со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров.

– Не најавивме состаноци и засега во распоредот на претседателот не е планирана средба со Тилерсон – рече Песков, додавајќи дека ќе ги информира новинарите ако состанокот со Путин се појави на распоредот на претседателот.

Тој, исто така, го коментираше и минатонеделниот американски ракетен напад на Сирија, кој, како што рече, покажал дека Вашингтон не нема желба да соработува со Сирија.

– Постојаните повици да се симне од власт сирискиот претседател Башар ал Асад нема да помогнат во решавањето на кризата – рече Песков, додавајќи дека не постои алтернатива на мировните преговори во Женева и во Астана.


Тилерсон: Ја информиравме Москва, но не баравме дозвола за нападот


Вашингтон, 7 април, 2017 - 10:20 (META) 

Портпаролот на Пентагон, капетан Џеф Дејвис, соопшти дека американската војска однапред ги известила руските сили за нападот на сириската воздухопловна база и дека во нападот не се погодени делови во кои се верува дека се присутни Руси. Државниот секретар Рекс Тилерсон рече дека „Вашингтон не побара никаква дозвола од Москва“.

Дејвис наведе дека американската војска имала „повеќе“ разговори со руските сили пред нападот и оти ја користеле линијата за комуникација која претходно била воспоставена за да се спречат судирите во Сирија за време на борбата против Исламска држава.

Француски дипломатски извори наведуваат дека американскиот државен секретар Тилерсон на францускиот министер за надворешни работи, Жан Марк Еро, му соопштил дека Вашингтон сакал сојузниците да се „координираат“ за нападот на воздухопловната база.

– Не баравме никаква дозвола од Москва. Сметаме дека нападот беше пропорционален и дека покажува дека Трамп е подготвен да преземе одлучни акции како одговор на гнасните дела – рече Тилерсон.


Попоски на министерски состанок на коалицијата за борба против ИД во Вашингтон


Вашингтон, 22 март, 2017 - 9:31 (META) 

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски, денеска ќе учествува на министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против Исламска држава во Вашингтон.

Попоски на состанокот, кој ќе се одржи во Стејт департментот, учествува на покана на државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, соопштуваат од Министерството за надворешни работи.

„Министерскиот состанок има цел да се поттикне интензивирање на меѓународните напори во борбата против Исламска држава во одделни области во Ирак и во Сирија кои сé уште се под нејзина окупација, да се зголеми притисокот и да се ограничи нејзината мрежа на функционирање“, стои во соопштението на МНР.

Во рамките на посетата, додаваат од министерството, Попоски ќе оствари и бројни билатерални средби.


Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор


Пјонгјанг, 19 март, 2017 - 12:15 (META) 

Северна Кореја изврши тестирање на нов ракетен мотор во станицата за лансирање Тонгчанг-ри, јавиле севернокорејските државни медиуми, пренесуваат светските агенции.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод тестирањето изјавил дека тоа претставува „ново раѓање на ракетната индустрија на Северна Кореја“.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА, јавила дека со помош на моторот земјата ќе ги достигне капацитетите за лансирање сателити од светска класа. Агенцијата, во својот извештај, навела дека најверојатно е тестиран нов тип на мотор за ракета со долг домет.

Инаку, тестирањето на новиот ракетен мотор од страна на Пјонгјанг доаѓа за време на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Кина, која е главен сојузник на Северна Кореја.

Вчера Тилерсон и неговиот домаќин, шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, разговараа за севернокорејската нуклеарна и ракетна програма и како што изјавија на прес-конференцијата по средбата, се согласиле на заедничка соработка за да ја убедат Северна Кореја да го напушти сегашниот пат.

Тилерсон, во петокот, за време на посетата на Јужна Кореја, изјави дека на маса е можно да се најде и воен одговор од страна на САД, доколку Северна Кореја продолжи со заканите кон Сеул и кон Вашингтон.


Коѕиас со Тилерсон зборувал за политичката криза во Македонија


Вашингтон, 14 март, 2017 - 11:52 (META) 

Политичката криза во Македонија била една од темите за кои кусо зборувале шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, и неговиот американски колега, Рекс Тилерсон. Коѕиас и Тилерсон се сретнаа вчера во Стејт департментот и главно разговарале за улогата на Грција на Медитеранот и во Балканскиот Регион, продолжувањето на соработката со САД и за енергетските проекти.

По првата официјална средба со Тилерсон во Вашингтон, во изјава за грчките новинари Коѕиас нагласи дека не разговарале конкретно за Македонија, но тој пред американскиот колега ја споменал македонската политичка криза за време на разговорот за стабилноста и за ситуацијата на Балканот. Тилерсон, според Коѕиас, бил заинтересиран да слушне што мисли Грција кои се силите кои го дестабилизираат Балканскиот Регион.

„Кога ги образложував темите за стабилноста во регионот, ја спомнав и нестабилноста што владее кај северните соседи и нашиот обид да ги стабилизираме“, изјави доста воопштено Коѕиас.

Според Коѕиас, тој на оваа средба се обидел да ја покаже волјата на грчката влада да ја продолжи соработката со САД и да покаже колку е важна улогата и позицијата на Грција регионот. Според грчките медиуми, Коѕиас на Тилерсон му извадил и мапа, посочувајќи дека Грција е единствената стабилна држава во нестабилен регион.

Шефот на грчката дипломатија за време на посетата на Вашингтон ќе се сретне и со новиот советник за безбедност на администрацијата на Доналд Трамп, генерал-полковник Херберт Р. Мекмастер.


Коѕиас на средба со шефот на американската дипломатија, Тилерсон


Атина, 13 март, 2017 - 11:14 (META) 

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, вечерва ќе се сретне со новиот американски државен секретар, Рекс Тилерсон. Клучни теми на посетата се очекува да бидат грчката улога во регионалната безбедност, како и врските на Грција со Турција, кипарското прашање и врските со балканските земји.

Пред заминувањето во Вашингтон, за грчката државна информативна агенција АНА, Коѕиас посочи дека се надева овие средби да помогнат да се подобрат врските со новата американска администрација, како и да се испита нејзиното расположение околу грчките ставови и планови по различни прашања.

„Мислам дека со администрацијата на сегашниот претседател на САД имаме стабилни врски и имавме многу средби. Се надевам дека ќе се развиваат и понатаму, ќе разговараме за проблемите во регионот, ќе испитаме до кој степен се совпаѓаат нашите ставови и планови“, истакна Коѕиас за АНА.

Грчкиот министер за надворешни работи ќе се сретне и со новиот советник за национална безбедност на САД, претставници на различни невладини организации и со грчката дијаспора.

Според весникот „Катимерини“, Коѕиас планира да ја нагласи улогата на Грција, нејзината геостратешка важност, нејзното значење за регионалната безбедност, како и позицијата на државата како сојузник и соговорник за теми како енергетската безбедност, бегалската криза и борбата против глобалниот тероризам.

Се очекува Коѕиас да ги претстави пред новата администрација на претседателот Доналд Трамп и грчките иницијативи и соработка со балканските земји, но и нејзините позиции на Блискиот Исток.


Вашингтон е подготвен за соработка со Москва, но само во одредени области, порача Тилерсон


Бон, 16 февруари, 2017 - 19:29 (META) 

Вашингтон е подготвен да соработува со Москва, но само во одредени области, кои ќе бидат во интерес на американскиот народ, изјави државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон по денешната средба со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Бон.

„САД ќе ја разгледаат можноста за соработка со Русија кога ќе најдеме област за практична соработка која ќе биде од корист за американскиот народ. Онаму каде што нема да се сложиме, САД ќе ги потенцира своите интереси и вредности, како и своите сојузници“, изјавил Тилерсон, пренесуваат светските медиуми.

Новиот американски државен секретар ја повика Русија да ги исполни своите обврски во Украина во согласност со договорот од Минск.

„Додека бараме нов заеднички терен, очекуваме Русија да ги почитува своите обврски кон договорот од Минск и да работи на смирување на насилствата во Украина“, изјавил Тилерсон по состанокот со Лавров.

Инаку, ова е прва средба меѓу Тилерсон и Лавров и воедно е прв контакт на највисоко ниво меѓу САД и Русија откако Доналд Трамп ја презеде должноста претседател на САД. Тие се сретнаа на маргините на конференцијата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Г-20 во Бон.

На прашањето дали Русија е загрижена поради превирањата во администрацијата на Трамп, односно по оставката на советникот за национална безбедност на Трамп, Мајкл Флин, Лаворов изјавил дека стандарден став на Москва е „да не се меша во внатрешните работи на други земји. Тој додал дека двете земји имаат „многу прашања“, за кои треба да разговараат, изразувајќи надеж дека ги „воспостават параметрите за идна соработка“.


Тилерсон положи заклетва како нов државен секретар на САД


Вашингтон, 2 февруари, 2017 - 10:01 (META) 

Новиот американски државен секретар, Рекс Тилерсон, положи заклетва откако Сенатот го одобри неговото именување и со тоа и официјално стапи на должност.

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на церемонијата во овалната соба, рече дека „дошло време на надворешните работи да се гледа со јасен фокус“.

Тој го пофали искуството на поранешниот извршен директор на „Ексон мобајл“ и рече дека животот го подготвил за нова позиција и оти верува дека ќе постигне мир и стабилност во, како што оцени, бурни времиња.

Сенатот претходно ја одобри номинацијата на Тилерсон гласајќи со 56 спрема 43 за неговото именување, и покрај незадоволството на демократите кои сметаат дека новиот државен секретар не треба да го гледа светот само од перспектива на директор на голема корпорација и дена нема да биде во состојба да му се спротивстави на Трамп, доколку е потребно.


Рекс Тилерсон на чекор да стане нов државен секретар на САД


Вашингтон, 24 јануари, 2017 - 10:12 (META) 

Одборот за надворешна политика на Сенатот на САД со тесно мнозинство (11:10) гласови го поддржа изборот на Рекс Тилерсон за нов државен секретар на САД.

Иако никој во последните 40 години не добил толку скромна поддршка на Одборот, се очекува поранешниот директор на нафтениот гигант „Ексон мобајл“ сепак да го помине конечното пленарно гласање на Сенатот – горниот дом на американското собрание, што се очекува да се случи следната недела.

Тилеросон е спорен поради неговите бизнис и други блиски врски со Русија и со нејзиниот претседател Владимир Путин.

Сенатот вчера, исто така, го поддржа изборот на републиканскиот конгресмен Мајк Помпео за нов директор на ЦИА.

Новиот американски претседател Доналд Трамп јавно ја критикуваше ЦИА поради тврдењето дека Русија, наводно, влијаела на резултатот на изборите преку хакирање на електронската пошта на Демократската партија за време на предизборната кампања.

Трамп вчера одлучи САД да го напуштат Транспацифичкиот договор за слободна трговија со 12 азиски земји за што рече дека било во интерес на американските работници.