Од утре до недела затворена улицата 23 Октомври


Скопје, 19 јули, 2018 - 11:18 (META) 

Град Скопје соопштува дека од утре до недела ќе биде затворен за сообраќај кракот од улицата 23 Октомври (поранешна Владимир Комаров) до крстосницата со улицата Ѓуро Ѓоновиќ, односно на потегот кој минува под Транспортен центар.

На таа локација ќе се вршат работи за изведба на нова фекална канализација и реконструкција на водоводната мрежа.


Град Скопје ќе го намали буџетот за 440.000 евра


Скопје, 14 јуни, 2018 - 13:18 (META) 

Со ребалансот на буџетот на Град Скопје за 2018, кој ќе се најде на седницата на градскиот Совет на 20 јуни, се предвидува да се потрошат 27 милиони денари (440.000 евра) помалку од претходно испланираните. Исто така, со ребалансот ќе се наменат пари за проекти што не биле планирани да се изведат годинава, известија од Град Скопје.

Така, наместо четири милијарди и 254 милиони денари (69,17 милиони евра), колку што изнесува буџетот сега, со ребалансот тој ќе се намали на четири милијарди и 227 милиони денари (68,73 милиони евра).

„Овој ребаланс е подготвен во согласност со усвоениот прв квартален извештај за извршување на Буџетот на Град Скопје за 2018 година. Во првиот квартал остварувањето на приходите се одвива согласно со планираното, а плаќањата на расходите се одвиваат редовно и навремено“, велат од Град Скопје.

Вкупните приходи за овој период од годината се 1,1 милијарди денари (17,88 милиони евра) што е 17 отсто од вкупно испланираните приходи за цела 2018 година. Притоа, има раст од 2 отсто во приходите во однос на истиот период минатата година.

Најголемите промени кои ќе ги донесе ребалансот се зголемување на ставката за комунални работи, каде сега ќе се додадат уште 67,15 милиони денари (близу милион и 10.000 евра), додека во секторот за сообраќај е предвидено намалување за 104,85 милиони денари (малку повеќе од 1,7 милиони евра). Притоа, најголемиот дел од новите пари за комунални дејности за наменети за реконструкција и подигнување на јавно зеленило, како и за расчистување диви депонии.

Новите проекти за кои ќе се наменат пари со ребалансот се изградба на улица Ленинова, реконструкција на бул. Никола Карев, изградба на ул. Боца Иванова, како и за изградб, одржување и реконструкција на улиците Брадфордска, Македонско – Косовска бригада, Андон Димитров (Жарко Зрењанин), Живко Фирфов, како и изградба, реконструкција и одржување на мали плоштади.

Ребалансот вклучува и 15,5 милиони денари за основачки влог за новото акционерско друштво кое ќе го формира Град Скопје и ќе обезбеди нови приклучоци на парно греење, но и треба да го спроведува процесот за гасификација на Скопје.


Чакаровски именуван за Национален координатор за здравство


Скопје, 6 јуни, 2018 - 12:11 (META) 

Владата на својата редовна седница го именуваше гинекологот Гоце Чакаровски за Национален координатор за здравство – со ова Чакаровски доби нова функција откако претходно беше тргнат од позицијата заменик министер за здравство во рамки на владината реконструкција.

Чакаровски доаѓа од Битола, каде претходно работел како шеф на родилната сала во Клиничката болница „Д-р Трифун Пановски“.

Во својата кариера тој бил и претседател на Лекарската комора на клиничката болница „Д-р Трифун Пановски“, како и заменик претседател на Лекарското здружение на медицински центар – Битола.

За национален координатор за култура претходно беше назначен и екс министерот за култура Роберт Алаѓозовски.


Сугарески: За изградба и реконструкција на Коридор 8, инвестираме 500 милиони евра


Тетово, 5 јуни, 2018 - 13:49 (META) 

Aвтопатот Скопје – Тетово во должина од 17 километри се рехабилитира и инвестицијата е во вредност од 1,1 милиони евра, средства обезбедени од буџетот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП), информираат од Министерство за транспорт и врски.

Министерот за транспорт и врески, Горан Сугарески истакна дека во западниот дел на државата се инвестираат преку половина милијарда евра за изградба и реконструкција на патната мрежа на Коридор 8.

Покрај реконструкцијата на автопатот од Скопје до Тетово, во втората половина на годината преку ЈПДП ќе се распише тендер за проектирање за реконструкција на патот од Тетово до Гостивар на ниво на стандарден автопат.

„Во меѓувреме се работи на реконструкција на државниот пат од Гостивар до Кичево, со вкупна вредност на инвестицијата од преку 6 милиони евра. Во тек е и проектирање за изградба на нов автопат од Гостивар до Кичево и секако продолжуваме со изградба на автопатот од Кичево до Охрид“, изјави Сугарески.

Директорот на ЈПДП, Зоран Китанов истакна дека од вкупната должина до сега се асфалтирани 9 километри и се очекува до крајот на јуни реконструкцијата на делницата на потегот од Скопје кон Тетово да е комплетно завршена.

„Во текот на овој месец ќе започнат и градежните работи за реконструкција на делницата на потегот од Групчин кон Сарај“, изјави Китанов.


Која е „ќе“, а која била „не“ влада, се расправа на собраниската седница


Скопје, 1 јуни, 2018 - 13:11 (META) 

Ве уверувам дека кандидатите за министри и заменици-министри посветено и совесно ќе ги вршат своите обврски во согласност со законите и во интерес на граѓаните, рече премиерот Зоран Заев на почетокот на собраниската седница за реконструкција на Владата.

– Зад нас е една година од формирањето на оваа влада, и успеавме да ја оставиме зад нас политичката криза. Среќен сум кога ќе се сетам каде бевме, а каде сме сега. Можеме и имаме намера да постигнеме многу повеќе, се движиме во вистинска насока. Во Собранието наскоро ќе бидат ставени одлуки кои ќе донесат добросотојба на граѓаните – рече Заев и накратко ги претстави кандидатите за министри.

На ова му реплицираше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски кој реконструкцијата ја нарече „пазарџиска“.

– Она што денеска не го правите е реконструкција на Владата во секторите кои потфрлија и кои што има низа скандали. Во овој состав има министри кои што не се снаоѓаат, не работат и нема реални резултати во ниту еден сектор – рече Димовски

Според пратеничката Лилјана Затуроска, денеска требало да се разговара за реконструкција која ќе ги вклучува оставките на премиерот и министерката за одбрана Радмила Шеќеринска затоа што според неа, не се спроведени реформи, има нарачани пресуди и се тргува со државните и националните интереси.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев кабинетот на Зев го нарече „ќе“ – влада.

– Оваа Влада ќе остане во меморијата на граѓаните како „ќе“ – влада, бидејќи употребува „ќе“ за сето она што нема капацитет, енергија, знаење и можности да го направи – рече Данев.

На ова му реплицираше координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев кој рече дека ако оваа влада е „ќе“ влада, тогаш претходната била „не“ – влада односно „анти“ – влада.

Она што почна како дебата за реконструкција на Владата, продолжи во меѓусебни партиски препукувања и објаснувања што направила, а што не направила претходната влада, како и дебата за рејтингот на партиите и лидерите.


Започна седницата на која ќе се гласаат новите министри


Скопје, 1 јуни, 2018 - 11:25 (META) 

Tочно една година и помалку од еден ден откако Владата на премиерот Зоран Заев доби мандат од пратениците, во Собранието започна седницата за владината реконструкција. Новите министри треба да бидат изгласани најдоцна до полноќ, а замениците министри најдоцна до утре, но не е исклучено и двете точки да се изгласаат денеска.

Нови министри се Асаф Адеми од Беса за култура, кој доаѓа на местото на Роберт Алаѓозовски, Бардуљ Даути од ДПА, министер без ресор кој доаѓа на местото на Рамиз Мерки, Рената Дескоска ќе го замени Билен Салији во Министерството за правда, а неа во Министерството за образование ќе ја замени досегашниот заменик Арбр Адеми.

За заменици министри се предложени Андреј Жерновски за заменик министер за надворешни работи, Асим Муса за заменик министер за здравство, Ѓонул Бајрактар за заменик министер за труд и социјална политика и Садик Беќири за заменик министер за транспорт и врски.

Првата точка на дневниот ред беше распишување оглас за претседател, заменик-претседател и членови на Државната изборна комисија. Одлуката беше изгласана без расправа, со 88 гласови „за“.


Собранието денеска ќе ја гласа реконструкцијата на владата на Заев


Скопје, 1 јуни, 2018 - 10:00 (META) 

Во Собранието денеска во 11 часот ќе почне собраниската седница на која ќе биде разгледана и изгласана реконструкцијата на владата, една година откако овој пратенички состав го изгласа првичниот состав владата на премиерот Зоран Заев.

Прва точка на дневен ред ќе биде изборот на нови членови на Владата, што мора да заврши до полноќ, а како втора точка е изборот на заменици министри. Освен овие две точки, пред пратениците на оваа 49 седница ќе биде и огласувањето за избор на претседател, потреседател и членови на Државната изборна комисија.

Нови министри се Асаф Адеми од Беса за култура кој доаѓа на местото на Роберт Алаѓозовски, Бардуљ Даути од ДПА министер без ресор кој доаѓа на местото на Рамиз Мерки, Рената Дескоска за правда која ќе го замени Билен Салији, а неа во министерството за образование ќе ја замени досегашниот заменик Арбр Адеми.

За заменици министри се предложени Андреј Жерновски за заменик министер за надворешни работи, Асим Муса за заменик министер за здравство, Ѓонул Бајрактар за заменик министер за труд и социјална политика и Садик Беќири за заменик министер за транспорт и врски.

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ пред неколку дена соопшти дека ќе присуствува на оваа седница, но од таму потенцираа дека се работи за јалова реконструкција и за влада која што нема резултати и идеи.

– Се работи за јалова реконструкција, се работи за една влада којашто нема идеја и нема резултати. Се работи за влада којашто нема исполнето ниту едно од своите клучни ветувања. Во Македонија година дена наназад една шајка не е закована, една бандера не е направена, а беа ветени брда и долини. Дури и најголемите поддржувачи на СДСМ се разочаруваат од Зоран Заев и неговите министри. Така што, реконструкција на еден или двајца министри не го решава фундаменталниот проблем, а тоа е дека имаме неспособна гарнитура којашто не ги исполнува ветувањата и којашто не може и не знае да испорача резултати – изјави Влатко Ѓорчев пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.


Џафери: Несериозно би било да се размислува за предвремени избори


Скопје, 29 мај, 2018 - 12:07 (META) 

Би било несериозно било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на редовниот брифинг со новинари.

– Избори може да има секогаш кога пратениците ќе одлучат да се самораспуштат. Но, во сериозна држава во која сериозни работи треба да се случат, несериозно би било било кој да размислува за предвремени парламентарни избори оваа година. Ако некој го направи тоа значи дека сака да профитира политички, а не да мисли на интересите на државата – рече Џафери.

За стапување во сила на законот за употреба на јазиците, Џафери вели дека тоа не е негова индивидуална одговорност и задача туку на владејачката коалиција.

– Јас го потпишав законот во истиот момент кога беше донесен. Тоа што требаше да се направи од моја страна е направено. Ќе го испратам во Службен весник кога ќе дојде време за да не се направи од еден проблем  – три. Владејачката коалиција треба да најде формален начин законот да стапи на сила – смета Џафери.

Според него, фактичката состојба е дека претседателот го крши Уставот, но дека доколку се прати во „Службен весник“ без негов потпис нема да биде прекршување на Уставот.

– Никакво кршење на Уставот нема да се случи ако се донесе во „Службен весник“ само со мој потпис. Моја уставна должност е да се донесат законите, а претседателот со непотпишување на законот неовластено презема законодавна функција. Тој сега се повикува на имунитетот, но еден ден имунитетот ќе заврши, а кривичното дело злоупотреба на службената должност не завршува – потенцира Џафери.

Како идни активности на Собранието, Џафери најави задутре седница за пратенички прашања, гласање за реконструкцијата на владата в петок како и пленарна седница на 11 јуни на која треба да се гласа етичкиот кодекс договорен при процесот „Жан Моне“ во Охрид и да се објави конкурс за членови на ДИК кој ќе трае осум дена.

Седницата за гласањето на новите министри може да трае до полноќ в петок, а за заменици министри може да се гласа и во сабота.

– Се зависи од самите пратеници. Договорени сме во петок, поради рамазанските пости да имаме пауза од 19 до 21 часот за оние кои постат да можат да одат на ифтар. Ако не завршиме со гласањето и на замениците министри ќе работиме и во сабота – вели Џафери.

По реконструкцијата на Владата, Џафери вели дека пратениците од движењето Беса ќе треба да изнајдат решение затоа што не може дел од пратениците од иста пратеничка група да се во владејачкото мнозинство, а дел во опозицијата.


ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата за реконструкција на владата


Скопје, 28 мај, 2018 - 15:46 (META) 

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата в петок на која ќе се гласа за реконструкцијата на владата и изборот на нови министри и заменици министри, рече пратеникот Влатко Ѓорчев како одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Собранието.

– Апсолутно нашата острица на критики ќе биде насочена кон оваа влада и кон оваа гарнитура затоа што имаме аргументи, затоа што аргументите на дневна основа ги гледаме, затоа што секој ден економските индикатори се вложуваат, затоа што националните и државните интереси на Република Македонија се загрозени како никогаш до сега, затоа што ако одиме област по област, од земјоделие преку здравство, до образование, заклучно со транспорт, локална самоуправа, аргументите се апсолутно на наша страна – рече Ѓорчев.

На прашање, пак, како ја коментира одлуката на собранискиот спикер седницата за реконструкција на Владата да биде на денот кога ВМРО-ДПМНЕ организира протест пред владата, Ѓорчев рече дека се работи за јалова реконструкција.

– Се работи за јалова реконструкција, се работи за една влада којашто нема идеја и нема резултати. Се работи за влада којашто нема исполнето ниту едно од своите клучни ветувања. Во Македонија година дена наназад една шајка не е закована, една бандера не е направена, а беа ветени брда и долини. Дури и најголемите поддржувачи на СДСМ се разочаруваат од Зоран Заев и неговите министри. Така што, реконструкција на еден или двајца министри не го решава фундаменталниот проблем, а тоа е дека имаме неспособна гарнитура којашто не ги исполнува ветувањата и којашто не може и не знае да испорача резултати – додаде Ѓорчев.


В петок собраниска седница за реконструкција на Владата


Скопје, 28 мај, 2018 - 13:13 (META) 

Собраниската седница за реконструкција на Владата ќе се одржи в петок, 1 јуни. Ова било одлучено на денешната редовна понеделничка средба на претседателот на Собранието, Талат Џафери со координаторите на пратеничките групи, на која повторно не присуствувал претставник на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

На дневен ред ќе биде изборот на нови членови на Владата, што мора да заврши до полноќ, а како втора точка е изборот на заменици министри.

Изборот на нови членови на Владата се поклопува со годишнината од формирањето на новата Влада на премиерот Зоран Заев.

Нови министри се Асаф Адеми за култура, Бардуљ Даути министер без ресор, Рената Дескоска за правда и Арбр Адеми за образование.

За заменици министри се предложени Андреј Жерновски за заменик министер за надворешни работи, Асим Муса за заменик министер за здравство, Ѓонул Бајрактар за заменик министер за труд и социјална политика и Садик Беќири за заменик министер за транспорт и врски.

Претходниот ден, в четврток, е седница посветена на пратенички прашања.