!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Андреевски: Увозот на струја ќе ги чини граѓаните 4,2 милиона евра


Скопје, 13 јануари, 2017 - 15:57 (META) 

Неверојатни 4,2 милиона евра ќе ги чини граѓаните увозот на електрична енергија и тоа само за период од две недели, од 7 јануари заклучно до 22 јануари, истакна денеска претседателот на Комисија за енергетика на СДСМ, Митко Андреевски.

Тој истакна дека „ако РЕК Битола, ТЕЦ Неготино и ТЕЦ Осломеј работеа, немаше да има ризик од останување без струја“.

– Срамно, безобразно и несовесно од страна на менаџментот на ЕЛЕМ е да нè убедува дека снегот што ќе се стопи напролет, ќе нè спаси од ново поскапување на струјата – изјави Андреевски.


Мицкоски: Дефектот во РЕК Битола е отстранет, состојбата со струјата е стабилна


Скопје, 12 јануари, 2017 - 12:25 (META) 

Дефектот во РЕК Битола е отстранет и електраната сега работи со полн капацитет, инофрмираше денеска генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски.

Според него, земјава во најстудените денови ги задоволила потребите од електрична енергија со 80 отсто од домашно производство.

– И покрај временските услови, успеавме навреме да ги испорачаме потребните количества електрична енергија. Граѓаните не треба да се грижат, така ќе биде и во наредните денови – нагласи Мицкоски.

Тој додаде дека периодот што следува е поволен поволен, бидејќи снегот што се топи ќе ја намали цената на струјата во регионот.

Увозот на струја засега се реализира единствено преку Србија.


Ковачевски: РЕК Битола е во нова хаварија, увезената струја ни однесе 2 милиони евра


Битола, 10 јануари, 2017 - 15:43 (META) 

Според последните информации, не само што не е поправен еден од блоковите на РЕК Битола, туку има дополнителна хаварија, односно пукнати се цевки, изјави денеска пратеникот и претседател на општинската организација на СДСМ од Битола, Васко Ковачевски.

Тој на прес-конференција истакна дека „ова му се случува на комбинатот, иако се дадени неколку стотици милиони евра пари на граѓаните за наводни поправки и за ремонти“.

– РЕК Битола произведува речиси 80 проценти од струјата во Македонија. Поради неодговорните политики на досегашната власт, којашто 10 години се занимава со криминални тендери, не работат други енергетски капацитети, како ТЕЦ Осломеј, ТЕЦ Неготино – изјави Ковачевски.

Тој додаде дека засега проблемот се решава со многу скап увоз на струја, што до вчера граѓаните ги чинеше околу половина милион евра, само за два дена. Притоа информираше дека распишан е нов тендер за интервентен увоз на струја за денеска и за утре.

– Цената е огромна, повеќе од 600 проценти повисока од одобрената од Регулаторната комисија за енергетика. За вечер е набавена увозна струја по цена од неверојатни 220 евра по мегават-час и тоа ќе ги чини граѓаните 155.000 евра. Увезената струја за утре и за задутре ќе ги чини граѓаните 1.286.000 евра. За пет дена, поради несериозната власт, граѓаните ќе платат речиси 2.000.000 евра – додаде Ковачевски.


СДСМ: Со скапиот увоз на струја, граѓаните за два дена се оштетени за 300.000 евра


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:12 (META) 

СДСМ ја повикува власта во заминување да престане да крие информации од граѓаните за реалниот ризик, домаќинствата да останат без струја, се вели во соопштението на СДСМ.

– Реалноста е дека Македонија се соочува со недостиг од струја и како што вчера предупредивме, денеска е распишан тендер за нов интервентен увоз на струја. Како што објавивме вчера, на Божиќ бил распишан првиот тендер за итен увоз на струја за 7 и за 8 јануари. За претходните два дена набавена е струја по цена за 36 проценти повисока од увозната цена дозволена од Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа граѓаните за два дена се оштетени 300.000 евра – се додава во соопштението на СДСМ.

Оттаму велат дека „да работеа блоковите на РЕК Битола, за чии поправки граѓаните платија стотици милиони евра, сега ќе имаа струја и немаше да бидат оштетени ни денар“.

– Вистината е дека да не е увозот од странство, домаќинствата ќе останат и без струја и без греење на овој поларен студ. Ако земјите од регионот, што сега ѝ даваат струја на Македонија, почнат политики на штедење струја поради студениот бран, граѓаните, семејства со деца, ќе останат без струја – се додава во соопштението на СДСМ.


Активистите на „За нас се работи“ најавија радикализирање на протестите во Битола


Битола, 3 декември, 2016 - 16:58 (META) 

Здружението „За нас се работи“, на третиот ден од протестите за чист воздух, најави радикализирање на активностите, бидејќи, како што велат од здружението, надлежните не се заинтересирани за овој проблем во Битола.

Битолчани првите пораки за чист воздух ги упатија до политичарите и предложија потпишување на меморандум, но засега од политичките партии нема никаков одговор. Активистите на „За нас се работи“ на почетокот на денешниот протест најавија и директна блокада на РЕК Битола.

– За некој кој седи дома ова е радикализација, но оној кој има потреба од чист воздух, ќе му стане јасно што сакаме. Блокада на комбинатот веројано носи и кривична одговорност, не знаеме, но, исто така, во паника не знаеме што ќе направите, како ќе реагирате, бидејќи сè повеќе луѓе заминуваат на лекување во Скопје – рече Душко Груевски од здружението.

Активистите за чист воздух се разочарани од политичарите бидејќи во нивните програми за овие предвремени избори проблемот со аерозагадувањето воопшто не е приоритет.

– Ги повикуваме сите мудри луѓе во оваа држава да дојдат и заедно да се справиме со овој проблем бидејќи очигледно е дека политичарите не нè ставиле како приоритет во нивните програми – рече Душко Груевски.

Три дена битолчани го блокираат патот кој од градот води кон РЕК Битола, како и патот на влезот на градот, кој води од Прилеп.

Протестите за чист воздух се совпаднаа со митинзите на двете најголеми поллитички партии од македонскиот блок, односно со митингот на ВМРО-ДПМНЕ, кој се одржа во четвртокот, и со денешниот митинг на опозицискиот СДСМ.

Протест против енормното загадување на воздухот за понеделник е најавен и во Скопје. Протестот, кој е организиран од неколку еколошки организации, е закажан за 17 часот пред бараките на администрацијата на Град Скопје.


РЕК Битола: Блокадата може да предизвика тешки последици по енергетската стабилност


Битола, 2 декември, 2016 - 17:22 (META) 

„Блокадата на јавниот пат што води до РЕК Битола од страна на Здружението на граѓани „За нас се работи“ и најавите за целосна блокада на Рударско-енергетскиот комбинат е опасна авантура што може да предизвика тешки последици по енергетската стабилност на државата“, се вели во соопштението на компанијата по повод блокадите за чист воздух во Битола, организирани од ова здружение.

– Овој чин го сметаме како напад  врз стратешка цел, особено затоа што се спроведува во услови кога рударско-енергетскиот комбинат се подготвува за работа во зимски услови. Уште повеќе зачудува тоа што барањата што ги поставува ова здружение најмалку се однесуваат, се во надлежност или, пак, зависат од работата на РЕК Битола – се додава во соопштението.

Во него, исто така, се додава дека „блокадите се организираат во период кога во РЕК Битола течат најголемите инвестициски вложувања во неговото четириесетгодишно постоење, насочени кон зачувување и унапредување на животната средина“.

– Само да потсетиме дека со реализацијата на проектот за модернизација на котлите на два блока на термоелектраната, остварено е намалување на нивото на штетните емисии на азотни оксиди и нивен континуиран надзор, што РЕК Битола го прави компатибилен во делот на емисија на азотни оксиди, исполнувајќи ги најстрогите европски директиви за заштита на животната средина – велат од РЕК.

Оттаму потсетуваат дека стандардните мерки за заштита на околината, како што се редовното одржување на електростатските филтри со висок степен на прочистување, континуираната рекултивација, пошумување на терените околу комбинатот и поволните метеоролошки услови ги елиминираат штетните влијанија врз Битола и врз околината.


Блокадите на патот за РЕК Битола се црвен аларм за енормното загадување


Скоје, 30 ноември, 2016 - 17:37 (META) 

Утрешната најава за блокада на патот кој од Битола води кон РЕК Битола е црвен аларм за загадувањето на градот, велат активистите од здружението „За нас се работи“. Од РЕК Битола, пак, возвраќаат дека барањата на здружението се на погрешна адреса и на погрешен субјект.

Илија Балтовски, еден од организаторите на блокадата, вели дека комбинатот не е случајно одбран за искажување на револтот на битолчани, бидејќи тој е посочен од Министерството за животна средина како најголемиот загадувач на воздухот во овој крај.

– Блокадата на патот кон РЕК Битола е крајно решение за да почувствуваат сите дека имаме тежок и голем проблем со загадувањето на воздухот во овој регион. Згора на тоа во РЕК Битола се вработени преку 3.000 работници кои со своите семејства исто така го дишат загадениот воздух. Ние сочувствуваме со нив бидејќи тие се најизложени на загадувањето. Очекуваме да ни се придружат, бидејќи ова е аларм за надлежните да преземат мерки за справување со овој проблем – вели Балтовски пред утрешниот протест, на кој ќе бараат субвенционирање на електрична енергија до спроведување на гасификација, како и спроведување на режим на сообраќај во централното градско подрачје.

Од РЕК Битола велат дека од медиумите разбрале за најавените блокади на патот. Оттаму додаваат дека проблем ќе биде како вработените од прва смена ќе си заминат дома, бидејќи комбинатот користи услуги од превозници и нема сопствен превоз за да може да бара алтернативни патишта и да ги однесе работниците во Битола.

– Барањата не здружението не се упатени до комбинатот, ниту, пак, ние можеме да ги исполниме. Сметаме дека се на погрешна адреса – вели Јован Колевски од прес-службата на РЕК Битола.

Случајно или не, блокадите на битолчани како протест против загадениот воздух се совпаѓаат со митинзите на две најголеми политички партии од македонскиот блок. Блокадите кои ќе траат од 15 до 17 часот, почнуваат в четврток, пред најавениот митинг на ВМРО-ДПМНЕ, а завршуваат в сабота, пред митингот на СДСМ.


Поради големото загадување, битолчани од четврток со блокада на патот за РЕК Битола


Битола, 28 ноември, 2016 - 14:33 (META) 

Битолчани ги рективираат протестите против загадениот воздух. По неколкунеделното енормно загадување на амбиенталниот воздух во градот, здружението „За нас се работи“ повикува на блокада на патниот правец кој од Битола води до РЕК Битола, со слоганот „Битола се задушува, Битола умира“.

Блокадите се најавуваат од четврток до сабота, во период од 15 до 17 часот, кога битолчани, и особено вработените во РЕК, завршуваат со права смена и одат на работа во втора смена. Битолчани поставија барања до надлежните и се закануваат дека доколку не ги исполнат, следува целосна блокада на РЕК Битола.

Тие бараат субвенционирање на електрична енергија до спроведување на гасификација, како и спроведување на режим на сообраќај во централното градско подрачје.

Од здружението „За нас се работи“ велат дека ултиматумот е упатен до Општината и до Владата, при што се дистанцираат од каква било политичка конотација поврзана со предвремените парламентарни избори.

– Не нè интересира политика, ниту кампања. Приоритет ни е здравјето на луѓето. Надлежноста за исполнување на едната мерка е на Општина Битола, а за другата – на Владата – вели за „Мета“ Илија Балтовски од „ За нас се работи“.


Тројца работници се затруле со јаглерод моноксид во РЕК – Битола


Битола, 14 јуни, 2016 - 14:46 (META) 

Тројца работници се повредени во несреќа што денеска се случила во РЕК – Битола. Како што дознаваме, работниците биле ангажирани на ремонт на првиот блок на РЕК – Битола, односно заварувале цевковод.

Според извори од битолската полиција, тројцата работници вдишале јаглерод моноксид и во состојба на безсознание се пренесени во Клиничката болница во Битола.

Настанот го потврди портпаролката на СВР Битола, Сања Стаматова, која повеќе детали за случајот најави за подоцна.

Стаматова засега само потврдува дека тројцата работници се надвор од животна опасност.


РЕК Битола е најголем загадувач во Европа


Скопје, 18 март, 2016 - 10:12 (META) 

Втор најголем загадувач на воздухот во Европа и најголем во Македонија е термоелектраната РЕК Битола, покажува процената за влијанието на производството на енергија од јаглен врз здравствените трошоци на Западниот Балкан, направена од европското Здружение за здравје и животна средина (HEAL), објави „Дојче веле“.

Според оваа процена, дури седум од 10 термоелектрани кои се големи загадувачи на воздухот во Европа се на Балканот.

РЕК Битола, според оваа процена, годишно испушта околу 2.700 тони честички ПМ2,5 во воздухот, што ја става веднаш зад термоелектраната „Косово А“ во близина на Приштина.

РЕК Битола е во европскиот врв и според емисијата на сулфурен диоксид, со околу 67.000 тони годишно.

Процените се дека штетите врз здравствениот систем во Европа поради штетните супстанци што ги емитува Македонија изнесуваат помеѓу 256 милиони и 720 милиони евра годишно.