Мицкоски: Гасификацијата ќе чини 150 милиони евра


Скопје, 15 март, 2017 - 16:21 (META) 

„Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ досега ја изгради примарната гасоводна мрежа од Клечовце до Штип. Магистралниот гасовод  Штип – Неготино е во напредна фаза на изградба и се очекува да заврши до крајот на оваа година“, изјави денеска на прес-конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој додаде дека во фаза на изградба е магистралниот гасовод Скопје – Тетово – Гостивар.

– Во програмата „Реално“ на ВМРО-ДПМНЕ е предвиден магистралниот гасовод Штип – Хамзали – Струмица – Гевгелија, како и ред други делници, за кои мнозинството граѓани на последните парламентарни избори дадоа поддршка. Но, СДСМ со своето деструктивно однесување го попречува реализирањето на овие проекти, од кои директна корист ќе имаат граѓаните – изјави Мицкоски.

Тој истакна дека дополнително, покрај примарната гасификација, огласите за изградба на секундарниот и на терцијарниот гасовод преку јавно-приватно партнерство се објавени во јавните гласила.

– Со тоа почнува процесот на секундарна и на терцијарна гасификација во Македонија, која се очекува да чини околу 150 милиони евра. Ќе бидат опфатени 17 општини во Скопскиот Регион, 36 општини во Источниот Регион и 26 општини во Западниот Регион – изјави Мицкоски.


Потребни се инвестиции за рамномерен развој на регионите


Охрид, 26 февруари, 2017 - 17:55 (META) 

Неопходно е најмалку еден отсто од домашниот бруто-производ (БДП) да се инвестира во помалку развиените региони, за да се избалансира развојот во осумте плански региони во Македонија.

Ова е еден од заклучоците на учесниците на работилницата на која беа презентирани активностите од проектот „Алијанса за регионален развој“.

Законска регулатива за тоа не недостига, но во практиката е поинаку. Имено, во последните десетина години донесени се Законот за рамномерен регионален развој и Стратегијата за регионален развој 2009-2019.

Работилницата ја организираа Форум – Центар за стратешки истражувања и документација од Скопје и Младински иницијативи за дијалог и соработка од Битола.

Проектот е поддржан од Европска Унија.


Вонредна седница на Владата, ќе се прогласи кризна состојба во Скопско и Тетовско


Скопје, 7 август, 2016 - 14:17 (META) 

Владата за попладнево закажа вонредна седница на која се очекува да биде донесена одлука за прогласување на кризна состојба во Скопско и Тетовско, кои се најмногу погодени од вчерашното невреме. На седницата Владата, исто така, треба да донесе одлука утрешниот ден да биде прогласен за Ден на жалост за жртвите од невремето.

По денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување со кризи, министерот за здравство, Никола Тодоров соопшти дека ќе предложат до Владата да биде прогласена кризна состојба во овие два региони, која ќе трае наредните 15 дена.

На состанокот било одлучено да се формираат комисии кои веднаш ќе почнат со проценка на штетите од невремето.

Според последните информации во временската непогода која вчера попладне го зафати Скопје и околината, животите ги загубиле 20 лица, а десетици повредени побарале лекарска помош.

Најмногу погодени од вчерашното невреме се жителите на Стајковци, Сингелиќ, Смилковци и Арачиново, каде се пронајдени телата на загинатите, а пријавени се и големи штети, односно срушени и поплавени куќи и возила.

Според Законот за управување со кризи, состојбата предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на Републиката, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси, се дефинира како кризна состојба.

Законот предвидува дека во случај на кризна состојба со дел од своите сили може да учествува армијата, како поддршка на полицијата.

Одлуката за постоење на кризна состојба не може да трае подолго од 30 дена, а во случај да биде надминат овој период, владата треба да побара одобрување од Собранието за продолжување на рокот. Во случаи на кризна состојба можат да се употребат и ресурсите на јавните претрпијатија, установи и служби, како и на приватни фирми (трговските друштва) „кои се од пособено значење за работа во кризна состојба, како и за управување со нив во случај на кризна состојба“.

Лани во август, Владата поради мигранската криза прогласи кризна состојба во регинот на јужната и на северната граница, која по последното продолжување е предвидено да трае до крајот на оваа година.


Сончево и топло време со температура до 37 степени


Скопје, 11 јули, 2016 - 9:57 (META) 

Времето денеска ќе биде топло, малку ветровито со локална облачност без услови за дожд.

Долж Повардарието, во централните и во источните делови од земјава температурата ќе достигне 37 Целзиусови степени, а во другите делови од државата до 35 Целзиусови степени.

Во Скопскиот Регион се очекува слично време со температура до 36 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 8.

 

 


Четири региони денеска ќе бидат во портокалова фаза


Скопје, 21 јуни, 2016 - 9:50 (META) 

Скопскиот, Осоговско-Малешевскиот, Јужновардарскиот и Пелагонскиот Регион денеска се зафатени со температура од портокаловата фаза поради што се препорачува бремените жени и хронично болните лица над 60 години да се ослободат од работни обврски.

Во овие региони се препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во овој период, а особено во детските градинки да не се изнесуваат децата на отворено.

Од Министерството за здравство препорачуваат работодавците да го реорганизираат работното време и да се избегнуваат активности од 11 до 17 часот.

На граѓаните од целата држава им се препорачува да ги почитуваат општите препораки за заштита од високата температура, како што се заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека, консумирање лесна храна и течности, хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица.

 

 


220.000 евра за развој на туризмот во Охридскиот и Тиквешкиот регион


Скопје, 24 февруари, 2016 - 15:51 (META) 

Oрганизацијата за индустриски развој на Обединетите нации (УНИДО) го одбележа завршувањето на двегодишниот проект во Македонија за развој на туризмот преку поддршка на кластерско здружување во регионите на Охридското езеро и Тиквешкиот регион.

За оваа цел беа издвоени 220.000 евра со што се придонесе за унапредување на локалниот туризам во овие два региони.

Двата македонски туристички кластери ќе имаат за цел остварување и на соработки со земји од регионот, со кои во пакет би се промовирале пред странските тур-оператори.