!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бизнисмените од дијаспората ќе помогнат во економскиот развој на Македонија


Њујорк, 19 септември, 2017 - 11:44 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и од министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, во Њујорк се сретна со претседателот на групата „Македонија 2025“, Роберт Арсов, познатиот бизнисмен од дијаспората, Џон Битов, како и со повеќемина други претставници на оваа група, соопшти владината прес-служба.

– Владата на Република Македонија се отвори кон сите кои можат да придонесат за економски напредок на државата. Дијаспората и конкретно активирањето на претставниците на групата „МК 2025“ во Македонија, ќе значи силен импулс за нови инвестиции во државата, особено зашто станува збор за почитувани и успешни бизнисмени на светско ниво – рекол Заев на средбата.

Претставниците на групата „МК 2025“, како што информираат од Владата, изразиле поддршка на реформските политики во кои гледаат реална можност за вклучување и за придонес на дијаспората за развој на економијата во Македонија.

Инаку, за денеска попладне предвидени се првите конкретни активности поврзани со 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, на кои ќе учествува и македонската делегација предводена од премиерот Заев.


Заев се консултирал со Бејли за ОН, амбасадорот ги поздравил реформските напори


Скопје, 15 септември, 2017 - 19:22 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со амбасадорот на САД, Џес Бејли, заради консултации во врска со претстојното 72. Генерално собрание на Обединетите нации (ОН), кое ќе се одржува во Њујорк од 17 до 23 септември. Притоа, како што соопшти Владата, амбасадорот на САД ги поздрави напорите на новиот кабинет и неговите постигнувања во сферата на надворешната политика.

„На средбата амбасадорот Бејли уште еднаш ги поздрави заложбите и напорите на новата реформска влада, како и успесите постигнати во првите 100 дена, особено на полето на надворешна политика. Тој ги изнесе позициите на Соединетите Aмерикански Држави во однос на Генералното собрание на ОН и нивните ставови за актуелните глобални прашања на безбедноста и за мирот во светот. Дополнително, амбасадорот Бејли ги посочи заедничките предизвици во поглед на борбата против радикализација на насилен ектремизам и тероризам, пролиферација на оружје за масовно уништување како закана за светската безбедност, потребата за заедничка акција за подобрување на човековите права и промоција на дијалогот како средство за разбирање и за соработка помеѓу нациите“, се вели во соопштението од македонската влада.

Заев се заблагодарил на честитките и на поддршката на САД и потврдил дека македонската влада „е цврсто посветена на стратешката цел за членство во ЕУ и во НАТО“, нагласувајќи дека позициите на меѓународната сцена ќе ги гради во блиска соработка со своите стратешки партнери и пријатели, стои во владиното соопштение.


Прибе: Од суштинско значење е да се обезбеди кривична одговорност на сите сторители


Брисел, 15 септември, 2017 - 15:00 (META) 

Поминаа речиси две години откако СЈО почна со работа и никој, всушност, не е осуден, а тоа создава перцепција за неказнивост, се вели во извештајот на експертската група на Рајнхард Прибе, која во јули престојуваше во Македонија.

Постои дупка помеѓу легислативата и нејзината примена. Групата генерално смета дека однесувањето на некои функционери може да биде најголемата пречка за реформите правилно да се применат.

Во извештајот се вели дека важни сектори, како судството, бараат системски реформи базирани на инклузивен и на транспарентен процес. Од таму препорачуваат дека подготовката треба да почне веднаш, но дека реформите не треба да се брзаат.

„Довербата треба да се обнови. Постои широко распространета перцепција во земјата дека во последните години одлуките беа политизирани, дека партиите ја презедоа сопственоста врз државата, дека носителите на функции имале судир на интереси и дека ја „помешале“ нивната официјална функција со нивната партиска/лична агенда. Скандалот со прислушувањето претставува масовно прекршување на фундаменталните права“, пишува во извештајот.

Според експертската група, од суштинско значење е реформите во безбедносниот сектор, особено во однос на следењето на комуникациите, да се спроведуваат како итни. Тие нагласуваат дека е имплементирана само една од дванаесетте препораки од 2015 година во областа на судството и на обвинителството.

„Многу од практиките што беа обелоденети во извештајот за 2015 година продолжија. Контролата и злоупотреба на судскиот систем од мал број судии на моќни позиции за да служат во промовирање на политичките интереси не се намалила значително. Постои опасност дека некои личности во новата влада може да бидат во искушение, под изговор дека дејствуваат против престапниците, да ги заменат судиите кои неправедно постапувале, со други кои се подготвени да постапуваат за нив на сличен, неприфатлив начин. Од суштинско значење е новите власти да отстапат, да ја почитуваат поделбата на власта и да му овозможи на судството да функционира како независна рака“, заклучува експертската група.

И покрај критиките, опструкцијата и некооперативниот став на широк опсег на клучни институции, вклучувајќи го и обидот на претседателот да ги помилува сите, дури и оние кои не се под истрага, Прибе смета дека СЈО покажува посветеност и компетентност.

Експертската група нагласува дека од суштинско значење е да се обезбеди кривична одговорност на сите наводни сторители, без оглед на нивната политичка припадност.


Заев: Можевме во МРТ да ја смениме целата гарнитура, но ќе ги почекаме реформите


Скопје, 13 септември, 2017 - 10:39 (META) 

„Можевме во МРТ политички да ја промениме целата гарнитура, како што бил трендот и претходно, но во време кога зборуваме за реформи, меѓу кои едни од најзначајните се медиумските реформи, тоа треба да се случи со реформите. Заев не треба да поставува директор таму или, пак, СДСМ, ниту пак уредници“, рече премиерот Зоран Заев синоќа во емисијата „Отворено“ на „Телевизија 24“, прашан зошто доцнат реформите во МРТ.

Тој вели дека реформите треба да доведат до тоа експертите да го постават и менаџерскиот и уредничкиот тим на националниот радиодифузер.

– Со реформите ќе си дојде и начинот на експертското поставување и на менаџерскиот тим и на уредничкиот тим и слично – појасни премиерот.

Прашан кога може да се очекуваат првите чекори, тој рече оти верува дека тоа би се случило до крајот на годината.

–  Законот е веќе во отворена дебата, во која учествуваат и синдикатите… Знам дека таа дебата мора да биде и доволно кратка и доволно долга за да биде транспарентна за сите укажувања. Знам дека веќе стигнале 17 укажувања за предлог-законот во АВМУ, кој е дел од целата таа реформа. Верувам дека до крајот на годината ќе има реализација на ваквите законски решенија – рече Заев.

Инаку, вчера Здружението на новинарите на Македонија, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Советот за етика во медиумите на Македонија до Министерството за информатичко општество и администрација доставија забелешки за нацрт-законот за изменување и за дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Новинарските организации сметаат дека еден процент од буџетот на државата треба да се одвои за финансирање на МРТ, затоа што сметаат дека МРТ е недоволно опремена, нема дописничка мрежа, вработените имаат ниски плати, а потребен е нов искусен и квалитетен новинарски и друг креативен персонал.

Буџетот на државата за оваа, 2017 година, изнесува околу 3 милијарди евра, што значи дека за јавниот радиодифузен сервис, ако помине овој предлог, годишно би се издвојувале 30 милиони евра.

 

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Брглез: По Црна Гора, време е Македонија да влезе во НАТО


Скопје, 12 септември, 2017 - 16:23 (META) 

Фокусот од Црна Гора го префрламе на Македонија, сега е време Република Македонија да влезе во НАТО, порачал претседателот на словенечкиот парлемент, Милан Брглез, на средбата со премиерот Зоран Заев.

„Ви честитам за сè што постигнавте по политичката криза и за успешните позитивни промени што се случуваат во државата, во односите со соседите и на меѓународен план. Добро е да се види некој со визија, кој сака и може да ги движи процесите напред“, рекол Брглез, стои во соопштението на владината прес-служба.

Заев на средбата се заблагодарил на пријателската и конструктивна поддршка и го информирал претседателот на Државниот збор на Словенија за спроведувањето на реформите од планот „3-6-9“.

– Го заокружуваме успешно првиот дел од реформскиот план „3-6-9“. Владата и институциите, во соработка со граѓанското општество и со пријателите на Македонија од ЕУ и од НАТО, работат посветено за да осигураат квалитетен живот на граѓаните и заедно со добрососедската и регионална соработка да ги реализираат стратешките евроатлантски цели – рекол Заев.

Премиерот ги повикал словенечките бизнисмени да се охрабрат и да инвестираат во Македонија, бидејќи има заедничка согласност за интензивирање на економската соработка меѓу двете земји.

Брглез, кој денеска е во посета на земјава, имаше средба и со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

– Република Македонија се наоѓа во еден специфичен момент на откочување на евроинтегративните процеси и поддршката која доаѓа од нашите пријатели во Унијата е од исклучително големо значење – истакнал Османи на средбата.


Спасовски: Реформата на УБК е во почетна фаза


Скопје, 12 септември, 2017 - 16:19 (META) 

„Во почетна фаза е реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) преку која ќе се гарантира дека Управата ќе го врати својот углед на професионална и реномирана служба. Основни цели на оваа реформа се професионалност, департизација и транспарентност“, порача министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, при денешниот отчет за стоте дена на функцијата.

Во однос на работата на УБК, министерот за внатрешни работи при денешниот отчет наведе дека ќе се засили собранискиот надзор над следењето на комуникациите, но и дека ќе се усвојат нови механизми за цивилна и експертска контрола.

–  Политичката криза во Република Македонија почна со објавувањето на скандалот со прислушувањето. Масовната злоупотреба на системите за следење на комуникациите предизвикаа криза која сериозно го наруши угледот на безбедносните служби, но и се откри контролираното управување од еден центар на моќ. Во изминатиот период почната е реформа на системот за следење на комуникациите така што, пред сè, ќе се гарантира независна и експертска контрола, која ќе се спроведе преку зајакнување на капацитетите за собраниски надзор, но и воспоставување нови механизми за цивилна и експертска контрола – рече Спасовски.

Министерот нагласува дека со реформата се предвидува отстранување на посредничката улога на Управата за безбедност и контраразузнавање и елиминирање на секоја можна злоупотреба.

– Концептот на реформата е воден од препораките на групата експерти предводена од Прибе, а земени се предвид и извештаите на релевантните меѓународни организации. Следен чекор е до крајот на годината да бидат поднесени предлозите на законските решенија, со обврска во нивната изработка да се вклучат и преставници на Собранието, граѓанското општество и на академската јавност – рече Спасовски.


Дескоска: И „Кембриџ“ предупредувал дека се брза со програмата за средно образование


Скопје, 11 септември, 2017 - 16:46 (META) 

Веднаш по одлуката за одложувањето на Кембриџ-програмата во средното образование, од „Кембриџ интернешнл“ бев информирана дека и тие со свои дописи уште во 2016 година изразиле загриженост за брзањето при воведување на оваа програма во средните училишта и со начинот на избор на учебниците, информираше министерката за образование и наука, Рената Дескоска.

Образложувајќи го постигнатото во изминатите 100 дена, таа ги посочи и другите крупни мерки преземени во образованието, а во врска со оваа реформа, ја пренесе загриженоста на издавачката куќа за брзањето со реформите кое го правела претходната влада, односно не препорачувале Кембриџ-програмата да се воведе во средното образование во септември годинава.

– Во тие дописи, „Кембриџ“ предупредува дека за реформи во средното образование треба повеќе време и укажуваат дека е многу веројатно дека Кембриџ-програмата нема да може да почне од септември 2017 година. Дури и тие предлагале одложување на Кембриџ-програмата за деветто одделение за една година. Во второто писмо, „Кембриџ интернешнл“ укажува дека е потребно време од 18 месеци до две години и за адаптација на учебниците, а со оглед на тесните рокови во кои тоа се прави во Македонија, процесот содржи многу слабости. За жал, во тој процес воден од претходната влада, процес во кој биле игнорирани предупредувањата од самиот „Кембриџ“, штета им била нанесена и на учениците и на наставниците, но и на угледот на „Кембриџ“ – рече министерката за образование и наука.

Дескоска го нагласи екстерното тестирање, кое по нејзиното стапување на функцијата е укинато, како „механизам кој се злоупотребуваше за притисок врз наставниците, без да биде никаков показател или мерило за квалитетот на образованието“.

Таа посочи на реформите што допрва треба да се водат.

– Отворивме консултативен процес во рамки на сите реформи кои ги почнавме, при што ги вклучивме сите засегнати страни кои сега имаат можност да влијаат на политиките и да го кажат својот глас за работите кои ги засегаат. Во процесот на измени на законите за основно и за средно образование кои ќе предвидат намалување на бројот на часовите и административните обврски на наставниците се консултирани и ќе се консултираат наставничкиот пленум, синдикатите, невладиниот сектор, учениците – рече Дескоска.

Министерката посочи дека во моментов се подготвува нов закон за високо образование, преку работни групи во кои се вклучени сите засегнати страни, како и дека се одобрени нови вработувања на универзитетите.


Подобар пристап до финансии за домашните компании, побараа бизнисмените од Владата


Скопје, 11 септември, 2017 - 16:28 (META) 

Владата треба повеќе да се посвети кон преземање конкретни мерки насочени кон домашните производители, со што ќе се овозможи зголемување на домашната понуда, намалување на невработеноста и пораст на извозот.

Ова денеска на прес-конференција го кажа претседателот на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа.

Од Комората денеска побараа да се подобри пристапот до финансии за домашните компании преку пониски каматни стапки и да се искористат грантовите, да се направи деполитизација на државните институции и што поскоро да се спроведат судските реформи за да се врати владеењето на правото.

Осврнувајќи се на работењето на новата влада во изминатите 100 дена, Хоџа кажа дека ја поддржуваат владината мерка за зголемување на минималната плата, но оти мерката за субвенциониран одмор за работниците со ниски приходи не е економска, туку социјална мерка. Комората го поддржува и субвенционирањето на неколку сектори, но бара внимателен пристап и транспаретност од Владата при распределбата на средствата.

Според СКСЗМ, приоритет треба да биде решавање на инфраструктурните проблеми кон индустриската зона Визбегово и автопатот кон Косово.

Во однос на повратот на данокот на додадена вредност (ДДВ), од Комората истакнаа дека по промената на власта, сменет е концептот и сега нема селективен пристап при повратот како претходно. 

СКСЗМ оценува дека макроекономските показатели не се задоволителни за бизнис-секторот, имајќи предвид дека во вториот квартал е остварен пад на БДП од 1,8 отсто, а во првиот квартал не е забележано поместување. Задоволни ќе бидат доколку годинава се постигне пораст од 0,7 до 1 процент од БДП.


Коцијанчич: Владата и опозицијата заедно да работат на реформите


Брисел, 11 септември, 2017 - 14:53 (META) 

Европската Унија ги поддржува реформските напори во Република Македонија, изјави денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, додавајќи дека Брисел испратил јасна порака што очекува од Македонија на претстојните избори.

– Јасно ставивме на знаење дека новата Влада и позицијата треба да ги остават поделбите настрана и да работат заедно на имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино, за да се врати земјата на евроатлантскиот интеграциски пат – рече Коцијанчич, одговарајќи на новинарско прашање за обвинувањата на опозицијата дека Владата се подготвува да ги лажира изборите преку злоупотреба на државните овластувања и капацитети.

Таа повтори дека ставот на Брисел е дека единствен начин за придвижување нанапред е преку спроведување на реформите.


Хан на средба со Димитров во Талин дал поддршка за владините реформи


Талин, 8 септември, 2017 - 14:39 (META) 

На маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ во Талин, денеска шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, имал средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, соопшти македонското министерство за надворешни работи.

„На средбата шефот на македонската дипломатија го запозна еврокомесарот со досега постигнатото во првите 100 дена од Владата на Република Македонија, кој пак го поздрави напредокот и даде поддршка на процесот, како и на европските чекори и добрососедството на новата надворешна политика“, стои во соопштението.

Исто така, министерот Димитров учествувал и на работниот ручек со земјите кандидати, на кој се дискутирало за политиката на ЕУ за проширувањето и за статусот на реформи во земјите кандидати. Притоа Димитров разговарал со  колегите од Бугарија, Грција, Холандија, Велика Британија и од Словенија.

Неформалниот состанок беше организиран од високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и од министерот за надворешни работи на Република Естонија, Свен Миксер, а во неговата главна програма беа дискусии за спречувањето и за борбата против радикализацијата и насилниот екстремизам, како заеднички безбедносни предизвици за земјите членки на ЕУ и земјите кандидати.

– Интеграцијата на нашиот регион во ЕУ е исклучително важна за безбедноста на Европа. Насилниот екстремизам, радикализам и тероризам не познава граници. Затоа, нашиот заеднички одговор мора да биде единствен и целосно координиран – истакнал шефот на македонската дипломатија на состанокот.

Тој  изразил благодарност на естонското претседателство со Советот на ЕУ за поддршката кон политиката на ЕУ за проширувањето, додавајќи дека оваа политика на Унијата треба да се смета како комплементарно средство на нејзината безбедносна политика и ја реафирмира заложбата на Македонија за постигнување на суштински напредок во имплементацијата на реформите.