!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Тимоние: Се надевам дека Хан ќе најде добро и практично решение за кризата


Скопје, 20 март, 2017 - 16:08 (META) 

Македонија треба да остане на патот кон Европската Унија и кон НАТО и за тоа е потребна одговорна влада што ќе биде способна да донесува одлуки и реформи, како и политичари со чувство за општ интерес на земјата, изјави денеска амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние, по приемот по повод Денот на франкофонијата.

Тимоние рече дека се очекува да се формира влада и дека е важно „таа одлука да се донесе многу бргу, бидејќи земјата не може премногу да чека“.

– Има економски и политички предизвици и секој очекува една силна Македонија. Еврокомесарот Хан утре доаѓа во Скопје и се надеваме дека ќе најде добро и практично решение за сегашното забавување на процесот на формирање влада – изјави Тимоние.

Прашан каков е неговиот став за платформата на албанските партии, Тимоние рече дека тој не е повикан да се произнесе по тоа прашање.


Бизнис-форумот на Копаоник ќе се одржи од 7 до 9 март, ќе има и претставници од Македонија


Скопје, 3 март, 2017 - 10:47 (META) 

Традиционалниот бизнис-форум на Копаоник, годинава ќе се одржи од 7 до 9 март и на него ќе учествуваат повеќе од 1.000 учесници, високи државни функционери и влијателни бизнис-лидери, кои ќе ја разгледуваат програмата за реформи, не само во Србија, туку и во регионот.

На првиот ден на форумот, говорник ќе биде и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, кој ќе зборува на темата „Реформска програма на регионалните инвестиции: Еден регион, едно стопанство“.

Во хотелот „Гранд“ на Копаоник, каде ќе биде одржан тридневниот форум, ќе бидат одржани 20 панел-дискусии, три пленарни сесии, четири специјални случувања и две панел-презентации. Тема на форумот е „Програма за реформи во Србија: Што може да се научи од минатото и кои се решенијата за иднината“.


Заев на средба со Жбогар: Посветени сме на формирање реформска влада во Македонија


Скопје, 27 февруари, 2017 - 18:17 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево се сретнал со амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, со кој разговарал за процесот на формирање ново парламентарно мнозинство и за формирање на новата влада во Македонија.

Заев на Жбогар му соопштил дека на претседателот Ѓорге Иванов му предал 67 потписи и дека очекува тој во најкус можен рок да го добие мандатот за формирање на новата влада.

Лидерот на СДСМ истакнал дека целосно се посветени на формирање нова реформска влада чиј приоритет ќе бидат економијата и европската агенда.

– Потребни се итни реформи во државата, според извештаите на Прибе и на Европската комисија, за да се обезбеди квалитетен живот на граѓаните, но и стабилна евроатлантска перспектива на Македонија. Подготвени сме да работиме на исполнувањето на овие цели исклучиво во интерес на потребите на граѓаните, кои во големо мнозинство гласаа за овие промени на предвремените избори – изјави Заев.

Од СДСМ соопштуваат дека на средбата била нагласена потребата од зрелост кај сите политички субјекти и од институциите за брз и мирен трансфер на власта, што ќе овозможи продолжување на почнатите демократските процеси во Македонија.


Хан: Откако се собраа доволно потписи очекуваме претседателот да го даде мандатот


Брисел, 25 февруари, 2017 - 18:16 (META) 

„Откако се собраа доволно потписи за пратеници, со нетрпение ги очекуваме следните чекори. Сега очекуваме претседателот да му даде мандат за формирање на нова влада на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во согласност со Уставот“, се вели во изјавата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на веб-страницата на Европската комисија, откако ДУИ синоќа одлучи потписите за формирање влада да му ги даде на СДСМ.

Хан во изјавата вели дека промените во демократските општества се природни и треба да бидат прифатени, кога се резултат на веродостојни избори.

– Прифаќање и почитување на изборните резултати и правото на лидерите да се обидат да формираат влада е знак на зрела демократија. За попречување и за поткопување на таквите напори, нема место во демократскиот процес. Оттука, очекуваме сите страни да ги почитуваат демократските принципи и стандарди, да се вклучат конструктивно за да се најде основа за заедничка работа и за соработка, наместо да се трага по можности за поткопување на едни со други. Таквите пристапи во минатото ја однесоа земјата во криза. Тие мора да се избегнуваат од сите страна, без разлика дали се во влада или се опозиција. И владата и опозицијата имаат улога и значење во функцинирањето на демократија и ја формираат иднината на земјата – се вели во изјавата на Хан.

Тој додава дека заедничка обврска на сите партии е земјата да ја движат по евроатланскиот пат, што е национална стратешка цел која нуди широка основа за соработка за потребните реформи. Според него, тоа е она што граѓаните го бараат и го заслужуваат.

– Затоа, ги повикуваме сите релевантни актери, вклучувајќи го и претседателот и Собранието, да дејствуваат во целосна согласност со Уставот и на одговорен начин, да се овозможи брзо формирање на влада која ќе се посвети на реформите – додава Хан.


Попоски – Данкан: Очекуваме позициите на Британија да останат поволни за Македонија


Скопје, 23 февруари, 2017 - 21:45 (META) 

Реформските процеси, евро-атлантските перспективи на Република Македонија и внатрешната состојба биле дел од темите на средбата помеѓу вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, и британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан.

Министрите, како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи, разговарале и за билатералните односи, како и за неодамнешниот ЕУ-референдум во Обединетото Кралство и за понатамошните чекори на британската Влада за излез од Европската Унија.

– Очекуваме идното позиционирање на Велика Британија да остане поволно во однос на Македонија и на регионот, особено во делот на економската размена и поддршката во евроатлантските интеграции – рекол Попоски на средбата, додавајќи дека не очекува „поместувања на сметка на земјите кандидати, особено во делот на трговските договори кои ќе следуваат“.

Посебен акцент, Попоски и Данкан на средбата ставиле и на членството на Македонија во НАТО како стратешка определба.

– Министерот Попоски, изразувајќи благодарност за континуираната британска поддршка за интеграцијата на Република Македонија во меѓународните организации, ја потенцираше посветеноста за продолжување на партнерскиот однос помеѓу двете држави и потребата за развој на врските – стои во соопштението од МНР за средбата.


Најдовме решение во согласност со Уставот, истакнала Шекеринска на средбата со Данкан


Скопје, 23 февруари, 2017 - 19:32 (META) 

Промените што се случуваат на политички план во Македонија и економските предизвици за обезбедување квалитетен живот, биле тема на средбата помеѓу заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, и државниот министер за Европа и за Америка на Велика Британија, Ален Данкан, кој е во дводневна посета на земјава.

– Се отвораат светли перспективи за Република Македонија и за граѓаните, со демократските промени што се случуваат. Очекуваме дека новата влада ќе биде набргу формирана и силно ќе се посветиме на сите предизвици. Најтешкиот период за граѓаните и за државата е зад нас – рекла Шекеринска на состанокот со Данкан, се наведува во соопштението на СДСМ за средбата.

Заменик-претседателката на СДСМ истакнала дека концептот „Македонија – едно општество за сите“, односно земја на еднакви граѓани, со еднакви права и должности пред Уставот и законите, е фактор на стабилност во државата.

– Се покажа дека сета пропаганда за некакви федерализации или редефинирања на државата била лажење и манипулација на јавноста. Најдовме решение во согласност со Уставот. Ние сега сме посветени на следните чекори, Македонија да биде правна држава, да обезбедиме непречена работа на Специјалното јавно обвинителство и независни институции што ќе работат во интерес на граѓаните – истакнала Шекеринска на средбата со британскиот државен министер за Европа и Америка, Ален Данкан.


ЛДП: Зврлевски потврди дека е последното упориште на режимот на Груевски


Скопје, 21 февруари, 2017 - 12:44 (META) 

Првиот човек на Јавното обвинителство на Македонија, Марко Зврлевски, уште еднаш потврди дека е последното упориште на режимот на Никола Груевски, велат од Либерално-демократската партија, во врска со вчерашното соопштение на Јавното обвинителство дека е отворена истрага против поранешни високи функционери на МВР и други правни и физички лица од Скопје, Куманово и од Струмица, поради изборни нерегуларности.

„Јавниот обвинител, по којзнае кој пат, длабоко заглавен во политиките на ВМРО-ДПМНЕ, се реши парцијално и еднодимензионално да води истраги за криминал, корупција и за изборни измами и тоа само во градовите Скопје, Струмица и Куманово. По овој чин, јасно е дека Зврлевски повторно бара криминал таму каде што го нема, наместо да ги гони оние за кои цела јавност знае дека местеле и лажирале избори“, се вели во реакцијата на ЛДП.

Од партијата обвинуваат дека со овој потег Зврлевски ја потврдува реалната слика на „контролираното судство и обвинителство во Македонија од страна на власта во заминување“ и „свесно или не“ истовремено ја потврдува „потребата од постоењето и продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство“.

„Само за потсетување, работата на актуелното Јавно обвинителство и во изминатиот период беше нотирано и во извештаите на Европската Унија и на ОБСЕ. Зврлевски, за жал, не ја научи лекцијата дека важноста на искрената и отворена борба против криминалот и корупцијата е еднаква на важноста на самата држава“, стои во соопштението на партијата.

Оттаму велат дека силно се залагаат за „комплетна и суштинска реформа во целиот правосуден систем, како дел од препораките на извештајот на Прибе, кој го опфаќа и Јавното обвинителство“.


Бејли: УСАИД не работи против владата, нови избори не гарантираат нови резултати


Скопје, 18 февруари, 2017 - 20:27 (META) 

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли во интервју за телевизија „Сител“ изјави дека УСАИД не работи против владата, дека потребно е продолжување на мандатот на СЈО и дека нови избори најверојатно не би донеле нови резултати.

– Дека УСАИД работи за уривање на владата едноставно не е точно. Грантовите не се за поддршка на некоја идеологија или политичка партија, или било што слично. Се работи за создавање услови за активна и здрава демократија – вели Бејли.

Според американскиот амбасадор, кога се потпишувал договорот за формирање на Специјалното јавно обвинителство никој не бил свесен со колкав материјал ќе се соочи оваа институција и дека затоа меѓународната заедница се залага за продолжување на мандатот.

– Да се вратиме назад и видиме која беше поентата за формирањето на СЈО, а тоа е да донесе одговорност за содржината од наводите кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Не сум сигурен дека било кој тогаш беше свесен за обемот на работа со кој ќе се соочи СЈО. Оваа институцијата исто така се соочи со препреки и отежната соработка. Многу е важно работата да се заврши до крај и да се утврдат фактите и да се расчистат сомнежите дали и кој вршел злоупотреба – изјави Бејли.

Прашан да го соопшти неговиот став за платформата на албанските партии, Бејли рече тој нема став, бидејќи како странски фактор не се заинтересирани за било која платформа туку дека се фокусирани на реформите во Македонија и враќањето на државата на евроатлантскиот пат.

Според Бејли, ако повторно ако се спроведат избори во брзо време, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, тоа не гарантира излез од политичката криза бидејќи никој не може да гарантира резултати различни од изборите на 11 декември.

– Не е мое да одлучам која опција е вистинската. Партиите ќе мора да го направат тоа. Било која одлука, дали да се оди на владина широка коалиција или нови избори ќе бара поддршка од 61 пратеник. Јас како пријател би посочил дека нови избори не мора да донесат поинакви резултати. На „Телма“ пред неколку дена се емитуваше анкета која покажа дека граѓаните не се толку заинтересирани за нови избори. Па сметам дека предизвикот е да се владее со резултатите кои ги имаме и да видиме каде тоа ќе води. Јас не знам како ќе биде но одлуката зависи од Собранието – изјави американскиот амбасадор.


Курц: Конечните одлуки треба да ги донесат партиите, а ние нема да се мешаме


Скопје, 12 февруари, 2017 - 20:57 (META) 

Македонските политички партии треба да ги донесат одлуките кои што се носат по избори, а од наша страна нема да има мешање во понатамошниот тек на настаните, изјави шефот на австриската дипломатија и претседавач со ОБСЕ, Себастијан Курц, кој денеска е во посета на земјава.

Тој истакна дека интересот на Австрија е во Македонија и понатаму да има силен партнер и дека се надева оти земјата ќе ги спроведе потребните реформи и ќе продолжи по патот кон европските интеграции.

– Партиите треба да ги донесат одлуките кои што се носат по избори, како во другите држави, така и во Македонија. Претходно имаше тешка ситуација, тоа е точно, но изборите беа одржани успешно, беа фер и демократски, тоа е позитивно и треба да се истакне. Нашата цел како Австрија е во Македонија и понатаму да имаме силен партнер, да посакуваме стабилност во оваа држава и да се надеваме дека реформите и европскиот курс на земјата ќе продолжат и понатаму. Освен тоа, од наша страна нема да има мешање во натамошниот тек на настаните – рече Курц.

Неговиот домаќин, вицепремиерот и министер за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски истакна дека најголемата помош што Македонија може да ја добие од Европската Унија е да се остави волјата на граѓаните изразена преку мандатите во парламентот да одлучи по кој пат ќе оди земјата.

– Би рекол дека најголемата помош која може да ни се даде во услови на успешно спроведени демократски избори, за кои сите имаме ист став дека се кристално чисти, е да се остави волјата на граѓаните преточена преку мандатите во парламентот да одлучи за тоа како во иднина ќе ги носиме одлуките. Ова ќе биде најправилно и на крајот на краиштата ќе биде единственото решение кое го должиме на граѓаните на Република Македонија кои масовно излегоа на последните избори да го кажат својот збор и својот избор. Понатаму треба да се одлучи во овој парламентарен состав од 120 пратеници по кој пат ќе одиме – рече Попоски.

Претходно Попоски и Курц ја посетија „котата 59“ на македонското-грчката граница кај Гевгелија.


Нова вознемиреност во Грција поради барањата на кредиторите за нови мерки


Атина, 11 февруари, 2017 - 11:44 (META) 

Нова тензија владее меѓу грчката влада и европските кредитори поради барањата за нови мерки од 3,6 милијарди евра. Грчките медиуми коментираат дека и покрај малиот напредок во разговорите меѓу грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос и европските партнери, сè уште постои голем јаз меѓу позициите на двете страни и нема договор на повидок.

Проценките во медиумите се дека кредиторите ја уценуваат Грција со инсистирање да се усвојат нови мерки, нешто на кое силно се опира грчката влада, а премиерот Алексис Ципрас испраќа јасна порака дека државата веќе нема намера да усвои ниту еден нов цент од дополнителни мерки. Ваквата ситуација на нови притисоци врз владата за дополнителни мерки се проценува дека може да ја втурне земјата во нова политичка неизвесност, слично како во јуни 2015 година, кога Ципрас за прв пат дојде на власт.

Кредиторите бараат да се усвојат нови мерки за да може да се финализира втората фаза од проценката на сработеното на грчката влада во однос на договорените мерки и реформи. Меѓународните кредитори се закануваат дека доколку грчката влада не ги усвои новите мерки, нема да може да се заврши проценката и Грција ќе се најде во независна позиција.

Иако претставниците на кредиторите се враќаат во Атина следната недела, сепак проценките во Грција се дека двете страни сè уште се многу далеку од напредок до 20 февруари, кога е рокот за да се заврши втората фаза од проценката.

Извори од грчката влада коментираат дека иако има напредок во разговорите, сепак Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) останува на своите, како што велат, нереални барања поради кои нема услови да се продолжат преговорите.