Стискам палци референдумот добро да помине, вели германската министерка за одбрана


Брисел, 11 јули, 2018 - 12:41 (META) 

Германската министерка за одбрана, Урсула Вон Дер Лејен во изјава за МИА изрази уверување дека Македонија ќе ја добие поканата за НАТО денеска и оти планира да ја посети земјата наесен.

– Германија силно го поддржува добивањето покана за влез во НАТО за нашите македонски пријатели, и многу сум сигурна дека тоа ќе биде резултатот на Самитот и со нетрпение очекувам да ја посетам вашата прекрасна држава, во септември мислам – рече Вон Дер Лејен.

На прашање во врска со референдумот, Вон Дер Лејен одговори дека се надева оти тој добро ќе помине.

– Стискам палци референдумот добро да помине, многу е важно за нас, нашите македонски пријатели да пристапат во НАТО – изјави германската министерка за одбрана.


Заев: По Самитот на НАТО ќе падне договор за прашањето и датумот за референдумот


Лондон, 11 јули, 2018 - 10:56 (META) 

По НАТО самитот, сите партии во Собранието ќе ги договорат датумот за референдумот, како и референдумското прашање и карактерот на референдумот, вели македонскиот премиер Зоран Заев за грчката новинска агенција АНА-МПА, наведувајќи ги како можни датуми за одржување на народното изјаснување 23 и 30 септември или 7 октомври. Тој вели и дека уставните измени би се направиле за 90 до 110 дена од сега.

– По самитот на НАТО, ќе имаме средба во Собранието, сите политички партии за да ги дефинираме датумот на референдумот, деталите на референдумското прашање и карактерот на референдумот – вели Заев, појаснувајќи дека и да се одржи референдумот на 7 октомври, ќе има доволно време до крајот на годината да се финализира процесот што Макадонија мора да го заврши според Договорот со Грција.

– Потоа, по референдумот, се надеваме дека сите ќе бидат доволно мотивирани да придонесат за референдумскиот процес – вели Заев.

Македонскиот премиер во изјавата за АНА-МПА нагласува дека ако целиот процес во Македонија е успешен, ќе остане обврската на Грција, односно на грчкиот парламент, најдоцна до 15 јануари 2019 година „да го ратификува Договорот, но исто така да го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО“.

Инаку, вчера на самитот ЕУ/Западен Балкан во Лондон, кој е продолжение на Берлинскиот процес, Заев повтори дека решението што го постигнале владите на двете држави е достоинстевено и прифатливо за двете страни.

– Со премиерот Ципрас избравме да оставиме решенија како траги зад нас. Решенија за нашите граѓани и  за нашите општества, а не за нас, и за нашите политички партии. Такви се лидерите на Европа. Што ќе беше Европа денеска ако не беа лидерите кои на политичката сцена излегуваа траги за паметење, траги заради кои ние денеска ги уживаме плодовите на нивното визионерство? Што ќе беше Европа денес ако на политичката сцена излегуваа самобендисани и самодоволни, кусогледи политичари, без визија?“, нагласи премиерот Заев, и изрази благодарност за континуираната поддршка што на овој процес му ја даваа лидерите на земјите членки на ЕУ, поддршката на лидерите на ЕУ, и за поддршката на лидерите на нашите соседи и пријатели од Западен Балкан – вели Заев во изјавата од Лондон.


Нè чека изолација ако го одложиме референдумот, сметаат аналитичарите


Скопје, 11 јули, 2018 - 9:56 (META) 

Изолација, враќање на режимот, губење на довербата од ЕУ и обратно. Ова се само неколку штети со кои би се соочила Македонија доколку го одложи референдумот за името кој требаа да се одржи до крајот на октомври. Ова го велат за „Порталб“, претседателот на Евроатлантскиот совет, Исмет Рамадани и политичкиот аналитичар, Петар Арсовски.

– Ако во предвидениот рок не се одржи референдум, штетата ќе биде преголема, Македонија ќе ја изгуби шансата да се интегрира во ЕУ и НАТО, ќе се отворат други прашања што ќе ја преземат меѓуетничката, а не само македонската димензија. Македонците, но исто така и Албанците, ќе бидат затворени, ќе бидат изолирани, ќе бидат преземени економски мерки, дипломатските политики, а штетите ќе бидат непредвидливи – вели Рамадани.

Арсовски, исто така, смета дека ако референдумот биде откажан на есен, Македонија ќе се врати во мрачниот период на режимот и изолацијата.

– Ако го пропуштиме тој рок, ризикуваме Грција да не го ратификува Договорот. Потоа, Македонија ќе се претвора во стариот режим на неконтролираната демократска сцена. Во овој случај, довербата на ЕУ во Македонија ќе биде изгубена, но исто така и довербата на Македонија во ЕУ. Затоа мислам дека доколку се одложи референдумот нема да има сценарио кое ќе биде од корист за Македонија – вели Арсовски.

Евентуалната условност на референдумот од страна на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ со барањето за амнестија на учесниците на насилството во Парламентот на Македонија на 27 април или изборот на членови на Државната изборна комисија, се две сценарија кои можат да и наштетат на Македонија, но во исто време можат да ја оштетат самата партија, предводена од Христијан Мицкоски.

– ВМРО-ДПМНЕ има можност да го спречи одржувањето на референдумот, но бумерангот ќе се врати, особено од меѓународниот фактор, како за нивното постоење како политичка партија, така и за Македонија – вели Рамадани.

Арсовски не ја исклучува можноста дека со тој чекор ВМРО-ДПМНЕ ќе направи политичко самоубиство, но според неговата проценка, партијата не добива ништо ако референдумот биде одложен поради нив.

-Не треба да се потцени капацитетот на домашните политички партии да извршат политичко самоубиство. ВМРО-ДПМНЕ може да условуваат заради амнестија, да излезат од политичките разговори или да го напуштат Собранието, но и тие сценарија не се добри за нив. Со тоа можат да и наштетат на Македонија, но истото за нив ќе значи смртна казна, не може да се спротивстави на целиот свет. Не гледам каква ќе биде профитот на ВМРО-ДПМНЕ – оценува Арсовски.


Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да го блокира референдумот


Скопје, 9 јули, 2018 - 15:11 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ измислува нови барања, техничка Влада, амнестија и слично и сака да прикаже вештачка криза, само за да ги спасат криминалците од одговорност. Тоа е единственото нешто за кое што се бори Мицкоски, порача Костадин Костадинов, пратеник од СДСМ и коалицијата, велејќи дека напорите на опозициската партија не се насочени кон интересите на државата и граѓаните, туку „за нив единствено важна е одбраната на криминалот и судбината на Никола Груевски и фамилијата“.

– Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ последниов период намерно блокира неколку собраниски комисии, на коишто се расправа за реформски закони. ВМРО-ДПМНЕ ја блокира и постапката за  формирање на Државна изборна комисија (ДИК), со што го доведува во прашање одржувањето на референдум за иднината на државата – рече Костадинов.

Тој повика ВМРО-ДПМНЕ веднаш да престане да ја блокира работата на Комисијата за избори и именувања, за да се избере новата ДИК.

– Ако тоа не го направат, значи дека ВМРО-ДПМНЕ не сакаат референдум и бегаат од избори. Очигледно е, ВМРО-ДПМНЕ се плаши од волјата на граѓаните. Македонија забрзано чекори напред и враќање назад нема. Македонија да биде заложник на криминалот на ВМРО-ДПМНЕ. Мнозинството како и секогаш до сега ќе ја превземе одговорноста за државата, наспроти неодговорната опозиција која секојдневно сака да ни ги затвори вратите за ЕУ и НАТО – изјави Костадинов.

Тој порача дека Изборниот законик и Законот за финансирање на политички партии се одамна усогласени и владејачкото мнозинство е подготвено веднаш да ги поддржи во Собранието.


„Дали сте за ЕУ и НАТО поддржувајќи го името Северна Македонија“, e можно прашање вели Заев


Атина, 6 јули, 2018 - 10:42 (META) 

Заев во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ истакна дека три датуми се во игра за референдумот– 23 септември, 30 септември или 7 октомври.

Тој изрази уверување дека референдумот ќе биде успешен и дека граѓаните ќе се изјаснат позитивно, а бидејќи тој ќе има обврзувачки карактер, ќе мора да биде прифатен од сите, па дури и од претседателот Ѓорге Иванов Иванов.

– Народот убеден сум дека ќе биде „за“ договорот со Грција заради тоа што прашањето веројатно ќе биде „Дали сте за Европската Унија и за НАТО и за поддршка на договорот со Грција?“. Веројатно во тој правец ќе биде заради тоа што едно со друго кај нас е поврзано и од таков аспект граѓаните кога ќе го дадат својот глас, политичарите, владата, парламентот, претседателот на државата сме должни да го почитуваме. Или можеби прашањето ќе биде „Дали сте за Европската унија и НАТО поддржувајќи го името Република Северна Македонија?“, заради тоа што тоа е договорот. Верувам дека граѓаните ќе бидат целосно позитивни – изјави Заев во интервју за грчката телевизија.

Македонскиот премиер вели дека доказ дека договорот е фер и правичен е што двете опозиции и во Македонија и во Грција се критички кон решението, а тоа значи дека двете страни подеднакво отстапиле или подеднакво добиле.


Заев: Референдумското прашање ќе се знае по поканата за НАТО


Прилеп, 3 јули, 2018 - 14:27 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека референдумското прашање сè уште не се знае и додаде дека со партиите и со граѓанскиот сектор ќе се утврди дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки, но дека во секој случај резултатот ќе биде задолжителен.

– За ова прашање немаме разговарано. Веројатно, чекаме да завршат интеграциите, односно 11 и 12 јули кога се нашите очекувања за поканата во НАТО алијансата. Веднаш потоа државата ќе ја отвори дебатата, ќе го утврдиме веројатно и терминот за одржување на референдумот, референдумското прашање и стилот на самиот референдум – рече Заев одговарајќи на новинарско прашање во Прилеп.

Најверојатно, како што додаде, ќе останат роковите, крајот на септември и почетокот на октомври за референдумот и во тоа ќе помогнат Државната изборна комисија и експертите во Парламентот.

– Заедно со сите политички чинители и со граѓанскиот сектор ќе одлучиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки, но она што треба сите да го знаат е дека резултатот ќе биде задолжителен. Тоа значи, ако референдумот помине ќе треба да ја почитуваме волјата на граѓаните, да гласаме во Парламентот и да работиме, особено на реформите и на процесите кои следуваат – рече Заев.

Премиерот нагласи дека во прашањето ќе бидат Договорот со Грција, како и ЕУ и НАТО.

Според него, најверојатно до крајот на неделата собраниската Комисија за избори и именувања ќе ги именува членовите на ДИК.

– Она што го слушнав вчера, додека беа пратеничките прашања, е дека чекаме на одлука на претставниците на ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ ги утврди своите претставници, како и ДУИ. Веројатно помалата опозициска партија го има тоа направено и како што ме информираа координаторите на пратеничките групи, тоа ќе се заврши – рече Заев.


Дескоска: Не можеме да го менуваме цензусот за референдум


Охрид, 2 јули, 2018 - 14:48 (META) 

Не можеме да го менуваме цензусот за референдум, истакна министерката за правда, Рената Дескоска, која денеска се обрати на третата сесија на Охридската школа на природното право на тема „Добро управување и правни реформи“, организирана од Центарот за стратегиски истражувања при Македонската академија на науката и уметностите.

-Битен елемент што го сочинува мозаикот на владеење на правото е супрематијата на Уставот. Видовме дека Уставот досега беше лист хартија кошта се газеше и не се почитуваше – заложбата на новата Влада е Уставот да биде свето писмо кое треба да го имплементираме во секојдневното живеење. Како правник и како министер сега, слушам различни прашања деновиве за тоа дали можеме со Законот за референдум да го менуваме цензусот за референдумот? Не може, затоа што цензусот е уставна категорија. Ако се залагаме за владеење на право и почитување на Уставот не можеме да менуваме нешто што е изрично уставно загарантирано – потенцираше Дескоска, која додаде дека Уставот е донесен со поширок консензус и како таков тој треба да ѝ ги врзе рацете на секоја власт којашто во момент ќе посака да излезе од неговите рамки.

Дескоска потоа се осврна на нарушувањето на поделбата на власта.

-Сега во овој момент имаме нарушување на системот поделбата на власта од страна на претседателот на државата. Кога тој со своите активности агресивно се меша во законодавната власт не почитувајќи го Уставот кога ќе биде отфрлено ветото, тогаш има нарушување на принципот – рече Дескоска, додавајќи дека никој не смее да биде над Уставот.

Уставниот суд, според Дескоска, е многу важен орган во остварувањето на супрематијата на Уставот, но според министерката за правда, истиот е ставен на маргините затоа што граѓаните не наоѓаат поддршка во неговото секојдневно работење како институција која ги штити човековите права.


Локалните власти од Северна Грција бараат референдум за Договорот од Преспа


Солун, 28 јуни, 2018 - 11:23 (META) 

Префектурите и општините од северниот дел на Грција бараат да се распише референдум во земјата за Договорот од Преспа, „за да им се даде на граѓаните законското право да го одобрат или отфрлат“.

На вчерашниот проширен состанок во Солун, организиран од Регионалниот совет на Централна Македонија, со присуство на градоначалници и претставници на општинските совети од грчката област Централна Македонија, претседатели на здруженијата на општини од цела Грција, со присуство на митрополити, претставници од коморите и Универзитетите, беше издадена резолуција која ќе биде доставена до грчката влада и до политичките партии.

„Договорот од Преспа (17.06.2018) претставува многу сериозен дипломатски и национален пораз и е штетен за интересите и иднината на земјата и грчките граѓани. Ниту една грчка влада во минатото не призна „македонска“ националност или „македонски“ јазик, кои што се коренот на иредентизмот на нашите соседи“, пишува во резолуцијата.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, локалните власти од грчката област Македонија, велат дека не се согласуваат со Договорот, ги повикуваат владата и политичките партии да не го ратификуваат и најавуваат иницијативи како во, така и вон границите на Грција „за да се известат јавноста, лидерите на странските земји и шефовите на меѓународните организации за прашањето со Скопје“.

„Бараме од владата да одржи референдум за „Договорот од Преспа“ за да им се даде на граѓаните законското право да го ратификуваат или да го отфрлат овој договор што се однесува на важно национално прашање, на историјата и на културата на Грција“, пишуваат локалните власти во резолуцијата.


Јанакакис: Ве поддржуваме во ЕУ и НАТО, сега сѐ зависи од земјите членки


Скопје, 27 јуни, 2018 - 17:11 (META) 

Грчкиот амбасадор во Македонија, Димитрис Јанакакис, денеска изјави дека Грција ја поддржува нашата земја во ЕУ и НАТО врз основа на договорот од Преспа, но, според него, сега сè е во рацете на земјите членки.

– Оваа земја има аспирација да стане членка на ЕУ и на НАТО. Грција врз основа на договорот од Преспа ги поддржува овие напори, но пристапот не зависи само од Грција. Сега е во рацете на сите други земји-членки на НАТО и на ЕУ да ги поддржат аспирациите на оваа земја во иднина – истакна Јанакакис, кој зборуваше на 98. Рос-Рот семинар во Собранието на Република Македонија.

Јанакакис зборуваше за Договорот за решавање на спорот за името посочувајќи дека станува збор за историски договор „што ќе ги стави односите меѓу двете земји на ново тло“.

Грчкиот амбасадор потенцира дека постигнувањето на ваквиот Договор не било лесно за ниедна страна и оти бил постигнат по тешки преговори во коишто се покрија многу чувствителни прашања.

– Овие прашања имаа многу голем емотивен набој што водеше кон критика во двете земји. Грчката влада силно верува дека условите коишто се сега на сила ќе го остават тешкиот период зад нас и ќе водат кон развивање на силни, длабоки и плодни односи меѓу двете земји – смета Јанакакис.

Сакаме, додаде Јанакакис, „еден стабилен и просперитетен сосед, безбеден во рамките на своите граници коишто ќе биде наш многу близок пријател на северот и со којшто ќе имаме добра трговија, соработка и економска размена“.


Се уште нема конечна одлука дали ќе се менува Законот за референдум, вели Дескоска


Скопје, 27 јуни, 2018 - 13:39 (META) 

Министерката за правда Рената Дескоска денеска изјави дека се уште нема конечен став дали ќе има измени на законската регулатива за организирање и спроведување на референдумот, во контекст на договорот со Грција за решавање на спорот со името.

– Во моментов немаме донесен конечен став околу тоа дали ќе се оди со измена на Законот за референдум или не. Имаме предвид дека станува збор за закон кој е стар и не е усогласен со Изборниот законик – изјави Дескоска.

Според неа, кога би се правеле измени тие би биле чисто технички. Суштински измени, според Дескоска, не се планирани.

– На пример во текстот на Законот за референдум стои дека повикување на законот за Избирачки список, што не постои и е заменет со Изборен законик, понатаму стои повикување на закон за избор на пратеници кој исто така не постои, сега е заменет со Изборен законик. Исто така, делот што се однесува на заштитата на правото на гласање се разликува од заштитата на Избирачкото право. Законот за референдум оперира со постапка со заштита пред Врховниот суд додека пак Изборниот законик реферира на постапка пред Управните судови – рече министерката за правда.

Референдумското прашање ќе го дефинира Собранието, вели Дескоска, зависно кога би се одредил датум за референдумот, а од Министерството за правда, вели таа, досега не се побарани активности во однос на референдумот.

– Од распишување на референдумот до гласање може да поминат најмногу 90, а најмалку 60 дена. Тие се законските рокови, рече Дескоска.