„Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот за името“, е можното референдумско прашање


Скопје, 19 јули, 2018 - 9:30 (META) 

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба синоќа, информираше дека можното прашање на референдумот ќе биде – „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“. Tој рече дека референдумот ќе биде консултативен и за денеска попладне најави нова лидерска средба.

Заев посочи дека разговарал со лидерите на сите партии освен на ВМРО-ДПМНЕ, чиј лидер Христијан Мицкоски ја напушти средбата по околу еден час од нејзиниот почеток. Тој потенцираше дека сите што останале на лидерската средба се за влез во ЕУ и во НАТО и за успешен референдум како процес.

– Разговаравме и за насоката на која не упатува членот 27 од Законот за референдум, според кој во услови кога Собранието допрва треба да донесе некоја исклучителна важна одлука за иднината потребно е референдумот да биде консултативен со цел граѓаните на Република Македонија да бидат консултирани за вака важно прашање пред да биде донесена одлуката, а согласно договорот со Грција тоа е одлуката за уставни промени – рече Заев.

Одлуката, додаде Заев, се смета за конечна, доколку на референдумот излезат најмалку 50 проценти од вкупниот број на запишани избирачи во Избирачкиот список и таа ќе биде обврзувачка за сите политички чинители во Собранието.

Во однос на датумот кога ќе се одржи референдумот, Заев повтори дека треба да биде распишан 60 до 90 дена пред одржувањето, но додаде дека планот е некаде кон средината на јануари да се заврши со сите постапки при успешен референдум, со што ќе се овозможи Парламентот во Грција да гласа за Договорот.

На прашањето за предвремени избори рече дека изборите се секогаш опција, но додаде дека тие во моментов не се поволност.

-Сите знаеме што значат изборите, неколкумесечно уназадување, а трендот е одличен во Македонија заради тоа што во овој момент имаме покана за НАТО, добиваме датум за преговори со ЕУ и треба да бидеме паметни сето ова да го искористиме за економскиот стандард на граѓаните, за инвестиции, за придвижување, охрабрување на институциите – изјави Заев и појасни дека според него, треба да се оди на редовни избори.


Ахмети: Предвремени парламентарни избори не се решение


Скопје, 18 јули, 2018 - 14:23 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешниот прием по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, изјави дека предвремени парламентарни избори не се решение за моменталната политичка состојба во државата, каде во моментов опозицијата жестоко се спротивставува на барањето на Владата членовите на ДИК да се избираат со апсолутно мнозинство, наместо со двотретинско.

Опозицијата исто така бара и техничка влада за одржување на предвремени избори и референдум.
Во поглед на лидерската средба, која што ќе се случи денеска, Ахмети рече дека сите политички фактори во државата треба да соберат сили и да ги приближат ставовите.

Ахмети уште еднаш истакна дека во однос на предлог-законот за промена на избирниот законик остануваат несогласувањата со опозицијата.

Лидерот на ДУИ додаде дека нема алтернатива доколку не успее референдумот.


Димитров: Ако има глас повеќе против Договорот, ќе прифатиме дека тоа не е вистинскиот пат


Скопје, 18 јули, 2018 - 12:03 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервјуто за „Ал Џезеира балканс“ изјави дека референдумот ќе помине успешно и дека граѓаните ќе го одобрат Договорот постигнат со Грција.

– Ако има еден глас повеќе против ние сме апсолутно спремни да подадеме рака и да кажеме дека ова не е вистинскиот пат. Пред големи историски дилеми граѓаните знаеле да го изберат правиот пат. Пред нас е избор меѓу минатото и иднината, стравот и надежта. Минатото е многу важно за нашиот идентитет, но не можеме да го смениме, можеме конечно на нашите граѓани да им понудиме избор каква држава ќе биде Македонија. Немаше поголема патриотска должност да ја создадеме оваа шанса и да им овозможиме на граѓаните да изберат. Сигурен сум дека ќе ја изберат иднината – вели Димитров.

Во врска со ставот на опозицијата, тој порачува дека прашањето е побитно од нечии политички игри и кариери.

– Ова е процес на растење. Не смееме да се плашиме од волјата на граѓаните, волјата на народот. Ова прашање е многу поголемо од целата политичка елита, од сите партии. Не смееме да мислиме на себе си, на личната кариера. Не сме совршени, правиме и грешки. Има многу области за партиско политичка битка, но стратешката игра на нашата нација не смее да биде предмет на партиски препукувања – посочува министерот.

На прашањето од новинарот дали Владата има план Б доколку не успее референдумот, Димитров кажа дека тие се фокусирани на планот А.

– Убедени сме дека извлековме максимум. Дека имаме издржан компромис со јасна дистинкција меѓу нашата држава и делот на историскиот регион кој се наоѓа во Грција. Македонија нема друга стратешка алтернатива – додава тој.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ на секаков начин бега од обврската за референдум


Скопје, 18 јули, 2018 - 11:28 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ свесно и намерно го блокира изборот на Државната изборна комисија со што во прашање го доведува одржувањето референдум за иднината на државата. Со тоа, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да работи спротивно на интересите на граѓаните и државата, велат од СДСМ како реакција на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

„Лицемерното ВМРО-ДПМНЕ 10 години во секој јавен настап, во секоја изборна програма тврдеше дека граѓаните ќе го имаат последниот збор за решението за спорот со името. Денес, кога постои Конечен договор, кога референдумот е извесен, ВМРО-ДПМНЕ на секаков начин бега од обврската за референдум. На ВМРО-ДПМНЕ очигледно не му се важни интересите на граѓаните, ниту му е важна иднината на државата. Единствената политичка мисија на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски е амнестија на криминалот на врвот на нивната партија и судбината на Никола Груевски“, велат од партијата.

Од таму додаваат дека тие како партија имаат обврска пред граѓаните да ја обезбедат иднината на Македонија и потенцираат дека никој не смее и никој нема да им го ускрати правото на граѓаните на референдум, слободно да одлучат за својата иднина.


Заев најави лидерска средба за утре попладне


Скопје, 17 јули, 2018 - 10:06 (META) 

Премиерот Зоран Заев од прес-конферецијата со еврокомесарот Јоханес Хан најави дека денеска почнуваат консултациите за свикување нова лидерска средба за надминување на разликите со опозицијата околу подготовките за референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат за Договорот со Грција и членството во ЕУ и НАТО.

– Сите треба да останеме посветени на овој момент, да помогнеме на овој процес, како што укажа еврокомесарот, пред се за доброто на граѓаните на Република Македонија, но и на нашите партнери во ЕУ, и затоа најверојатно утревечер ќе свикаме лидерска средба за да ги забрзаме процесите околу подготовката за престојаниот референдум – рече Заев.

Како што објасни премиерот, шефот на опозицијата, Христијан Мицкоски во четврток требало да патува, па затоа лидерската средба ќе се договара за утре попладне.


Заев: Може да разговараме и за предвремени избори, а можна е и лидерска средба


Скопје, 16 јули, 2018 - 17:10 (META) 

Заслужува внимание барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори пред да се разговара за членството во НАТО и ЕУ, ако тоа гарантира успешен референдумски процес, рече премиерот Зоран Заев денеска, на свеченоста за почеток на градежните работи на фабриката на американската компанија „Дура“ во Бунарџик.

– Кога? После една година? Во секој случај вредно е за внимание кога опозицијата бара избори. Сум бил опозиција пред една година и знам дека е вредност да се седне да се разговара, секако, ако ова го гарантира успешниот референдумски процес како процес. Граѓаните ќе си кажат на самиот процес, но ако успее процесот да го достигнеме цензусот да ги мотивираме граѓаните да излезат за едно вакво историско прашање, сите опции се отворени па дури и ова, така што заедно тоа ќе го разгледуваме  – рече Заев.

Тој очекува оваа седмица да се договорат датумот, карактерот на референдумот и за името и референдумското прашање. Тоа ќе го направат работните групи од парламентарните партии, но ако не успеат неделава, тој би свикал и лидерска средба. Но таква средба може да свика секој лидер на партија, појасни Заев.

– Овие работи очекуваме до крајот на неделата заедно политичките лидери, претставници на политичките парламентарни партии, да ги дефинираме заради тоа што роковите се собираат, времето се собира ако сакаме да ги фатиме датумите 23 септември, 7 октомври како некои проектирани датуми. Очекувам дека оваа седмица ќе можеме да го заокружиме процесот и околу датумот за референдумот и прашањето и околу карактерот. Ако не се случи решение преку работните групи јас би свикал лидерска средба  или кој било од лидерите од парламентарните партии би можел да свика. – рече премиерот.

Тој е исто така подготвен да се повлече од премиерското место 100 дена пред изборите и да се формира техничка влада.

– Јас сум чесен човек и имам свое достоинство. Во Законот стои дека премиерот  се повлекува 100 дена пред Владата и немам намера буквално да се држам до ова место ако тоа така е дефинирано во законот. Јас сум релаксиран човек и тоа ќе ми даде повеќе  време за кампања за избори кога и да се случат – рече Заев.


Адолесцентно е условувањето на опозицијата, вели Заев за формирањето на ДИК


Скопје, 13 јули, 2018 - 14:42 (META) 

Дебатата во врска со референдумот и сите прашања поврзани со него, меѓу кои и формирањето на ДИК ќе почне кон крајот на овој месец, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

– Тоа што власта е приморана на преговори од опозицијата за да се формира ДИК само по себе кажува колку е адолесцентен самиот процес на кој се подложени институциите. ДИК мора да се формира одма и веднаш. Тоа е обврска на парламентот и на сите политички чинители – рече Заев и додаде дека очекува брзо формирање на Комисијата.

Доколку работните групи не успеат да се договорат, тој како можност спомена лидерска средба, но, сепак, изрази уверување дека сите прашања ќе бидат договорени на ниво на работни групи.

Престојаниот период, рече премиерот, ќе се дебатира и за датумот на референдумот, референдумското прашање, неговиот карактер.

– Граѓаните имаат право и треба да се изјаснат на референдумот. Има референдуми со различна тежина, но овој има историско значење, бидејќи со него ќе се дефинира иднината кон која се стреми нашата земја – вели Заев.

На прашањето дали до крајот на годината очекува дека ќе има 80 пратеници кои би ги спровеле уставните измени Заев истакна дека тоа не е цел на владејачкото мнозинство.

– Верувам дека Парламентот треба да обезбеди 120 пратеници, ако волјата на граѓаните биде позитивна на референдумот – нагласи Заев.


Стискам палци референдумот добро да помине, вели германската министерка за одбрана


Брисел, 11 јули, 2018 - 12:41 (META) 

Германската министерка за одбрана, Урсула Вон Дер Лејен во изјава за МИА изрази уверување дека Македонија ќе ја добие поканата за НАТО денеска и оти планира да ја посети земјата наесен.

– Германија силно го поддржува добивањето покана за влез во НАТО за нашите македонски пријатели, и многу сум сигурна дека тоа ќе биде резултатот на Самитот и со нетрпение очекувам да ја посетам вашата прекрасна држава, во септември мислам – рече Вон Дер Лејен.

На прашање во врска со референдумот, Вон Дер Лејен одговори дека се надева оти тој добро ќе помине.

– Стискам палци референдумот добро да помине, многу е важно за нас, нашите македонски пријатели да пристапат во НАТО – изјави германската министерка за одбрана.


Заев: По Самитот на НАТО ќе падне договор за прашањето и датумот за референдумот


Лондон, 11 јули, 2018 - 10:56 (META) 

По НАТО самитот, сите партии во Собранието ќе ги договорат датумот за референдумот, како и референдумското прашање и карактерот на референдумот, вели македонскиот премиер Зоран Заев за грчката новинска агенција АНА-МПА, наведувајќи ги како можни датуми за одржување на народното изјаснување 23 и 30 септември или 7 октомври. Тој вели и дека уставните измени би се направиле за 90 до 110 дена од сега.

– По самитот на НАТО, ќе имаме средба во Собранието, сите политички партии за да ги дефинираме датумот на референдумот, деталите на референдумското прашање и карактерот на референдумот – вели Заев, појаснувајќи дека и да се одржи референдумот на 7 октомври, ќе има доволно време до крајот на годината да се финализира процесот што Макадонија мора да го заврши според Договорот со Грција.

– Потоа, по референдумот, се надеваме дека сите ќе бидат доволно мотивирани да придонесат за референдумскиот процес – вели Заев.

Македонскиот премиер во изјавата за АНА-МПА нагласува дека ако целиот процес во Македонија е успешен, ќе остане обврската на Грција, односно на грчкиот парламент, најдоцна до 15 јануари 2019 година „да го ратификува Договорот, но исто така да го ратификува Протоколот за нашето членство во НАТО“.

Инаку, вчера на самитот ЕУ/Западен Балкан во Лондон, кој е продолжение на Берлинскиот процес, Заев повтори дека решението што го постигнале владите на двете држави е достоинстевено и прифатливо за двете страни.

– Со премиерот Ципрас избравме да оставиме решенија како траги зад нас. Решенија за нашите граѓани и  за нашите општества, а не за нас, и за нашите политички партии. Такви се лидерите на Европа. Што ќе беше Европа денеска ако не беа лидерите кои на политичката сцена излегуваа траги за паметење, траги заради кои ние денеска ги уживаме плодовите на нивното визионерство? Што ќе беше Европа денес ако на политичката сцена излегуваа самобендисани и самодоволни, кусогледи политичари, без визија?“, нагласи премиерот Заев, и изрази благодарност за континуираната поддршка што на овој процес му ја даваа лидерите на земјите членки на ЕУ, поддршката на лидерите на ЕУ, и за поддршката на лидерите на нашите соседи и пријатели од Западен Балкан – вели Заев во изјавата од Лондон.


Нè чека изолација ако го одложиме референдумот, сметаат аналитичарите


Скопје, 11 јули, 2018 - 9:56 (META) 

Изолација, враќање на режимот, губење на довербата од ЕУ и обратно. Ова се само неколку штети со кои би се соочила Македонија доколку го одложи референдумот за името кој требаа да се одржи до крајот на октомври. Ова го велат за „Порталб“, претседателот на Евроатлантскиот совет, Исмет Рамадани и политичкиот аналитичар, Петар Арсовски.

– Ако во предвидениот рок не се одржи референдум, штетата ќе биде преголема, Македонија ќе ја изгуби шансата да се интегрира во ЕУ и НАТО, ќе се отворат други прашања што ќе ја преземат меѓуетничката, а не само македонската димензија. Македонците, но исто така и Албанците, ќе бидат затворени, ќе бидат изолирани, ќе бидат преземени економски мерки, дипломатските политики, а штетите ќе бидат непредвидливи – вели Рамадани.

Арсовски, исто така, смета дека ако референдумот биде откажан на есен, Македонија ќе се врати во мрачниот период на режимот и изолацијата.

– Ако го пропуштиме тој рок, ризикуваме Грција да не го ратификува Договорот. Потоа, Македонија ќе се претвора во стариот режим на неконтролираната демократска сцена. Во овој случај, довербата на ЕУ во Македонија ќе биде изгубена, но исто така и довербата на Македонија во ЕУ. Затоа мислам дека доколку се одложи референдумот нема да има сценарио кое ќе биде од корист за Македонија – вели Арсовски.

Евентуалната условност на референдумот од страна на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ со барањето за амнестија на учесниците на насилството во Парламентот на Македонија на 27 април или изборот на членови на Државната изборна комисија, се две сценарија кои можат да и наштетат на Македонија, но во исто време можат да ја оштетат самата партија, предводена од Христијан Мицкоски.

– ВМРО-ДПМНЕ има можност да го спречи одржувањето на референдумот, но бумерангот ќе се врати, особено од меѓународниот фактор, како за нивното постоење како политичка партија, така и за Македонија – вели Рамадани.

Арсовски не ја исклучува можноста дека со тој чекор ВМРО-ДПМНЕ ќе направи политичко самоубиство, но според неговата проценка, партијата не добива ништо ако референдумот биде одложен поради нив.

-Не треба да се потцени капацитетот на домашните политички партии да извршат политичко самоубиство. ВМРО-ДПМНЕ може да условуваат заради амнестија, да излезат од политичките разговори или да го напуштат Собранието, но и тие сценарија не се добри за нив. Со тоа можат да и наштетат на Македонија, но истото за нив ќе значи смртна казна, не може да се спротивстави на целиот свет. Не гледам каква ќе биде профитот на ВМРО-ДПМНЕ – оценува Арсовски.