!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СЈО исчезна од изјавите на партиите и на меѓународната заедница


Скопје, 18 мај, 2017 - 14:58 (META) 

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за подигнување обвиненија.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу еден месец (значи до 4 јуни, односно до 30 јуни) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Според актуелниот Закон, СЈО има 18 месеци „од преземањето на предметите“ за отворање или затворање на истраги и на обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на двапати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.

Од СЈО, на почетокот на овој месец, за „Мета“ изјавија дека досега повеќепати јавно апелирале за „потребата од промена на рокот за поднесување обвиненија“ и дека очекуваат од „сите субјекти да ја увидат таа неопходност и да искажат конкретна поддршка“.

Сепак, во соопштенијата на СДСМ, но и во изјавите на лидерот на партијата, Зоран Заев, периодов воопшто не се споменува иницијативата за продолжување на мандатот на СЈО, туку доминираат најавите за целосен реизбор на судии и за реформи во судството.

Работата на СЈО и пораките за негова поддршка ја нема ниту во реакциите, честитките и во пораките од претставниците на Европската Унија и на Соединетите Американски Држави, по последните случувања во Македонија. Тие повикуваат на брзо формирање нова влада, на спроведување на реформските приоритети и на враќање на земјава на патот кон евро-атлантските интеграции –  но СЈО не го споменуваат.

Инаку, според експертите, постојат три можности за продолжување на мандатот на СЈО, но сите се помалку или повеќе тешко остварливи.

Собранието да го продолжи мандатот на СЈО: За ова потребно е двотретинско мнозиство, што значи дека треба да гласаат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, партија чие раководство е категорично против продолжувањето и воопшто против работата на СЈО.

Уставниот суд да го укине членот 22 од Законо за СЈО, каде е пропишан рокот за поднесување обвиненија: Уставниот суд може да се повика на тоа што со овој рок СЈО е ставено во нерамноправна положба во однос на другите обвинителства, чии рокови за спроведување истраги и за поднесување обвиненија се регулирани со Законот за кривична постапка.

Распишување на референдум на кој граѓаните непосредно би гласале дали се за продолжување на мандатот на СЈО: Според последната анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), СЈО во март годинава имало поддршка од 53 отсто, што е за 2 отсто повеќе во споредба со ноември минатата година, но 10 отсто помалку во однос на април 2016 година, кога поддршката изнесувала 63 отсто. Сепак, опцијата за референдум за продолжување на мандатот, со оглед на краткиот период, е веќе задоцнета варијанта бидејќи според Законот за реферндумите и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, „од денот на објавувањето на одлуката за распишување на референдум на државно ниво во „Службен весник на Република Македонија“ до денот на одржувањето не можат да поминат помалку од 60 ниту повеќе од 90 дена“.


И во Валандово ќе има референдум за рудниците, одлуката донесена доцна синоќа


Валандово, 13 мај, 2017 - 10:55 (META) 

Со осум гласови „за“ од вкупно 15, Советот на Општина Валандово доцна синоќа ја поддржа иницијативата на подносителот на барањето за собирање потписи за организирање референдум за рудниците Казандол и Башибос. Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ за три часа собра 256 потписи, многу повеќе од потребните 100 за иницијативата што синоќа ја прифати Советот на Општината.

Следниот чекор ќе биде да се соберат 2.000 потписи во канцеларијата на Државната изборна комисија, па таа иницијатива да се достави до Советот на Општината за да донесе одлука за референдум.

Вчера, сепак, Советот ја одложи за уште најмалку три дена одлуката за референдумско изјаснување на граѓаните по прашањето „дали се за или против работењето на рудниците во Казандол и Башибос“. Таа постапка е образложена со „потребата од консултации на претседателот на Советот со Закононодавно-правната комисија за правната издржаност на одлуката“.

Додека траеше расправата, иницијаторите за референдум, „Спас за Валандово“ се собраа пред просториите и со транспаренти бараа да се слушне гласот на граѓаните. Нивното барање да присуствуваат на седницата беше отфрлено.

Активистите сметаат дека постапка на Советот да се пролонгира одлуката за три дена е само купување време, бидејќи в понеделник, според Законот за локална самоуправа, ги губи надлежностите, па вака советниците сакаат да купат време и да не се изјаснат.

Вчера советниците на Општина Дојран донесоа одлука референдум да се одржи на 18 јуни, а во Богданци претходно беше одлучено референдум да се одржи на 11 јуни.


И во Дојран ќе се одржи референдум за рудникот Казандол


Дојран, 13 мај, 2017 - 9:51 (META) 

Советот на Општина Дојран вчера едногласно ја поддржа граѓанската иницијатива за одржување на референдум за рудникот за бакар во Казандол. Општинскиот референдум ќе се одржи на 11 јуни и на него ќе може да учествуваат сите полнолетни граѓани на општина Дојран, запишани во Избирачкиот список.

Покрај за Казандол, граѓаните ќе го кажат својот став и за евентуално отворање нови рудници во иднина на територијата на општина Дојран.

Одлуката на советниците за одржување на референдум во Општина Дојран доаѓа само една недела по идентичниот потег на советниците во Општина Богданци.


„Спас за Валандово“ бара да присуствува на седницата на Советот на Општината


Валандово, 12 мај, 2017 - 16:46 (META) 

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе бара нејзини претставници да присуствуваат на вечерашната седница на Советот на Општина Валандово, на која ќе се дискутира и за потписите што активистите ги собраа за да се почне постапка за референдум против рудникот Казандол.

Доколку не им биде овозможено присуство, од „Спас за Валандово“ најавија дека во иднина ќе преземаат радикални мерки.

Активистите нагласуваат дека одлуки за референдуми против отворање рудници веќе донеле советите на општините Гевгелија, Богданци и Дојран, а Советот на Општина Валандово на претходната седница не донел таква одлука. Покрај тоа, од претседателот на Советот на Општина Валандово не стасал одговор ниту за предлог-иницијативата за собирање потписи за референдум на иницијативата, која беше доставена во понеделникот со собрани трипати повеќе потписи од потребното.

Советот на Општина Валандово вечерва во 20.30 часот ќе има седница на која ќе се разговара, меѓу другото, и за „неуредноста“ на иницијативата, како што велат од „Спас за Валандово, и покрај добиениот записник за легитимност на граѓанската иницијатива од страна на Државната изборна комисија.


„Спас за Валандово“ најави протести доколку Општината не одговори на барањето за референдум


Валандово, 11 мај, 2017 - 19:17 (META) 

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ најави дека ќе организира протести и блокади на патишта доколку општинските власти продолжат да ја игнорираат иницијативата за одржување референдум во општината против отворањето на рудникот во областа Казандол.

Претседателот на Советот на Општина Валандово, како што соопштија денеска од „Спас за Валандово“, не доставил официјален одговор во законскиот рок од три дена, на предлог-иницијативата за собирање потписи за референдум, со што, според член 76 од Законот за референдуми, смета дека предлогот е неуреден.

„Во исто време закажана е седница на Советот на Општината за утре, во 20.30 часот, на која како точка на дневен ред се наоѓа предлогот на иницијативата „Спас За Валандово“. Ги охрабруваме советниците на утрешната седница да донесат одлука во интерес на граѓаните на Општина Валандово. Нагласуваме дека ако уште еднаш се обидат да ја заобиколат волјата на граѓаните, ќе пристапиме кон радикални чекори со организирање протести, блокади на патишта и други демократски инструменти кои ни се на располагање во моментот“, се вели во соопштението на граѓанската иницијатива.

Граѓанската иницијатива во понеделникот оваа недела, собра и до Советот на Општината достави 256, односно повеќе од потребните 100 потписи на граѓани за поведување иницијатива за распишување референдум за рудникот во Казандол.


Валандовци не успеаја, богданчани на референдум ќе го затвораат рудникот Казандол


Богданци, 4 мај, 2017 - 9:53 (META) 

Советниците на Општина Богданци вчера решија на 11 јуни да се организира референдум за или против работењето на рудникот за бакар Казандол. Петмина советници од ВМРО-ДПМНЕ, исто толку од СДСМ и еден од ВМРО-НП едногласно решија да се прифати иницијативата на граѓанското здружение „Спас за Богданци“, кое вчера со почеток 18 часот одржа протест во градскиот парк на кој присуствуваа голем број луѓе.

Претходно Советот на Општина Валандово не ја прифати иницијативата на активистите за организирање референдум за рудникот Казандол.

Активистите сметаат дека со отворањето на рудникот Казандол во општина Валандово и жителите на Богданци ќе чувствуваат последици од загадувањето на воздухот, водите и на земјиштето предизвикано од работата на рудникот на бакар.

Граѓаните на општина Гевгелија минатиот месец  на референдум со огромно мнозинство гласови се изјаснија против отворање рудници за злато на планината Кожуф.


По победата на гевгеличани, валандовчани инсистираат на референдум за Казандол


Валандово, 25 април, 2017 - 11:20 (META) 

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ денеска побара одржување на јавна седница на Советот на Општина Валандово на која ќе присуствуваат и граѓаните, а на која единствена точка на дневен ред би била иницијативата за референдум дали се за или против отворање рудник за бакар, злато и за сребро во областа Казандол.

Од иницијативата, која претежно ја сочинуваат млади луѓе, вчера поднеле писмено барање за одржување референдум, адресирано до градоначалникот и до Советот на Општина Валандово, но дознале дека е веќе закажана седница на Советот.

„Според информациите од медиумите, закажана е седница на која јавноста и иницијативата „Спас за Валандово“ се исклучени од седницата, а инвеститорот ќе биде присутен. Исто така, нашето барање за референдум воопшто не е поставено на дневен ред на седницата закажана за четврток“, се вели во известувањето на фејсбук-страницата.

Завчера активисти ги посетиле советниците на Општина Валандово за да ги презентираат досегашните активности и да ги образложат барањата. Членовите на оваа иницијатива велат дека и покрај тоа што постапката за давање концесија за експлоатација на минералните суровини од Казандол е завршена и дозвола е веќе дадена на инвеститор, треба да се слушнат граѓаните и да се смени одлуката.

„Од нив беше побарано итно да одговорат на барањето на група нивни колеги советници, да се закаже седница на Советот на Општината, на која ќе биде гласано да се распише референдум за отварањето на рударски комплекс во нашата општина“, соопштуваат од иницијатива.

Активистите се револтирани што е закажана седница без нив и велат дека за работа што ги засега сите, мора сите да бидат сослушани.

„Ние сметаме дека отварањето на рударски комплекс ќе биде погубно за иднината на општина Валандово. Референдумското прашање за или против рударски комплекс, според нас е прашање „да се биде или не“ за Валандово. Имајќи го тоа предвид, свесни сме за одговорноста што се исправува пред секој од нас. Ова е прашање кое не може да биде затворено од неколку луѓе зад затворени врати, затоа што Валандовската Котлина, климата и еколошки чистата средина ни е дадена од генерациите пред нас, но ни е позајмена од генерациите кои доаѓаат. Затоа мора да се слушне гласот на секој од нас, до последен. Убедени сме дека граѓаните знаат што е најдобро за нив“, велат од иницијатива.

Концесијата за експлоатација на минерални суровини во Казандол, компанијата „Сардич МЦ ДООЕЛ“ од Скопје, зад која стои англиско-украински капитал, ја доби во февруари 2015 година, а градежните работи почнаа во август истата година. Од компанијата тврдат дека до крајот на годината ќе завршат градежните работи и рудникот ќе почне со работа.

На референдумот што се одржа во неделата, 99,1 отсто од гевгеличаните што гласале се изјаснија против отворањето рудници за злато на планината Кожуф.


ЛДП: Граѓаните на Гевгелија се предвесници на демократските и еколошки реформи


Скопје, 24 април, 2017 - 10:12 (META) 

„Граѓаните на општината Гевгелија покажаа висока демократска и еколошка свест и со тоа станаа предвесници на овие реформи во земјава. Тие се спротивставија на ниско развиената еколошка свест, на недоволната информираност во врска со екологијата и со еколошките постапки што треба да се преземат и цврсто застанаа против неодговорноста на сите што сакаа да ја загрозат животна средина и здравјето на граѓаните за да ги зачуваат природните богатства за идните генерации“, порача ЛДП по успехот на референдумот со кој речиси едногласно жителите на општина Гевгелија се спротивставија на отворањето рудници за злато на планината Кожуф.

Честитајќи им на граѓаните, партијата порачува дека овој потег ќе придонесе за почиста средина и за поголем развој на државата.

„Нетранспарентната постапка за време на четиригодишните геолошки испитувања не им попречи на граѓаните да ја покажат висока еколошка свест за развој на користењето на природните богатства на планината Кожуф. Сега, пред сите нас претстојат долгорочни напорни активности за прогласување на делови од Кожуф за еколошки заштитени подрачја, за што ЛДП активно ќе се залага“, се вели во соопштението.


Гевгелија едногласно рече „не“ за отворање рудници на Кожуф


Гевгелија, 24 април, 2017 - 9:44 (META) 

Во мирен референдум, вчера 99,1 отсто од жителите со право на глас на општина Гевгелија кои гласале ја отфрлија можноста да се отворат нови рудници на злато на планината Кожуф.

Во гласачкиот список се наоѓаа 19.459 граѓани со право на глас, а до 19 часот 99,1 отсто од граѓаните гласале. Од нив 13.097 се изјасниле „против“ рудници за злато, а само 154 гласале „за“ дозвола за експлоатација на злато во тој регион.

Дека референдумот е успешен потврдуваат и од Општинската  изборна комисија на Гевгелија.


Референдумот во Гевгелија успешен, излезноста околу 58 отсто


Гевгелија, 23 април, 2017 - 19:37 (META) 

Повеќе од 58 проценти од запишаните 19.458 гласачи во Гевгелија излегле на гласање на денешниот референдум, соопштуваат избирачките одбори од вкупно 37 гласачки места. Тоа значи дека е надминат прагот од 50 проценти излезност за да биде референдумот легитимен.

– Според излезноста на граѓаните, заклучно со 17 часот, уште сега може да кажеме дека успеа референдумот на кој граѓаните на Гевгелија се изјаснуваат по прашањето дали се за или против отворање рудници за злато на планината Кожуф – изјави Гордана Поп-Кочева, претседателка на ОИК Гевгелија.

Конечните резултати за излезноста и за изјаснувањето на граѓаните ќе бидат познати по 20 часот.