!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Грција внимателна во реакциите за турскиот референдум


Атина, 18 април, 2017 - 11:48 (META) 

Грција е резервирана во реакциите од исходот на референдумот во Турција. Грчката влада не излезе со официјална реакција, но извори од владиниот кабинет во изјава за грчката информативна агенција АПЕ испратија порака за поддршка на демократијата и на стабилноста на државата.

„Ќе се почитуваат одлуките на турскиот народ за иднината. Ние ги поддржуваме стабилноста и демократијата. Сакаме да видиме една Турција што ќе придонесе за дијалогот и за нашата соработка врз основа на заемно почитување“, велат владини извори за АПЕ.

Референдумот во Турција се следеше со големо внимание во Грција, каде последниот период има затегнување во врските со Турција поради одлуката да не се вратат во матичната земја избеганите турски војници по пучот против претседателот Реџеп Таип Ердоган, како и поради зачестените грчки и турски воени вежби околу островите.

Во Грција постои постојана загриженост дали Турција ќе остане доследна на договорот за контролирање на бегалците, кои доаѓаат кон грчките острови.

Грчките партии во целост беа внимателни во реакциите. Европратеникот на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, на „Твитер“ забележа дека референдумот покажува една длабоко поделена Турција, како и дека победата не е доволна за Ердоган да стане „султан“.

Одговорниот за надворешна политика на опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, истакна дека е потребна Турција која ќе придонесе за стабилноста и за мирот во регионот, без политички тензии и провокации кои не водат кон ништо.

„Турција оди кон сериозна уставна промена. Отсега работите ќе се судат поради маргиналниот резултат, од мудроста која ќе ја покажат политичкото лидерство и турскиот народ. Ние во Грција се надеваме на пријателски врски и на соработка“, истакна Кумуцакос.

Лидерот на ПАСОК, Фофи Генимата, истакна дека се надева дека Ердоган ќе престане со провокациите и ќе ја раководи државата со почит кон меѓународните договори, додавајќи дека Грција сака деморкатија и стабилност во Турција, како и одржување на добрососедските односи.


Трамп му честиташе на Ердоган за резултатот на референдумот


Вашингтон/Анкара, 18 април, 2017 - 10:25 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа му ја честиташе на својот турски колега, Реџеп Таип Ердоган, победата на референдумот за уставните измени во земјата, со кои во голема мера се зголемуваат овластувањата на турскиот претседател, пренесува „Би-би-си“.

Трамп, како што пренесуваат агенциите, телефонски му го честитал успехот на Ердоган на референдумот, на кој 51,4 отсто од граѓаните ги поддржаa уставните измени во Турција.

Честитиките на Трамп кон Ердоган се во спротивност со загриженоста меѓу европските лидери околу исходот на референдумот.

Инаку, Централната изборна комисија на Турција во неделата вечерта потврди дека граѓаните на референдумот гласале за уставните промени со кои на претседателот Реџеп Таип Ердоган му се даваат широки овластувања.

Врз основа на 98,95 отсто од пребројаните гласови, 51,34 отсто од граѓаните на Турција гласале за уставните промени, односно за воведување претседателски систем, додека 48,66 отсто Турци гласале против. Конечните резултати треба да бидат објавени во рок од 11 до 12 дена.

Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР оцени дека референдумот во Турција се одржал во нефер услови и дека двете страни во кампањата немале еднакви можности.

Ердоган ги отфрли ваквите обвинувања, порачувајќи им на меѓународните набљудувачи дека „треба да си го знаат своето место“.


Курц: Турција сè повеќе се оддалечува од правната држава, демократијата и од ЕУ


Виена, 17 април, 2017 - 14:32 (META) 

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, по повод исходот од референдумот во Турција рече дека таа земја јасно се одлучила против Европската Унија.

„Иако е гласано тесно во корист на измените на Уставот, тоа значи дека Турција сè повеќе се оддалечува од правната држава и од демократија. Исходот од гласањето е јасен сигнал против ЕУ“, порача Курц.

Тој изјави дека очекува јасна реакција од ЕУ, додавајќи дека конечно е потребна искреност во односите помеѓу ЕУ и Турција.

Според германската канцеларка Ангела Меркел, пак, гласањето ја покажало длабоката поделеност на турското општество, но германската влада го почитува правото на турскиот народ да одлучува за сопствениот устав. Истовремено, нагласи таа, Ердоган носи голема одговорност за следните чекори на Турција.

Граѓаните на Турција вчера гласаа за измените на уставот кои ќе му овозможат на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да именува и да менува министри, да се кандидира уште двапати за претседател и повторно да го преземе водството над својата партија.

Според Ердоган, овие уставни реформи не се обична промена.

„Ова е првпат во историјата на Турција, парламентот и граѓаните да одлучуваат за вака значајна промена“, изјави Ердоган.

Според првичните неофицијални резултати од преброени 99 отсто од гласовите, за поддршка на уставните измени гласале 51,3 отсто од избирачите, а одзивот на референдумот изнесувал 86 отсто.


Турција ги поддржа бараните измени на Ердоган, покажуваат првичните резултати


Анкара, 16 април, 2017 - 18:11 (META) 

Првите неофицијални резултати од референдумот во Турција покажуваат дека граѓаните се изјасниле за воведување претседателски систем, односно измени со кои целата власт ќе биде во рацете на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Досега се преброени 90 отсто од гласовите и 54,2 отсто од гласовите се „да“ за уставни промени, а 45,7 се „против“.

На референдумот излегле дури 83,89 отсто избирачи.

Атмосферата е во голема мера мирна, со неколку инциденти. Во провинцијата Дијарбакри три лица загинаа пред гласачко место, откако избила тепачка поради различни политички убедувања.

Во Истанбул, новинар од опозициски медиум бил вербално нападнат поради тоа што говорел против проширување на претседателските овластувања.

Ако референдумот помине, сегашниот парламентарен систем ќе биде заменет со претседателски, што ќе биде најдрастична реформа на земјата по основањето на модерната република во дваесеттите години на минатиот век.

Со новите измени, Ердоган ќе издава декрети, ќе прогласува вонредна состојба, ќе назначува министри и државни претставници, но ќе има и моќ да го распушти парламентот. Измените ќе му овозможат да остане на власт до 2029 година.


Турските граѓани на референдум одлучуваат дали Ердоган ќе добие апсолутна власт


Анкара, 16 април, 2017 - 11:57 (META) 

Граѓаните на Турција денеска гласаат на референдум за уставни промени со кои ќе се прошират овластувањата на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Изборните единици беа отворени во 7 часот наутро во источниот дел на Турција, додека во остатокот од земјата гласањето почна во 8 часот. Избирачките места ќе бидат затворени во 17 часот по локално време.

Турски државјани во странство веќе гласаа, јавија турските власти. Исходот од референдумот би можел да има поширок ефект врз сите аспекти на иднината на Турција, односно Ердоган да обезбеди уште 12 години власт. Ердоган, кој очекува победа на референдумот, тврди дека истражувањата покажуваат дека уставните реформи ги поддржуваат меѓу 55 и 60 отсто од гласачите.

Доколку победи на референдумот, Ердоган ќе има овластување да назначува министри, а целата бирократија ќе биде централизирана во неговата претседателска палата.

Противниците се загрижени дека новиот систем ќе овозможи целата власт да биде во рацете на еден човек.

Лидерот на главната опозициска Републиканска народна партија, Кемал Килилдарглу, предупреди дека Турција одлучува дали сака да остане демократски парламентарен систем или со земјата да владее еден човек. Според него, новиот систем е како „автобус без кочници, чија дестинација е непозната“.

Од референдумот, кој се одржува 94 години откако Кемал Ататурк ја основа модерна Турција, зависат односите меѓу Анкара и Западот, мировните преговори со Курдите и процесите внатре во општеството. Новиот систем ќе стапи на сила во ноември 2019 година, кога се одржат следните претседателски и парламентарни избори.

Доколку референдумот помине, Ердоган би можел да остане на власт до 2029 година, наместо од 2024 година. Негативниот резултат, сепак, ќе биде голем удар за неговиот статус на семоќен владетел во Турција.

Во случај на убедлива победа, Ердоган би можел со сигурност да стави крај на интеграцијата во ЕУ и да покаже дека Турција може да создава алтернативни стратешки партнерства, вклучувајќи ги и тие со Русија.


Ердоган: Ќе продолжам да ги нарекувам нацистички остатоци и фашисти


Анкара, 4 април, 2017 - 16:50 (META) 

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи да ги нарекува европските земји „нацистички остатоци и фашисти“ доколку го задржат „сегашниот став“ кон Турција.

– Тие не дозволуваат моите министри да држат говори во Европа. Кога референдумот на 16 април ќе заврши, ќе одлучиме. Сè има цена – рече Ердоган на собирот по повод реферндумот во турскиот град Зонгулдак.

Ердоган ги нападна европските земји, вклучувајќи ја и Германија во кампањата за референдум, обвинувајќи ги дека користат „тактика слична на нацистичката“ поради забраната турските министри да говорат на собири на турските гласачи во европските градови.


Ердоган повика на воведување смртна казна во Турција по референдумот


Чанаккале, 18 март, 2017 - 14:45 (META) 

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека очекува во Турција да биде воведена смртна казна по референдумот за уставните измени, закажан за 16 април, пренесува ХРТ. Ердоган нагласил дека „без двоумење“ ќе потпише нацрт-закон за воведување смртна казна, веднаш по неговото прифаќање од страна на парламентот.

„Семејствата на мачениците, семејствата на нашите јунаци не треба да се грижат. Верувам, ако даде Господ, дека парламентот ќе направи сè што е потребно во врска со вашите барања за смртна казна по 16 април“, рекол Ердоган за време на својот говор во Чанак-кале, на северозападот на Турција.

Смртната казна во Турција е укината во 2004 година, во рамките на кандидатурата за членство на земјата во Европската Унија. Нејзиното повторно воведување ќе значи крај за пристапните преговори на Анкара за членство во ЕУ.

„Не нè интересира што ќе речат Ханс или Жорж (имиња со кои Ердоган ја означува Европа, н.з.). Што ќе каже народот? Што ќе каже правото? Тоа ни е важно“, рекол турскиот претседател.

Ердоган, по неуспешниот обид за воен удар во Турција на 15 јули минатата година, повеќепати изјавуваше дека ќе одобри повторно воведување на смртната казна, ако парламентот донесе таква одлука.

Сепак, ова е првпат тој да го повика парламентот да прифати воведување на смртна казна, по референдумот за уставните измени, кои предвидуваат проширување на овластувањата на претседателот на Турција.


Габриел: Ердоган бара непријател за да ја прикаже Турција понижена, а Западот – арогантен


Берлин, 18 март, 2017 - 13:18 (META) 

Шефот на германската дипломатија, Зигмар Габриел, денеска им порача на турските функционери дека Германија ќе им забрани да учествуваат на собири за поддршка на турскиот референдум на нејзина територија.

„Тој што ја преминува границата во однесувањето не смее да мисли дека може да ги шири своите ставови и кај нас“, вели Габриел за германскиот неделеник „Шпигел“.

Тој вели дека нема само Турција право да биде почитувана, туку дека истото право го има и Германија, додавајќи дека постојат и ограничувања, одредени од германските закони.

Тензиите помеѓу Турција и неколку европски земји почнаа пред неколку недели, откако Германија, во која живеат голем број Турци, забрани три собири за промоција на референдумот во Турција за јакнење на власта на претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател оттогаш изразува незадоволство и упатува тешки вербални обвинувања на сметка на европските земји, а за Германија изјави дека продолжува со „нацистичката практика“.

Габриел вели дека Германија нема намера да одговори на турските провокации, бидејќи тоа би било во интерес на Ердоган.

„Нему му е потребен непријател за време на кампањата, за да ја прикаже Турција како понижена земја, а Западот како арогантен“, вели министерот за надворешни работи на Германија.

Референдумот за воведување на претседателски систем во Турција, со кој се зголемуваат овластувањата на Ердоган, е закажан за 16 април оваа година.


Турција упати протестна нота до Холандија


Анкара, 13 март, 2017 - 12:37 (META) 

Официјална Анкара денеска на холандскиот дипломатски претставник во Турција му врачи нота со која протестира поради акцијата на полицијата во Ротердам, против „турските демонстранти во текот на изминатиот викенд“.

Во протестната нота, како што соопшти турското МНР, се наведува дека полициската интервенција била несразмерна и се бараат правни мерки поради непримерното однесување на полицајците.

Холандската полиција вчера со употреба на водени топови и полициски кучиња, ги растера неколкуте стотици демонстранти, кои со турски знамиња протестира пред конзулатот на Турција во Ротердам поради забраната турски министри да учествуваат на собири на Турците во градот.

Холандските власти велат дека полицијата интервенирала откако демонстраните почнале да фрлаат шишиња и камења кон полицајците.

Протестите следеа откако холандските власти во саботата не дозволија шефот на турската дипломатија, Мевљут Чавушоглу, да слета во земјата. Подоцна од Холандија беше протерана и турската министерка за семејни прашања, Фатма Бетул Сајан Каја. Тие требаше да говорат на собири што ги организираат властите од Анкара, за да ги поттикнат Турците во странство да гласаат на референдумот за уставни измени, со кои треба да се зголемат надлежностите на шефот на турската држава.

Холандското МНР денеска упати предупредување до Холанѓаните што живеат и престојуваат во Турција да внимаваат на својата безбедност, поради зголемените тензии во односите меѓу Анкара и Хаг.


Холандија ја забрани посетата на Чавушоглу


Хаг, 11 март, 2017 - 16:10 (META) 

Холандската влада денеска ја повлече дозволата за слетување на територијата на земјата на авионот со кој турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, требаше да пристигне на митинг во Ротердам, јави телевизијата „Си-ен-ен Турк“.

Причината за ваквата одлука, како што стои во образложението од холандската влада, е стравот дека престојот на Чавушоглу во Ротердам би можел да ги загрози јавниот ред и безбедност.

Шефот на турската дипломатија претходно, откако градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб ја забрани посетата на Чавушоглу, најави воведување на строги санкции кон Холандија, ако ја спречат неговата посетата.

По ваквата изјава, холандската влада оцени дека „овие закани го прават невозможно изнаоѓањето решение за проблемот“.

Во меѓувреме, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја осуди одлуката на холандската влада изјавувајќи дека Холанѓаните се „остатоци од нацистите и фашисти“.

Еродган се закани дека Анкара соодветно ќе одговори на одлуката на Холандија.

– Ќе видам како по ова холандски авиони ќе летаат во Турција. И тоа мислам на дипломатите, а не на обичните граѓани – рече Ердоган.