!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Лагите на обвинетиот Груевски се последица на стравот од соочување со правдата


Скопје, 26 февруари, 2017 - 21:59 (META) 

Никола Груевски цели десет години злосторнички се однесуваше кон Македонија и нејзините национални и стратешки интереси, се вели во реакцијата на СДСМ на статусот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски објавен на „Фејсбук“.

Од СДСМ велат дека „Груевски и неговите најблиски соработници ќе одговараат пред институциите на системот за грабежот, криминалот, корупцијата, личните, професионални и семејни трагедии што им ги нанесоа на граѓаните на Македонија.“

– Лагите на обвинетиот Груевски за наводни редефенирања, федерализации и кантонизации на државата се последица на стравот од соочување со правдата која доаѓа. Никој повеќе не му верува на обвинетиот Груевски. На граѓаните на Македонија им е јасно дека под закана се само привилегиите на Груевски и на фамилијата – велат од СДСМ.


Новиот распоред на судиите не е чистка поради СЈО, демантираат од Судот


Скопје, 21 февруари, 2017 - 16:58 (META) 

Во Основниот суд Скопје 1, в.д. претседателката Татјана Михајлова донела нов годишен распоред на судии, според кој, извесен број судии, кои досега работеа на кривични предмети, се прераспоредени во одделот за прекршоци.

Инаку, скопскиот суд е надлежен за процесирање на случаите на Специјалното јавно обвинителство.

Според пишувањата на дел од медиумите, кои се повикуваат на извори од судот, меѓу прераспоредените судии е и Весна Димишкова, која досега беше судија на претходна постапка, а сега е распоредена во одделот за малолетници. Димишкова, како што се наведува, е судијката што го издаде налогот со кој минатата година Специјалното јавно обвинителство влезе во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Судијката Славица Андреевска, која му одреди притвор на градоначалникот на Битола, Владимир Талески, осомничен во случајот „Транспортер“ на СЈО, е преместена да води предмети според стариот Закон за кривична постапка.

Меѓу судиите кои од кривичниот се префрлени во прекршочниот оддел, биле и судиите со долгогодишна пракса, Драган Николовски, Седат Реџепагиќ, Оља Ристова и Марија Клетничка-Марковска.

Од Основниот суд Скопје попладнево, преку соопштение, реагираа на ваквите наводи. Оттаму велат дека зачудува интересот и објавувањето на невистинити и непроверени информации во врска со годишниот распоред, кој, согласно Законот за судови, претседателот или в.д. претседателот на секој суд е должен да го утврди.

– Секој судија во овој суд е избран за судија на Основниот суд Скопје 1, а не за оддел или одделение во кое ќе биде распореден да постапува, па нејасна е квалификацијата на „подобни и неподобни“ судии. Проценката кој судија во кој оддел или одделение ќе биде распореден е законски утврдена и е право на претседателот или в.д. претседателот на судот, па оттаму нејасни се објавените дезинформации за некакво задоволување на желбите или за „чистка“ на одредени судии – стои во соопштението на Основниот суд Скопје 1.

Од судот велат дека годишниот распоред се утврдува „единствено во функција на ефикасно работење на судот, а пред сè за да се задволат потребите на граѓаните“.

– Годишниот распоред почнува да се применува од 1 март 2017 година и што е можно поскоро списокот на судии ќе биде ажуриран и на интеренет-страницата на судот. Судот во целост ги демантира наводите на одредени интернет-портали дека со годишниот распоред за работа на судот се прераспоредени само судии што биле потпишани на петиција против поранешниот претседател (Владимир Панчевски, н.з.) или судии кои постапуваат само по предмети на СЈО – се вели во соопштението.


СДСМ ја остави „Македонски железници“ на цедило, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 20 февруари, 2017 - 17:40 (META) 

СДСМ имаше доволно време да покаже грижа за вработените во железницата и целокупно за железничката инфраструктура и сообраќај, но наместо тоа отпушти голем дел од вработените, а компанијата ја остави на цедило, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на Благој Бочварски од СДСМ.

„Оваа влада предводена од ВМРО–ДПМНЕ нема да дозволи СДСМ да си поигрува со вработените во железницата. Заеднички со менаџментот на двете компании во најкус можен рок ќе се најде решение за надминување на состојбата. Само во последните три години владата предводена од ВМРО–ДПМНЕ од буџетот на Република Македонија издвои повеќе од една милијарда денари директна помош за работењето на железницата“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, лицемерните прес-конференции на СДСМ се уште еден доказ за манипулациите што ги прават врз вработените и ги поттикнуваат на нетрпеливост и на блокада на железничкиот сообраќај.


СДСМ: Секој кој правел криминал ќе одговара


Скопје, 18 февруари, 2017 - 16:56 (META) 

Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ напразно бараат утеха, секој кој правел криминал ќе одговара, се вели во реакцијата на СДСМ, на денешната прес-конференција на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ:

„Граѓаните избраа промени и правда и тоа никој нема да го спречи. Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ може да се обидуваат да најдат оправдувања за својот криминал, но тоа нема ништо да смени. Македонија ќе биде правна држава. Секој кој правел криминал ќе одговара“, се вели во реакцијата на СДСМ.


Декларација на МАЕИ: Македонците во Албанија не се „Булгари“


Тирана, 16 февруари, 2017 - 19:56 (META) 

Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ), политичкиот субјект на Македонците во Албанија, остро реагира на резолуцијата на Европскиот парламент и истакнува дека малцинството што живее во Албанија е македонско и дека тоа е официјално признаено во Мала Преспа, но, не и во регионот на Голо Брдо и Гора.

МАЕИ денеска се огласи со Декларација, во која се истакнува дека Македонците во Албанија не се “Булгари”.

„Во Албанија живее македонско, грчко, српско, црногорско, влашко, ромско, босанско и египетско малцинство. Напорите за признавање на непостоечко бугарско малцинство во Албанија ги сметаме како фалсификат на историјата и на вистината. Во Албанија нема ‘булгарско малцинство’. Tакво малцинство има во главите на ‘булгарските’ официjални лица во Софија кои продолжуваат со антимакедонизмот, како официјална политика за негирање на македонскиот народ“, се вели во Декларацијата.

Од МАЕИ велат дека резолуцијата за напредокот на Албанија во процесите за интеграција во Европската Унија, одобрена од Европскиот парламент, во делот каде се бара признавање на бугарско малцинство во Преспа, Голо Брдо и Гора, ја сметаат како сериозно „кршење на меѓународните закони, Универзалната декларација на човековите права и слободи, геноцид над македонскиот народ и злосторство над човештвото“.

„МАЕИ бара од ‘Булгарија’ да не измислува ‘Булгари’ таму каде што не постојат, туку да го признае македонското малцинство во Бугарија. Бара и од Брисел да не ги злоупотребува Македонците од Албанија како препрека на патот на Албанија во процесот за интеграција во ЕУ“, се наведува во Декларацијата.


МО до СДСМ: Јолевски секогаш се залагал за територијалниот интегритет на Македонија


Скопје, 16 февруари, 2017 - 17:25 (META) 

Министерот Зоран Јолевски на сите средби што ги имаше во Вашингтон, како и секогаш, се залагал за територијалниот интегритет, суверенитет и унитарниот карактер на Република Македонија, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Сакаме да го потсетиме господинот Шилегов дека министерот за одбрана Зоран Јолевски, во 2008 година додека беше амбасадор на Република Македонија во САД го преговараше текстот за Декларацијата за стратешко партнерство меѓу Соединетите Американски Држави и Република Македонија во која САД експлицитно го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет, како и унитарниот карактер на Република Македонија“, стои во соопштението од МО.

Од Министерството велат дека Јолевски за време на официјални и работни посети независно во која земја во светот, „на средбите, конференциите, билатерални и мултилатерални средби, безбедносни форуми и тн., секогаш достоинствено ја претставува Македонија“.

Портпаролот на СДСМ на денешната прес-конфернција го повика Јолевски „да објасни што се зборувало на неговата средба со американскиот конгресмен Дана Рорабакер и дали таа средба е повод за контроверзните изјави на конгресменот за поделба на Македонија“.


ВМРО-ДПМНЕ: Изјавите на Шилегов како да не се дадани при целосна свест


Скопје, 16 февруари, 2017 - 16:49 (META) 

Како што наближува денот кога ќе се дознае вистината за криминалот, така зачестуваат изјавите на Петре Шилегов кои наликуваат дека не се дадени при целосна свест, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција на портпаролот на СДСМ.

„Аболицираниот криминалец Зоран Заев никогаш немал проблем да најде некој што јавно ќе се посрамоти со разни небулози, бидејќи Петре Шилегов со задоволство си го одработува богатството што го стекнува извршувајќи ги наредбите. Граѓаните на 11-ти декември гласаа против криминогеното раководство на СДСМ и бараа тие да одговараат пред судот и законите. Ниедна апсурдна изјава и ниедна манипулација на криминалниот двоец на СДСМ нема да им помогне да избегаат од соочување со правдата“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека целиот имот на СДСМ е под хипотека за кредит земен од Комерцијална банка, кој според пишувањата на медиумите, изнесувал 2 милиони евра и го повикуваат Шилегов да објасни „дали неговото енормно лично збогатување и богатењето на аболицираниот криминалец Зоран Заев е поврзано со тој кредит“.

„Од каде му е на Петре Шилегов нов капитал од 200.000 евра заработен за само 2 години? Јасно е дека криминогеното раководство на СДСМ е во паника. Секој што сторил криминал, треба да се плаши“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Куманово и Струмица се едни од најзагадените градови во Македонија


Скопје, 14 февруари, 2017 - 16:12 (META) 

СДСМ денеска лицемерно зборува за квалитетот на воздухот и за некаква наводна гасификација која ќе ја правеле по теркот на Струмица и Куманово, кога во овие два града постои само фиктивна гасификација од која граѓаните немаат никаков бенефит, нема поквалитетен воздух, туку само се злоупотребува за лични богатења на партиски функционери, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

„СДСМ да знаеше како да се справува со загадувањето тоа ќе го направеше со Куманово каде 27 години ја имаат локалната власт, а не е подобра и состојбата и во Струмица. Токму овие градови се едни од најзагадените во Македонија. Во Куманово на пример, СДСМ систематски кумуваше на сообраќајниот и урбанистички хаос и депониите кои секој ден се појавуваа среде град кои придонесуваат за загаденоста. Како што гледаме СДСМ и локалната власт во овој град не мрднаа со мал прст, затоа што не знаат и немаат конкретни решенија и мерки“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека проблемот со квалитетот на воздухот се решава со мерки за кои СДСМ нема капацитет да ги спроведе ниту на локално, ниту на централно ниво.


Руско МНР: Провокација се тврдењата дека Лавров заговарал поделба на Македонија


Москва, 14 февруари, 2017 - 11:21 (META) 

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров никогаш не дал изјава во која наводно заговара поделба на Македонија, стои во реакцијата на Министерството за надворешни работи на Русија на текст на македонската редакција на „Дојче веле“ со наслов „Предлогот на Рорабакер- верзија на стар руски предлог?“

– Забележавме дека во написот на македонското издание на „Дојче веле“, идејата за поделба на Македонија на невиден начин се обидува да му се припише на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров никогаш не дал таква изјава. Напротив тој остро ги осудува ваквите шпекулации – стои во соопштението на руското МНР.

Оттаму велат дека „очигледно е дека оваа фикција е чиста провокација, чија цел е да ја расипе сликата за Русија на Балканот и уште повеќе да ја „подгрее“ ситуацијата во Македонија“.

– Бесрамните мешања на поранешната администрација на САД и на Европската Унија во внатрешните работи на Македонија, употребата на деструктивни методи како што е „обоена револуција“ во обидот да се наметне план за формирање на влада, спротивно на ставот што граѓаните на земјата го искажаа на предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година, не беа отфрлени од споменатиот издавач. Убедени сме дека таквите акти на крајот ќе доведат до поткопување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија – се вели во реакцијата на руското Министерство за надворешни работи.

Инаку, во текстот на кој реагира руското МНР, објавен на 9 февруари, „Дојче веле“ го цитира виенски „Стандард“, кој вели дека: „Сличен предлог за поделба на Македонија, која во времето на бегалската криза и за Австрија играше решавачка улога, во игра внесе рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, уште во 2015 година. И тогаш Бугарија, Албанија и Косово го отфрлија предлогот, исто како и македонската влада.“

Конгресменот Рорабакер, кој воедно е и претседател на Подкомитетот за европски работи на американскиот претставнички дом, минатата недела во интервју за албанската телевизија „Визион плус“, изјави дека „Македонија не е држава“, дека „Косовците и Албанците од Македонија треба да станат дел од Косово“, а „другиот дел од Македонија треба да стане дел од Бугарија или која било друга држава на која сметаат дека ѝ припаѓаат“.

Американскиот интернет-магазин „Политико“ во текст објавен во ноември минатата година, го нарекува Рорабакер „омилениот конгресмен на Путин“.


Општина Кисела Вода: Ги запазуваме роковите за предвидените градежни активности


Скопје, 13 февруари, 2017 - 17:33 (META) 

Најостро ги демантираме наводите изнесени на прес-конференцијата на претседателот на општинската организација на СДСМ Кисела Вода, Филип Темелковски кои се во целост неточни и имаат за цел да ја дезинформираат јавноста и да го оттргнат вниманието од она што е постигнато во општина Кисела Вода во изминатиот период, се вели во реакцијата на општина Кисела Вода.

„Ве уверуваме, а жителите на општината тоа добро го знаат бидејќи секојдневно се тука, дека роковите за предвидените градежни активности се запазуваат и се превземаат сите мерки за граѓаните да имаат олеснета сообраќајна комуникација во периодот додека се врши градежниот зафат. Се прават и чести увиди на терен, редовно се дискутира со локалното население околу потребите што ги има, се врши контрола на градежните фирми кои работат. Како резултат на посветената работа на градоначалникот Беличанец- Алексиќ и на советниците, секогаш во интерес на граѓаните, произлегоа огромен број на проекти“, велат од Општината.

Од Општина Кисела Вода додаваат дека жителите на општината се добро информирани за секој градежен зафат што се случува.

Од таму велат дека градежните дејствија кои се одвиваат на Борис Трајковски не се во надлежност на градоначалникот на општината туку на Градот Скопје.