!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев во ниту еден момент не ги доведе во врска заканите со атентат со Русија, велат од Владата


Скопје, 9 ноември, 2017 - 18:48 (META) 

Изјавата на премиерот Зоран Заев за црногорискиот медиум се темели на искуствата од регионот и на реакциите на Руската Федерација при зачленувањето на други земји од регионот во НАТО, стои во соопштението на Владата по денешните реакции на Москва на изјавите на Заев за црногорското радио „Антена М“.

„Во интервјуто за црногорскиот медиум, претседателот на Владата, Зоран Заев, во ниту еден момент не ги доведува укажувањата за ликвидација кон него во било каква релација со Руската Федерација. Владата на Република Македонија останува целосно на заложбите за реализација на нашите евро-атлантски стремежи и не гледа судир на тие заложби со определбата да ги одржиме добрите односи и со Руската Федерација“, стои во соопштението.

Во него се наведува дека стратешка определба и интерес на Македонија е членството во НАТО-алијансата и во Европската Унија и дека во исто време Владата на Република Македонија е сериозно посветена и кон градење пријателски односи и соработка со Руската Федерација на принципиелно демократско ниво.

Заев за црногорското радио „Антена-М“ изјави дека очекува жестока реакција од Русија кога ќе дојде време за прием на Македонија во НАТО, а збoрувајќи во контекст на црногорското искуство, рече дека некои безбедносни аналитичари му кажале дека му е загрозена безбедноста и дека е потенцијална мета на атентат.

На изјавата на Заев денеска реагираше и руската амбасада, а темата се најде и на редовниот брифинг на портпаролката на Руското министерството за надворешни работи, Марија Захарова, која рече дека „ваквите изјави не само што претставуваат неосновани инсинуации и манијакални конструкции, туку во суштината наликуваат на обиди за само-прикажување како жртва“.


ЗНМ го осуди приведувањето на двајца новинари и бара одговори од МВР и од ОЈО


Скопје, 3 ноември, 2017 - 14:28 (META) 

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска го осуди приведувањето на снимателот на „ТВ 21“, Ибрахим Махмути, и на фоторепортерот од Косово, Бљерим Ука, за време на изрекувањето на пресудата за случајот „Диво Насеље“.

Оттаму наведуваат дека ваквиот однос на институциите е целосно неприфатлив и дека има цел да ги заплаши новинарите и да поттикне самоцензура кога известуваат за одредени судски постапки.

Махмути и Ука, како што стои во соопштението на ЗНМ, вчера шест часа биле задржани во полициска станица со образложение дека на судењето ги снимале судиите. По пуштањето од полициска станица, тие, во разговор со претставници на Здружението, кажале дека снимањето на судиите било само изговор за да бидат испрашанувани затоа што снимале припадници на полицијата пред судската зграда.

Од ЗНМ велат дека останува и дилемата дали полицијата имала налог за приведување на новинарите бидејќи, како што тврдат од Здружението, вчера од Основното јавно обвиниетлство им било кажано дека тоа не дало налог, а дека денеска од Обвинителството го тврделе спротивното.

„Прашуваме, што придонело да се смени ставот на јавното обинителство“, велат од ЗНМ.

Здружението најави дека ќе поднесе претставка до МВР за, како што велат, неоправданото шестчасовно задржување на колегите во полициска станица без да им се даде можност да ги известат редакцијата и нивните семејства дека се приведени и дека очекуваат полицијата сериозно да го истражи овој инцидент и да изрече соодветни санкции.

Во информацијата за настанот, во денешниот билтен на МВР се наведува дека двајцата новинари биле приведени во полициската станица Кисела Вода поради неовластено снимање пред објектот на судот.

„На 2 ноември 2017 година, во 14 часот, во полициската станица Кисела Вода, поради неовластено снимање пред објектот на Судот, биле приведени М.И. (29) од Скопје – снимател од една македонска телевизија и Б.У. (35) од Косово – снимател на телевизија од Косово. Во координација и по насоки на јавен обвинител, по извршениот разговор, лицата се пуштени. Од страна на СВР Скопје ќе биде доставено известување до Основното јавно обвинителство за досега преземените мерки“, стои во информацијата за настанот од МВР.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев не може да го сокрие фактот дека изборите беа криминални


Скопје, 22 октомври, 2017 - 18:20 (META) 

„Ова се први избори во кои беше убиен директен учесник во изборниот процес. На кандидат за градоначалник му беше скршен черепот, а секојдневно пристигнуваат сведочења за закани со оружје, заплашувања и за поткуп“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, во Кавадарци.

„Лагите на Заев нема да го покријат фактот дека се одржаа најкриминалните избори досега. ДИК беше ставена под целосна партиска контрола, а нејзините членови, кои не ги слушаа наредбите на Заев, беа заплашувани со пријави и со обвиненија од СЈО. Ваквите криминални дејства еден ден ќе се истражат, документираат и за нив ќе има одговорност. Кавадарци ќе има можност да го даде својот глас против криминалот и лагите на Зоран Заев на 29 октомври“, стои во соопштението.


Бошњаковски: Владата нема практика да усогласува соопштенија од средби на Заев


Скопје, 20 октомври, 2017 - 16:24 (META) 

Владата останува на ставовите изнесени во соопштението од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и рускиот амбасадор Олег Шчербаг и покрај реакцијата на амбасадата на Руската Федерација во Македонија.

„Владата на Република Македонија нема практика да усогласува став во врска со соопштенија од овој вид средби“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски во изјава за државната новинска агенција МИА, во врска со реакцијата на Амбасадата на Руската Федерација на вчерашното соопштение на македонската влада за средбата на премиерот Зоран Заев со рускиот амбасадор Олег Шчербак.

Од Амбасадата на Руската Федерација во земјава тврдат дека во соопштението, Владата не ги пренела точно пораките од рускиот амбасадор упатени до премиерот.

„Амбасадата информира дека текстот на посоченото соопштение не е усогласен со руската страна и не претставува сосема коректен одраз на одделни оценки што беа изнесени за време на разговорот од страна на амбасадорот на Русија“, стои во соопштението од Амбасадата на Русија во Скопје.


ВМРО-ДПМНЕ без реакција на извештајот на ОБСЕ/ОДИХР


Скопје, 17 октомври, 2017 - 12:11 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ ја кажа својата оценка за изборниот процес, а дали и колку се совпаѓа таа со извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за изборите, не знам…, одговори Иво Котевски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, на прашање од „Мета“ дали партијата ќе има реакција на вчерашната оценка за телото на ОБСЕ што ги следи изборните процеси. Инаку, ОБСЕ/ОДИХР зборуваше за напредок во спроведувањето на изборите.

– Иако процесот сè уште не е завршен, на овие избори се виде напредок во демократскиот процес на оваа земја и довербата на гласачот во изборниот процес се зголемува. Се надеваме дека ова ќе продолжи и во вториот круг – изјави вчера амбасадорката Одри Гловер, шеф на мисијата за набљудување на изборите на ОБСЕ/ОДИХР.

Го прашавме Котевски дали највисоките партиски тела, односно извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ќе заседаваат наскоро, бидејќи партискиот лидер Никола Груевски неколку часа по завршувањето на првиот круг гласање обвини за недемократска атмосфера, нефер услови и за злоупотреби, а најави дека за изборниот пораз ќе се расправа наскоро во рамките на ВМРО-ДПМНЕ. Котевски појасни дека медиумите ќе бидат информирани кога ќе има седници на телата.

Инаку, во првото соопштение што ВМРО-ДПМНЕ го испрати до медиумите во последните 36 часа, се вели дека насилствата продолжуваат и по изборите, реагирајќи за нападот врз претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, и за уште два инцидента.


ВМРО-ДПМНЕ: Наводите на Бошњаковски се неточни, манипулира пред избори


Скопје, 13 октомври, 2017 - 14:52 (META) 

Паѓаат во вода и последните очајни обиди на СДС со лаги и со манипулации да добие поен плус кај гласачите, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Од партијата велат дека „сè што е направено е преземено во согласност со закон, за што е донесена и одлука на влада и има позитивно мислење од законодството на владата на РМ.“

„Наводите изнесени од Бошњаковски се целосно неточни и претставуваат крајно тенденциозен обид во очи на изборите да се манипулираат граѓаните. Тоа е очаен потег на очајни луѓе. Според логиката на СДС, на Роберт Поповски, Љупчо Бубо Каров, Марјан Забрчанец, Зоран Бојаровски, Бојан Мaричиќ, Петрит Сарачини и Дарко Лешоски можат да му бидат советници и истите да бидат плаќани илјадници евра од парите на граѓаните, а Груевски не смее да има тројца советници кои донесоа нови 10.000 работни места“, се вели во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ, исто така, додаваат дека „скапо платената плејада на демаскирани граѓански активисти на Заев од државниот буџет цедат илјадници евра, без притоа државата да има реална добивка од тоа“.

„Ни самиот Бошњаковски не верува во тоа што го зборува и по одразот на лицето му се познава дека сè што зборува го зборува под невиден притисок и диктат“, се додава во соопштението.


МОН: ВМРО-ДПМНЕ предизвикува вештачки кризи во образованието


Скопје, 9 октомври, 2017 - 15:45 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ манипулира со бројки на учебници кои недостигаат, а дали за тој број на учебници им се оштетени нивните бизнис-интереси, само тие си знаат, велат од Министерството за образование и наука (МОН) на изјавата од ВМРО-ДПМНЕ во врска со недостигот од учебници во основните училишта.

„Потсетуваме дека во согласност со законските норми, учебниците се чуваат и се користат неколку години, пренесувајќи се од генерација на генерација. Зошто во некои училишта учебниците кои се користеле минатата година не им се поделени на учениците оваа година? Очигледно е дека одредени директори по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ сакаат да предизвикаат вештачка криза. Во прилог на ова е и фактот што Македонија се соочува со тренд на намалување, а не на зголемување на бројот на ученици, па невозможно е минатогодишните количества на учебници да не можат да ги задоволат потребите на оваа генерација ученици. Исто така, во согласност со законот, доколку одредени учебници се оштетени, тие се заменуваат со нови, па објавен е и ценовник за надоместок поради оштетување на учебниците“, пишува во реакцијата од МОН.

Оттаму информираат дека одредени училишта пријавиле недостиг од учебници поради оштетување, но ниедно од нив нема уплатено надомест за оштетените учебници.

„При споредба на бројот на побарувани нови учебници со бројот на ученици, воочени се нелогичности кои отворија сомневања за мотивите за тие побарувања. Затоа беа направени дополнителни анализи на побарувањата, при што се покажа дека дел од нив се нереални и ги потврдија сомневањата“, се додава во соопштението.
Од МОН апелираат до ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од предизвикување вештачки кризи во образованието.


ВМРО-ДПМНЕ: Помошта од швајцарски експерти за компаниите е наш проект


Скопје, 29 септември, 2017 - 15:04 (META) 

Денешиот настан на вицепремиерот „тендераш“ Кочо Анѓушев, швајцарски експерти кои ќе го помагаат развојот на пет домашни фирми, е всушност проектот на владата на ВМРО-ДПМНЕ, странски експерти за домашни компании, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека Анѓушев се пофалил со проектот на ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека „овојпат тој го спроведува со симболична бројка од само пет компании и само со одреден круг на експерти“.

„Имено, проектот на ВМРО-ДПМНЕ беше со драстично подобри услови и перформанси за домашните компании. Тој се спроведе во три циклуси и беа опфатени повеќе десетици домашни компании. Владата на Заев нема идеја и, практично, наместо да ги продолжи проектите на ВМРО-ДПМНЕ, смислува начини или да ги укине или да ги изобличи губејќи ја суштината“, се додава во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


Мицкоски: Бесмислена е кривичната пријава за градоначалникот на Крива Паланка


Скопје, 25 септември, 2017 - 17:40 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз продолжува со политичката хајка и со притисоците врз кандидатите за градоначалници, што е израз на нивниот страв и нервоза од претстојниот изборен пораз, изјави денеска генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција во седиштето на партијата.

– Тоа што Социјалдемократскиот сојуз го прави не е само киднапирање на институциите, не е само диктатура и режим, во Македонија завладува хунта. Во истиот момент кога министерот за внатрешни работи, господинот Спасовски, дава изјава дека полицијата нема да се вклучува и да интервенира во изборите, имаме поднесување на монтирана и целосно бесмислена кривична пријава против градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ од Крива Паланка, господинот Арсенчо Алексовски, од една едноставна причина – затоа што обезбедил бесплатен превоз за учениците. Негова била вината зошто децата се превезувале бесплатно. Исто така денеска финансиската полиција раководена од политичките структури на Социјалдемократскиот сојуз упадна во исто време во Општината Вевчани и во семејната фирма на градоначалникот на Вевчани, господинот Цветомир Угриновски – вели Мицкоски.

Според Мицкоски, кривичните пријави за градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ се јасен показател дека на овие избори Социјалдемократскиот сојуз има недостиг од проекти, идеи, предлози и дека нивна главна понуда ќе бидат политичките хајки и притисоци против кандидатите за градоначалници предложени од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Кампањите имаа едукативна функција и донесоа видливи резултати


Скопје, 24 септември, 2017 - 16:13 (META) 

Сè е по закон и нема ништо незаконски, сите средства до последниот денар се распределени по прецизна методологија и доделени низ транспарентен процес, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на која тој кажа дека кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски, потрошил 38 милиони евра на рекламни кампањи и на пропаганда.

Од партијата велат дека владејачкиот СДСМ има „очигледна потребата за евтин сензационализам, страв од пораз и потреба за дефокусирање на јавноста“ во пресрет на локалните избори.

„Јавните кампањи на владата на ВМРО-ДПМНЕ имаа едукативна и информативна функција, а епилогот од кампањите беа видливи резултати, 100 нови странски инвестиции, подобрен имиџ на државата, дуплиран број на туристи, зголемен број на патници“, се вели во соопштението.