!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО и СДСМ прават дефокус од гневот на народот


Скопје, 16 март, 2017 - 15:38 (META) 

Двете реакции на СДСМ и на СЈО на утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ покажуваат дека авторот што стои зад нив е еден ист, се вели во контрареакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа е уште еден доказ дека помеѓу СЈО и СДСМ има знак на еднаквост. СДСМ тоне и е во паника. Видоа дека нивната антидржавна и антинационална политика не поминува кај народот. Сосема очекувано беше политичкото активирање на СЈО преку неиздржани предмети, за да врши притисок врз медиумите и да направи дефокус од револтот и од гневот на народот кон тиранската платформа, кој секојдневно се слева на улиците. Нема да ви помине“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

СЈО, во својата реакција, ги отфрли наводите на ВМРО-ДПМНЕ дека е поврзано со СДСМ, истакнувајќи дека е независна и професионална институција, за чие формирање во Собранието гласаа 111 пратеници, меѓу кои и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.


Јовановски го тргна „воинствениот“ статус со кој го запали „Фејсбук“, но најавува нова акција


Скопје, 16 февруари, 2017 - 17:02 (META) 

Актерот Владо Јовановски го избриша спорниот статус на неговиот „Фејсбук“ профил по бурната реакција и големиот број на коментари на социјалните мрежи – често преполни со говор на омраза, но денеска стави нов и напиша дека не се крие и дека „уште денес ќе го видат, а можеби и утре и задутре“.

Тој вчера на „Фејсбук“ сподели статус во кој меѓу другото напиша дека „ќе има нова војна“:

Фауст од Муртино потпишал. Своерачно го потпишал договорот. Го потпишал со крвта на загинатите бранители, од сегашните и минатите војни. На тој слуга, гласот му го дадоа триста и педесет илјади заблудени граѓани. Има и такви кои велат дека ѓаволот ги измамил, дека биле несвесни. Како и да е, после е..ње нема каење. Само, штетата што ја направи таа црпка е голема. Ќе има војна! Нова војна ќе има! Црпко, никој не сака во твојата кожа да биде.

По големиот број на реакции, особено од негови колеги, тој вчера го избриша статусот, но денеска напиша нов во кој порачува дека не се крие и дека „уште денес ќе го видат, а можеби и утре и задутре“:

Сите куртони кои онанираат на своите профили дека Владо Јовановски исчезнал или се сокрил, да ги утешам дека уште денес ќе ме видат, а можеби и утре и задутре.. Многу куртони ве има, не сакам со секого поединечно да се расправам, имам поважни работи во животот. Особено не со еден икористен презерватив, самозамислен глумец и писател. Не е хигиенски.


Серија деманти и најави за тужби од НВО и од граѓански организации за клеветите на СОС


Скопје, 6 февруари, 2017 - 11:38 (META) 

Реакциите, демантите и најавите за тужби од голем број граѓански здруженија и асоцијации против тврдењата и клеветите на „Стоп операција Сорос“ (СОС) изнесени во саботата, продолжуваат. По реакциите од вчера, денеска со барања за извинување и со деманти се јавија и здружението „Регионален центар за одржлив развој“ од Кратово, Организација на жени од Струмица, Здружението „Факултет за работи што не се учат“ и Центар за современи уметности – Скопје. Обвинуваат дека без основа и спротивно на вистината се оцрнува нивната работа, која е транспарентна и може да се провери.

Од Регионален центар за одржлив развој – Кратово велат дека од формирањето во 2003 година со средства од програмата на Европската агенција за реконструкција, досега реализирале поголем број проекти самостојно и во партнерство со други организации од Македонија и od Европа. За сите активности подетални информации можат да се најдат на www.regionalencentar.org.mk, велат од организацијата и бараат извинување од СОС, најавувајќи дека ако тоа не се случи, ќе поднесат тужби за навреда и за клевета.

Слична реакција стаса и од Здружението „Факултет за работи што не се учат“ (ФРУ). Тие велат дека тврдењата на Цветин Чилиманов на прес-конференцијата во саботата, се „злонамерни клевети, неточни, непрофесионални, нечесни и малициозни лаги, наменети за наштетување на угледот на ФРУ и на соработниците“.

Здружението побара јавно извинување во рок од седум дена, а во спротивно ќе поднесе тужби за навреда и за клевета.

Од Здружението на жени од Струмица исто така порачуваат дека груби клевети и навреди се тврдењата дека на нивната сметка легнувале милионски суми кои биле користени за партиски активности и за цели на СДСМ.

„Организација на жени на општина Струмица не е ниту „дел од партијата СДСМ“ ниту, пак, „партиски клуб на партијата“, како што наведуваат од движењето СОС. Организација на жени на општина Струмица не е наменски основана за нечии цели. Ние сме граѓанска организација основана во 1991 година, со една и единствена цел –  да ги промовира, застапува и да ги штити правата и интересите на граѓаните“, се вели во реакцијата.
Организацијата побара извинување од Цветин Чилиманов и од Никола Србов во рок од седум дена, а во спротивно ќе поднесе тужби за навреда и за клевета.

Со остра реакција се огласи и Центарот за современи уметности – Скопје, негирајќи дека е „дел од организации на чии сметки легнувале милионски суми кои биле користени за партиски активности и за цели на СДСМ“. Велат дека парите што тие ги добиваат од донатори никогаш не биле и нема да бидат користени за целите на која било партија.


По реакциите во Атина, Тајани на грчки преку „Твитер“ рече дека Александар Велики е Грк


Атина, 27 јануари, 2017 - 11:44 (META) 

Грчката политичка и дипломатска јавност се крена на нозе поради стари изјави на новиот претседател на Европарламентот, Антонио Тајани, во кои тој ја именува Македонија под уставното име и вели дека Александар Велики е предок на македонскиот народ. Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, го обвини Тајани за извртување на историјата, Грција испрати протестна нота до претседателот на ЕП, а голем број грчки европратеници го критикуваа за непознавање на историјата и за голема грешка.

Тајани на „Твитер“ по грчките реакции напиша дека одлично ја познава историјата и знае дека Александар Велики бил Грк. Реакција дојде и од неговиот кабинет, од каде велат дека претседателот на Европскиот парламент го застапува ставот на ЕП дека единственото име под кое е признаена Македонија е привремената референца БЈРМ.

„Живееме во време кога некои ја пишуваат историјата на свој начин. Од Рама кој го откри Акропол и вели дека Али-паша го направи востанието во 1821 година, до новиот претседател на Европарламентот. Историјата е воено поле и треба да се користи како училиште за да се учи, а не како затвор за да се ограничи умот“, истакна Коѕиас во коментар за изјавата која Тајани ја даде пред една година при посетата на Македонија и пред да биде избран за претседател на Европарламентот.

Европратеникот на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, испрати протестна нота до Тајани, во која бара да се избегнуваат изјави што може да создадат конфликт меѓу двете држави и дека со избегнувањето на такви изјави се придонесува за одржување на добрососедските односи меѓу двете страни. Пападимулис во писмото истакнува дека ЕУ и Обединетите нации ја признаваат Македонија под привремената референца БЈРМ и бара Тајани и сите надлежни да се држат до тоа име.

„Како што знаете, преговорите за спорот за името се одвиваат под капата на Обединетите нации, како единствена прифатлива и договорена меѓународна рамка за оваа процедура. Користењето на кое било друго име нема никаква правна основа и ги става под знак прашалник одлуките на ЕУ и на ОН. Очекуваме од сите, вклучувајќи ве и Вас како претставник на Европскиот парламент, да ги почитувате одлуките на ЕУ и на ОН“, се вели во нотата на Пападимулис.

Тајани остро го критикуваа и ред други грчки европратеници од сите грчки политички партии, оценувајќи го како непознавач на историјата и на географијата и како несериозен. Европратеничката на Нова демократија, Марија Спираки, на „Твитер“ забележа дека е ова голема грешка на Тајани и посочи дека Македонија каде се родени Александар Велики и Филип Втори е дел од Грција.

Поумерена реакција имаше пратеникот и одговорен за надворешна политика на десничарската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, кој забележа дека се работи за постари изјави, пред Тајани да дојде на чело на ЕП.

„Уверен сум дека на својата нова функција Тајани ќе ги почитува целосно официјалните ставови на сите институционални органи на ЕУ, ОН, НАТО и на сите други меѓународни организации кои ја признаваат соседната држава само како Поранешна Југословенска Република Македонија“, истакна Кумуцакос, додавајќи дека се надева дека Тајани разбира дека историјата на народите не се брише и не се пишува од почеток.

Грчките медиуми, освен реакциите за старите изјави на Тајани, овие два дена интензивно ја пренесуваат и веста дека Македонија и Малта воспоставиле дипломатски односи и тоа кусо откако Малта го презеде претседателството со ЕУ. Медиумите посочуваат дека сега Кипар е единствената членка на ЕУ со која Македонија нема дипломатски односи.


Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО


Белград, 11 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации.

Како што соопштија од прес-службата на претседателот на Србија, Крајишник, кој сега е претседател на асоцијацијата „Создавачи на Република Српска“, и Николиќ разговарале за унапредување на културните врски на српскиот народ на просторите на поранешна Југославија, а особено за заштитата на правата на Србите во земјите од регионот, како и за заштитата на кирилското писмо и на српскиот јазик.

Николиќ предложи во соработка со Српската академија на науките и уметностите (САНУ) да биде одржан научен собир за српскиот јазик и писмо. Српскиот претседател се понуди да биде и покровител на научниот собир.

Граѓанската организација „Иницијатива на младите за човекови права“, по повод средбата на Николиќ со Крајишник, ја повика владата на Србија јасно да се огради од политиката на војни, злосторства и од идејата за голема Србија чии симболи се Николиќ и Крајишник.

Фондот за хуманитарно право ја осуди одлуката на Николиќ да се сретне со Крајишник и ја оцени како „недозволиво подбивање со жртвите од војните и директна спротивност со прокламираната намера на Србија да работи на помирување во регионот“.


Грчки медиуми: Црвен картон од Србија за Скопје!


Атина, 5 јануари, 2017 - 13:07 (META) 

Голем број грчки медиуми ги пренесоа изјавите на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Србија не требало да ја признае Македонија под уставното име.

„Српско МНР: Направивме грешка што БЈРМ ја признавме под уставното име“, „Изјава на српскиот премиер за шамарот кон Грците – Не требаше да ја признаеме БЈРМ под уставното име“, „Дачиќ: Грешка што го признавме Скопје под уставното име“, „Србија зажали што го призна Скопје како Македонија и ги навреди Грците“, се само дел од насловите на текстовите кои, главно, само општо ја пренесуваат изјавата на Дачиќ.

„Црвен картон од Србија за Скопје“ е насловот на коментарот на весникот „Етнос“, кој ја пренесува изјавата на Дачиќ. Весникот прво прашува која е причината Дачиќ сега да говори за српски грешки, да се правда кон Грција и да го менува ставот кон Македонија, а потоа го пренесува делот од интервјуто на српскиот министер за агенцијата БЕТА, додавајќи дека Дачиќ смета дека признавањето е грешка и е лут поради македонскиот став кон Косово.

„Дали да очекуваме и други иницијативи од Србија?“, прашува „Етнос“.

Порталот „Њуз 247“ коментира дека српскиот министер за надворешни работи признал, иако со задоцнување, дека е грешка тоа што Србија ја признала Македонија под уставното име и на тој начин ѝ плеснала шлаканица на Грција. Порталот „Њузбомб“ пишува дека Дачиќ покажал каење за признавањето на Македонија, забележувајќи дека таквиот чекор бил навреда за Грците, додека грчкиот „Трибјун“ забележува дека Србија зажалила што ја признала Македонија и ги повредила Грците со кои има добри односи.

Од грчкото министерство за надворешни работи не стигна официјална реакција за изјавите на Дачиќ.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, според грчките медиуми, планира на 30 и на 31 јануари да ја посети Србија. Оваа посета, според оценката на „Катимерини“, симболично ќе го означи почетокот на нова поактивна грчка политика и отворање кон Балканот, иако со задоцнување од две години. Таа има цел да ја засили грчко-српската дипломатска соработка во моменти кога има отворени прашања меѓу Грција, Македонија и Албанија.

Во однос на Косово, Грција отворено изразува поддршка за европската перспектива на Косово, но поради добрите врски со Србија сè уште нема пристапено кон признавање на државата. Грчките и косовските власти, по низа средби, договорија отворање на канцеларија за економски врски на Косово во Атина, но целиот процес сè уште е само на ниво на разговори.


Трамп телефонски разговарал со претседателката на Тајван, остри реакции од Кина


Вашингтон, 3 декември, 2016 - 12:20 (META) 

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја прекина децениската традиција така што директно телефонски разговарал со претседателката на Тајван, Цај Инг-вен, што предизвика остри реакции од Кина, пренесуваат светските агенции.

Од Вашингтон соопштија дека Трамп и Цај Инг-вен во текот на разговорот ги истакнале „посебните врски меѓу Вашингтон и Тајпеј во областа на економијата, политиката и на безбедноста“ и си размениле честитки за изборните победи (Цај Инг-вен беше избрана во мај, а Трамп во ноември, годинава н.з.)

Кабинетот на претседателката на Тајван, пак, соопштил дека двајцата разговарале за прашања клучни за Азија и за идните односи меѓу двете земји, како и дека Цај Инг-вен побарала од Трамп да ја зајакне соработката меѓу Тајван и САД и да се заложи за поголемо учество на Тајпеј во меѓународните односи, наспроти обидите на Кина за изолација на земјата од меѓународните институции како што се Обединетите нации.

Веста за телефонскиот разговор меѓу Трамп и претседателката на Тајван, не била пренесена од кинеските медиуми. Сепак, на неа реагирал министерот за надворешни работи на Кина, Ванг Ји, кој навел дека станува збор за „низок маневар на Тајван“.

Тој за хонгконшката телевизија „Феникс“ изјавил дека овој потег „не може толку лесно да ја промени политиката на единствена Кина која ја води меѓународната заедница“ и оценил дека нема да има промени ниту во политиката на Вашингтон во врска со територијалниот интегритет на Кина.

Трамп на критиките од Пекинг одговори преку својот твитер-профил, потенцирајќи дека Цај Инг-вен била таа која го повикала на телефон за да му ја честита изборната победа. Сепак, тој подоцна додал дека е „интересно тоа што Вашингтон му продава на Тајпеј воена опрема вредна неколку милијарди долари, а спорно е само неговото примање на честитката“.

Критиките за телефонскиот разговор меѓу Трамп и претседателката на Тајван, не изостанале ниту во САД. Поранешниот заменик на државниот секретар за Источна Азија и Пацификот во администрацијата на Џорџ Буш, Кристофер Хил (Хил во 1990-тите беше амбасадор на САД во Македонија н.з.) разговорот го оценил како „голема грешка која укажува на тоа дека идната администрација на Трамп ќе биде склона на импровизации во надворешната политика“.

САД уште од 1970-тите години ја поддржуваат „политиката на единствена Кина“, а дипломатските односи со Тајван ги прекинаа во 1979 година.

Тајван по граѓанската војна во 1949 година и поразот на националистичката партија Коуминтанг се одвои од Кина, а Пекинг островот и понатаму го смета за дел од својата територија.


Грција со поделени реакции околу победата на Трамп


Атина, 9 ноември, 2016 - 13:00 (META) 

Грчката влада сè уште нема објавено официјален став за изборот на Доналд Трамп за нов американски претседател, но коалицискиот партнер Панос Каменос и голем број грчки политичари веќе излегоа со свои ставови, реакции и со честитки.

Извори од грчката влада за телевизијата „Скај“ истакнале дека промената на власта не значи и промена на американските позиции кон Грција во однос на надворешната политика и на грчкиот долг. Грчкиот долг и финансиската криза се тема за која грчката влада се надеваше на поддршка и од идната американска влада, особено во пресрет на посетата на Барак Обама идната недела на Атина.

Извори од кабинетот на Ципрас, сепак, истакнале дека и покрај изборот на Трамп, посетата на Обама ќе има голема важност за Грција и за разговорите за грчкиот долг.

Со честитки до Трамп, од Бејрут се јави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, посочувајќи дека ќе продолжат да се развиваат добрите грчко-американски врски.

– Како грчка влада имаме важни врски и со двете партии, Демократската и Републиканската. За прашањата поврзани со регионот имавме разговор со претставници на Трамп во септемвир во рамки на Генералното собрание на Обединетите нации. Грчката влада и секоја грчка влада секогаш имаше добри врски со САД и со американскиот народ. Ќе продолжиме да имаме многу добри политички врски – истакна Коѕиас.

Меѓу тие што исто така му честитаа на Трамп се Независни Грци и Златна зора. Лидерот на десничарите Независни Грци, Каменос, преку „Твитер“ ја честиташе победата на Трамп.

„Честитки за новиот претседател Трамп, важна ќе биде за Грција отсега позицијата на Американецот со грчко потекло Јоргос Папапдопулос“, напиша Каменос.

Од неонацистичката Златна зора сметаат дека победата на Трамп е победа на силите кои се борат против глобализација, нелегална миграција и сили кои се за чисти држави. Лидерот на партијата Никос Михалолиакос ја смета за позитивна победата на Трамп.

„Златна зора смета дека е позитивна победата на Доналд Трамп на изборите во САД. Победа која се постигна против силите на политичкиот и на финансискиот естаблишмент во САД. Важно е да се истакне дека за време на целиот предизборен период Трамп беше буквално линчуван од сите големи медиуми во САД, како и од домашните олигарси. Доаѓа времето на нациите – држави наспроти глобализацијата“, вели во пишана изјава Михалолиакос.

За разлика од честитките на Каменос, Димитрис Пападимулис, европратеник од СИРИЗА, излезе со негативен коментар за исходот од американските избори.

„Победата на Трамп е негативен развој на настаните за демократијата и за стабилноста на целиот свет“, истакна Димулис за радиото на грчката информативна агенција АПЕ, додавајќи дека овој исход може да предизвика силен удар на демократијата и во Европа.

„Ова е крај на светот како што го знаеме“, напиша на „Твитер“ потпаролот на десничарската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос.

Лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис, исто така се огласи со порака преку „Твитер“.
„Меѓу нас ги имаме добриот и лошиот волк. Победува тој што го храниме повеќе. Стара индиска поговорка“, напиша Теодоракис.


Бонева ги повлекла патните налози за јули и за август


Скопје, 17 октомври, 2016 - 21:05 (META) 

Силвана Бонева ги повлекла сметките за патни трошоци за јули и за август што претходно веќе ги имала доставено до Државната изборна комисија, објави телевизија „Алсат М“.

Ваквиот потег на Бонева следува откако пред неколку недели таа се најде на удар на јавноста, дека за шест месеци само за патни трошоци од ДИК добила 12.000 евра.

Според неофицијалните сознанија на телевизијата, Бонева добила реакции и од партиските кругови бидејќи информациите за сумите што таа ги добива за патни трошоци, не само како член на ДИК, туку и претходно како пратеник, ѝ нанесувале штета на партијата, особено сега во сензитивен политички период.

Претходно, Бонева беше критикувана и затоа што како пратеник во само една година зела 23.000 евра за покривање на патните трошоци.


Македонската влада со „Ослободување на Скопје“ врши антибугарска пропаганда, велат во Софија


Софија, 27 септември, 2016 - 15:24 (META) 

Бугарија e револтирана од новиот македонски филм „Ослободување на Скопје“, на режисерот Раде Шербеџија, бидејќи Бугарите се прикажани како „лоши“ и сметаат дека филмот е дел од владината антибугарската пропаганда во Македонија.

– Само во рекламниот спот за „Ослободување на Скопје“ неколкупати се забележуваат реплики како што се: „Бугарите апсат сè живо и диво“, „Бугарите ќе те убијат“, „Пазете се, идат Бугари“ – пишува бугарскиот портал „Офњуз“ и додава дека сценаристот, Дарко Митревски, ѝ е добро познат на бугарската јавност со својот филм „Трето полувреме“, во кој Бугарите повторно се прикажани во лошо светло.

Порталот, исто така, наведува дека македонската влада, преку Агенцијата за филм на Македонија, го финансирала филмот со 1.250.000 евра.

Од бугарското Здружението за истражување и развој на граѓанското општество велат дека премиерата на филмот, чие дејство се одвива за време на Втората светска војна, за време на бугарската и на германската окупација, минала незабележливо во Бугарија поради скандалот со Кајмакчалан. Од Здружението велат дека филмот е пропаганда против Бугарите, која е спонзорирана од македонската Влада и која има цел да влее омраза против Бугарија.

– Настојуваме да водиме активна бугарска културна политика, која е насочена кон организирање настани што ќе ја прикажат реалноста таква каква што била во тие години. Не можеме да ги обвинуваме обичните македонски граѓани, кои немаат други канали за запознавање на „вистината“ освен преку македонските телевизии, весници и радија – велат од организацијата.

„Ослободување на Скопје“ премиерно беше прикажан на 10 септември, на меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, додека официјалната премиера е закажана за 1 октомври во кино „Милениум“ во Скопје.

Македонија го кандидираше „Ослободување на Скопје“ за наградата „Оскар“, во категоријата најдобар странски филм. Досега 14 македонски филмови се кандидирани за номинација „Оскар“, но само „Пред дождот“ на Милчо Манчевски доби номинација.