Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 20:00 (META) 

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција.

Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп изјави дека „зад тоа стои Русија, но учествувале и други поединци и земји“.

Трамп истакна дека разузнавачките агенции се многу важни и затоа ќе бидат вработени нови лица. Посочи дека за 90 дена ќе има извештај за хакирањето за да се запре таквиот нов феномен.

На прашањето за неговиот однос со Русија, Трамп наведе дека „доколку на Путин му се допаѓа Трамп, тогаш тоа е предност“ и дека со него како претседател, Русија многу повеќе ќе ги почитува Соединетите Американски Држави.

Трамп на прес-конференцијата повтори дека зголемените даноци за бизнисите надвор од границата ќе останат и ќе бидат спроведени, но и дека ѕидот со Мексико дефинитивно ќе биде подигнат.

– Го почитувам Мексико, претставниците и народот. Не ги обвинувам нив што ги искористија САД, но ѕидот мораме да го подигнеме. Се спроведува план за собирање пари за реализација, но штом ќе го средиме тоа, ќе подигнеме ѕид кон таа земја – изјави меѓу другото Трамп.

Трамп исто така најави дека неговиот приватен бизнис ќе им го препушти на своите синови и дека тој целосно ќе се повлече.

Инаугурацијата на Трамп ќе се одржи на 20 јануари.


Бајден му порача на Трамп дека е „време да порасне“


Вашингтон, 6 јануари, 2017 - 11:00 (META) 

Потпретседателот на САД во заминување, Џо Бајден, ги критикуваше изјавите на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, за разузнавачките агенции и му порача дека е „време да порасне“.

Бајден, како што јавуваат светските агенции, ги оценил како „неразумни“ ставовите на Трамп во врска со извештаите на разузнавачките агенции за влијанието на руските хакери на претседателските избори во САД.

„Претседателот да нема доверба и да не е подготвен да ги сослуша разузнавачките агенции, од одбраната до ЦИА, тоа е целосно неразумно“, рекол Бајден.

Новоизбраниот американски претседател денеска треба да има состанок со разузнавачките агенции во врска со вмешаноста на Русија во хакерските напади. Трамп претходно повеќепати ги отфрли тврдењата од официјалните извештаи на безбедносните и на разузнавачките агенции дека Русија е вмешана во хакериските напади на Демократската партија на САД и дека влијаела на претседателските избори.

„Мислите дека знаете повеќе од разузнавачките служби, тоа е како јас да кажам дека знам повеќе за физиката од мојот професор по физика“, нагласил американскот потпретседател.

Бајден го критикувал и однесувањето на Трамп на социјалните мрежи.

„Доналд, порасни, време е да се однесуваш како возрасен човек, сега си претседател. Време е нешто да направиш и да покажеш што знаеш“, порачал Бајден.


Раководството на Русија стои зад хакерските напади, тврдат шефовите на американското разузнавање


Вашингтон, 5 јануари, 2017 - 19:12 (META) 

Шефовите на разузнавачките служби на САД денеска предупредија дека Русија е најголемата закана за американските интереси и дека зад хакерските напади и објавувањето документи на Демократската партија на САД стои највисокото раководство на Русија.

„Според нашите проценки, само највисоките руски функционери можеле да ги одобрат неодамнешната кражба и објавувањето податоци во врска со претседателските избори“, истакнаа денеска во заедничко соопштението до американскиот Сенат, директорот на Националната разузнавачка агенција, Џејмс Клапер, потсекретарот на одделот на министерството за обрана на САД за разузнавачки прашања, Марсел Летр, и адмиралот Мајкл Роџерс, директор на Националната безбедносна агенција (НСА), јавуваат светските агенции.

Тие предупредиле дека Русија претставува најголема закана за широк спектар од американските интереси, поради својата „високонапредна офанзивна сајбер-програма“ и софистицираните капацитети.

„Русија е голем актер во областа на кибернетиката, кој претставува главна закана за американската влада, војска, како и за дипломатската и економската инфраструктура“, навеле највисоките претставници на разузнавањето на САД.

Шефот на Националната разузнавачка агенција, Џејмс Клапер, исто така додал дека со објавувањето на доверливите информации, основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, директно ги загрозил животите на граѓаните на САД.