!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Оливер Арсовски разрешен од директорското место на фестивалот „Охридско лето“


Охрид, 23 јули, 2017 - 11:12 (META) 

Досегашниот директор на Националната установа „Охридско лето“, Оливер Арсовски, од вчера со решение на Министерството за култура е разрешен од функцијата.

За в.д. директорка е назначена Сузана Вренцовска, досегашната портпаролка на манифестацијата.

Арсовски за порталот „СДК“ потврди дека е разрешен од функцијата.

На прашањето зошто е разрешен среде траење на фестивалот, Арсовски рече дека нема коментар. Тој потврди дека имал инспекција на Министерството за култура.

Оливер Арсовски е директор на „Охридско лето“ од април 2016 година.


Разрешени директорите на клиничките болници во Штип и во Тетово


Скопје, 17 јули, 2017 - 17:38 (META) 

Министерството за здравство донесе одлука за разрешување на медицинскиот директор на Клиничката болница во Штип, Александар Стојановски, како и за разрешување на економскиот директор во Клиничката болница во Тетово, Зоран Станковски.

„По извршената инспекција во Клиничката болница во Штип, воочени се одредени нерегуларности во работењето, неетичко однесување од дел од вработените, а воедно е утврдено дека хигиената во установата не е на задоволително ниво. Врз основа на констатираното, донесена е одлука за разрешување на медицинскиот директор на Клиничката болница во Штип и за нов директор е именуван доктор Ален Ѓорѓиев. Исто така, за нов директор на Центарот за јавно здравје во Штип е именувана доктор Марија Димитрова, а разрешен е и економскиот директор во Клиничката болница во Тетово Зоран Станковски“, информираат од Министерството за здравство.

Разрешувањата на клиниките вчера ги најави министерот за здравство Арбен Таравари и рече дека ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и казни.

– Ќе има казни за менаџери, за вработени, но тоа ќе биде како што ќе каже инспекторатот. Лошо е во Клиниката за гинекологија, а ни во штипската болница не е подобро, најдени се некои работи што не треба да ги има во болница. Засега е направена ревизија само на Министерството за здравство, а ќе направиме ревизии на клиниките кога ќе именуваме нови директори. Именувања ќе правиме и оваа недела, но полека, не брзаме, 70-80 отсто од клиниките во наредните недели ќе имаат нови директори – рече Таравари.


Алоѓозовски ги разреши Жугиќ и Димитров од директорските места


Скопје, 14 јули, 2017 - 16:17 (META) 

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска донел решение за разрешување на директорот на Театарот за деца и младинци, Братислав Димитров, како и на директорката на Театар „Комедија“, Јелена Жугиќ. Како вршителка на должноста директор во Театарот за деца и младинци е именувана Катарина Илиевска-Силјановска, додека за вршителка на должноста директор во Театар „Комедија“ е именувана Мирјана Поповска-Ристов.

„Единствена цел на назначувањето в.д. директори е итно да се ослободат клучните институции, кои беа заробени од кадри што се под целосна контрола на Никола Груевски, кадри врз основа на кои се штимале систематизацијата и критериумите. Воедно, ве известуваме дека во најскоро време ќе биде предложена измена на Законот за државни службеници, за да се одблокираат институциите и да се обезбеди демократски трансфер на власта во сите ресори“, велат од Министерството за култура.

Оттаму додаваат дека кога ќе се исполнат законските услови, низ отворен и транспарентен процес, ќе распише конкурси и ќе спроведе постапки за избор и за именување на нови директори.


Наместо за Зврлевски, Собранието денеска ќе расправа за завршната сметка на буџетот


Скопје, 14 јули, 2017 - 10:34 (META) 

Собранието денеска во 11 часот ќе ја одржи осмата седница, на која како прва точка на дневен ред е предлогот на завршна сметка на буџетот на Република Македонија за 2016 година, како и повеќе закони поднесени од опозицијата и годишните извештаи на повеќе институции.

Пратениците треба да расправаат по предлог-законите за изменување и за дополнување на Кривичниот законик во прво читање, дополнување на Законот за исплата на платите, предлог-законот за изменување на Законот за aудио и аудиовизуелни медиумски услуги, предлог-законот за дополнување на Законот за извршување на буџетот на Република Македонија за 2017 година, по скратена постапка, како и за годишен извештај за работата на Советот на јавните обвинители.

Нема информација дали денеска ќе има ново продолжение на шестата седница, на која точка на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Вчера, претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прекина продолжението на собраниската седница откако координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, повторно побара пратениците да прекинат со работа во 18 часот бидејќи голем дел од нив сакаат да го одбележат верскиот празник Павловден со своите семејства.


Седницата за Зврлевски повторно прекината поради слави и имендени на пратениците


Скопје, 13 јули, 2017 - 19:12 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако и денеска координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара пратениците да прекинат со работа во 18 часот бидејќи голем дел од нив сакаат да го одбележат верскиот празник Павловден со своите семејства.

– Господине Џафери, јас би сакал да реагирам затоа што најавувате работа по 18 часот. Вчера укажавме дека денеска и вчера се значајни празници за христијанската вера и многу пратеници имаа свои семејни причини да ги одбележат овие празници. Бараме седницата да заврши во 18 часот за да може колегите пратеници, без разлика од која партијата се, да можат да пристапат кон одбележување на празниците. Вчера направивте грешка, за која и самите сфативте дека е грешка и се надеваме дека денеска ќе покажете широчина кон потребите на пратениците – рече Димомвски, по што Џафери веднаш ја прекина седницата, а за нејзиното продолжение најави дека ќе извести подоцна.

Денешното продолжение на седницата за разрешувањето на Зврлевски помина во знакот на реплики и на контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ (кои дејствуваат преку 10 пратенички групи), со кои си даваа поддршка на заедничкиот став дека во образложението на Владата не се наведени конкретни причини за разрешувањето на Зврлевски и дека тоа се прави затоа што јавниот обвинител го „разобличил криминалот на Зоран Заев“.

– Намерата што стои зад оваа точка е партизација во сите институции. Ова Собрание треба да ја исполни својата контролна функција. Во говорот на заменик-министерот за правда не чувме ниту едно образложение туку само политички пораки – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев.

Координторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, ги повика пратениците од опозицијата на ефикасна расправа за да може поскоро на дневен ред во Собранието да дојдат реформските процеси.

– Ги повикувам колегите од опозицијата да бидеме ефикасни и во име на достоинството на човекот за кого разговараме, но и за час поскоро почнување на реформските процеси. Дајте да сведеме на нормална разумна расправа која нема да нè доведе до пролонгирање на работата затоа што сите граѓани чекаат разрешување на Зврлевски за да почнат реформите – рече Тунтев.

Илија Димовски наведе дека „предлогот за разрешување на Зврлевски е компилација од три партиски прес-конфернеции на СДС, без никаква анализа и факти“ и апелираше да се прекине расправата по оваа точка и утре на седница да биде разгледан предлогот за измена на Законот за јавно обвинителство, со кој се бара државниот јавен обвинител да го предлага опизицијата и тој да се избира со двотретинско мнозинство.

На ова реагираше пратеникот од коалцијата на СДСМ, Павле Богоевски, кој рече дека прво „мора да се отстрани ракот од државните институции, а потоа да се носи нов закон за јавно обвинителство“.

– Не постои друго име кое посилно се поврзува со „фамилијата“ и со соучеството во криминалот. Барате нов закон за јавен обвинител. Не, тоа нема да помине. Ќе добиете нов закон дури кога ќе одговарате за криминалите што ги направивте. Барате да ви подадеме рака за 27 април? Кому рака? На Крсто Мукоски? На Василевски? Срам да ти е Крсто – рече Богоевски.

Спикерот Џафери во текот на седницата неколкупати ги опомена пратениците за редот во салата, а пред крајот на денешното продолжение рече дека ќе почне да им црта како да се однесуваат пристојно.

– Ќе се обидам да се обучам да цртам и по паузата да добиете цртежи. Можеби треба на англиски да зборувам или на албански (почна да зборува албански јазик), бидејќи не знам како на друг начин да ви укажам дека не треба да дофрлате и да кревате врева додека ваш колега зборува – рече Џафери.


ВМРО-ДПМНЕ побара пауза, а СДСМ откажување од дискусиите „во интерес на реформите“


Скопје, 13 јули, 2017 - 13:16 (META) 

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, 40 минути откако почна собраниската седница на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, побара еден час пауза за, како што рече, „да видат како ќе ја тераат дискусијата понатаму“.

Тој побара да се разгледа и да се промени Законот за јавно обвинителство за да не случува секојпат кога ќе се промени владата, да се менува и јавниот обвинител иако не му е истечен мандатот.

– Ако сакаме Собранието да биде посериозна институција, пристапот треба да е поинаков. Не го спорам правото Владата да иницира ваква постапка за разрешување. Ниту една влада досега, а ниту оваа не успеа да испочитува крај на мандат на јавен обвинител. Веројатно треба да најдеме начин ние, како Собрание, да го решиме некако. Да ја запреме дискусијата и прво да разговараме за Законот за јавно обвинителство, па да разговараме за оваа точка. Прво да зборуваме за стандарди на постапка, па потоа за постапката – рече Илија Димовски.

На ова му реплицираше пратеникот од СДСМ, Бетаин Китев, кој побара пратениците да се откажат од расправа по оваа точка, да се премине на гласање за да не се запираат реформите што треба да се спроведат.

Претходно, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, рече дека разрешувањето на Зврлевски е првиот чекор во партизирањето на државната администрација што новата влада сака да го спроведе.

– Оваа инцијатива е единствено во согласност со изјавите на Заев дека кога ќе дојдат на власт, ќе сменат сè, од хигиеничар до министер. Ваквиот потег ја покажува неговата загриженост за она што обвинителството го има за неговиот случај. И целта ќе биде Заев да не одговара за она што целата македонска јавност виде дека го сторил во предметот „Поткуп“ – рече Милошоски.


Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и на имендени


Скопје, 12 јули, 2017 - 18:55 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, рече дека поради верскиот празник Петар и Павле голем дел од неговите колеги пратеници „треба да одат на слави, имендени и на прослави“ и побара седницата да биде прекината.

– Продолжуваме утре во 11 часот, но ова како практика не трудете се да го користите од утре натаму – рече Џафери и ја прекина седницата која требаше да трае до 19 наместо до 18 часот затоа што претходно, координаторот на втората пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, побара еден час пауза за на пратениците да им се поделат стенограми од обраќањето на Зврлевски во Собранието.

По паузата од еден час, прв за збор беше пријавен пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, кој за Зврлевски рече дека им служел на криминалците и станал „послушник на МВРО-ВМРО“.

– Јавниот обвинител е доказ, за жал, дека нешто што треба да биде врв на една политичка кариера станува дно затоа што е човек кој не успеа да ја одбрани Република Македонија од криминалците. Затоа што им служеше на криминалците и стана послушник на МВРО-ВМРО. Во Македонија и истрагите и истражните дејства и судењата ги вршеше една личност, криминалец. Половина од вас кои што сте на истрага од професионалните обвинители, немате пасоши и здодевно ви е, немате каде да одите ова лето, па сакате да нè држите тука, но ние сме подготвени и да не одиме на одмор оваа година. Вие, Зврлевски, не успеавте да ја сочувате Македонија од политичарите од оваа лева страна, кои се криминалци какви што ги нема родено оваа земја, Вие сте непосреден асистент и прикривач на организираната банда на ВМРО-ДПМНЕ која го организираше нападот на 27 април – рече Шилегов.

Тој додаде дека Зврлевски треба да се разреши поради нестручност, неспособност и затоа што со намера го помагал криминалот на ВМРО-ДПМНЕ.


Зврлевски имал мирна совест, работел по закон, немал врска со политиката


Скопје, 12 јули, 2017 - 17:27 (META) 

„Со мирна совест ве уверувам дека во изминатите четири години работев совесно, само врз основа на законот и Уставот и врз основа на правилата во Јавното обвинителство. Разрешувањето на Марко Зврлевски нема да изврши никаква реформа во правосудството. Во јавноста сум познат како некој кој нема никаква врска со политиката“, истакна дражавниот јавен обвинител Марко Зврлевски во своето обраќање во Собранието на Република Македонија, каде денеска почна расправата по предлогот на Владата за негово разрешување.

Зврлевски, зборувајќи за себе во трето лице, нагласи дека ништо од наводите во барањето за негово разрешување – дека несовесно, нестручно и незаконски ја извршувал функцијата – не е точно.

– Тоа го докажува самиот предлог на Владата, каде во ниту една алиенеа не стои како јавниот обвинител Марко Зврлевски нестручно, несовено и незаконски ја вршел функцијата. Денеска овде нафрлано со наведените случаи не укажавте на нестручноста во работата, туку на апсолутно непознавање на функцијата на jавниот обвинител и кои се неговите обврски – рече Зврлевски.

Тој рече дека нему, како на јавен обвинител, не му е работа да поведува кривични постапки, не запира постапки, не одлучува да не се поведува постапка, туку дека тоа е работа на јавните обвинители во одделените обвинителства, кои се самостојни во својата работа.

„Марко Зврлевски не влијаел на никого“, нагласи јавниот обвинител, додавајќи дека исто така негова работа не е да предлага, избира и да разрешува јавни обвинители.

За случајот „Актор“, Зврлевски рече дека за него е отворена истрага, сослушани се повеќе сведоци, обезбедени се докази и дека истрагата на Европската агенција за борба против корупција (ОЛАФ) целосно се базира на истрагата на македонското обвинителство.

Тој наведе дека немало погрешно постапување ниту во случајот „Македонска банка“, ниту за притворот на Сеад Кочан, каде, како што рече, не се барало укинување на притворот, туку запазување на законитоста на постапката, како и дека обвинителствот стручно, согласно околностите и фактите откриени од МВР, води истрага и за насилствата од 27 април во Собранието.

Тој истакна дека во Јавното обвинтелство е речиси 30 години и дека како менаџер на институцијата се трудел да го подобри статусот – професионален и материјален – на јавните обвинители.

– Обезбедивме мобилни телефони за сите обвинители, преносни и персонални компјутери за сите обвинители. Обезбедивме надомест за дежурства. Обезбедиме надоместоци кои досега не се исплаќаа во обвинителстава, а се исплаќаа во други институции. Обезбедивме специјален компјутерски систем за следење на предметите – рече Зврлевски, реагирајќи на довикувањата од пратениците, посочувајќи дека кога тој дошол во јавното обвинителство, неговите колеги немале мобилни телефони и компјутери.

Зврлевски нагласи дека не си поднел оставка бидејќи немало основни причини за тоа и дека следејќи ја негативната кампања во медиумите против него, свесен е оти со него ќе се случи истото што и со неговите претходници, Стефан Павлески, Ставре Џиков и Александар Прчевски, кои иако многу придонеле за јавното обвинителство, биле разрешени како наводно нестручни и неспособни.

– Никој од нив не беше нестручен и неспособен. Ако ме разрешите и мене, тоа ќе значи токму спротивното дека сум бил еден од најдобрите – нагласи Зврлевски.

Пратеникот Антонио Милошоски побара да биде обезбеден стенограм од обраќањето на Зврлевски, по што Џафери даде еден час пауза и најави дека седницата ќе продолжи по 18 часот.


Разрешувањето на Зврлевски е политички линч, вели опозицијата


Скопје, 12 јули, 2017 - 14:25 (META) 

Како политички линч и обид за партизација на институцијата Јавно обвинителство на Република Македонија го оценија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предлогот на Владата да се разреши Марко Зврлевски од функцијата јавен обвинител.

Откако по кратката пауза за координација кога Зврлевски требаше да им се обрати на пратениците седницата продолжи, Зврлевски рече дека ќе сака првин да ги чуе репликите на пратениците на образложението на предлогот за разрешување што го даде заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски.

Веднаш потоа уследија низа реплики на неколкумина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои предлогот за разрешување го прогласија за политичка пресметка.

– Неговата најголема вина и нестручност е што стручно го фатил градоначалникот на Струмица како бара поткуп – рече Антонио Милошоски.

Неговиот партиски колега, Зоран Илиоски, во сличен стил му се обрати на Ристовски, велејќи му дека ако сака да се спроведува правда, да почне првин со случајот „Поткуп“.

Лилјана Кузмановска, исто така од ВМРО-ДПМНЕ, побара од предлагачот, заменик-министерот Ристовски, точно да наведе членови од закон според кои се предлага разрешување на Зврлевски.

Нејзината колешка Ане Лашкоска рече дека Ристовски се обратил со политички говор во неговиот прв настап пред пратениците и дека предлогот е брзање на Владата да ја партизира институцијата Јавно обвинителство.

Владанка Авировиќ разрешувањето го нарече политички линч и на јавниот обвинител и на сите јавни обвинители.

Џафери во меѓувреме прогласи редовна пауза за ручек.


Собрание: Пауза, расправија Џафери – Димовски, пауза…


Скопје, 12 јули, 2017 - 13:10 (META) 

По паузата од повеќе од еден час, шестата собраниска седница на која моментално во процедура е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, продолжи за кратко и потоа пак беше дадена нова пауза од 10 минути. На ваквиот потег на претседателот на Собранието Талат Џафери, претходеше препирка меѓу него и Илија Димовски, координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, за тоа како треба да продолжи седницата, односно дали пратениците прво треба да реплицираат на обраќањето на претставникот на предлагачот, заменик-министерот за правда Оливер Ристовски или Марко Зврлевски ќе може да се обрати пред пратениците.

Само што почна продолжението на седницата и Џафери му даде збор на Зврлевски, Димовски рече дека никаде во деловникот на Собранието не пишува дека по изјаснувањето на предлагачот, може да се даде збор на лицето што се разрешува. Димовски тврдеше дека првин треба да исцрпат репликите на обраќањето на Ристовски, а потоа да му се даде збор на Зврлевски.

Џафери на ова рече дека деловникот предвидува по предлогот и образложението за разрешување да му се даде збор на лицето кое се разрешува (Зврлевски), а потоа даде 10 минути пауза за координација во врска со тоа што точно се вели во деловникот.