Меркел: Нема промена на границите на Западниот Балкан


Берлин, 14 август, 2018 - 12:21 (META) 

Германската канцеларка го повтори ставот дека нејзината земја нема да дозволи промена на границите на Балканот. Во последните неколку месеци од српска и косовска страна стасуваат сè повеќе повици за размена на територии меѓу Косово и Србија.

– Територијалниот интегритет на Западниот Балкан е дефиниран и не е тема за преговори – порача германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот од Берлин по средбата со премиерот на БиХ, Денис Звиздиќ кому му вети поддршка за европската интеграција на земјата.


Харадинај: Размената на територии значи војна и трагедија за Балканот


Приштина, 20 јули, 2018 - 12:41 (META) 

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се противи дури и на споменувањето на поделбата на Косово, односно размената на територии со Србија, и смета дека такво нешто би предизвикало трагедија за целиот Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина.

– Поделбата за мене значи војна и ова го тврдам недвосмислено. Не е добро да се споменува поделбата. Било кој што споменува поделба, поради било кои причини, греши, сака да му донесе трагедија на Балканот – изјави Харадинај во интервју за телевизијата Дукаѓини.

Во последно време и во Србија и во Косово во медиумите се изнесуваат идеи дека Приштина и Белград би можеле да постигнат конечен договор, кој ќе подразбира и размена на територии.