!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Македонската етно-група „Чалгија саунд систем“ настапи во Солун


Солун, 26 февруари, 2017 - 11:22 (META) 

Публиката во Солун имаше нова можност да запознае дел од македонската современа и традиционална култура преку концертот на етно-составот „Чалгија саунд систем“.

Македонската група, која ја одржува во живот традицијата на старите чалгиски песни, првпат настапи во Солун на фестивалот за балканска музика „Балкан фест“ (Balkan Fest).

Пред преполната концертна сала, групата претстави дел од својот репертоар на македонски чалгиски песни.

За време на настапот на „Чалгија саунд систем“, музиката преовлада и ги премости сите разлики и несогласувања кои постојат на политичко ниво, овозможувајќи им поинакво ниво на поврзување на грчкиот народ со македонската традиција и култура.

Покрај „Чалгија саунд систем“, на фестивалот со својата традиционална музика се претставија и групи од Грција и од Романија. Ова е седма година како се одржува овој фестивал.

Ова е втор настап на „Чалгија саунд систем“ во Грција за неполна година.


ДУИ даде зелено светло за предлогот на СДСМ за употребата на албанскиот јазик


Тетово, 23 февруари, 2017 - 10:27 (META) 

Централното претседателство на ДУИ даде зелено светло за предлог-одлуката на СДСМ околу употребата на албанскиот јазик, останува уште работните групи да испеглаат мали разлики кои не се толку важни околу овој предлог-закон, информира портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, по завршувањето на средбата на претседателството на партијата, кое синоќа се состана во седиштето на партијата во Мала Речица.

Утре се очекува лидерот Али Ахмети да го свика централното претседателство на партијата и да се разговара за другите точки кои се услов за ДУИ да му ги даде потписите на СДСМ за состав на нова влада.

Другите точки се однесуваат на работата на Специјалното јавно обвинителство, евроатлантските интеграции, распределба на буџетот, за кои лидерите на двете партии претходно истакнаа дека нема разлики и дека се согласуваат околу нив.


Димитриев на средбата со Коѕиас: Потребни ни се решенија за иднината, не за минатото


Скопје, 25 август, 2016 - 16:58 (META) 

Македонија се залага за градење позитивна клима и пријателство со Грција и е подготвена да разговара за надминување на отворените разлики, истакнал премиерот Емил Димитриев на средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, кој денеска престојува во земјава.

На средбата, како што соопштуваат од Владата, Димитриев ја истакнал потребата од пронаоѓање сфери и области „што ќе придонесат за зближување на двете држави и за воспоставување билатерални соработки“.

„Потребен е објективен пристап и искрена волја за постигнување решенија, како и разумност да се премостат разликите, кои сега се премногу големи. Спроведувањето на мерките за доверба претставува добар пример за тоа дека постои потреба за зближување на двете држави и дека е можно воспоставување на добри релации“, рекол Димитриев на средбата.

Тој посочил дека добредојдени се сите чекори што ќе значат зајакнување на довербата, особено во насока на реализација на стратешките интереси за членство на земјава во Европската Унија и во НАТО, каде пречка е билатералниот спор за името.

„На двете земји потребни им се чекори кои ќе значат решенија за иднината, наместо решенија за минатото“, рекол Димитриев.