!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти расправата за Зврлевски оти била противзаконска


Скопје, 16 август, 2017 - 18:54 (META) 

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на претседателот на Собранието, Талат Џафери му достави копија од мислењето на Државната комисија за спречување на корупција, во која се вели дека јавниот обвинител не може да биде разрешен до локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври.

Ова мислење на Државната комисија за спречување на корупција на собраниската говорница го прочита Димовски и притоа една копија му достави на Џафери.

„Од денот на донесувањето на одлуката за распишување на избори до завршување на изборот на претседател, пратеници и изборот на Владата согласно со резултатите од изборите, како и од денот на донесувањето на одлуката за распишување на изборите за избор на градоначалник или членови на советот, односно до конститурање на советот на општините и градот Скопје, постои законска пречка да разрешуваат и да се именуваат лица од и во државни и јавни институции, каде надлежност за именување или разрешување има Собранието или други институции кои вршат именувања и разрешувања,“ пишува во мислењето на Државната комисија за спречување на криминал.

Потоа, Димовски кажа дека во тој момент пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе ја напуштат собраниската седница и ќе прекинат да расправаат.

– Пријавени се деветмина за дискусија, но нема да продолжиме со дискусија, со реплики, со процедурални забелешки за да не учествуваме во оваа противзаконска постапка. Се што е противзаконски сега е на хартија, нема да бидеме дел од ова, одговорноста е ваша – изјави Димовски.

Тој додаде дека пратениците ќе учествуваат во расправата на која било друга седница на која ќе се расправа за егзистенцијалните прашања на граѓаните.

Претседателот на Собранието на ова одговори дека Државната комисија за спречување на корупција неовластено се обраќа до Собранието и го прекршува Деловникот за работа.

– Претседателот на Собранието, не се обрати до Државната комисија за спречување на корупција имајќи предвид дека автентичното толкување на одредени закони според Деловникот е надлежност на Собранието. Со кое право, Собранието треба да прими списи, акти, известија од органи до кои не се обратило. Ова писмо што го доставивте, не произведува формално-правни обврски кон мене и кон Собранието кое е највисок законодавен орган и не може да ја попречи работата на Собранието. Претседателот на Собранието не се обрати до оваа Комисија – рече Џафери.

Тој додаде дека не може орган кој е избран од Собранието да биде негов контролор, посебно што незаконски се обраќа кон законодавниот дом.

Џафери се заблагодари на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ што на ваков начин ја завршија својата, како што рече, борба за дискусија во која разговарале за се, освен за точката на дневен ред, односно за разрешувањето на јавниот обвинител.

Откако ги прочита пријавените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ за збор, а тие веќе ја имаа напуштено седницата, Џафери ја прекина расправата и рече дека „бидејќи листата за збор е исцрепна, тој ја прекинува работата на седницата и дополнително ќе информира за продолжението на расправата по оваа точка.“


Џафери: Додека имаме работа ќе мора да работиме, продолжуваме утре


Скопје, 12 август, 2017 - 19:19 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери не го прифати барањето на кооридинаторот на една од 10-те пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, седницата за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски да продолжи в понеделник и продолжението на расправата го закажа за утре во 11 часот.

Денешното продолжение на седницата за разрешување на јавниот обвнител помина без тензии, со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а, освен меѓусебните надмудрувања, поголема нервоза немаше ниту пред крајот, кога Џафери не го прифати барањето на Димовски.

– Денешното однесување е резултат на однесувањето на секој пратеник поединечно. Додека имаме работа ние ќе мора да работиме. Вие ја воспоставивте динамиката во која тече дебатата. Јас не можам да ја прекинам дебатата. Денеска на двајца говорници имаме 60 пријави за реплики од кои освен двајца, сите останати се од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Оставам мојот начин на работа да го ценат граѓаните, јас не очекувам оценка од тие што не ме признаваат – рече Џафари.

И денеска пратениците на ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа и контрареплицираа, барајќи наместо за разрешувањето на Зврлевски, кое според нив во период на распишани локални избори е незаконски, да се расправа за пожарите, задолжувањето, стратегијата за бегалци, Законот за јазиците, депонијата во Струга и кадровските промени во државните институции.

По пладневната пауза, која беше и единствената денеска, пратениците на опозициската партија во најголем дел зборуваа за членот 8-а од Изборниот законик тврдејќи дека според него, во ситуација кога се распишани локални избори не може да се одлучува за разрешување на јавниот обвинител.

На ова реагираше координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, според кого ваквите тврдења на опозицијата се бесмислени.

– Фала ви што што го прочитавте членот 8-а од Изборниот законик. Кој овде разговара за престанок на работен однос или за вработување? Ние зборуваме за престанок на мандатот на фукционер, на носителот на функцијата државен јавен обвинител. Кога ќе го разрешиме тој нема да остане без работа, повторно ќе биде јавен обвинител, само нема да ја врши функцијата Јавен обвинител на Република Македонија. Дајте да се заложиме сите да се разреши Марко Зврлевски и да почнеме процедура за избор на нов државен јавен обвинител – рече Тунтев.

Претходно, пред паузата, дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“.


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации


Скопје, 12 август, 2017 - 14:23 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“.

– Деновиве имаме оркестрирани напади од одредени портали на кои ударните наслови им се дека ВМРО-ДПМНЕ не дозволува и го блокира разрешувањето на Марко Зврлевски, а молчат за важните прашања. Марко Зврлевски ќе биде разрешен, но по 16 октомври, членот 8-а од Изборниот законик е јасен – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

На него се надоврза пратеникот Зоран Ѓорѓиевски, кој рече дека „антирежимските станаа владини медиуми кои не ги интересира што се случува во државата“.

Павлинче Честојнова од опозициската ВМРО-ДПМНЕ која рече дека невладините здруженија кои претходно „за три пресечени дрвја одржуваа прес-конференции, денес ги нема никаде кога пожарите изгореа голем дел од шумите“.

И на денешното продолжение на седницата на собраниската говорница речиси без исклучок се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои меѓусебно си реплицираат и контрареплицираат, барајќи наместо за разрешувањето на Зврлевски, кое според нив во период на распишани локални избори е незаконски, да се расправа за пожарите, задолжувањето, стратегијата за бегалци и кадровските промени во државните институции.

Пратеничката Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ ги повика пратениците од владејачката СДСМ да се вклучат во дискусијата и да ги кажат своите аргументи за разрешување на Зврлевски.

– Најчесно и најдостоинствено ќе ве замолам да се вклучите во дискусијата затоа што во ваш интерес е граѓаните да слушнат зошто Зврлевски треба да биде разрешен. Вака излегува дека единствената причина тој да биде разрешен е за да може да поднесете што повеќе обвиненија пред локалните избори и да правите циркуси и да ги дефокусирате граѓаните – рече Рангелова.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев обраќајќи се процедурално рече дека пратениците на владејачката партија нема да дозволат да бидат вовлечени во ваква бесмислена расправа.

– Јас морам да укажам дека овде најмалку се зборува за темата на дневен ред. Ние веќе кажавме дека во ваква лакрдија нема да учествуваме, не можете да не навлечете да учествуваме во нешто вакво бесмислено. Имаме многу да зборуваме за Марко Зврлевски. Имаме многу да зборуваме за сите зли дела кои беа правени врз невини луѓе. Дајте бре луѓе да тргнеме кон реформите кои ќе чекаат граѓаните и меѓународната јавност. Во сите извештаи беше наведено дека реформите во правосудството треба да тргнат од Јавното обвинителство – рече Тунтев.

Откажување од говорите и репликите од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побара пратеникот на СДСМ, Петар Атанасов.

– Откажете се од говорите и од репликите и да одиме на важните прашања. Ајде да ја завршиме оваа точка и да одиме напред – рече Атанасов.

По двочасовна расправа претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пладневна пауза до 15 часот.


Напладне продолжува тензичната собраниска расправа за разрешувањето на Зврлевски


Скопје, 12 август, 2017 - 10:30 (META) 

Денеска напладне Собранието на Република Македонија треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Вчерашното, осмо продолжение од собраниската расправа за разрешувањето на јавниот обвинител во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки. Пратениците на опозициската партија тврдеа дека предлогот за разрешување на Зврлевски е политички реваншизам на премиерот Зоран Заев и бараа наместо за разрешувањето да се расправа за пожарите, за Законот за јазиците, за Стратегијата за бегалците, како и за задолжувањето на земјата.

На моменти, на вчерашната седница имаше и тензична атмосфера, особено меѓу 19 и 20 часот, кога пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се собраа околу говорницата спорејќи со претседателот на Собранието, Талат Џафери, а Илија Димовски ја извлече картичката на собранискиот спикер, по што тој повика обезбедување, а потоа даде едночасовна пауза.

Инаку, Собранието го чека мислењето од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), која на барање на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, треба да се изјасни околу примената на членот 8-а став 1 алинеја 4 од Изборниот законик во врска со расправата за разрешувањето на Зврлевски, односно дали законодавниот дом може да расправа по оваа точка во период кога се рапишани локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври.

Членовите на Антикорупциската комисија, како што информираа од Комисијата, в понеделник се враќаат на работа, по годишните одмори, кога се очекува да го разгледуваат барањето и да дадат мислење.


Полупразна сала, реплики и контрареплики на продолжението на расправата за Зврлевски


Скопје, 11 август, 2017 - 13:03 (META) 

Осмото продолжение на собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, почна и се одвива според истиот шаблон на реплики и на контрареплики меѓу пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и на процедурални забелешки.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на почетокот на денешното продолжение на седницата побара од претседателот на Собранието да ја прекине расправата поради членот 8-а од Изборниот законик, кој, како што рече, му налага на Собранието поради распишаните локални избори, да ја стави расправата во мирување, но и поради тоа што во собраниската сала не се присутни речиси половина од пратениците.

– Дури и да повикате не гласање, нема да има доволно пратеници за Марко Зврлевски да биде разрешен. Мислам дека оваа точка треба да ја ставите во мирување и да го испочитувате членот 8-а од Изборниот законик, кој е договорен во Пржино, на барање на СДСМ, изгласан е во Собранието, потпишан е од мене и од Вас и пропишано е како треба да се спроведува – рече Димовски.

На ова спикерот Џафери, повикувајќи се на деловникот на законодавниот дом, нагласи дека дебатата не зависи од присуството на мнозинството во салата туку од присутните пратеници, односно дека во случајот само се расправа за предлогот за разрешување, а не се одлучува.

Расправата продолжи со реплики (за кои беа пријавени 25 пратеници) и со контрареплики меѓу пратенциите од ВМРО-ДПМНЕ, Нада Ципушева, Зоран Илиоски Благица Ласовска и Трајчо Димков, кои си даваа поддршка и го дополнуваа заедничкиот став дека целта поради која владејачкото мнозинство инсистира на дневен ред да биде разрешувањето на Зврлевски е да се дефокусура јавноста, како што рекоа, од важните прашања, како Договорот за добрососедство со Бугарија, пожарите, стратегијата за бегалци, задолжувањето, законот за јазиците.

Дебатата се вжешти откако независниот пратеник од владејачката коалиција, Павле Богоевски, на говорницата рече дека тоа што го прават пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието нема врска со демократија, туку е само обид да се спасат кожите на дел од членовите на партијата кои „треба да одат во затвор“.

– Со месеци ги исмевате демократските процедуи. Зврлевски ќе биде разрешен и тие што треба ќе одат во затвор. Во интерес на Македонија е да се разреши Зврлевски. Откажете се од говори и ќе видите колку бргу ќе се собере мнозинството за гласање. Ве предизвикувам, откажете се од говорите – рече Богоевски.

На ова жестоко реагираа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а Даниела Рангелова побара од Богоевски да им се извини на сите пратеници затоа што им се заканил со затвор.

– Денеска ги навредивте сите пратеници и на сите им се заканивте со затвор. Што сте Вие, обвинител? Судија? Заради тоа колегите ќе прават опструкции. Сега ви требаат обвиненија за да победите на избори. Немојте да помислите да правите такви работи. Ако сте доблесен, колега Богоевски, сега треба да излезете и да им се извините на сите колеги – рече Рангелова, која побара пауза од еден час.


Продолжува расправата за Зврлевски, мислењето од Антикорупциска сè уште го нема


Скопје, 11 август, 2017 - 10:18 (META) 

Денеска во 11 часот во Собранието на Република Македонија треба да продолжи расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски почна на 5 јули, а досегашните седум продолжнија на седницата поминаа во реплики и во контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во процедурални забелешки, а во ваков дух се очекува да продолжи и денешната расправа.

Во меѓувреме, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа и одложување на расправата за разрешување на јавниот обвинител за по локалните избори, бидејќи, според нив, членот 8-а од Изборниот законик забранува постапки за вработување нови лица или постапки за престанок на работен однос во државни и јавни институции, а почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случај на итни и неодложни работи.

Пратениците на опозициската партија побараа и мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) околу примената на овој член во однос на расправата за разрешувањето на јавниот обвинител. Сепак, мислењето од Антикорупциската комисија тешко дека ќе дојде во следните денови, бидејќи, како што потврдуваат оттаму, нејзините членови се на годишен одмор.

На претходното продолжение од расправата, кое се одржа во средата оваа недела, на моменти атмосферата беше тензична. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираа говорницата, откако по кратка расправија со Антонијо Милошоски, претседателот на Собранието, Талат Џафери, го повика собраниското обезбедување за да го остранат пратеникот од говорницата. Ситуацијата се смири со десетминутна пауза, по која расправата продолжи во реплицирање помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, додека пратениците на СДСМ не учествуваа во расправата. Теми на меѓусебните реплики беа пожарите, мигрантите, Супер купот и Договорот со Бугарија.


Седницата за разрешувањето на Зврлевски ќе продолжи в петок


Скопје, 9 август, 2017 - 21:54 (META) 

Седмото продолжение на шестата седница на Собранието, на која се расправаше за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, по четири паузи, наместо во 18 часот, вечерва беше прекинато во 21.30 часот.

Следното продолжение на седницата собранискиот спикер, Талат Џафери, го најави за петок, во 11 часот.

Вечерва, расправата помина во реплицирање помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, додека пратениците на СДСМ не учествуваа во расправата.

Теми на меѓусебните реплики беа пожарите, мигрантите, Супер купот, Договорот со Бугарија итн. За работата на Зврлевски, пак, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кажаа дека власта нема никакви докази за незаконско работење на јавниот обвинител и дека бара да биде разрешен чисто од политички причини.

Напротив, како што рекоа, извештаите за работата на јавниот обвинител покажувале дека тој низ годините сè подобро си ја вршел работата.

Претходно, само на десет минути од почетокот на денешната собраниска расправа во 11 часот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираа говорницата.

Тие, излегоа на говорницата по кратката расправија на претседателот на Собранието, Талат Џафери, со Антонио Милошоски, кој излезе на говорницата.

Џафери го повика обезбедувањето да интервенира, но пратениците на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на говорницата и откако апелите на претседателот на Собранието да ја ослободат салата не успеаја, Џафери прогласи десетминутна пауза.


Пратениците и денеска ќе расправаат за ребалансот на буџетот


Скопје, 5 август, 2017 - 10:32 (META) 

Пратениците денеска на пленарна седница во Собранието, која ќе почне во 11 часот, четврти ден ќе расправаат за ребалансот на буџетот.

На досегашните расправи, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Тие исто така сметаат дека со ребалансот нема да има поголеми плати, пензии, субвенции и нема поголем стандард на граѓаните, а на сметка на тоа има изградба на кампови за мигранти.

Власта смета дека со ребалансот на буџетот, парите се кратат од непродуктивни трошоци и се насочуваат кон граѓаните и компаниите.

Во однос на задолжувањето, министерот за финансии Драган Тевдовски вели дека оваа влада повеќе се раздолжила отколку што ги задолжила граѓаните, а капиталните инвестиции се проектирани многу повеќе од она што во изминатите неколку години е реализирано.

Пленарната расправа за ребалансот на буџетот треба да трае пет дена.


Расправата за ребалансот на буџетот продолжува утре


Скопје, 4 август, 2017 - 18:34 (META) 

По низа реплики и контрареплики на пратеници од власта и од опозицијата, претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина 11. седница и го закажа следното продолжение за утре во 11 часот.

Дискусијата на денешното продолжение на седницата се сведе на тоа што направила и не направила претходната власт, а што сегашната ветила и треба да оствари.

Во репликите предничеше Панчо Минов, кој главно се осврна на прашања и инвестиции што се однесуваат на Тиквешијата. По долгата дискусија тој искористи право на две контрареплики на излагања на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Дебатата за дополнетиот закон за ребалансот на буџетот продолжува утре, а според деловникот, би требало да заврши најдоцна в недела вечер.


За Димовски буџетот е неразвоен, за Тунтев – се кратело од тоа што не може да се реализира


Скопје, 1 август, 2017 - 14:51 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на пленарната расправа за ребалансот на буџетот во Собранието, истакна дека со измените кои се направени ќе се забави развојот и економијата ќе стагнира.

Тој додаде дека има кратење на капиталните инвестиции за 58 милиони евра, а зголемување на проекцијата за задолжување за 148 милиони евра.

– Со ребалансот на буџетот предвидени се 23 милиони денари помалку на Секретаријатот за европски прашања, 21 милион денари помалку за Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, 667 милиони денари помалку за опрема на АРМ, 60 милиони денари помалку за реформи во МВР, 35 милиони денари помалку за развој на туризмот, 45 милиони денари помалку за технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ), 39 милиони денари помалку за животната средина, 49 милиони денари помалку за канализациски мрежи и за одводни канали – изјави Димовски.

Тој додаде дека иако од СДСМ велат дека се кратат непродуктивни трошоци, сепак се крати и од образование и од инвестиции.

– Кај универзитетите кои изведуваат настава на македонски јазик, има кратење на буџетот, а кај универзитетите кои изведуваат настава на албански јазик има зголемување на средствата – додаде Димовски.

Според него, со ваквата проекција на ребалансот на буџетот, нема да се оствари предвиденот економски пораст од 2,2 проценти и тој нема да достигне ниту 1,5 отсто. Тој забележа за тоа што ниту еден од поднесените амандмани на опозицијата не бил усвоен.

На ова, пратеникот на СДСМ, Томислав Тунтев, му одговори дека се прави ребаланс на буџет донесен од претходната Влада и затоа голем дел од амандманите на ВМРО-ДПМНЕ можеле да бидат составен дел од тој буџет. Но, кога како опозиција ги поднеле, тие биле отфрлени.

Тунтев, исто така, додаде дека со ребалансот на буџетот е скратено таму каде што не постоела шанса да се реализира предвиденото.

– Ако проектирате буџет со вредност 10, а знаете дека од тие 10 се остваруваат 7, зошто да не се скратат тие три? ВМРО-ДПМНЕ донесе популистички буџет заради изборите, набилда инвестиции знаејќи дека не можат да се остварат – додаде Тунтев.

Во однос на задолжувањето, тој кажа дека ако се продолжело со неразумното трошење, тогаш биле потребни една милијарда денари секоја година за државата да не банкротира.

– Задолжувањето во непродуктивни инвестиции не враќа додадена вредност. Не може Македонија со ваква економија да живее без задолжувања. Но, ниту Меѓународниот монетарен фонд, ниту Светска банка не ни забележувале дека се задолжуваме, туку за што се задолжуваме – додаде Тунтев.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина седницата пред 14 часот и продолжението на расправата за ребалансот на буџетот ќе продолжи в четврток, на 3 август, во 11 часот.